EMG - Horizon Kutu Açılışı ve İnceleme

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

EMG - Horizon Kutu Açılışı ve İnceleme

Mesaj Ankthas » 16 Mar 2019, 13:16

Herkese selamlar,

2018 Temmuz ayında ilk kez bir Kickstarter projesine katıldım ve bir adet EMG - Horizon saat sipariş ettim. Kampanya bir günde asgari adede ulaştı ve saatlerin yapımı başlamış oldu. Bu süreçte kampanya sahipleri sürekli mail yoluyla bizleri bilgilendirdi ve sonunda bu perşembe saatim elime ulaştı. Ben de burada açılışını yapıp sizlerle paylaşmak istedim. Fakat açılıştan önce biraz "crownfunding" ve EMG mikro markasıyla ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum:

Kickstarter.com, "crowdfunding", yani kitlesel fonlama için kurulmulmuş sitelerin en büyüklerinden. Burada amaç küçük yatırımcıları hedef kitlesiyle buluşturup üreticiye ihtiyacı olan finansmanı şeffaf bir şekilde sağlatmak. Ürüne ya da hizmete sahip olmadan önce üreticiye ücretini ödüyorsunuz o da bu ücret sayesinde projesini hayata geçiriyor, ve üretilen iş ya da üründen ilk faydalanan siz destekçiler oluyorsunuz. Ayrıca farklı metodları olup farklı fiyatlara farklı ürünler, farklı hizmetler verilebiliyor, her fiyat kalemi için farklı sürprizler, hediyeler, bonuslar olabiliyor. Ayrıca belli fon barajlarına ulaşıldığında değişik bonus hediyeler verilebiliyor. Bilgisayar oyunlarından, filmlere, müzik albümlerine, teknolojik ürünlere ve tabi ki saatlere kadar çok geniş bir yelpaze var. Bu benim aldığım EMG - Horizon saat için oluşturulan kampanya:

https://www.kickstarter.com/projects/363546801/emg-horizon-retro-racing-inspired-chronograph?ref=nav_search&result=project&term=emg

EMG saat markasına gelirsek, 2016 yılında Watchuseek forumunun "affordable" yani nispeten uygun fiyatlı saatler alt forumunda tanışan iki kafadar tarafından kuruluyor. Daha sonra aralarına gene aynı forumdan HKED Watches'ın kurucusunu da alıp üç ortak ilk proje saatleri olan DL63 panda chronoyu çıkartıyorlar. Çok başarılı olunca partiler halinde DL63 yapmaya devam ederken bir yandan da yeni projeleri Nemo ve benim de aldığım Horizon'ı üretiyorlar. Bizim forumda da HKED'in Emperor'ını ve EMG'nin Nemo'sunu görmüştüm, kullananlar mevcut. İncelemek isteyenler için sitelerinin linkleri:

https://emgwatches.com/

https://www.hkedwatches.com/

Gelelim saatimize, öncelikle benim adıma kesinlikle bu kadar beklemeye değdiğini söyleyebilirim. Kutuyu açar açmaz saate vuruldum. Çevremden de oldukça fazla övgü aldım saat hakkında, bu da beni şaşırttı çünkü genelde saatlerimi beğenmiyor yakın çevrem :lol: Saatin 5 farklı kadran alternatifi vardı, ben panda aşkımdan dolayı bu "reverse panda" modelini aldım ama gözüm diğerlerinde kaldı, özellikle turkuaz model çok tatlı gözüküyordu keza lacivert/kırmızı da tam Monaco havası veriyor ama kullanımı zor olacaktı.

Saatimiz Hong Kong'dan kargolandı, Türkiye'ye gelmesi 5 gün sürdü. Başakşehir'den Kadiköy'e gelmesi ise 10 gün sürdü :roll: Ama önemli değil çünkü gümrüğe takılmadı. EMG sağolsun saati "precision measuring device" olarak beyan etmiş gümrüğe. Burada oldukça akıllıca bir kelime oyunu var aslında. Precision measuring device'ı "hassasiyet ölçüm cihazı" olarak çevirebiliriz. Aslında kronometreli bir saati betimlemek için dolaylı bir anlatım fakat gümrük memurları için bir şey ifade etmemiş olacak ki merak edip içini açmamışlar. Ha tabi bunda fiyatı 25 Dolar olarak göstermeleri de etkili olmuştur :lol: Neticede bu ince hareketleri beni ekstra masraftan ve uğraştan kurtarmış oldu buradan tekrar teşekkür ederim kendilerine:

Resim

Kutu oldukça iyi muhafaza edilmişti. Karton dış kutu, içinde patlangaçla sarılmış sert mukavva/plastik kutu, onun içinde de saatin yanında hediye olarak gelen kanvas wathroll'a sarılmış vaziyette saatim oldukça güvenli bir şekilde elime ulaştı. Watchroll oldukça şık ve sağlam:

Resim

Resim

Resim

Resim

Saat retro racing chronograph olarak geçiyor, 60'ların sonunda Heuer ile başlayan yarışlarda süre ölçmek için kullanılan kronolardan esinlenilmiş. Özellikle Heuer - Monaco ve Breitling - Datora esintileri çok bariz, fakat direkt homagevari bir rahatsızlık hissetmedim, bence ortaya orijinal bir iş çıkabilmiş. Özelliklerine hızlıca değinmek gerekirse:

316L Çelik kasa
38x46x12mm
Delikli boynuzlar
Bombeli içten AR'li safir cam
Seiko VK64 Mecaquartz hibrid krono mekanizması
BGW9 Superluminova mavi lume
50 metre WR
22/18mm kayış

Diver veya pilot olmayan bir saat için lume konusunda oldukça başarılı, oldukça tatlış mavi bir lume'u var:

Resim

Resim

Kasa olarak Monaco esintileri olsa da kadranda ayrışmak için ellerinden geleni yapmışlar ve ortaya orjinal ve güzel bir sonuç çıkmış bence. Çok hoş mat bir siyah rengi var kadranın, direkt güneş ışığında grileşebiliyor. 9 yönünde dakika sayacı, 3 yönünde saat sayacı mevcut. Tarih penceresi olmaması beğendiğim bir özellik, bu sayede gözü yormayan ve karmaşık olmayan bir krono kadranı yaratmışlar. En beğendiğim ayrıntı kadranın köşelerindeki küçük vidalar, endustriyel bir tat katmış saate.

Kayışı hem çok şık hem de çok rahat ve yumuşak, çok çok beğendim kesinlikle saati tamamlıyor ve yarış konseptine çok uyuyor. Ayrıca arka kapakta yarış arabası direksiyonu işlemesi var lazerle, keza bu da konsepti tamamlıyor.

Mekanizma konusunda, ilk mecaquartz deneyimim oldu ve oldukça beğendiğimi söyleyebilirim. Öncelikle normal quartz mekanizmalı krono saatlerle aynı fiyatta ama saniyede 5 vuruşluk saniye koluyla bildiğimiz mekanik saat salınımı yapıyor saniye kolu(en azından taklit ediyor). Krono düğmeleri de basıldığında mekanik hissiyatla aynı, sıfırlaması da mekaniklerdeki gibi bir anda oluyor. Oldukça kullanışlı ve ekonomik bir çözüm bulmuş Seiko bu iş için, bence oldukça mantıklı. Yani normal quartz bir mekanizmaya her türlü tercih edilir, mekanik bir mekanizmaya göre de fiyat, zaman tutma ve bakımı olmamasından dolayı ciddi bir avantaj sağlıyor ama tabi mekanik saat bir tutku, böyle hesap kitap, artı eksi avantajla olacak iş değil :)

Saatin dün çektiğim fotoğraflarıyla yazımı sonlandırıyorum, okuyan herkese teşekkürler, iyi haftasonları dilerim :champ:

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Re: EMG - Horizon Kutu Açılışı ve İnceleme

Mesaj tt59 » 16 Mar 2019, 13:26

İnceleme için teşekkürler,beklediğinize değmiş güzel zamanlarınıza eşlik etsin :thumbup:
Kullanıcı avatarı
tt59

Mesaj slhgzl » 16 Mar 2019, 13:30

Deniz bey güzel inceleme, saatinizi iyi günlerde kullanın.
Civil Engineer
Kullanıcı avatarı
slhgzl

Mesaj Maradona » 16 Mar 2019, 14:13

Pek janjanlı olmuş, kımıl kımıl böyle... Güle güle kullan Deniz... [emoji173][emoji120][emoji257]
Kullanıcı avatarı
Maradona

Mesaj Mrgncn » 16 Mar 2019, 14:34

İncelemeniz için teşekkürler, güzel günlerde kullanın. Saatin kutusu Osmaniye yer fıstığını anımsattı :D
Kullanıcı avatarı
Mrgncn

Mesaj gkarinca » 16 Mar 2019, 14:43

Deniz bu micro markayi hic duymamistim cok rafine bir secim olmus tebrik ederim :champ:

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
gkarinca

Mesaj MehmetKaratürk » 16 Mar 2019, 14:45

Şansınıza herşey yolunda gitmiş ve sağ salim elinize ulaşmış güzel günlerde kullanmanız dileğiyle :thumbup:
Olmadı diye üzüldüğün dua'ya, gün gelir sevinirsin
Kullanıcı avatarı
MehmetKaratürk

Mesaj Ufkynl » 16 Mar 2019, 14:48

Hayırlı olsun. Macaquartz hakkındaki izlenimlerinizi de merak ediyorum.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ufkynl

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 117 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners