Seiko Sportura SRG005P2 Kinetic Direct Drive İncelemesi

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Seiko Sportura SRG005P2 Kinetic Direct Drive İncelemesi

Mesaj ahmetcan44 » 23 May 2018, 10:01

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Arkadaşlar, fotoğraflar neden yan çıkmış çözemedim. Telefonda normal hepsi, siteyle ilgili olabilir, kusura bakmayın.

Daha önce SNA481P1 için açtığım konularda da referans verdiğim saate sonunda kavuştum.

viewtopic.php?f=217&t=28270&p=534104#p534104
viewtopic.php?f=217&t=4891#axzz5GS3QPxLO

Saatin genel yapısından bahsedersek; kullandığım en büyük saat oldu diyebilirim. SNA481P1'den belirgin biçimde daha büyük, daha geniş ve ağır bir saat. Saatlerden anlamayanlar genelde "e bu sende vardı" diyorlar. Sportura serisinin turuncu detaylara sahip modellerine böyle bir bakış var. İkinci kez bakınca alakasız oldukları görülüyor. Saatteki dikkat çekici detaylara gelirsek;

- Turuncu dikişli, kenarlı ve iç taraflı kordon
- Neredeyse leblebi büyüklüğünde tepe
- Turuncu saniye kolu ve şarj gösterge kolu
- Kasadaki vidaların yan kısımlarına gizlenmiş turuncu detaylar
- Sportif bir fontla ve italik olarak tercih edilmiş 12 ve 6 rakamları
- Şarj göstergesinin yer aldığı kısım

Genel olarak kontrasta önem verilmiş. Yanlar polisajlı, kalan kısımlar fırçalanmış olarak tasarlanmış. Bezeldeki font düz seçilmiş olmakla birlikte, yine kontrasta önem verilmiş. Bezel titanyum karbonitrit (TiCN) malzemeden imal edilmiş. İçerideki tüm fontlar beyaz. Fosfor kısımlarında da beyaz tercih edilmiş olmakla birlikte, 3-6-9-12'yi çevreleyen kısımlarda sarı seçilmiş. Bir de güç göstergesindeki iki fosfor çerçevesi siyah olmuş kontrastı desteklemesi için. Tepenin etrafındaki siyah parçalar birer vida ile sabitlenmiş ve çok sert plastik yapıdalar anlayabildiğim kadarıyla. Cam safir, en sevdiğim Sportura detaylarından.

Kordonda ise uç kısımlar polisajlı metal, orta kısım parça parça siyah dikişlerle bölünmüş, kenarıdaki kısımlar ise delikli, mesh tarzı seçilmiş ve turuncu dikişlerin sağında solunda bu delikleri görebiliyorsunuz. Toka kısmında ise neredeyse tamamen fırçalanmış yüzeyler yer almakla birlikte, kenar diyeceğimiz ince kısımlar polisajlı seçilmiş. Ufak da olsa hoş bir detay. Sabitleyici halkalar da delikli yapıda. Deri biraz gıcırdama yapıyor ama zamanla geçecektir.

5D22 mekanizma ise hem tepe kısmından manuel, hem de hareketle şarj edilebilir yapıda. Sabrınız varsa uzun süre çevirip 1 aya yakın şarj süresi elde edebilirsiniz. Yine de tam dolu olması hem zaman kaybı, hem de görüntü olarak çok şık değil. Bu haliyle gösterge havası daha yerinde. 10 sene civarında bakım gerektirmediği söyleniyor internette. Zamanla göreceğiz. Saatte ek fonksiyon yok. Sadece takvim mevcut, gün sayısı bazında.

Fosfor konusunda ise SNA481P1 kadar bonkör değil, vasatın altında. Özellikle 12 ve 6'nın fosforlu olmasını çok isterdim. Harika dururdu eminim ama işte hayal tabi. Üstteki SRG'nin, alttaki SNA'nın lume pozları.

Genel ölçülere gelirsek; 49mm genişlik, 14 milimetre kalınlık. Saati kolunuza taktığınızda zaten büyüklüğü hissediyorsunuz. 150 gram kadar ağırlığı var. Ciddi bir ağırlık. Konfor ve ergonomi olarak bir sıkıntısını görmedim. Tepe büyük olduğundan ele çok yakın olduğu zamanlarda biraz iz yapabiliyor elinizin üst kısmında.

Bana 500 dolar civarına mal oldu. Şimdilik söyleyeceklerim bunlar, sorusu olan varsa yardımcı olmaya çalışırım.
En son ahmetcan44 tarafından 24 May 2018, 22:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
ahmetcan44

Re: Seiko Sportura SRG005P2 Kinetic Direct Drive İncelemesi

Mesaj ahmetcan44 » 24 May 2018, 21:27

Arkadaşlar kusura bakmayın, fotoğrafları başka bir siteden tekrar ekledim. Sanırım şimdi her şey düzgün. Bir hata varsa belirtin lütfen.
Kullanıcı avatarı
ahmetcan44

Mesaj ibrahim223 » 24 May 2018, 21:33

Saat okkalı, oturaklı ve kesimi çok güzel bir saat.. Kolda yabancı durmuyor..
Denedigimde çok beğenmiştim..
Beni asıl şaşırtan 6 aya yakın güç rezervi varmış..
Güle güle kullanın.. [emoji4]

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ibrahim223

Mesaj danGerfuLL » 24 May 2018, 23:40

Guzel saat hayirli olsun oncelikle.

Keske titanyum kasa + kordon seklinde dizayn etselerdi.
Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj MuammerTürk » 25 May 2018, 00:06

Güzel seçim güzel gunlerde kullanın insallah güç rezervi konusunda çok başarılı oluğunu okumuştum tecrubelerinizle bizi daha da aydinlatmaniz temennisiyle, saygilar

SM-A310F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
MuammerTürk

Mesaj hozburun » 25 May 2018, 08:56

Güle güle kullanın :champ: İnceleme için teşekkürler :thumbup:
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj Mandos » 25 May 2018, 18:39

Çok güzel bir saat güle güle kullanın :champ:

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Mandos

Mesaj tt59 » 25 May 2018, 20:57

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın :thumbup:
Kullanıcı avatarı
tt59

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 105 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners