Seiko 5 (SNZG09J1) 8 Y覺ll覺k Kullan覺m 襤ncelemesi

Japon ve Asya retimi Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, Japon Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii Japon ve Asya Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

Re: Seiko 5 (SNZG09J1) 8 Y覺ll覺k Kullan覺m 襤ncelemesi

Mesaj clazz » 04 Eyl 2023, 13:52

Yeni bir Seiko 5 zaman覺 gelmi :D
Kullan覺c覺 avatar覺
clazz

Kay覺t: 12 Au 2023, 11:36

Mesaj Ulas87 » 05 Eyl 2023, 23:32

insatiable yazd覺:繹ncelikle bu saatle denize, havuza girdiinizi g繹rmemle verdiim tepki:

Resim

yapmay覺n ula hocam bu tipte bir saatle havuza, denize, dua girilmez yahu :)
bunun d覺覺nda yaz覺n覺z覺 keyifle okudum. mekanik saatin olay覺n覺 繹zetlemisiniz. seikonuzla bir 繹m羹r boyu mutluluklar dilerim.

Bahane ile bak覺ma sokmu oldum san覺r覺m :lol: Bir tane nato kordon alay覺m bari, 癟覺karmas覺 kolay olur, y覺kayaca覺m zaman saati suya sokmam覺 olurum. B羹t羹n g羹n ve g羹nlerce kolumda olunca, naylon 繹rg羹 kay覺ta ister istemez hijyen problemi oluuyor ;)
Kullan覺c覺 avatar覺
Ulas87

Ya: 36
Kay覺t: 02 Eyl 2023, 22:15

Mesaj Ulas87 » 05 Eyl 2023, 23:36

Kakashi yazd覺:Denize girme, havuza girme, banyoda duta 癟覺kart, gece takma... Ne kald覺? G羹nd羹z de takmay覺n, kutusunda saklay覺n(!) olsun bitsin (Bilek bile g繹rmemi saatlerim var, o baka). Sorarlarsa 'saatin 100m su ge癟irmezlii var' dersiniz, 'yamurda 2 damla su gelirse, el y覺karken su s覺癟rarsa ie yara覺yor'. (yleyse 30m su ge癟irmezlik niye var?)

Y覺lda (en ge癟 2 y覺lda) bir su ge癟irmezlik bak覺m覺n覺 yaptr覺rd覺覺n覺z s羹rece saatinizi g繹nl羹n羹zce kullanabilirsiniz, g繹z羹n羹z korkmas覺n. Tabi bak覺m yapt覺rmazsan覺z suyla, buharla, sabunla temasta dikkatli olacaks覺n覺z ya da bozulursa 癟aresine bakar覺m diyeceksiniz.

Sizi k覺skand覺m, 癟ok saatim var, ama rotasyonda baka baka saat takmaktan deil 8 y覺l, 8 ay s羹rekli kulland覺覺m saatim olmad覺 (belki ileride olur, olmal覺 diye d羹羹n羹yorum).

ok teekk羹r ediyorum, hani baz覺 insanlarla 繹zdeleen objeler vard覺r ya benim saat te 繹yle oldu. Bazen ak覺ll覺 saatimi yada DW5600'覺 tak覺nca yak覺n arkadalar覺m hemen fark ediyor, saatini mi deitirdin, bozuldu mu diyorlar :D .
Kullan覺c覺 avatar覺
Ulas87

Mesaj Ulas87 » 06 Eyl 2023, 00:00

muratcan87 yazd覺:襤yi ki yazd覺n覺z. Sahibinden uzun kullan覺m testleri bence ger癟ek incelemeler. Bu anlamda marketing 羹r羹n羹 olan incelemelerle kar覺lat覺r覺ld覺覺nda 癟ok deerliler. 8 sene de olduk癟a iyi bir s羹re saatin art覺s覺n覺, eksisini anlamak ad覺na.

Seikonun zaten y覺llara meydan okuyan bir kalitede olduu bence herkesin malumu. Fosfor da su almasa dahi en fazla 25 seneye kadar 繹mr羹 olan, sonras覺nda yenilenmesi gereken bir malzeme. O y羹zden o konularda hi癟 s覺k覺nt覺 yok. Denize, havuza girme konusunda da tamamen kullan覺c覺ya kalm覺 bir durum var. Vidal覺 tepesi olmayan saatlerde g羹vendiimiz ey conta. O da zamanla 繹zelliini kaybetmeye mahkum bir malzeme. Bunu bilerek kullanmakta fayda var. Yine sadece tepe deil cam da asl覺nda contaya oturuyor. Bu nedenle oradan da su alabilir. Ben vidal覺 tepesi olmayan ve su ge癟irmezlik testini son bir senede yapt覺rmad覺覺m bir saate bu aksiyonlarda g羹venmem. Yine ka癟 m su ge癟irmezlii olursa olsun kronograf hi癟bir saate bu anlamda g羹venmem. Ayn覺 ekilde banyoda da s覺k覺nt覺 genel olarak buhar 癟羹nk羹 sudan daha ince bir ey her an i癟eri s覺z覺p suya d繹n羹ebilir. Bu aksiyonlar i癟in bir tane Casio A168im var. Bozulsa i癟im ac覺maz. Ha bir Seiko 5im var ve onunla da 癟ok癟a denize, havuza girdim ama yine tamirat覺 bana g繹re ucuz bir maliyet oluturuyor. Benim i癟in bu anlamda asl覺nda maddi ve manevi bir limit var. At覺yorum babamdan kalan bir saat 20 dolar da olsa k覺yamam, 繹te taraftan kendi ald覺覺m 1000 dolara kadar bir saati daa taa vurmaktan 癟ekinmem. En k繹t羹 tamirini yapt覺r覺r ge癟erim diye d羹羹n羹yorum zira. Bu sebepten birka癟 tane tatil saatim oluyor. Hem yeterince 覺k, hem 癟al覺nsa, bozulsa 癟ok fazla 羹z羹lmeyeceim ve yerine yenisini koyabileceim saatler bunlar.

Son olarak dakiklie deinmek istiyorum. Deerli ustalar覺m覺z覺 tenzih ediyorum ancak tecr羹belerime g繹re orijinal servise o paray覺 bay覺lmadan saat eski dakikliine asla ulam覺yor. Bu 羹st d羹zey markalarda daha s覺k yaan覺yor. Seiko 5in ise en g羹zel taraf覺 癟ok uygun fiyatlara hemen her ustan覺n bak覺m yapabilmesi. Bunun sonucundaki 6,7 saniyelik sapmalar ise fazlas覺yla iyi bence. Hatta Seikonun vaadettiinden de 癟ok daha iyi. Bu fiyattaki bir saatin 8 senelik her koulda kullan覺lmas覺 sonras覺nda bu derecede zaman tutmas覺 m羹kemmel.

ok teekk羹rler. Evet dediiniz gibi saat癟i bana takaca覺 tepe contas覺n覺 da g繹stermiti, k羹癟羹k ve incecik bir o-ring, parmakla bile tutulamayacak kadar minik :D . 襤malat sekt繹r羹nde 癟al覺覺yorum, s覺zd覺rmazl覺k i癟in metrik yada BS konik dili tapalar kullan覺yoruz, yetmiyor bak覺r/teflon/kau癟uk conta da kullan覺yoruz, loctite s羹rmek te cabas覺. Biraz bu konular覺 arat覺rd覺m, dediiniz gibi 200 metre dalg覺癟 saatlerinde tepe vidal覺 (tahminimce d羹z vida da deil, konik) conta sadece sistemi emniyete almak i癟in konulmu gibi. G-Shock serilerinde de butonlar 癟ift o-ringli. Muhtemelen tek o-ringe g羹venmemiler, 2. si ile emniyete alm覺lar.
Youtube'da kendi saatimin demontaj/montaj videosu var, orada saat cam覺n覺 s繹kt羹klerinde beyaz sert plastik gibi g繹r羹nen bir conta 癟覺k覺yor, san覺r覺m teflon/PTFE bir conta. Teflon contalar y覺llarca bozulmadan ilerini yapabiliyorlar, s覺cakl覺ktan da etkilenmiyorlar. Tabi tahmin ediyorum sadece, alakas覺z bir malzeme de olabilir :D . Seiko sat覺 sonras覺nda daha rahat gibi, global resmi sitesinde 7S36C mekanizman覺n par癟a listesini g繹steren pdf dok羹man覺 ben indirdiimi hat覺rl覺yorum. 襤svi癟reli l羹ks saat firmalar覺 bu kadar payla覺mc覺 deildir diye tahmin ediyorum, belki de onlar覺nda a癟覺k dok羹man payla覺mlar覺 vard覺r tabii, bilemedim.
Kullan覺c覺 avatar覺
Ulas87

Mesaj Ulas87 » 06 Eyl 2023, 00:06

clazz yazd覺:Yeni bir Seiko 5 zaman覺 gelmi :D

Saatimi onaran saat癟i, bu saat denize girmeye uygun deil deyince makul fiyatl覺 200m mekanik saatlere bakt覺m fakat sonras覺nda tercihimi G-shock'tan yana kulland覺m. 羹nk羹 baka mekanik saat al覺rsam mevcut saatimi onunla aldat覺r覺m diye d羹羹nd羹m :lol: .
Kullan覺c覺 avatar覺
Ulas87

Mesaj clazz » 06 Eyl 2023, 01:25

Ulas87 yazd覺:
clazz yazd覺:Yeni bir Seiko 5 zaman覺 gelmi :D

Saatimi onaran saat癟i, bu saat denize girmeye uygun deil deyince makul fiyatl覺 200m mekanik saatlere bakt覺m fakat sonras覺nda tercihimi G-shock'tan yana kulland覺m. 羹nk羹 baka mekanik saat al覺rsam mevcut saatimi onunla aldat覺r覺m diye d羹羹nd羹m :lol: .

Kullan覺m tarz覺n覺za en uygun saat bence. G羹zel se癟im yapm覺s覺n覺z. Bir de size uygun Orient M-Force serisi var. Hem mekanik hem de 癟ok salam.
Kullan覺c覺 avatar覺
clazz

Kay覺t: 12 Au 2023, 11:36

Mesaj schavelle » 06 Eyl 2023, 02:19

G羹zel se癟im. Bende de SNZG11J1 var. Eski 癟al覺ma arkadalar覺m hediye etmiti.
G羹zel bir el yap覺m覺 taba deri kay覺 ile kombine ederek kullan覺yorum.
Zaman覺nda ben de denize girmekten motorlu testere kullanmaya kadar her t羹rl羹 ikenceyi yapt覺m. Saat hi癟 sorun 癟覺karmad覺 ama o mavi tekstil sert kordon da kendini sald覺 tabi.
Anektodal olarak saatim sizinki kadar dakik deil. Genelde tutulduu pozisyona g繹re ileri veya geri gidiyor ama aktif kullan覺mda g羹zel bir ortalama tutturuyor. (+8-15sn gibi).
Bu mekanizmalar覺n bilee tak覺ld覺ktan hemen sonra tekrar 癟al覺maya balamas覺 houma gidiyor. (Swiss saatlerde rotorun 繹nce baya bir d繹nmesi gerekiyor). Bir de 癟ok ama 癟ok uzun 繹m羹rl羹 olmalar覺.
Son zamanlarda forumdan ald覺覺m Hamilton Khaki Field Mechanical saati daha s覺k kullan覺yorum. ok benzer bir tasar覺m diline sahip (ikisi de field watch) ama bana biraz daha ince ve kibar geliyor.
Mutlu g羹nlerde kullanman覺z dileiyle.Resim

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Kullan覺c覺 avatar覺
schavelle

Ya: 47
Kay覺t: 29 Oca 2018, 10:45

Mesaj kobe34 » 06 Eyl 2023, 08:03

ok g羹zel bir inceleme, kaleminize sal覺k. Keke forumda daha 癟ok bu tarz uzun d繹nemli ve detayl覺 incemeler olsa da okusak.
Kullan覺c覺 avatar覺
kobe34

Kay覺t: 12 Mar 2020, 11:39

ncekiSonraki

D繹n TSF Japon Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 338 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners