Home Media ( Hardware / Software )

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

Home Media ( Hardware / Software )

Mesaj Clk » 19 Nis 2015, 09:08

Arkadaslar merhaba,

Home Media kavrami özellikle son yillarda hayatimizin ciddi bir parcasi olmaya baslayan bir kavram. NAS, VOD, Streaming, Ripping v.b. gibi cözümler her gecen gün gelisen ve yenilenen terminolojiler.

Konuyu acmamin nedeni burada yapacagimiz paylasimlar ile hepimizin yeni teknolojilerden (software/hardware) haberdar olmamiz ve farkli uygulama yöntemleri hakkinda fikir edinmemiz.

Ben bir örnek ile baslayayim...

Twonky server üzerinden calistirdigim NAS'i en aktif ve hizli kullanabilmek icin evde D-LAN kurdum. Stabil olmasa da performansi gayet iyi. Bu baglanti seklini kablo kullanmadan iyilestirebilmenin bir yolu var mi?

DVD ve Blue Ray Ripping islemini MakeMKV programi ile gerceklestiriyorum. Kalite konusunda hicbir sikintim yok. Kayip en az seviyede. Bildiginiz daha iyi bir program var mi?

Bir cok cihazi tek kumanda ile kullanabilmek icin daha gecen haftaya kadar Lintronic (Danimarka) firmasinin sundugu cözümler ilgincti. Gecen hafta FLIRC adi verilen bir dongle buldum. Bu dongle USB girisi olan her cihazi tek bir kumanda ile kontrol etmenize olanak sagliyor. Hali hazirda Amazon Fire TV'yi bu dongle ile kullaniyorum ve basarili. (Benim tavsiyem olsun)

B&O Netwrok Link iki televizyondan bir tanesini slave olarak kullanma sansi sunan bir sistem. Yalniz bu cözüm sadece ses tasinmasina olanak sagliyor. Bir televizyondan digerine görüntü tasinmasina olanak saglayan bir cözüm mevcut mu? Sorunun altinda yatan neden oturma odasinda basladigim filmi kaldigim yerden misal yatak odasindan devam edebilmek!

Eger Home Automation ile ilgilenen yada alternatif arayan arkadaslar varsa Busch & Jäger firmasinin ürünlerini tavsiye ederim.

Bakalim Thevenin konu hakkinda neler söyleyecek ;)
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Re: Home Media ( Hardware/Software )

Mesaj Thevenin » 19 Nis 2015, 13:57

Ev Jetgiller gibi olmus reyiz :lol: :super: ben sana otomatik yumurta kirarim sahanda ancak, baska da hicbir fikrim yok :D

Diger cozumler icin cesitli videolar :D

Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj fbolukbas » 19 Nis 2015, 15:42

BaşGan güzel konu :champ:

Bu iş biraz karışık ve kullanıcı taleplerinin sonu gelmediği için bir yerde çıkmaza girebiliyor.
Ya da şöyle söyleyim herkezi mutlu edecek tek bir çözüm yok. Şu da olsa denecek onlarca konu çıkıyor ortaya.
Belki çok yüksek bütçelerle mutlu olunabilir.

Ben ev otomasyonu değil de, ev multimedia sunucusu(home theatre PC) konusunda baya bir uğraştım 4-5 sene evvel.
Bana en iyi çözüm olarak görünen windows üzerinde çalışan ücretsiz bir yazılım olan Mediaportal ile uğraştım.
http://www.team-mediaportal.com/

Pc kasası olarak hifi deck sistem görünümünde ve boyutlarında olan Cooler Master Home theatre pc kasası kullandım.
Resim

Uzaktan kumanda çözümü olarak winlirc yazılımı http://winlirc.sourceforge.net/
kumanda alıcı devresi olarak yaklaşık 2-3 tl maliyetli :) şu devrenin aynısından yaptım :
Resim
winlirc yazılımına Tv kumandası üzerindeki uygun bütün tuşları öğrettim. play/pause/yön tuşları vb vb

Anakart olarak hem seri porttan çalışan kumanda alıcısını hem onboard video decoder'ı olan hdmi ve optik ses çıkışına sahip
amd 780G chipsetli ana kart kullandım.

Uzun bir süre de kullandım bu sistemi. Kurcalama isteği bitmediği için bazen bir kaç gün müzik / video izleyemeyecek şekilde
sistemi bozdum falan, sonra sıkıldım.
Bir ara Popcorn Hour a-110 aldım. İçine Harddisk takıp, networke, hdmi le tv ye bağladım.
En azından kurcalayamıyorum stabil çalışıyor diye bunu kullandım.
İyi bir cihaz olsa da, tabi yetenekleri ne istediğinize bağlı olarak sınırlı..

Daha sonra TV yi değiştirdim. Samsung smart tv aldım. bunun da kabiliyetleri sınırlı ama kurcalamadığım için stabildi..
Çok fazla dizi izlediğim için, usb ile getir götür, hangini izledim nerde kalmıştım konularında çok kullanıcı dostu olmadığı için
bu da çok tatmin etmedi.

İstediğim şey bir sunucu olsun, dosyalarımı notebook'dan network üzerinde sunucuya atayım, tv den de su sunucya bağlanıp
kendime göre düzenli bir klasör yapısı üzerinden istediklerimi izleyim / dinleyim idi.

Tv de bu isteğimi destekleyecek özellik olan upnp / DLNA vardı. Tam istediğim şeydi bu, fakat bu teknoloji benim için hayal kırıklığı oldu.
Şöyle ki DLNA sunucusundan faydalan DLNa client örneğin tv, bu media dosyalarını bir windows file sharing gibi yorumlamıyor, sunucunun
kendi formatı ve kabiliyetleri doğrultusunda yorumlayarak paylaşıyordu. Örneğin altyazılar gelmiyor, bozuk geliyordu benzeri bir kaç sorun daha yaşamıştım.Sanırım ses formatları ve klasör yapıları ile ilgiliydi.

Toplamda PC - mediaportal en kapsamlı, sonuca yaklaşan seçenek aslında. Tek kumanda ile tv kartınız da varsa (dvb-t,dvb-s,dvb-c) tüm ses ve görüntü ihtiyacınızı çözüyorsunuz. O kadar gelişmiş bir çözüm ki, sunucudaki filmin üzerinde bir tuşa basıp imdb den tüm yorumları puanları, özeti vb görebiliyorsunuz. her izlediğiniz film son bıraktığınız yerden başlıyor. Dizileri yöneten bir modülü bile vardı.
Daha sayamayacağım onlarca kolaylık. Menüleri / görselliği ise muhteşem. Kasanın sessizliğini sağlamak ayrı bir sorun.

NAS çözümleri de çok uygun ama dediğim gibi upnp olayını ben beğenmedim.

Mümkün olsa aslında nas / pc / network media tank benzeri cihazları networkten Upnp/Dlna yerine direk windows file sharing ile TV den kullanmak gayet pratik bir çözüm olurdu benim için.
Kullanıcı avatarı
fbolukbas

Mesaj Bg17 » 19 Nis 2015, 17:17

Bende google chromecast ile telefondan tv ye goruntu gonderebiliyorum, mutluyum gururluyum.

Saka bi yana, yazilanlarin yuzde yetmisini anlamiyorum bile. Ama eglenceli duruyor.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Mesaj onatozer » 19 Nis 2015, 18:29

Ben ihtiyacımı kişisel bilgisayarımı TV ye bağlayıp bir de kablosuz ses sistemi ile nihayete erdirdim. Kablosuz klavye mouse bundle'ı ile en son ne zaman tv izledim hatırlamıyorum bile. :roll:
"Watch Idiot Savant"
Kullanıcı avatarı
onatozer

Mesaj eraslani » 19 Nis 2015, 18:46

Ben ses konusunda cok denemeler yapıyordum..
Kablolar falan fenaydı..
Bose tv solo aldım geçen yıl..tv den optik bağlantı yapınca çok kolay sonuç verdi..beklentileride hafif azalttım,tadından yenmiyor :)
Çıkış tv den olduğu için her kaynaktan tatminkar performans veriyor..pc,tv,bd farketmiyor.
Resim
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj fbolukbas » 19 Nis 2015, 23:11

Bg17, chromecast gerçekten pratik, fakat olay aslında donanım değilde yazılımda bitiyor.
Bence çok uzun ömürlü olmayacak bir teknoloji donanım olarak, tahminim yakında bir çok smart tv de yazılım olarak üzerinde gelecektir.
Aslında bir yandan var bile denebilir. Kullandığım TV nin youtube uygulaması bunu destekliyor. Tv de youtube uygulaması açık iken aynı zamanda pc den youtube'a girince TV den mi yoksa bu bilgisayardanmı izleyeceksin diye soruyor. Tv yi seçersen videoları Tv den çok rahat izliyorsun. Öncesinde Pair etmek gerekiyor TV yi bir seferlik.

Onat çözmüşsün olayı, PC + monitör yerine TV ile birlikte herşeyi yapabilirsin, ama insan salonda klavye mouse yerine bir kumanda ile bütün bu işleri halletmek istiyor. Zaten çözümlerde bunun için geliştirilmeye çalışılıyor.

Eraslani, ses olayı ayrı bir muamma.. Bose yakışmış. Bu aralar ben de evdeki 5+1 i paketleyip stereo daha doğrusu 2+1 e geçeyim diyorum.
İş yerim için de aynı arayışın içindeyim. amacım kalabalık hoparlörlerden AV receiver kablo vb den kurtulup müzik ağırlıklı
kaliteli ses alabilmek. Aynı sorunlar burda da ortaya çıkıyor. Yeni yeni teknoljiler çıkıyor ses konusunda da.
Mesela şimdi de kablosuz network zone player /çok odalı ses sitemleri kafamı kurcalıyor.
Sonos gibi veya LG NP-8740 gibi..
Kullanıcı avatarı
fbolukbas

Mesaj onatozer » 19 Nis 2015, 23:55

fbolukbas yazdı:
Onat çözmüşsün olayı, PC + monitör yerine TV ile birlikte herşeyi yapabilirsin, ama insan salonda klavye mouse yerine bir kumanda ile bütün bu işleri halletmek istiyor. Zaten çözümlerde bunun için geliştirilmeye çalışılıyor.

Ferhat abi aslında kumanda olayı da Çoktan çözüldü. :geek:
Akıllı telefonlara yüklenen mouse+klavye application'ı kullanıyorum, tv yi açmak disinda baska hicbir kumanda ile muhattap olmadan herseyi yapabiliyorum. :thumbup:
"Watch Idiot Savant"
Kullanıcı avatarı
onatozer

Sonraki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 32 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners