Seiko SPB071J PADI Special Edition Kutu A癟覺l覺覺 ve 襤nceleme

Japon ve Asya retimi Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, Japon Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii Japon ve Asya Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

Re: Kutu A癟覺l覺覺

Mesaj mturann » 24 Kas 2018, 21:41

Seiko Presage
Kullan覺c覺 avatar覺
mturann

Kay覺t: 13 Kas 2014, 18:00

Mesaj huan8 » 25 Kas 2018, 20:43

Tahminler tutmad覺. O zaman ben yava yava balayay覺m. :)

Bu mavi saatin k繹keni asl覺nda Seiko'nun 1965'te 羹rettii ilk dalg覺癟 saat olan 62MAS (autoMAtic Selfdater) modeline dayan覺yor. Ge癟en sene SLA017 ad覺nda bir model olarak 62MAS yeniden sunuldu. SPB071J'de ise yine bir ''reissue'' ama 覺s覺t覺p 覺s覺t覺p 繹n羹m羹ze koymak gibi olmam覺. Ufak ufak dokunularla albenisi artt覺r覺lm覺. Seiko'nun Samurai ailesinden hat覺rlanan karakteristik yap覺 ve siyah-g羹m羹 tonlar覺n hakimiyetindeki SPB051J modelinin 繹zelletirilmi hali desek yeridir.

襤lk 62MAS
Resim

SPB051J
Resim

Seiko'nun PADI ile ibirliinde 羹rettii saatlerde 繹zellikle vurgulanan k覺rm覺z覺-mavi kombinasyonu en g繹z羹me 癟arpan 繹zelliklerden biri. Her ne kadar bu kombinasyonu uygulamak ve 羹r羹ne yak覺t覺rmak zor olsa da, Prospex SRPA21'in fotoraflara yans覺mayan ancak parlak maviliinin verdii zarafeti var. Turtle serisinin askine Samurai'lerin hem kasa hem kadranlar覺 daha oturakl覺 bir yap覺 bar覺nd覺r覺yor. Ancak bu da k覺rm覺z覺-mavi kombinasyonunu uygulamada basite ka癟mak veya ka癟mamak aras覺nda keskin bir ayr覺ma s羹r羹kl羹yor.

Saate gelelim...

SPB071J saatimizin kadran覺nda, PADI'nin doas覺n覺 yans覺tan dalga ilemeleri g繹ze 癟arp覺yor. I覺覺n y繹n羹ne bal覺 olarak derinlik alg覺s覺 da y繹n deitiriyor. Makro fotoraflarda g繹r羹ld羹羹 gibi dalga fig羹r羹 癟ok g羹zel ilenmi. Ayn覺 Rolex Deepsea D-Blue Dial gibi yukar覺dan aa覺ya doru mavi tonlar覺n yerini karanl覺k tonlara b覺rakt覺覺 renk paterni, PADI'nin deniz ve dalg覺癟l覺k konseptine de g繹z k覺rp覺yor. Saat 3 y繹n羹nde, beyaz arka fona sahip tarih penceresi ise kadrandaki indislerin dizilimini ve simetrisini bozmadan uyum i癟inde yerini alm覺. Burada belirtmek istediim ve keke olsa dediim ey, SEIKO logosunun boya bask覺 tekniiyle deil de ayr覺 bir kabartma logo olarak eklenmi olmas覺n覺 癟ok isterdim.

En sevdiim 繹zelliklerden biri, b羹y羹k ve geni akrep ile kenarlar覺 k覺rm覺z覺 keskin k覺l覺c覺 and覺ran yelkovan覺n kadranda ''ben burday覺m'' edas覺yla duruu. Bu arada akrep yeil lumibrite iken yelkovan覺m覺z mavi lumibrite'a sahip.

Lumibrite demiken, kadranda 癟ok dengeli. Lumibrite'覺n parlakl覺覺yla beraber simetrik yap覺 adeta ablon gibi duruyor. Saat 6,9 ve 12 y繹n羹nde mavi; dier y繹nlerde dier y繹nlerde yeil par覺ld覺yor.

PADI'mizin bezelinde; siyah ve parlak arka fontun 羹st羹ne mat metalik gri rakamlar yer al覺yor. 12 羹zerindeki indis gibi bezelin 羹st羹nde denk gelen 0 noktas覺 da mavi lumibrite'a sahip. Kadran覺n lacivert-mavi rengine deil de silikon kay覺覺na daha uyumlu g繹z羹ken, Volkswagen'in ''Harvard mavisi'' dedii renkte bir d覺 halka ile bezel son buluyor. Bezel 120 t覺k ile tam tur at覺yor. Hizalamas覺nda s覺k覺nt覺 yok.

Mekanizma 6R15. 21600 vurulu, 23 tal覺 ve 50 saat g羹癟 rezervli. Seiko her ne kadar +25 -15 g羹nl羹k sapma deeri bilgisi verse de yabanc覺 birka癟 sitede kullan覺c覺 yorumlar覺nda daha olumlu ve ETA mekanizmalar覺n deerlerine yak覺n seyrettii yaz覺lm覺. Hatta +3-3 gibi deerler elde edenler var. Tissot PR 516 GL, ETA 2836-2 kullan覺yor ve 5 y覺ld覺r, g羹nl羹k ortalama +5 ile +8 saniye aras覺nda istikrarl覺 癟al覺maya sahip. 6R15'in de beni 癟ok 羹zeceini d羹羹nm羹yorum. 42,6mm kasa 癟ap覺yla da bilekte ideal 繹l癟羹lere sahip. Uzunluu 49,8mm. Kal覺nl覺覺 13,8mm. Ne 癟ok kal覺n ne 癟ok ince. Yine de g繹mlek giyerken rahats覺zl覺k verebilir.

Cam materyali, i癟ten yans覺ma 繹nleyici kaplamal覺 safir cam. ou Seiko mekanik saatte hardlex var. Hatta 癟ok sevmediim premier serilerinde bile safir caml覺 saatler g繹r羹yorum. Ancak hem kaplamal覺 hem safiri Seiko'da g繹rmeye pek al覺k覺n deilim. Yaln覺z burada dikkatimi 癟eken; cam覺n i癟 y羹zeyinin d羹z, d覺arda kubbeli olduunu dar a癟覺yla bak覺ld覺覺nda kenarlarda olan g繹r羹nt羹 bozulmas覺ndan anlayabiliyorum. Tissot'un kubbeli safir cam覺nda en dar a癟覺larda dahi bu olmuyordu. Yani konveks olan d覺 ve konkav olan i癟 y羹zeylerin g繹r羹 a癟覺s覺 羹zerindeki 繹nemi burada ortaya 癟覺k覺yor. ok 繹nemli mi derseniz, elbette hay覺r. Zaten kadran覺n g繹r羹nebilirlii gayet iyi. Cam覺n kubbeli yap覺s覺 nedeniyle bezel'den biraz daha yukar覺da durduunu belirteyim.

Silikon kordonu 癟ok beendim. Videolarda ve incelemelerde, kordonun yumuakl覺覺n覺 繹ven 癟ok say覺da yorum var. Tokas覺 da seiko logosuyla beraber 癟ok 覺k g繹steriyor. Arayan olursa diye: Band Reference - R02C012J0

Arka kapakta Seiko'nun diver serilerindeki tsunami logosu tam ortada yine ayn覺. Her ne kadar kapakta ''Special Edition'' yazmas覺na ve Seiko Boutique'te ''limited edition'' olarak g繹z羹kmesine ramen herhangi bir s覺n覺rl覺 羹retim numaras覺 g繹z羹km羹yor.

Vidal覺 arka kapak ve vidal覺 tepeyle ''diver's 200m'' nin hakk覺n覺 verip, size fotoraflar覺m覺 sunay覺m. Okuduunuz i癟in teekk羹r ederim.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kadrandaki 3D pop havas覺 :champ:
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kadran覺n dalgal覺 motifi enfes.
Resim
Resim

Son olarak lumibrite g繹r羹nt羹s羹 :champ:
Resim
Kullan覺c覺 avatar覺
huan8

Kay覺t: 10 Kas 2013, 01:45

Mesaj Mandos » 25 Kas 2018, 21:00

Hay覺rl覺 olsun g羹zel g羹nlerde kullan覺n :champ: Fotoraflar da bir harika. Kendi a癟覺l覺覺m覺 kapatas覺m geldi :) Telefon 癟ekimleri deil san覺r覺m?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullan覺c覺 avatar覺
Mandos

Ya: 44
Kay覺t: 10 May 2013, 14:33

Mesaj Fatih28 » 25 Kas 2018, 21:00

Hay覺rl覺 olsun, 癟ok g羹zel saat...

Tapatalk kullanarak iPhone arac覺l覺覺yla g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
Fatih28

Ya: 42
Kay覺t: 25 Haz 2016, 01:39

Mesaj ekdellal » 25 Kas 2018, 21:04

Hay覺rl覺 olsun. G羹zel saat. Makro fotolar harika. Lume 癟ok ho.

Sent from Mi 8 6/128 via Tapatalk
"T覺rt覺l覺n kaderi kelebek olmak ve g羹zel 繹lmekdir"
Kullan覺c覺 avatar覺
ekdellal

Ya: 54
Kay覺t: 15 Kas 2016, 20:42

Mesaj CptOz » 25 Kas 2018, 21:05

Iyi bir inceleme ve benim de beendiim g羹zel bir saat. G羹le g羹le iyi g羹nlerde kullan覺n...
Kullan覺c覺 avatar覺
CptOz

Kay覺t: 01 Au 2018, 11:27

Mesaj Maradona » 25 Kas 2018, 21:13

Muhteem bir inceleme, 癟ok teekk羹rler... [emoji471]

Kadran, lume ve dier detaylar s羹per... ok beendim... Tek sorun, sizin de dediiniz gibi, yaz覺lar覺n bask覺 olmas覺... Ona da nazarl覺k diyelim art覺k... ;-)

En g羹zel zamanlar覺n覺za elik etsin, g羹le g羹le kullan覺n... [emoji257][emoji106]
Kullan覺c覺 avatar覺
Maradona

Ya: 46
Kay覺t: 30 May 2010, 05:43

Mesaj cbmad » 25 Kas 2018, 21:17

Tebrikler g羹zel olmu, g羹zel g羹nlerde kullan覺n :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
cbmad

Ya: 45
Kay覺t: 16 Au 2012, 13:47

ncekiSonraki

D繹n TSF Japon Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 115 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners