Seiko 5 Snxs79j - Otomatik Saatlere Bir Giriş

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Seiko 5 Snxs79j - Otomatik Saatlere Bir Giriş

Mesaj zgrzr » 25 Tem 2019, 17:13

Otomatik saatlere giriş mahiyetinde bir model ararken Seiko 5 Snxs79j modeline karar kılmıştım. Hepsiburada Şamil saatten uygun bir fiyata alıp bir kaç ay kullandıktan sonra bir inceleme yazayım dedim.

Resim

Bugüne kadar nedense Türkiye'deki genel algıya uyarak büyük saatlere bakmıştım. 37mm boyutuyla kağıt üzerinde ufak kalsa da bileğimdeki görüntüsü çok hoşuma gidiyor, açıkcası 46mm filan modellere bakma ihtiyacı hissetmiyorum artık.

Saatin mekanizması 7s26c, Japonya üretimi. Ortalama +4s bir sapması var ki oldukça iyi sayılır. Beni şaşırtan husus Lume performansı oldu. Otobüste tünele filan girince yanımdaki insanın dikkatini çekecek kadar başarılı bir ışık saçıyor. Gün ve tarih özelliği olması çok işime yarıyor, en az saat kadar güne ve tarihe bakıyorum diyebilirim.

Resim

Gelelim kötü özelliklerine: Saatin bileziği gerçekten çok kötü, sıcak havalarda tahriş edecek kadar kötü ve ne yaparsam yapayım dengeli bir ayarlama yapamadım. Bugüne kadar Swatch saatim dışında metal bilezikli saat kullanmamıştım, ancak bu saati biraz da eğitim olsun diye aldığımdan çok da dert etmiyorum. 19mm boynuz aralığına bir şekilde uydurduğum siyah deri kordon ile kullanıyorum şimdilik.

Resim

Son olarak saatin güç rezervi 35 saat civarında ki benim için yeterli olmadığına karar verdim. Zaten saat ile geçirdiğim birkaç ay saatten çok kendimle ilgili bazı şeyler öğrenmeme sebep oldu.

Öncelikle güç rezervi: benim için bir saati cuma akşamı çıkarıp pazartesi sabah taktığımda durmamış olması önemli bir kriter teşkil ediyor(muş). 35 saat civarı rezerv ile örneğin pazartesi akşamı çıkardığım saati, salı başka bir saat kullandığım için çarşamba sabahaı takarsam bir kaç saat önce durmuş olarak alıyorum. Biraz sallamam ve ayar yapmam gerekiyor. Bir gün bile bekleyemiyor beni :)

İkinci olarak dikkat edeceğim özellik bilezik. İyi bir bileziği olmayan bir saat yerine deri ya da kumaş kordon tercih edeceğim, hem daha ucuza gelir hem de değiştirmesi zaten çok pratik.

İkinciye bir ek daha yapmak gerekirse, boynuz aralığı 19 ya da 21 mm olan saatlerden (çok özel değilse) uzak duracağım. Aslında belirli bir aralıkta saatleri tercih etmek kordon koleksiyonu yapanlar için verimli olacak olsa da zor denk gelecek.

Ve son olarak: Gün ve tarih özelliğini çok kullandığımı farkettim. Smokinle giyilecek kare şeklinde klasik bir model tercihimi bir kenara bırakırsak günlük kullanacağım saatte gün ve tarih özelliği olmalı.

Peki, bu bir kaç aylık deneyim bana ne öğretti? Bir sonraki saat olarak hangi modeli hedeflemem gerektiğinde karar kıldım diyebilirim:

Resim
Kullanıcı avatarı
zgrzr

Re: Seiko 5 Snxs79j - Otomatik Saatlere Bir Giriş

Mesaj eyimen » 25 Tem 2019, 17:18

Hamilton çok şık, bir de gün ve tarih çarkını kadran ile aynı renk yapsalar muhteşem olurmuş :champ:
Kullanıcı avatarı
eyimen

Mesaj Xhantos » 25 Tem 2019, 18:49

Faydalı ve bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Tebrik ve teşekkürler.

Hamilton güzel bir seçim ama dönüp dolaşıp ileride ilk göz ağrısı Seiko'ya gelebilirsiniz, şaşırmayın :)
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj Eterna » 25 Tem 2019, 21:03

İncelediğiniz saat 3 senedir kolumda. Bence Seiko 5 serisinin en yakışıklı saati. Bir süre sonra kolunuz o ince, içi boş kıytırık kordona alışıyor :)

Ama 19 mm solid jubile bilezik ayarlasanız çok daha yakışıklı olur, kolunuzda rahat eder.

İnceleme için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Eterna

Mesaj cbmad » 25 Tem 2019, 21:30

Güzel günlerde kullanın, çok güzel model :champ:
Kullanıcı avatarı
cbmad

Mesaj Ankthas » 25 Tem 2019, 23:06

Çok iyi bir giriş ve gene güzel bir hedef :champ:
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj ilkayacil » 26 Tem 2019, 00:15

İnceleme için teşekkürler bnde aynı modelin mavi kadranlısını kullanıyorum günlük olarak, +4 +5 sn sapması var benim saatinde, gerçekten çok memnunum f/p olarak gayet tatmin edici, sizde güle güle kullanın [emoji106]Resim

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ilkayacil

Mesaj mturann » 26 Tem 2019, 09:08

İnceleme için teşekkürler
Saatinizi güle güle kullanın :thumbup:
Kullanıcı avatarı
mturann

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 113 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners