Seiko'nun Bomba Gibi Dönüşü - Yeni SPB Serisi

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Re: Seiko'nun Bomba Gibi Dönüşü - Yeni SPB Serisi

Mesaj BoluluBatuhan » 27 Eyl 2020, 12:13

digitusmaximus yazdı:
copycat yazdı:
HknDrsn yazdı:
digitusmaximus yazdı:
Ground yazdı:Abiler kızmayın Seikoya , isteyen istediği saati alsın :)

Bu arada çok memnunum iyi ki çıkarmışlar bu modelleri [emoji23]

Resim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ben de tam da bu ilk cümlenizi söylemek istemiştim.

"Seiko için yaptığınız eleştirileri diğer saatler söz konusu olduğunda da yapabilir misiniz " demek istemiştim ama arkadaşlar sapma derecesi ile verdiğim örnek üzerinden karşılık verdiler.

Benim şahsi fikrim Seiko çok çalışkan bir firmadır. Tarihçesini okuduysanız pek çok ilke imza attığını pek çok buluş yapıp patent aldığını bilirsiniz. Seiko otomatik üretir, Quartz üretir, Dijital üretir, Uydu bağlantılı GPS saatler üretir, Kinetik saat üretir, Güneş enerjili saat üretir... Üretir de üretir.. Yani Sadece Otomatik saat üreten başka bir şey yapmayan markalar gibi değildir. Seiko çalışır..

Bu yüzden Seiko için eleştiri yaparken biraz daha adil olmasını diliyorum diğer arkadaşlardan.

Bu arada Saatiniz güzelmiş. Işıldıyor..

Seikonun çalışıyor olması fahiş fiyat artırımını sizce doğrumu kılıyor ? Bende Seikoyu severim ve takip ederim fakat başlangıç seviyesindeki diverların geldiği fiyat ortada o yüzden Seikonun eleştirilmesi gayet normal. Ayrıca bu durum sadece Seikoyada özgü bir durum değil, takibi olduğunuz bir marka fahiş bir artırım yapıyorsa kusura bakmayın yerden yere vurulmayı hakediyordur. Saygılar :champ:
Çalıyor ama çalışıyor da:)))

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yaa adamlar AR-GE de mi yapmasınlar el insaf arkadaşlar :D :D :D Paraların bir kısmı da oraya gidiyor. Bu işin bir de teknik servis ve garanti kısmı var. Onu da düşünün. Saatiniz bozulduğunda en yakınınızdaki ilgili servise gönderiyorsunuz sonrası ile ilgilenmiyorsunuz.

Çinden alınan saate bir şey olsa ya Türkiyede tamirini kendiniz yaptıracaksınız ya da kargoyla adamlara geri göndereceksiniz. Siz şimdi dersiniz ki : Seiko ile o aradaki para farkına en kral saat tamrcisine gider babalar gibi tamirimi yaptırırım dersiniz :D :D
Burda bahsettiğimiz konu eski ve yeni seiko 5ler ve diğer giriş seviyesi saatler. Basit bir 7s26 ya da 4r36 mekanizmalarını ücretsiz tamir ettiği için ederinden fazla fiyatlara saat satan seikoya minnettar mı olmalıyız. Bu mekanizmaların servisini ve bakımını birçok saatçi kolayca ve ucuza yapabiliyor zaten. Hadi bilezil kalitesini safir camı falan da geçtim fakat alt tarafı bir chapter ringi bezelle hizalayamamak bu kadar zor olmamalı? Türkiye fiyatlandırmasını geçtim vergiler falan karşılaştırmak saçma olur fakat yeni seiko 5 serisinin retail fiyatları ortalama 300 euro. Bu 300 euronun içine 4r36 mekanizma, vidalı olmayan tepe, hizalanmamış chapter ring, hardlex cam ve kalitesiz bilezik de dahil. İnsanlar neden 300 350 euro fiyatlarını vermişken tissot hamilton certina gibi swiss made markalara yönelmesinler ki seikonun giriş seviyesi bu haldeyken?

Mi Note 10 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
BoluluBatuhan

Mesaj volkifb » 27 Eyl 2020, 12:45

İyi günlerde kullanın.
Kullanıcı avatarı
volkifb

Mesaj digitusmaximus » 27 Eyl 2020, 13:50

Hocam AR-GE demek araştırma geliştirme demektir. Bir şirketin AR-GE çalışma ekibi herhangi bir konuda araştırma geliştirme işi yapabiler. Yani Seiko 5'den kazandığı paraları dijital devrelerinin ar-gesi için kullnabilir veya uzay çalışmaları için kullanabilir veya sağlık araştırma veya robotik gibi pek çok alana aktarabilir..

Her Saat modeli kendi kazandığı fazla parayı kendi ar-ge'si için kullanacak diye bir kural yok. Holdingin bir şirketi çok para kazanır parayı diğer şirketine veya ar-ge takımına veya laboratuvarındaki bilimsel araştırmalarına aktarır. Bunu yıllarca AR-GE merkezlerinde teknokentlerde çalışmış biri olarak söylüyorum.

Neyse tartışmayı daha fazla uzatmayalım. Sizin dediğiniz şey en doğrusu en güzeli siz haklısınız diyerek kapatıyorum mevzuyu... Ok..
Kullanıcı avatarı
digitusmaximus

Mesaj Ufkynl » 27 Eyl 2020, 14:21

:)Resim

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ufkynl

Mesaj BoluluBatuhan » 27 Eyl 2020, 14:37

digitusmaximus yazdı:Hocam AR-GE demek araştırma geliştirme demektir. Bir şirketin AR-GE çalışma ekibi herhangi bir konuda araştırma geliştirme işi yapabiler. Yani Seiko 5'den kazandığı paraları dijital devrelerinin ar-gesi için kullnabilir veya uzay çalışmaları için kullanabilir veya sağlık araştırma veya robotik gibi pek çok alana aktarabilir..

Her Saat modeli kendi kazandığı fazla parayı kendi ar-ge'si için kullanacak diye bir kural yok. Holdingin bir şirketi çok para kazanır parayı diğer şirketine veya ar-ge takımına veya laboratuvarındaki bilimsel araştırmalarına aktarır. Bunu yıllarca AR-GE merkezlerinde teknokentlerde çalışmış biri olarak söylüyorum.

Neyse tartışmayı daha fazla uzatmayalım. Sizin dediğiniz şey en doğrusu en güzeli siz haklısınız diyerek kapatıyorum mevzuyu... Ok..
Hocam zaten bizim seiko 5 kazancı seiko 5 üretimine yatırılsın gibi bir isteğimiz yok. Demek istediğim şey aynı fiyat segmentindeki diğer markaların sunduğu şeylerin şok daha azını sunduğu için seikoyu eleştiriyorum ve bunu sadece ben değil 1 2 senedir tüm dünyadaki saatseverler yapıyor. Amacım seikoyu kötülemek değil ya da tüm argesini otomatik saatlere yatırsın da değil sadece belirttiği fiyat etiketlerinde biraz daha özellik sunabilir. Dediğiniz gibi daha fazla uzatmaya gerek yok tartışmayı iyi günler.

Mi Note 10 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
BoluluBatuhan

Mesaj Ok7 » 27 Eyl 2020, 18:21

digitusmaximus yazdı:

Resim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

"Seiko için yaptığınız eleştirileri diğer saatler söz konusu olduğunda da yapabilir misiniz " demek istemiştim ama arkadaşlar sapma derecesi ile verdiğim örnek üzerinden karşılık verdiler.

Benim şahsi fikrim Seiko çok çalışkan bir firmadır. Tarihçesini okuduysanız pek çok ilke imza attığını pek çok buluş yapıp patent aldığını bilirsiniz. Seiko otomatik üretir, Quartz üretir, Dijital üretir, Uydu bağlantılı GPS saatler üretir, Kinetik saat üretir, Güneş enerjili saat üretir... Üretir de üretir.. Yani Sadece Otomatik saat üreten başka bir şey yapmayan markalar gibi değildir. Seiko çalışır..

Bu yüzden Seiko için eleştiri yaparken biraz daha adil olmasını diliyorum diğer arkadaşlardan.

[emoji3] sadece mekanik saat üreten firmalar perpetual calender üretir tourbillon üretir chronograph üretir minute repeater üretir annual calendar üretir GMT dual time world timer uretir. Kısaca üretir de üretirler çalışırlar yani. [emoji6]

Redmi 7A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ok7

Mesaj hknmtn » 28 Eyl 2020, 03:27

Kasa çapı olarak ideal boyutlarda. Seiko kasaları küçülterek iyi bir yolda ilerliyor bence. Ayrıca artık bir tık daha fazla safir cam kullanıyor gibi. Saati genel olarak beğendim. Fiyat olarak yüksek gelebilir. Ne yazık ki bu fiyatlara alışacağız galiba.
Kullanıcı avatarı
hknmtn

Mesaj digitusmaximus » 28 Eyl 2020, 09:52

Ok7 yazdı:
digitusmaximus yazdı:

[emoji3] sadece mekanik saat üreten firmalar perpetual calender üretir tourbillon üretir chronograph üretir minute repeater üretir annual calendar üretir GMT dual time world timer uretir. Kısaca üretir de üretirler çalışırlar yani. [emoji6]

Redmi 7A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Güzel kardeşim oldu mu şimdi senin yaptığın? Ben sırf tartışma uzamasın diye tamam siz haklı olun ben haksız olayım diyerek kapattım mevzyu sen onun üzerine yine tartışmayı devam ettiriyorsun. Gel bi bakalım o zaman sen neler yazmışsın ben neler yazmışım.

Dikkat ettiyseniz benim yazdıklarımın hepsinde kullanılan teknoloji farklı. Seninkinde ise hepsinin temeli aynı. Birbirini çeviren çarklar mekaniği ile alakalı tamamı. Ben sana GPS diyorum yani saatin uzaydaki uydularla bağlantı kurup senin dünya üzerindeki coğrafi konumunu tesbit ederek, bulunduğun yerin saatini hesaplayıp kendini otomatik olarak ayarlama teknolojisinden bahsediyorum sen bana GMT üretti mekanik saatler diyorsun.

Nedir GMT dual time? Saatin akrebinin bağlantılı olduğu hat üzerine ekstra bir çark bağlayıp ana ekranda da bir renkli çubuk yerleştirerek 2nci bir akrep oluşturma işidir. Bu mudur yani teknoloji dediğiniz? (O çarkı ve çubuğu oraya yerleştiren o mekanik saat de fiyatını 10bin dolar artırarak(yaklaşık 60bin TL) senden 30bin dolar istiyor orasını da hiç değinmeyeceğim. ) Yani diyeceğim o ki Uzay teknolojisi ile çark teknolojisi bir olmaz.

Geçelim diğer konuya: "chronograph üretiyor" demişsin. Yani Türkçesi Kronometreli saatler üretiyoruz demişsin. Mekanik saatlerin kronometreleri süsten başka bir şey değildir. Saatin kendisi daha günlük zamanı tutarken sapıtıyor, saniyeyi doğru düzgün tutamıyor kaldı ki salise tutma işine girişecek. Günümüzde hangi Guiness rekor denemesinde kullanılabilir bu saatin kronometresi? Hiç birinde. Değerleri güvenilir değil çünkü. Dediğim gibi bilmem kaç bin dolar fazladan para verip sahip olduğunuz kronometre de iş görmüyor aslında. Süsten başka bir şey değil. :cry:

Annual Calendar demişsin, Türkçesi yıllık takvim demek. Bu güzel bir çalışma çünkü 28 çeken ay var 29 çeken var 30 var 31 var. Mekanik kullanılarak bu hesaplamanın yapılması ve saatin gün ay yıl'ı doğru bir şekilde gösterebilmesi taktir edilecek bir şeydir. Ben de taktir ediyorum bu çalışmayı. :thumbup: (Bizde doğru olanın hakkı verilir.)

Tourbillon dediğin şey saatin düşmesine çarpmasına karşı veya kolumuzun yere indirdiğinizde havaya kaldırdığınızda mekanizmanın hızlanıp yavaşlamaması, farklı çalışmaması, yani zamanı şaşırmaması için 200 yıl önce tasarlanan bir yapı. Yani saatin asıl görevi zaten saati doğru bir şekilde göstermek iken, ve mekanik saatler yapılarından dolayı vurma ve çarpmalarda, veya 3 boyutlu x-y-z düzleminde zayıflıkları bulunuyorken, bu zayıflığı gidermek için bir kaç mekanizma daha eklemesinin nesini alkışlayalım? Saat sadece kendi zayıf noktalarını gidermeye çalışıyor aslında. Bize verdiği ekstra bir şey yok. :(

minute repeater diye yine ingilizce kelime olarak kullandığın şeyin Türkçesi nedir biliyor musun? Guguklu saatin Guguk Kuşudur. :D Zamanı geldiğinde saatin mekanizmasındaki minik çekiçlerin bir metal parçasına vurarak ses çıkartması ve zamanın kaç olduğunu söylemesidir. Yani mekanik saatlerin dış dünyaya gönderebildiği tek sinyal ve tek iletişim şekli bu çıkarmış olduğu seslerdir. (Bu sesler için sizden kaç yüz bin dolar isteyeceklerini bilmiyorum lakin. :D )

Yani sözün özü şu ki: Benim bahsettiğim şey Uzay Teknolojisidir. Saatin kendi kabuğundan ve zincirlerinden koparak dış dünya ile bağlantı kurması, blootooth kullanarak cihazlara bağlanması, kendini kontrol etmesi zamanı kontrol etmesi, örneğin dağda mahsur kalan dağcının kolundaki saatteki düğmeye basarak GPS ile yerini acil kurtarma ekiplerine bildirebilmesi, hayatını kurtarması, dijital teknolojiyi kullanarak pusula, altimetre, barometre ve hayatı kolaylaştıran envai çeşit özelliği bize sunabilmesi v.s v.s v.s... Budur.. Dediğim gibi uzay teknolojisi ile çark teknolojisi bir tutulamaz. Yanlış yapıyorsunuz.

Mesajıma son verirken -hazır Guinessten de söz açılmışken- sizlere 1982 yılında Seikonun "Dünyanın En Küçük Televizyonu" ünvanını kazanmasını sağlayarak Guiness rekorlar kitabına giren saatini paylaşıyorum. Benim "çalışır da çalışır"diye kastetiğim şey aşağıdaki gibi bir şeydir. :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Resim
Kullanıcı avatarı
digitusmaximus

ÖncekiSonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 103 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners