Emre Leather Works / Only Bespoke Traditional Handmade

Saat Kay─▒┼člar─▒ Hakk─▒nda Konular─▒n Bulundu─ču B├Âl├╝m

Emre Leather Works / Only Bespoke Traditional Handmade

Mesaj Hsnmrycl » 23 Kas 2012, 11:48

├Âd tengri aysar; ki┼či ogl─▒ kop ├Âlgeli t├Âr├╝mi┼č.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Hsnmrycl
Contributor

Ya┼č: 35
Kay─▒t: 12 Mar 2011, 03:57

Re: Amat├Âr Kay─▒┼č Denemelerim

Mesaj Hsnmrycl » 23 Kas 2012, 12:03

├ľncelikle ┼čunu a├ž─▒kl─▒─ča kavu┼čtural─▒m: Bir mlm de─čil :D

Son ald─▒─č─▒m Vostok Amphibian Black Scuba Dude i├žin kal─▒n ve vintage g├Âr├╝n├╝ml├╝ kahverengi bir kay─▒┼č istiyordum. Ayn─▒ saat i├žin Hirsch marka kahverengi kay─▒┼č kullanan baz─▒ saat sahiplerinin ├žekti─či foto─čraflar olduk├ža ho┼čuma gidiyordu. Tam ben de bir Hirsch alacakken kendi kay─▒┼č─▒m─▒ yapmaya karar verdim. Sand─▒─č─▒m kadar zor olmamal─▒yd─▒...

├ľncelikle bir ayakkab─▒c─▒dan 2 par├ža deri temin ettim. Do─črusu tam istedi─čim malzemeler olmasalar da renkleri fena de─čildi. Evde buldu─čum balmumlu siyah ip de olduk├ža i┼čime yarayacakt─▒. Elbette metal cetvel ve bisturi olmadan deri kesmek epey zor olurdu.

Resim

Deri par├žas─▒n─▒n kenarlar─▒n─▒ d├╝zelterek i┼če ba┼člad─▒m.

Resim

Ard─▒ndan, saatin boynuz aral─▒─č─▒ olan 22mm'lik ├Âl├ž├╝y├╝ deri ├╝zerinde kar┼č─▒l─▒kl─▒ olarak i┼čaretledim.

Resim

Art─▒k kay─▒┼č─▒n ilk par├žas─▒ i├žin gereken malzemeyi kesmeye haz─▒r─▒z.

─░lk par├ža ortaya ├ž─▒kt─▒ktan sonra dolgu malzemesi olarak kullan─▒lacak par├žaya s─▒ra geldi.

Resim

Resim

A┼ča─č─▒da g├Ârebilece─činiz gibi kay─▒┼č─▒n ilk par├žas─▒n─▒n tasla─č─▒ ortaya ├ž─▒kt─▒. Sandvi├ž ┼čeklinde ve olduk├ža kal─▒n olacak.

Resim

Bu par├žalar─▒ birle┼čtirmek i├žin 3M Deri Yap─▒┼čt─▒r─▒c─▒s─▒n─▒ kulland─▒m. Piyasada pek ├žok muadil ├╝r├╝n mevcut.

Resim

Resim

Uzun par├žay─▒ b├Âylece bitirmi┼č oldum. K─▒sa par├ža i├žin de ayn─▒ ├Âl├žme, kesme ve yap─▒┼čt─▒rma i┼člemlerini uygulad─▒m. Ancak, farkl─▒ olarak tokan─▒n olaca─č─▒ ucun yak─▒n─▒na bir de k├Âpr├╝ koydum. Bu i┼člemi s─▒ras─▒yla a┼ča─č─▒da bulabilirsiniz:

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

K─▒sa par├žay─▒ da fazlal─▒klar─▒ndan temizledikten sonra diki┼če haz─▒r iki par├ža a┼ča─č─▒daki gibiydi:

Resim

Resim

┼×ayet do─črudan dikmeye ba┼člasayd─▒m san─▒r─▒m ba┼čar─▒s─▒z olurdum. Zira 3 kat deri olan kay─▒┼č i─čneye kar┼č─▒ olduk├ža g├╝├žl├╝ olacakt─▒. Bu nedenle ├Âncesinde i─čnenin girece─či yerleri cetvel ile i┼čaretleyip, biz ile deldim.

Resim

Resim

Delme i┼čleminden sonra diki┼č olduk├ža kolayd─▒. Tek hatam bu i┼člemi ├žift i─čne yerine tek i─čne kullanarak yapm─▒┼č olmam. Bu nedenle kay─▒┼č─▒n arka k─▒sm─▒ndaki diki┼č ├Ân├╝ kadar g├╝zel olmad─▒.

Resim

Resim

Biraz zahmetli i┼člemler sonucunda ortaya ├ž─▒kan kay─▒┼č i┼čte bu:

Resim

Kay─▒┼č─▒ yaparken bir yandan da Ebay'de 22mm'lik tokalar─▒ ara┼čt─▒r─▒yordum. Genellikle Panerai tarz─▒ tokalar a─č─▒rl─▒ktayd─▒. Ben daha ├Âzg├╝n bir ┼čey olmas─▒n─▒ istedi─čimden a┼ča─č─▒daki f─▒r├žalanm─▒┼č ├želik tokay─▒ se├žtim ve gelir gelmez kay─▒┼ča ekledim.

Resim

Saat ile kay─▒┼č─▒n bulu┼čmas─▒ bekledi─čimden daha g├╝zel g├Âr├╝nt├╝ler ortaya ├ž─▒kard─▒.

Resim

Resim

Resim

B├Âylece bu saat i├žin d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m de─či┼čimin ilk ad─▒m─▒ tamamlanm─▒┼č oldu. Ancak, saati incelerken de s├Âyledi─čim gibi di─čer i┼člemler i├žin saatin biraz eskimesini ya da bu halinden s─▒k─▒lmay─▒ bekleyece─čim.

Bu arada, ikinci ├žal─▒┼čmam i├žin gereken malzemeyi ┼čimdiden tedarik ettim :thumbup:

Resim

Yeni kay─▒┼člarda g├Âr├╝┼čmek ├╝zere :champ:
H. Emre

http://2209su.blogspot.com/2012/11/bir-kays-denemesi.html
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Hsnmrycl
Contributor

Mesaj SeRxx » 23 Kas 2012, 12:06

Ooo s├╝per :champ: Ellerine sa─čl─▒k :champ:
Ger├žek Saatlerin Konu┼čuldu─ču T├╝rkiye'nin Tek Ger├žek Saat Forumu
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
SeRxx

Ya┼č: 32
Kay─▒t: 01 Nis 2011, 22:39

Mesaj mlm » 23 Kas 2012, 12:06

H.Emre esta─čfurullah :)
Ellerine sa─čl─▒k, daha ├Ânce de s├Âylemi┼čtim, ├žok ba┼čar─▒l─▒ bir deneme olmu┼č, yeni ├žal─▒┼čman─▒ merakla bekliyoruz :) :champ: :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
mlm

Ya┼č: 38
Kay─▒t: 03 A─ču 2010, 02:59

Mesaj hozburun » 23 Kas 2012, 12:09

Hsnmrycl, :champ: :champ: :champ: Gayet ba┼čar─▒l─▒ buldum :thumbup: Ellerine sa─čl─▒k :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
hozburun

Ya┼č: 45
Kay─▒t: 08 Haz 2011, 17:02

Mesaj vmetin » 23 Kas 2012, 12:10

Ellerine sa─čl─▒k. ─░┼č├žilik on numara ama daha g├╝zel deriler bulmal─▒s─▒n
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
vmetin

Ya┼č: 84
Kay─▒t: 13 Ara 2011, 17:37

Mesaj Hsnmrycl » 23 Kas 2012, 12:24

Herkese te┼čekk├╝rler :champ:
Daha g├╝zel derilerle ├žal─▒┼čmay─▒ ben de isterim ama ziyan etmekten korkuyorum :?
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Hsnmrycl
Contributor

Mesaj mlm » 23 Kas 2012, 12:34

┼×u an elimde bir miktar var ama; g├╝zel, kal─▒n ve kaliteli deriye ben de ihtiya├ž duyuyorum, bulundu─čum yer itibariyle imkanlar da k─▒s─▒tl─▒, nas─▒l tedarik edebiliriz fikrin var m─▒ H.Emre? Art─▒k ├žok daha g├╝zel i┼čler ├ž─▒karman─▒n zaman─▒ geldi diye d├╝┼č├╝n├╝yorum dostum..
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
mlm

Mesaj Hsnmrycl » 23 Kas 2012, 12:39

├ťstat ben kal─▒n deri ile ├žal─▒┼čmad─▒m hi├ž. Kal─▒n derkeni kemer bozarak ├žal─▒┼čmaktan bahsediyorum.
Ben derileri ayakkab─▒c─▒lardan al─▒yorum.
Ayr─▒ca ayakkab─▒c─▒larda balmumlu ip oldu─čunu da ├Â─črendim.
D├╝n en alttaki siyah deriyi ald─▒─č─▒m ayakkab─▒c─▒da renk renk ip de vard─▒ :thumbup:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Hsnmrycl
Contributor

Mesaj sedir » 23 Kas 2012, 12:48

Daha ne olsun :!: !
├çok g├╝zel, ellerinize sa─čl─▒k :thumbup: .
├ľnce mlm, ┼čimdi Hsnmrycl, s─▒rada kim var bakal─▒m :?:
Vakit nakittir.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
sedir

Ya┼č: 56
Kay─▒t: 07 Nis 2010, 21:03

Mesaj mlm » 23 Kas 2012, 12:51

Ben kal─▒n deri derken kemeri kastetmiyorum dostum, daha nitelikli ve yine ikiye katlanmak suretiyle kay─▒┼č yapabilece─čim gev┼ček olmayan derilerden bahsediyorum. Piyasadaki derilerin bir├žo─ču dedi─čim kal─▒nl─▒─ča sahip, ikiye katlay─▒nca istedi─čin kal─▒nl─▒─č─▒ da elde ediyorsun fakat diren├žli de─čil, ka─č─▒t gibi oluyor, strap maker'lar─▒n kulland─▒─č─▒ g├╝zel deriler var, onlar─▒ kastetmi┼čtim..
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
mlm

Mesaj aokyy » 23 Kas 2012, 13:16

Abi ├žok g├╝zel ├žal─▒┼čma olmu┼č, eline sa─čl─▒k. ─░nsan─▒n kendi eme─čini katt─▒─č─▒, di─čerlerinden kaha k─▒ymetli oluyor her zaman. :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
aokyy

Ya┼č: 31
Kay─▒t: 11 Ara 2011, 14:40

Sonraki

D├Ân TSF Saat Kay─▒┼člar─▒ - Watch Straps

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 24 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners