Crafter Blue - Dark Blue Silikon Kayış İncelemesi

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Crafter Blue - Dark Blue Silikon Kayış İncelemesi

Mesaj Ankthas » 12 May 2019, 12:37

Merhabalar, forumda pek çok kişinin ilgilendiğini gördüğüm, Crafter Blue Dark Blue silikon kayışla ilgili izlenimlerimi paylaşmak istedim. Bir hafta nerdeyse aralıksız kullandıktan sonra geçen hafta jübileye geçtim, şimdilik jübile jübile takılıyoruz ama zaten benim bu silikon kordonu alırken de amacım jubileye alternatif olmasıydı.

Önce biraz saatle birlikte kordonu da alış hikayemden bahsedeyim. İlk SKX007'mi Fatih abiden aldığımda saat modlu ve üzerinde strapcode miltat superoyster bilezik vardı. Lume'lü seramik bezel, safir AR cam, kaliteli bilezik her ne kadar saate sınıf atlatıp kalite hissiyatını arttırmış olsa da ben SKX'in zaten o pejmurde, o basit halini sevdiğimi fark ettim ve 4-5 ay sonra elden çıkarttım. Kaşıntı tekrar başladı ve sağa sola bakarken 2. el için, sıfır fiyatları yükseldi, o yükselince 2. el fiyatı Amazon'dan alınacak 0 fiyatına denk gelmeye başladı.

Bu arada burda ufak bir parantez açayım, daha önce 007 kullandığım için bu sefer 009 istedim ama Amazon'da sanırım bu üretimin bitirilme dedikodularıyla birlikte fiyatlar iyice yükselmiş eskiden ortalama 200 dolar olan saat 250'lerin üzerine çıkmış, fiyat artınca gümrük bedeli de paralel olarak artıyor bir de. Ben de tercihimi SKX175'ten yana kullandım. SKX009'un Amerika pazarı için üretilen versiyonu olan 175'in 009'dan farkı bir ton daha koyu mavi kadranı ve bezeli ve saat 6 yönünde made in Malaysia yazısı ve tabi ki daha uygun fiyatı :D

Neyse artık saati almayı kafama koymuştum, jübileye alternatif olarak ne alsam diye düşünüyordum. SKX007'yi kullanırken yanında orjinal silikon kayışı da vardı, sadece bir kez denedim ve ne kadar kötü olduğunu test edip tekrar bileziğe dönmüştüm. Hem görüntü olarak çirkin, hem de çok rahatsız kaskatı bir kordon. SKX almayı düşünen varsa tavsiyem mutlaka ama mutlaka orjinal Seiko jübile kordonla alması, çünkü SKX = jubilee. Hazır konusu açılmışken jübile bileziğinden de bahsedeyim, oldukça tartışılan bir mevzu. Saate o havasını katan en büyük pay bilezikte. Evet kalitesizlik hissi elinize alınca hemen belli oluyor ama belki de onu güzel yapan şey bu zaten. Öncelikle shark mesh kordonlarla birlikte şimdiye kadar kullandığım en hafif bilezik. Ayrıca her baklası bağımsız olduğu için bilekte çok kolay hareket ediyor. Konfor bakımından hiçbir bilezikle kıyas kabul etmez herhalde bilekte yok gibi. Ayrıca benim gibi kıllı arkadaşlar için de ideal, daha hiç çekme yapmadı.

Estetik olarak herkese hitap etmeyebilir, ben şahsen çok seviyorum. 5 tane micro adjustment halkasıyla ince ayar yapabilmek, baklaların kolay ayarlanabilir olması hep büyük artılar. Strapcode'un bilezikleri oldukça kaliteli olmasına rağmen solid toka, end-link ve half-linklerden ötürü çok ağır ve hantal. Ayrıca oyster en çok bulunan bilezik çeşidi ve SKX'in o orjinal havasını biraz söndürüyor gibime geliyor. Strapcode'un jübilesini kullanmadım ama muhtemelen o da ağır ve hantaldır görüntü olarak da çok farkı yok bence.

Ben SKX'lere deri kayışı yakıştıramıyorum, hiç gözüme güzel gelmiyor, saat deri kayışla kullanılmak için yapılmadığı çok belli :lol: . Natolara ise zaten genel olarak ısınamadım, çok denedim ama olmuyor. Ama eğer seviyorsanız bileziğe en iyi alternatif nato bence, hafif, rahat, terletmiyor ve ucuz, değiştirmesi farklı renklerle kullanılması çok kolay. Benim için o yüzden en iyi alternatif silikondu. Bu SKX kaşıntı döneminde instagram, youtube, WUS vs pek çok yerde SKX fotoğraflarına baktım ve çok fazla insan Crafter Blue silikon kordon kullanıyor. Ben de biraz araştırdıktan sonra Amazon üzerinden SKX'in yanında sipariş ettim, böylece shippingi bedavaya gelmiş oldu ve ek vergi de çıkmadı.

Uçlarının kavisli şekilde olması ve kasaya güzel bir şekilde entegre olması en büyük artısı. Üzerinde iki adet paralel çizgi hoş bir ayrıntı, sonunda ise çelik brit(kemerde brit deniyor kayışta da öyle mi acaba?) çok hoş gözüküyor, kalite hissiyatını arttırıyor. Kordon oldukça kalın ve tok, bu onu silikon bir kordon için oldukça ağır yapıyor neredeyse jübile kadar ağır ama totalde gene ciddi bir ağırlık yapmıyor tabi ki. SKX'in kendi orjinal silikonuyla kıyas kabul etmez ama benim daha önce Helson'da kullandığım silikon kordonla karşılaştırırsam, ağırlık olarak oldukça yakın. Kalite hissiyatı ise daha yüksek diyebilirim. 1 hafta sabah akşam kullandıktan sonra çıkartırken baktığımda toka izi olmamıştı hiç. Yani şu an baksanız sıfır zannedebilirsiniz hiçbir yıpranma söz konusu değil. Gene Helson'daki gibi hafif bir vanilya kokusu hakim. Ben SKX009 aldığım için dark blue versiyonunu seçtim. Kayışın rengi neredeyse kadranla aynı renk böylece çok uyumlu saatle. Bu ay yeni modeller de çıkıyormuş ama onlarda çelik brit yok bence çelik çok güzel bir hava katıyor, oldukça kaliteli gösteriyor. Dokusunun toz tutma gibi bir problemi yok, sadece yanındaki çizgilere bazen toz birikebiliyor, üfleyince geçiyor. 1 yıllık garanti kartı ve iki adet ince pimle geliyor çünkü skx'lerin kalın pimleri uymuyor kayışa.

Gelelim zurnanın zırt dediği yere: fiyatına. Yurtdışında yaşayanlar için bu ciddi bir miktar olmayabilir belki ama biz TC insanları için aynı durum geçerli değil. Bu fiyata strapcode'dan çelik bir bilezik, ya da el yapımı deri bir kayış yaptırmak mümkün. İşte bu noktada ben bu ikisini de istemediğim için o bütçeyi bu silikon kordona harcadım, benim gibi düşünenler de böyle yaparsa eminim memnun kalacaklardır.

Linkler ve fotoğrafları bırakıp bu olması gerekenden çok daha uzun yazıyı sonlandırayım, okuyan herkese teşekkürler :champ:

https://www.crafterblue.com/home

https://www.amazon.com/Seiko-SKX175-Stainless-Steel-Automatic/dp/B00068TJIU/ref=sr_1_1?keywords=skx175&qid=1557671125&s=gateway&sr=8-1

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
En son Ankthas tarafından 12 May 2019, 17:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Re: Crafter Blue - Dark Blue Silikon Kayış İncelemesi

Mesaj Fatih28 » 12 May 2019, 13:23

Ne biçim inceleme bu ya, canım crafter’lı skx009 cekti [emoji23][emoji23][emoji1319][emoji1319][emoji1319]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Fatih28

Mesaj slhgzl » 12 May 2019, 13:49

Elinize sağlık güzel inceleme ben saatlere bile böyle inceleme yazamıyorum.
Civil Engineer
Kullanıcı avatarı
slhgzl

Mesaj kiwi21 » 12 May 2019, 14:25

Harika inceleme olmus. Hem severek kullandigim skx icin, hem de isteyip de fiyatindan dolayi icime sindiremedigim crafter blue kayis icin :super:
https://instagram.com/kiwiwatch
Kullanıcı avatarı
kiwi21

Mesaj kuntik17 » 12 May 2019, 18:37

Elinize sağlık :champ:
Kullanıcı avatarı
kuntik17

Mesaj cbmad » 12 May 2019, 19:01

Tebrikler referans bir başlık inceleme olmuş :champ:
Skx'ler creationwatch da black friday ve ertesinde 160 usdye inmişti de zor tutmustum kendimi :thumbup:
Kullanıcı avatarı
cbmad

Mesaj mlm » 12 May 2019, 23:44

Boynuzlara cuk diye oturmuş, ben çok yakıştırdım. Güle güle kullan, güzel inceleme için teşekkürler :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj mturann » 13 May 2019, 10:12

İnceleme için teşekkürler
Güle güle kullanın
Kullanıcı avatarı
mturann

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 118 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners