Seiko 5 Snxs79j - Otomatik Saatlere Bir Giriş

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Re: Seiko 5 Snxs79j - Otomatik Saatlere Bir Giriş

Mesaj CptOz » 28 Tem 2019, 11:54

Ne kadar benzer bir kadran, birinde Rolex amblemi, diğerinde Seiko 5. Bütçeye göre klasik ve güzel seçimler.
Bende de beyaz kadranlısı var. ResimResimResim
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj desarc » 28 Tem 2019, 13:55

zgrzr yazdı:Otomatik saatlere giriş mahiyetinde bir model ararken Seiko 5 Snxs79j modeline karar kılmıştım. Hepsiburada Şamil saatten uygun bir fiyata alıp bir kaç ay kullandıktan sonra bir inceleme yazayım dedim.

Resim

Bugüne kadar nedense Türkiye'deki genel algıya uyarak büyük saatlere bakmıştım. 37mm boyutuyla kağıt üzerinde ufak kalsa da bileğimdeki görüntüsü çok hoşuma gidiyor, açıkcası 46mm filan modellere bakma ihtiyacı hissetmiyorum artık.

Saatin mekanizması 7s26c, Japonya üretimi. Ortalama +4s bir sapması var ki oldukça iyi sayılır. Beni şaşırtan husus Lume performansı oldu. Otobüste tünele filan girince yanımdaki insanın dikkatini çekecek kadar başarılı bir ışık saçıyor. Gün ve tarih özelliği olması çok işime yarıyor, en az saat kadar güne ve tarihe bakıyorum diyebilirim.

Resim

Gelelim kötü özelliklerine: Saatin bileziği gerçekten çok kötü, sıcak havalarda tahriş edecek kadar kötü ve ne yaparsam yapayım dengeli bir ayarlama yapamadım. Bugüne kadar Swatch saatim dışında metal bilezikli saat kullanmamıştım, ancak bu saati biraz da eğitim olsun diye aldığımdan çok da dert etmiyorum. 19mm boynuz aralığına bir şekilde uydurduğum siyah deri kordon ile kullanıyorum şimdilik.

Resim

Son olarak saatin güç rezervi 35 saat civarında ki benim için yeterli olmadığına karar verdim. Zaten saat ile geçirdiğim birkaç ay saatten çok kendimle ilgili bazı şeyler öğrenmeme sebep oldu.

Öncelikle güç rezervi: benim için bir saati cuma akşamı çıkarıp pazartesi sabah taktığımda durmamış olması önemli bir kriter teşkil ediyor(muş). 35 saat civarı rezerv ile örneğin pazartesi akşamı çıkardığım saati, salı başka bir saat kullandığım için çarşamba sabahaı takarsam bir kaç saat önce durmuş olarak alıyorum. Biraz sallamam ve ayar yapmam gerekiyor. Bir gün bile bekleyemiyor beni :)

İkinci olarak dikkat edeceğim özellik bilezik. İyi bir bileziği olmayan bir saat yerine deri ya da kumaş kordon tercih edeceğim, hem daha ucuza gelir hem de değiştirmesi zaten çok pratik.

İkinciye bir ek daha yapmak gerekirse, boynuz aralığı 19 ya da 21 mm olan saatlerden (çok özel değilse) uzak duracağım. Aslında belirli bir aralıkta saatleri tercih etmek kordon koleksiyonu yapanlar için verimli olacak olsa da zor denk gelecek.

Ve son olarak: Gün ve tarih özelliğini çok kullandığımı farkettim. Smokinle giyilecek kare şeklinde klasik bir model tercihimi bir kenara bırakırsak günlük kullanacağım saatte gün ve tarih özelliği olmalı.

Peki, bu bir kaç aylık deneyim bana ne öğretti? Bir sonraki saat olarak hangi modeli hedeflemem gerektiğinde karar kıldım diyebilirim:

Resim

Çok güzel bir inceleme olmuş. Elinize saglik. Güzel bir 19mm deri kordon ile gerçekten fiyatının çok üstünde bir görseli oluyor .. aynısını ben de babama hediye aldım. Parasına göre çok başarılı bir saat. Arada bir bende takiyorum ve 42mm lik saatler çok kaba gorunmeye basliyor . Sonrasinda alismamak icin hemen 42mm ye dönüş yapiyorum :))

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
desarc

Mesaj Regista » 10 Ara 2019, 01:17

ozgtegin yazdı:Ne kadar benzer bir kadran, birinde Rolex amblemi, diğerinde Seiko 5. Bütçeye göre klasik ve güzel seçimler.
Bir beyaz kadran da bende var ama benim ki Dede hediyesi. 91 model bir seiko5 7009. Çok küçükken verdiği için baya hor kullandım son hali böyle.
Bende saati yeni yeni hobi edinmeye ufak çaplı f/p saatleri biriktirmeyi amaçlıyorum. Aranıza yeni katıldım.
Konuyu açan arkadaşımızdan farklı olarak bende mevcutta bir seiko5 olduğu için siyah kadran kontejanını Orient bambino 2. Gen. V3 le doldurdum.
Bir sonraki hedefim diver sınıfı bir saat. Yine Orient'ten Mako ya çok sıcak bakıyorum şuan.
En önemli tercih sebeplerim klasik-spor arası bir tarzı olduğunu düşünüyorum ve 41mm olması. Skx leri beğenmiyorum, bir çok diverda 43-45mm ve bana büyük kalıyorlar zira bileğim görece küçük max 6,7 inch ölçtüm.
Mako 1 ve Mako 2 arasında gidip geliyorum şuan. Mako 1'in iki kollu kasası karekteristik geliyor bana Mako2 de amazonda türkiyedeki fiyatın yarı fiyatına neredeyse.

Resim

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Regista

Mesaj CptOz » 10 Ara 2019, 21:01

hasanomay yazdı:
ozgtegin yazdı:Ne kadar benzer bir kadran, birinde Rolex amblemi, diğerinde Seiko 5. Bütçeye göre klasik ve güzel seçimler.
Bir beyaz kadran da bende var ama benim ki Dede hediyesi. 91 model bir seiko5 7009. Çok küçükken verdiği için baya hor kullandım son hali böyle.
Bende saati yeni yeni hobi edinmeye ufak çaplı f/p saatleri biriktirmeyi amaçlıyorum. Aranıza yeni katıldım.
Konuyu açan arkadaşımızdan farklı olarak bende mevcutta bir seiko5 olduğu için siyah kadran kontejanını Orient bambino 2. Gen. V3 le doldurdum.
Bir sonraki hedefim diver sınıfı bir saat. Yine Orient'ten Mako ya çok sıcak bakıyorum şuan.
En önemli tercih sebeplerim klasik-spor arası bir tarzı olduğunu düşünüyorum ve 41mm olması. Skx leri beğenmiyorum, bir çok diverda 43-45mm ve bana büyük kalıyorlar zira bileğim görece küçük max 6,7 inch ölçtüm.
Mako 1 ve Mako 2 arasında gidip geliyorum şuan. Mako 1'in iki kollu kasası karekteristik geliyor bana Mako2 de amazonda türkiyedeki fiyatın yarı fiyatına neredeyse.

Resim

Mako 1 yerine 2 alın derim. Mekanizma daha yeni; elle kurma ve saniye durdurma ozellikli...
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj syndrome23 » 10 Ara 2019, 21:42

Bugün yazılan mesajlar aracılığıyla gördüm konuyu, ben de tam olarak bu modeli almayı planlıyorum bir süredir. Giriş düzeyinde olduğunu düşündüğüm 3 Seiko arasında kararsız kalmıştım, bu inceleme o açıdan çok faydalı oldu güzel bilgiler tavsiyeler edindim teşekkürler!
Kullanıcı avatarı
syndrome23

Mesaj Regista » 11 Ara 2019, 09:22

ozgtegin yazdı:
hasanomay yazdı:

Resim

Mako 1 yerine 2 alın derim. Mekanizma daha yeni; elle kurma ve saniye durdurma ozellikli...
Teşekkür ederim bilgilendirme için.

Kullanıcı avatarı
Regista

Mesaj mltnsy » 22 May 2020, 10:01

tt59 yazdı:Resim

merhaba şu snxs79 saatlerinizden birini takas etmeyi düşünürmüsünüz?
Kullanıcı avatarı
mltnsy

Mesaj tt59 » 22 May 2020, 11:42

mltnsy yazdı:
tt59 yazdı:Resim

merhaba şu snxs79 saatlerinizden birini takas etmeyi düşünürmüsünüz?

Mrb hocam saatlerin ikisi de şuan bende değil maalesef,ikinci el ilanlarını takip edebilirsiniz denk gelebiliyor :thumbup:
Kullanıcı avatarı
tt59

ÖncekiSonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 135 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners