Orient CEM75001B İnceleme

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Re: Orient CEM75001B

Mesaj Eterna » 21 Eki 2010, 10:38

Sn. yusufragıp,

Size pm attım.

Saygılar,
Kullanıcı avatarı
Eterna

Mesaj Magneto » 04 Oca 2011, 20:14

Merhaba
Orient'in bu otomatik saatleri hakikaten göz dolduruyor ayrıca Kalite olarak %100 made in japan .Japon işçiliğine hayranım açıkcası.TAbii ki swiss madelere de hayranım :D
aldığınız mağazayı PM den isteyebilir miyim ?
Güle güle günlerde kullanınız. Ömürlük bir saat almışsınız açıkcası
Saat = BlancPain
Kullanıcı avatarı
Magneto

Mesaj tdemiray » 08 Oca 2011, 17:25

Size bir sorum olacak.CEM 7500 de bildiğiniz gibi gün ve tarih ayrı kontrol edilebiliyor.28/29/30 ve 31 çeken aylarda
tarihi yeni ayın 1 ine getirmek için sabah saati 24 sattlık tur attırarakmı ileri almalıyım yoksa sadece tarihi yeni ayın 1 ine gelene kadar çevirmeliyim.Saatin ayarı ile her ay sonu uğraşmak istemiyoruım.Bu nedenle ayarı bozmadan sadece tarıhı ılerı almak istiyorum.Bu yöntem ile sorun olurmu?
Kullanıcı avatarı
tdemiray

Mesaj bengisaat » 08 Oca 2011, 23:30

Yapmanız gereken aynen dediğiniz gibi ayar kolunu 1 kez çekerek takvimi 30 çeken aylarda 1 gün 28 çeken aylarda 3 gün ilerletmenizdir.
Zaten bu mekanizmanın yapılış amacı budur.Nasıl yaparsanız yapın saate zarar vermesi yada ömrünün uzun olmasına etkisi söz konusu değildir arasındaki tek fark ilk seçenekte yani ayar kolunu 2 kere çekerek saati 24 saat ilerletmeniz ayarının tekrar yapılmasını gerektirir.Diğerinde ise ayarı değişmeyeceği için zamandan tasarruf edersiniz ve boşu boşuna ayarının tam doğru olmasına çaba sarfetmezsiniz

Güle güle kullanın.
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj Archezia » 09 Oca 2011, 05:32

24 saat tur attırmanız gerektiğinizi okuduğunuz yerlede öyle söylemelerinin sebebi tarihin öğlen onikide mi yoksa akşam onikide mi değişeceğini belirleyebilmektir. Her seferinde bu ayar bozuluyor mu net bilmiyorum...
"I may be wrong (But I doubt it!)"
Steinhart Nav. B-Uhr TSF Special Edition 23/44
Kullanıcı avatarı
Archezia

Mesaj bengisaat » 09 Oca 2011, 06:44

Evet 1 tur yani 12 saat ileri veya geri alırsanız takvim öğlen atmaya başlar.
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Re: Orient CEM75001B - HogRider

Mesaj Archezia » 10 Oca 2011, 22:19

İncelemeye ben de birşeyler ekleyeyim dedim. (: Bir kısmınızın bildiği üzere geçen hafta ben de aldım bu saatten. Forum üyelerinden Eterna'dan kullanılmış olarak aldım. Saatin kondisyonu çok iyi olunca, saatte tam beklediğim gibi güzel olunca oldukça memnun kaldım diyebilirim. Buradan tekrar teşekkür ediyorum Sinan Bey'e.

Normalde bu saati alma gibi bir fikrim yoktu. Steinhart Ocean 1 serisinden almayı düşünüyordum iki üç ay içerisinde, o olmazsa da Seiko 5 sea urchin alacaktım. Ama bu saati pek araştırmamıştım. Daha önceki bir ilanda başka bir Orient'in yanında görmüştüm sadece, oradan aklımda kalmıştı. Sonra satılık ilanını görünce biraz daha araştırdım. Forumdan birkaç arkadaşa da danıştım, onlar da saati tavsiye ettiler. İyiki de dinlemişim onları diyorum şimdi.

Öncelikle saatin takma adıyla başlayalım. Saatin takma adı: "HogRider". Watchuseek'de takılmış bir isim. Bu saati alıp, çektiği fotoğraflarla birçok kişinin almasına sebep olan kullanıcının nicki normalde. Ama sonra saatin de takma adı olmuş. Çok hoş bir takma ad değil belki ama büyük kasası ve biraz kaba diyebileceğimiz yapısıyla bence çok yakışmış saate. O benim HogRider'ım!

Saatin genel kalitesinden oldukça memnunum. OrientUsa sitesindeki fiyatı $250, sitedeki fiyattan hareketle burada da 350TL civarı alınabilir diye düşünüyorum. Bu fiyata göre sunduğu kalite ve görsellik bence fazlasıyla yeterli. Bezel, index ve akrep-yelkovan-saniye üçlüsünün kalitesi beni tatmin etti fazlasıyla. Bileziği de fiyatına göre oldukça iyi ama bir önceki cümlede bahsettiğim noktalar etkileyici seviyede fiyatına göre.

Temelde submariner soyundan tabiki ama bence kendine özgü bir tasarımı var saatin. İndexleri, akrep yelkovanı, kadrandaki italik yazılar tasarımda benim en çok hoşuma giden noktalar. Saatte day-date göstergesi var. Ne yazık ki razz'ın istediği gibi siyah zemin değil beyaz zeminli. Ama bence takma adı HogRider olan bir saate laf atmadan önce biraz düşünmek lazım (: Ayrıca büyüklüğü de tam benim istediğim gibi. Ne kolumda çok sırıtacak kadar büyük ne de garip duracak kadar küçük.(Kalın bezellerinden dolayı diver saatler bazen aslında büyük olmasına rağmen kolda çok daha küçük görünebiliyor.) Tepe hariç 44-45 mm arası ölçtüm ben çapını, lug-to-lug ise ~50mm. Ama alacak kişinin bu saati yada benzer büyüklükteki bir saati takıp denemesinde yarar var diye düşünüyorum.

Saatin mekanizması Orient 46943. Saatin üç günlük sapması 20 sn. Benim beklediğime göre oldukça iyi. Her saatte aynı performansı verir mi bilemiyorum. Fakat bence 15sn'ye kadar bir sapmayı çok normal görmek lazım. Mekanizması olduğundan daha özelmiş gibi hissettiren noktası saat 2 yönündeki gün değiştirme butonu. Bunu sanki ekstra bir komplikasyonmuş gibi düşünerek daha da mutlu olmak mümkün (: Günü iki dilde gösterebiliyor; İngilizce ve Almanca. Ayarlarken hangisini seçerseniz o dil üzerinden sapmadan devam ediyor göstermeye.

Saati almadan önce lumesinin pek kuvvetli olmadığını okumuştum. Seiko 5'lere göre falan oldukça kötü olduğundan bahsediyordu herkes. Benim için ön planda olmadığı için bunu bilerek aldım saati. Ama aldıktan sonra çok da memnun kaldım lumesinden. Yataktan kalkınca çok çok rahat okuyabiliyorum saati. 4-6 arası yattığım için kalktığımda aydınlık oluyor çünkü hava :D Şaka bir yana gerçekten beğendim lume performasını. Saatin lumesi kötü diyenlere tokat gibi bir cevabı aşağıdaki lume fotoğrafında görebilirsiniz.

Bunu inceleme olarak değil de incelemeye bir ekleme olarak düşündüğümden biraz az fotoğraf çektim ama genel olarak fikir verecek seviyededir umarım. Fotoğraflar aşağıda...(Son fotoğraf çalıntı : http://www.flickr.com/photos/jstacey/4930682764/)

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
"I may be wrong (But I doubt it!)"
Steinhart Nav. B-Uhr TSF Special Edition 23/44
Kullanıcı avatarı
Archezia

Mesaj Frax » 10 Oca 2011, 22:39

Hayırlı olsun Faruk :) Orient'in olumsuz yanı bence logosu sadece bunu da tekrar belirteyim :)
Kullanıcı avatarı
Frax

ÖncekiSonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 110 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners