Tıraş Makinesi Tavsiyeleriniz ve Geleneksel Tıraş

Geleneksel Tıraş ve Ekipmanları Üzerine Bölüm

Re: Tıraş Makinesi Tavsiyeleriniz ve Geleneksel Tıraş

Mesaj kethuda57 » 23 Mar 2017, 14:23

Anesthesia yazdı:Bu ortamda impa'yı bir kaç kez övmüş olma sebebim yaptığım benzeri alışveriş turunda sizin yaşadığınız tecrübeleri tam tersi halde yaşamış olmamdı. Yüzü asık, fiyatları şişkin, al da git tarzı satış yapmaya çalışan mağaza güncellemiş kendini, diğeri bozmuş. Bilgilendirme için teşekkürler

E5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kişisel diyalog da önemlidir elbet. siz gittiğinizde yine aynı ilgi ve alakayla da karşılaşabilirsiniz. Ben 2 senedir bir çok alışveriş yaptım. Mustafa beyin bir saygısızlığını görmedim ama ilgisini de görmedim açıkçası. ( çok konuşkan biri değil zaten ) son gittiğimizde de her zamanki gibiydi bunu belirteyim. yani bir değişiklik yok kesinlikle impada. bunun altını çizmek isterim.

Ama diğer forumda adının bile yazılmasının yasak olduğu bir firmada çok çok daha fazla ilgi alaka görmek, sorduğumuz sorulara samimi ve içten bir şekilde cevap bulmak kendimi burada daha rahat hissettirdi. ve oldukça şaşırttı.
Senin kuşların olurdu mevsimi yolculuklara çağıran...
İnstagram : kethuda57
Kullanıcı avatarı
kethuda57

Mesaj sedir » 23 Mar 2017, 21:52

asymptote yazdı:Sedir hocam haklı.. Arşivden ilgili fotoğrafı koyalım hemen.. :) Razor vs. electric shaver.. ;) Jilet gibi kesen makine varsa çok iyi bu arada.. :geek:
Resim

Sevgili asymptote ile birbirimizi haklılayarak (neyse ki haklayarak değil :lol: ) devam edelim. Philips makinelerde yaylı ve daire şeklinde bir elek ve her bir elek içinde dönerek çalışan eskilerde 16'şar adet bıçak (yenilerdeki sayıyı bilmiyorum) bulunuyor. Bıçaklar elek açıklığından giren kıllara yandan 90 derece açıyla yaklaşıp kesiyor veya asymptote'un bulduğu resimlerden anlaşıldığı kadarıyla kesmiyor da koparıyor, parçalıyor. Ben Philips'in kestiğini, Braun'un kopardığını düşünüyorum.
İşte bu noktada asymptote'un bulduğu elektron mikroskop resminin bir Philips bir de Braun ve Panasonic ile traş sonrası kesilen kıllardan alınanı gerekli ki karşılaştırma yapalım. Hatta makalesini yazabiliriz. Bunu firmalar düşünmez mi?
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Mesaj asymptote » 23 Mar 2017, 22:47

Hocam, sizin gibi bu konuların detayına inen tüketici sayısı sınırlı olduğu için düşünmüyor olabilir firmalar.. ;)
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj Thevenin » 23 Mar 2017, 23:16

Kil, tuy, sakal karisti yine horolojiye :D

Biraz baktim yine, oteden beri konan bu malum SEM goruntulerinin idugu nedir diye, imgur, reddit hak getire her yerde gani gani :D

Microcosmos adli bir kitaptan alinti olduklarini buldum. Son baskisi 2010.

https://www.amazon.com/Microcosmos-Discovering-Through-Microscopic-Magnification/dp/1554072379/ref=sr_1_3?s=books&ie=UTF8&qid=1490298814&sr=1-3&keywords=microcosmos

https://www.amazon.com/Microcosmos-Discovering-Through-Microscopic-Magnification/dp/1554077141/ref=sr_1_2?s=books&ie=UTF8&qid=1490298814&sr=1-2&keywords=microcosmos

Sagdaki goruntu x100 buyutme oraninda alinmis. Ne ile kesildigine dair bir aciklama bulamadim.

Soldaki de ayni buyutme oraninda.

Figure 2.53 ve 2.54, sayfa 41. Acip bakamadim ama ilave bir bilgi oldugunu sanmiyorum, populer kultur kitabi :D Goruntuleri alan makalesini yazmistir diye dusunuyorum; ama ona rast gelemedim, geldiysem de sakal sakal sakal :D

Demem o ki goruntulerin guncelligi tartisilir. Hangi makineyle nasil, nerede, ne zaman kesildigi belirsiz.

"Scanning electron micrograph (SEM) of a man's beard hair after being shaved with an ordinary razor blade, showing the cleanly cut end that results. Magnification: x100 at 35mm size."

"Scanning electron micrograph (SEM) of a man's beard hair after being shaved with an electric shaver, showing the torn, ragged end that results. Magnification: x100 at 35mm size."

Renklendirilmis halleri:

ResimResim
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj darksider » 24 Mar 2017, 00:06

Thevenin yazdı:Kil, tuy, sakal karisti yine horolojiye :D

Biraz baktim yine, oteden beri konan bu malum SEM goruntulerinin idugu nedir diye, imgur, reddit hak getire her yerde gani gani :D

Microcosmos adli bir kitaptan alinti olduklarini buldum. Son baskisi 2010.

https://www.amazon.com/Microcosmos-Discovering-Through-Microscopic-Magnification/dp/1554072379/ref=sr_1_3?s=books&ie=UTF8&qid=1490298814&sr=1-3&keywords=microcosmos

https://www.amazon.com/Microcosmos-Discovering-Through-Microscopic-Magnification/dp/1554077141/ref=sr_1_2?s=books&ie=UTF8&qid=1490298814&sr=1-2&keywords=microcosmos

Sagdaki goruntu x100 buyutme oraninda alinmis. Ne ile kesildigine dair bir aciklama bulamadim.

Soldaki de ayni buyutme oraninda.

Figure 2.53 ve 2.54, sayfa 41. Acip bakamadim ama ilave bir bilgi oldugunu sanmiyorum, populer kultur kitabi :D Goruntuleri alan makalesini yazmistir diye dusunuyorum; ama ona rast gelemedim, geldiysem de sakal sakal sakal :D

Demem o ki goruntulerin guncelligi tartisilir. Hangi makineyle nasil, nerede, ne zaman kesildigi belirsiz.

"Scanning electron micrograph (SEM) of a man's beard hair after being shaved with an ordinary razor blade, showing the cleanly cut end that results. Magnification: x100 at 35mm size."

"Scanning electron micrograph (SEM) of a man's beard hair after being shaved with an electric shaver, showing the torn, ragged end that results. Magnification: x100 at 35mm size."

Renklendirilmis halleri:

ResimResim

Thevenin, Allah Razı olsun, tam ben girişecektim, benden önce davranmışsın :champ:

Yüksek lisans tezim ve sonrasında profesyonel hayatta çalışma konum nanoteknoloji ile alakalıydı, bu vesile ile SEM ile hiç çekmedi isem 5000 tane fotoğraf, daha da önemlisi fiber fotoğrafı çekmişimdir. Sakal da fiber olarak sınıflandırılabilir. (Tek bir sakal ise filament)

Her neyse, diyeceğim, senin de söylediğin gibi, iki fotoğraf koyup bu şöyle bu böyle demekle pek olmuyor o iş ne yazık ki :D en basitinden numune hazırlama aşamasında bile düzgün kesite sahip olan malzemeyi parça pinçik edebilirsin.

İşin diğer tarafı, sakal dediğimiz şey bir protein filamenti, basitçe de 6 katmandan oluşuyor, ve her insanda farklı fiziksel özelliklere sahip.

SEM görüntülemesi ve kesim için ortak noktadaki en önemli fiziksel özelliği ise sertliği.

Görüntülenmek istenen filamentin yapısal olarak yumuşak olduğu durumlarda en keskin malzemelerle bile düzgün bir kesit alınması pek mümkün olmuyor dolayısı ile özel yöntemler var sırf kesiti ilk resimdeki gibi görünebilsin diye.

Vesselam yine çok konuştum, sonuç olarak ortada herhangi bir makale vs. olmadan bu iki resim herhangi bir anlam ifade etmemekle birlikte, sakal olduklarından bile şüpheliyim :D
Nothing lasts forever, and we both know hearts can change...
Kullanıcı avatarı
darksider

Mesaj asymptote » 24 Mar 2017, 00:23

Araştırmak lazım, resimle ilgili değil fakat konuyla ilgili makale vardır muhtemelen.. :) :thumbup:
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj dikdik » 25 Mar 2017, 18:30

Karabulut ticaretten birkac tane omega fırca almıslıgım vardır, sorunsuz sıkıntısız bir alısveris oldu.

Ayrıca İmpa ticaretten senelerdir alısveris yaparım, doviz artısı dolayısıyla tum urunlere zam geldigi halde, sattıgı fiyattan aynı malı yerine koyamayacagını bildigi halde, musteriyi magdur etmemek icin fiyat degistirmeyen ender esnaf kisidir mustafa.
Bu tarz dukkanlar ulkemizde az arkadaslar, bizim gibi kanuni isleri agır ulkelerde, farklı her kalem malzeme icin agır ithalat belgeleri masrafları vardır. Yine de bu dostlar bizler icin birseyler yapmaya calısıyorlar.
O kucuk dukkanda gunde 10 saat oturup, ugrasıp ithal edip, 15 lira karla sabun satmayı herkes yapamaz.
O yuzden ama karabulut ticaret, ama impa , ama razorus, bu dostları katkıları icin kutluyorum ve onları desteklememiz gerektigini dusunuyorum.
Saygılar
Kullanıcı avatarı
dikdik

Mesaj Eterna » 26 Mar 2017, 10:51

Tabac sabun ile nihayet tıraş oldum. Çok başarılı ve keyifli bir tıraş oldu. Koku insanın aklını alıyor gerçekten. Ya çok beğenirsin ya da hiç beğenmezsin gibisinden yorumlar okumuştum. Ben hayran oldum. Hatta Tabac deodorant , parfüm vs. bir şeyler bakınıyorum şimdi.

Kokukusu birebir aynı mıdır sabun ile ona karar veremedim...
Kullanıcı avatarı
Eterna

ÖncekiSonraki

Dön TSF Tıraş - Shaving

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners