K覺sa Belgeseller, Tart覺ma Programlar覺 ve Konumalar

Forum Kurallar覺na Uygun Farkl覺 Konular zerine Sohbet ve Payla覺mlar
Forum kurallar覺
Sevgili yeler Forum Kurallar覺nda Tart覺覺lmas覺 Uygun Olmad覺覺 Belirtilen Konular Hakk覺nda Bu B繹l羹mde Payla覺m ve Fikir Bildirimi Yapmay覺n覺z. 襤nan癟lar, Politika, Fanatizm, Irk癟覺l覺k Vb. 襤癟eriklerde Konular A癟may覺n覺z. Ayr覺ca Kiisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlar覺n覺z覺 襤癟eren Konular覺 Burada Paylamay覺n覺z. Birbirinize Sayg覺l覺 Olunuz L羹tfen.

Re: K覺sa Belgeseller, Tart覺ma Programlar覺 ve Konumalar

Mesaj asymptote » 27 ub 2013, 10:52

Son vuru ibretlik m羹cadeleci.. :) :thumbup:
"Evrende en b羹y羹k ziyan, sorgulama yeteneini yitirmi bir beyindir." - A. Einstein
Kullan覺c覺 avatar覺
asymptote

Kay覺t: 11 Ara 2010, 14:28

Mesaj buTa » 11 Mar 2013, 00:21

Biraz 繹nce Oliver Stone'un haz覺rlad覺覺, Amerika'n覺n Gizli Tarihi belgeselinin 2. B繹l羹m羹n羹 izledim , yazay覺m dedim. Tavsiye ederim, pazar akamlar覺 NTV de yay覺nlanmakta. Amerikan tarihinde asl覺nda y羹rekli insanlar覺n olduu ama maalesef sava tanr覺lar覺 taraf覺ndan bu insanlara ge癟it verilmediini 繹reniyoruz. 2. Bush'tan 繹nce en 繹nemli salak bakanlardan bir tanesi de Truman imi. B羹y羹k lider Roosevelt'ten sonra gelip D羹nya tarihinin icine edenlerden bir tanesi.. Bu neslin 繹rneklerinden birisi de W.Bush idi.

Bu vesileyle gecen hafta vefat eden Chavez'in topra覺 bol olsun diyerek Fox Tv muhabirine verdigi ayar覺 izleyelim..

Kullan覺c覺 avatar覺
buTa

Ya: 47
Kay覺t: 08 Eyl 2011, 23:23

Mesaj asymptote » 12 May 2013, 10:51

Black hole thermodynamics & spacetime granularity & casual set theory..
"Evrende en b羹y羹k ziyan, sorgulama yeteneini yitirmi bir beyindir." - A. Einstein
Kullan覺c覺 avatar覺
asymptote

Mesaj SeRxx » 03 Tem 2013, 10:26

Kullan覺c覺 avatar覺
SeRxx

Ya: 37
Kay覺t: 01 Nis 2011, 22:39

Mesaj asymptote » 07 ub 2014, 10:32

Meerse benden evvel 襤smet Berkan da bu cevheri kefetmi ve benim gibi youtube'dan ilgili videonun bulunup izlenilmesini 繹nermi. :)
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20585307.asp

Bu arada s羹re癟 i癟erisinde kitab覺n T羹rk癟eye 癟evirisi yap覺lm覺, dileyen aa覺daki balant覺dan sipari verebilir:
http://www.idefix.com/kitap/hic-yoktan-bir-evren-lawrence-m-krauss/tanim.asp?sid=NOO4ESIQVY0YBOPKEUF9
asymptote yazd覺:Uzun zamand覺r sizlerle paylamay覺 d羹羹nd羹羹m bir konumay覺 bug羹n biraz tan覺tarak sizlere sunmak istedim:

Lawrence Maxwell Krauss 癟a覺m覺z覺n 繹nemli teorik fizik癟ilerinden. Burada paylaaca覺m konumas覺 benim bug羹ne kadar dinlediim en zeki ve en elenceli konumalardan. Ger癟ekten fizie ve kozmolojiye biraz ilgi duyuyorsan覺z mutlaka izlemelisiniz. Lawrance Krauss Atheist Alliance International'覺n bir 羹yesi ve buradaki konumas覺nda bir b繹l羹mde hepimizin y覺ld覺zlar覺n art覺覺 olduunu s繹yleyerek Hristiyanl覺k'taki 襤sa peygamberin kendini insanl覺k i癟in feda ettii inanc覺na zeki ve ac覺mas覺z bir g繹ndermede bulunuyor:

"We are all star-dust. All atoms in our body came from stars, if stars weren't kind enough to explode we wouldn't be here. So forget the Jesus, stars died so that you could be here.."

Krauss'un bestseller olmu iki kitab覺 var:

The Physics of Star Trek. Kitab覺n isminin pop羹ler olmas覺na aldanmamak gerek, ciddi fakat anla覺labilir ekilde baz覺 fizik olaylar覺 a癟覺klanmaya 癟al覺覺lm覺 bu kitapta. Kitaba ayr覺ca Stephen Hawking 繹ns繹z yazm覺.

Dier 繹nemli kitab覺 burada paylat覺覺m konuma ile ayn覺 ismi ta覺yor: A Universe From Nothing. Why there is something rather than nothing sorusuna yan覺t veriyor bu kitapta ve bu konumada. Krauss evrenin d羹z olduunu ve toplam enerjisinin s覺f覺r olduunu s繹yl羹yor ve evrenin oluumunun (big bang dediimiz b羹y羹k patlaman覺n) ger癟ekte bir kuantum dalgalanmas覺ndan baka bir ey olmad覺覺n覺 s繹yl羹yor. Krauss'un iddias覺na g繹re bir hi癟lik oluturabilirseniz bu hi癟lik mutlaka bir varl覺k dourur, bu bir kuantum dalgalanmas覺d覺r ve evrenin oluumunu a癟覺klar. Ancak burada kii u soruyu 癟ok hakl覺 olarak sorabilir:

Bir balang覺c覺 olduuna g繹re bu hi癟lii oluturmak da bir yaratma edimi deil midir? Bu t羹r sorulara da genelde paralel evrenler kuram覺yla cevap veriyor Krauss ve arkadalar覺. Asl覺nda b羹y羹k patlaman覺n daha b羹y羹k ve 羹st bir evrenin bir b繹lgesinde oluan bir kara deliin sonucu olabilecei iddialar覺 da var.

Baz覺 yobaz dindarlar bilimi Tanr覺y覺 ispatlamak i癟in bir ara癟 olarak kullanma yoluna giderek komik duruma d羹羹yorlar, burada da Krauss bilimi yine bir ara癟 olarak kullanarak Tanr覺y覺 yads覺ma yoluna gidiyor ve bir 癟eit "ateist yobazl覺k" yap覺yor bana g繹re. Ben bu iki gurubu da ayn覺 derecede antipatik buluyorum. Ancak y繹nelttiim bu kesin ve doruluu (bana g繹re) su g繹t羹rmez eletiriye ramen bu konumay覺 dinlemenizi (izlemenizi) iddetle 繹neririm. Hay akl覺n覺 seveyim diye bir s繹z var ya: 襤te ben bu adam覺n (inan癟lara olan tutum ve yakla覺m覺 baz覺 noktalarda onay覺m覺 almasa da) akl覺n覺 seviyorum ve bu y羹zden bu konuma izlenmeli diyorum ve s繹z羹 daha fazla uzatmadan sizi bu g羹zel konumayla babaa b覺rak覺yorum:
Kullan覺c覺 avatar覺
asymptote

Mesaj SeRxx » 02 Tem 2015, 12:49

2 Temmuz Sivas Katliam覺 Belgeseli.

SeRxx yazd覺:
Kullan覺c覺 avatar覺
SeRxx

Ya: 37
Kay覺t: 01 Nis 2011, 22:39

Mesaj asymptote » 02 Tem 2015, 15:02

Ben de 繹zetini ekleyeyim:
Kullan覺c覺 avatar覺
asymptote

Mesaj Architecte » 02 Tem 2015, 15:46

Ruhlar覺 ad olsun. Yak覺n tarihin utan癟 sayfalar覺ndan kara bir sayfad覺r Sivas Mad覺mak katliam覺. Sunni k羹lt羹rden gelen bir insan覺m lakin bu elim olay覺n Hiroimaya at覺lan atom bombas覺 kadar insanl覺k utanc覺 gibi bir utan癟 g羹n羹 olarak an覺lmas覺n覺 isterim!

Yurtd覺覺ndan tatil i癟in gelmitik 襤stanbul'a olay oldukta sonra. K覺sa bir s羹re sonra da tesad羹f Sivas'a gitmitim bir i i癟in. O b繹lgedeki insanlar覺n y羹zlerindeki h羹zn羹 ac覺y覺 ve utanc覺 kendi g繹zlerimle g繹rm羹t羹m. O'rada bulunan bir arkadaa, siz insan yak覺yorsunuz, deyince y羹z羹 d羹t羹 g繹zleri yaard覺. Hi癟 unutmam biz insan yakm覺yoruz, bu olay覺 biz yapmad覺k diye cevap vermiti.

Banazl覺覺n, kara taassubun, k繹r cehaletin insan y覺覺nlar覺na neler yapt覺rabileceinin 繹rneidir Sivas Mad覺mak katliam覺.

Bak ayd覺n insan, d羹nya tarihinde ilk kez ayd覺nlar覺 bir binaya koyup yakt覺lar- R覺fat Ilgaz-
Tecr羹be, hayatta yediimiz kaz覺klar覺n toplam覺d覺r'
Kullan覺c覺 avatar覺
Architecte

Ya: 51
Kay覺t: 11 Nis 2014, 00:56

ncekiSonraki

D繹n TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 43 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners