Orient Independence Kullanıcı Deneyimi İnceleme

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Orient Independence Kullanıcı Deneyimi İnceleme

Mesaj MrJingles » 10 May 2018, 14:50

Merhaba saat severler. Daha önce de saatlere ilgim vardı fakat bunlar kuvars ve dijital modeller üzerineydi. Aradan zaman geçti ve klasik yapıda bir saat almaya karar verdim. Kuvarsları araştırıyordum genel kriter tabiki hoş bir tasarımı olmasıydı. Bu sefer kaliteli bir marka olsun istedim ve Seiko almaya karar verdim. Her şey burada başladı ve araştırmalarım sonucu otomatik saat kavramıyla tanıştım ve tanışmamla da saate olan bakış açım tamamen değişti. Saat dediğimiz şeyin aslında bir canı, ruhu olduğunu anladım. :) Uzun araştırmalarım sonucu tasarımını beğendiğim Orient Independence ilk otomatik ve gerçek saatim oldu. Saatin siyah, beyaz ve lacivert kadranlı olmak üzere üç adet versiyonu mevcut. Bunlar bölgelere göre çeşitli kodlara sahipler.

Siyah: EV0R001B/FEV0R001BH/SEV0R001BH/CEV0R001B
Beyaz: EV0R001W/FEV0R001W0/
Lacivert: EV0R001D/FEV0R001DH

Saatimize gelelim. Öncelikle saati kutusundan çıkarır çıkarmaz çok beğendim ve resimlerde göründüğünden daha güzel olduğunu belirtmeliyim. Daha önce saatlerim 90 gram ve altında oldukları için başta ağır gelmişti. Sonuçta çelik kordonlu otomatik ve büyük kasalı bir saat ve 60 gram olmasını beklemek biraz haksızlık olurdu. :) Ama zamanla alıştım ve şu an hiç ağır gelmiyor. Ağır demişken saatin boyutlarından bahsedeyim. Saat 44 mm çapında, 51 mm yüksekliğinde, 12.1 mm kalınlığında ve 163 gram ağırlığa sahip. Kısaca küçük bir saat sayılmaz. Ama bileklerim ince olmasına rağmen hiç de sırıtmadı. Açıkçası en büyük endişem buydu ama bu konuda hiç sorun çıkmadı. Bilekte duruşu çok güzel.

Materyal kalitesinden bahsedecek olursak kristal cama sahip. Bir safir değil ama minik sürtünmeler karşısında çizilmeye dayanıklı. Tabi yine de safir olmadığı için dikkatli kullanmak gerek. Kasa paslanmaz çelikten yapılmış ve bezelin etrafında 8 adet girinti mevcut. Girintiler bezeli monoton bir yapıdan kurtarmış ve oldukça yakışmış. Dezavantaj olarak tozlanma olduğunda girintilerdeki tozu temizlemek için bazen uğraşmak gerekebiliyor. Kadrana gelirsek çok hoş bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebilirim. Genelde kadranda 3/6/9/12 rakamlarını yazan saatleri seviyorum. Ama bu kadranda sayı çok da iyi görünmezdi o yüzden çizgili yapı ile oldukça uyumlu bir tasarımı var. Saati daha doğrusu kadranı diğer saatlerden ayıran en önemli kısım geniş tipli gün göstergesi. Geniş tip gün göstergesine sahip saatlerde sadece tek gün gösterilecek şekilde gösterge 11 ile 1 arasında konumlandırılır. Fakat bu modelde farklı olarak 9'dan 3'e kadar uzanan oldukça geniş bir görünümü mevcut. Belirgin olması açısından ortadaki gösterge metalik bir çerçeve ile vurgulanmış. Saate bakınca dikkat çekici ve oldukça hoş görünüyor. Alt tarafta ayın günlerini gösteren kısım var. Aynı şekilde etrafı metalik çerçeve ile vurgulanmış. Üst kısma göre mikronluk bir farkla daha kalın yapılmış. Üstteki gibi üçlü olarak yapılmış. Ortadaki sayının üzerinde aşağı yöne doğru bir ok konumlandırılarak mevcut gün belirtilmiş. Tek haneli günler daha güzel görünüyor. Çift hanelilere gelince haliyle biraz rakamlar küçülüyor ama rahatsız edici bir şekle girmiyor. Akrep ve yelkovanda fosfor mevcut. Keşke çizgilerde de olsaymış daha iyi olurdu. Tabi gündüz metalik parlaklık fosfora göre daha güzel görünüyor. Bunu da unutmamak gerek. Saniye ibresinin kırmızı renkte olması siyah kadran üzerinde çok güzel bir kontrast oluşturmuş ve spor bir hava katmış. Ayrıca saniye ibresinin ucunda da fosfor mevcut. Karanlıkta akrep ve yelkovanla birlikte saniye ibresinin hareketlerini izlemek çok zevkli. Kordonlara gelelim. Kasası gibi paslanmaz çelikten yapılmış. Geniş bir yapıdalar. Fakat kasayla bağlantı yeri uçlardan değil ortadan yapılmış. Dolayısıyla da güçsüz bir yapı izlenimi veriyor. Ortadan bağlantısı olması sebebiyle kordonu kendine özel yapıda bu sebeple deri ya da silikon kayışla kullanmak gibi bir seçenek yok. Gerçi tasarımına bakıldığında metal kordondan başkası gitmez gibi görünüyor. :) Kilit kısmına gelirsek iki kademeli kilit sistemi kullanılmış. İlki katlanıyor ve katlanan kısmın üzerine ilkini tutacak şekilde ikinci bir kilit eklenmiş. Kilidin üzerinde Orient yazısı ve amblemi işlenmiş. Kordon çok genç işi durmuyor ama güzel göründüğünü söyleyebilirim.

Geldik mekanizmaya en merak edilen kısım. :) Orient'in in-house yapımı 46E40 mekanizması mevcut. Bu mekanizma 21 taş barındırıyor ve 21600 BPH vuruşa sahip. 1 saniyeyi 6 adımda geçiyor. Sessiz çalışıyor ama kulağınıza dayandığınızda o büyülü sesleri duyabiliyorsunuz. Keşke daha çok sesi çıksaymış diyorum. :D Aşağı kısımdaki rakamlı gün kısmı 11'de değişmeye başlıyor ve 12'de tamamlanıyor. Üst kısımdaki gün kısmı ise gece 12:45 gibi değişmeye başlıyor ve 3'te değişim tamamlanıyor. Diğerine göre çok daha uzun bir sürede değişiyor. Mekanizmanın iki eksiği var. Birincisi saniye durdurma özelliği yok. Çok elzem bir eksi değil ama olsa daha iyi olurdu. Sonuçta tercih sebebidir. İkincisi kurmalı değil ama zaten sürekli bileğimde ve kurulu durumda olduğu için hiç gerekliliğini hissettiğim bir eksi değil. Yukarıdaki günleri değiştirmek içinse saat ayarını kullanmak zorundasınız. Doğrudan kurma kolundaki özel bir bölmeden değiştirilmiyor. Eğer birden fazla saatiniz varsa ve dönüşümlü olarak kullanıyorsanız ya da fazla takmıyorsanız saat durduğunda mecburen saat ayarlama yoluyla günü ayarlamak zorundasınız. Bu durum bir süre sonra can sıkıcı bir hal alabilir. Tabi ben her gün takıyorum dolayısıyla da sorun teşkil etmiyor. Mekanizmanın güç rezervi 41 saat. Yani 1.5 gün hiç kullanılmadan çalışabilir demek oluyor bu. Sapma konusu bir mekanik saatin en önemli kriteridir sanırım ve bu konuda beklentimin çok üzerinde çıktı. Orient'in resmi dökümanlarında +25/-15 saniye günlük sapma değerleri varki bu değerler Seiko'nun 6Rxx mekanizmalarıyla eşdeğer sapma değerleri. Oysa fiyat skalasına baktığımızda Seiko'nun 7Sxx ve 4Rxx mekanizmalarıyla aynı seviyede. Hatırlatmak gerekirse 4R3x mekanizmalar +45/-35 saniyeye kadar normal olarak geçiyor. 7Sxx mkenizmalar ise +40/-30 diye biliyorum. Hassasiyete gelirsek dökümanda yazılanın aksine dakikliğiyle beni çok şaşırtmıştır. 34 günlük ölçümlerim sonucu bu 34 günün 3'ünde 3 saniye, 3'ünde 2 saniye, 3'ünde 1.5 saniye, 14'ünde 1 saniye ve 11'inde ise herhangi bir sapma olmamıştır. Sapma yokturdan kastım da bu 11 sapmasız kaydın 5-6 günü 0.5 saniye ya da daha az süredeki sapmalar. Onları da sapmadan saymadım artık. :) Yaptığı sapma 3 saniyenin hiç üzerine çıkmadı ve bunu sadece üç kez yaptı.

Toparlamak gerekirse fiyatına göre performans ve dakikliğiyle, tasarımıyla çok güzel bir saat. Tabi biraz eski bir model olduğu için artık mevcut değil. Biraz uzun bir yazı oldu ama olabildiğince edindiğim tecrübeyi dilim döndüğünce aktarmaya çalıştım. Okuduğunuz için teşekkür eder güzel zamanlar geçirmenizi dilerim. :)

Resim
Resim
Resim
Resim
Gerçek bir saat enerjisini pilden ve ışıktan değil sahibinden alır.
Kullanıcı avatarı
MrJingles

Re: Orient Independence Kullanıcı Deneyimi İnceleme

Mesaj MeraklıAdam » 10 May 2018, 16:28

Çok güzel inceleme olmuş, saatinizi iyi günlerde kullanın, ayrıca saat çok güzel. :thumbup:
En son MeraklıAdam tarafından 10 May 2018, 19:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
MeraklıAdam

Mesaj cagatay1903 » 10 May 2018, 17:03

İncelemeniz için teşekkürler.

Güzel zamanlarınızı göstersin.
Kullanıcı avatarı
cagatay1903

Mesaj rekliox » 10 May 2018, 17:10

güzel inceleme saatin kordonu, kadranın dengeli spor tasarımı hosuma gitti iyi gunlerde kullanın :thumbup:
Kullanıcı avatarı
rekliox

Mesaj azizkaya » 10 May 2018, 17:19

Güzel bir saate harika bir inceleme.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj Star » 10 May 2018, 21:19

İnceleme için teşekkürler. Güzel günlerde kullanın :champ:
Do something instead of killing Time. Because Time is killing you !!!
*Paulo Coelho*
Kullanıcı avatarı
Star

Mesaj MrJingles » 11 May 2018, 12:57

Teşekkürler. İlk incelememdi beğendiğinize sevindim. :)
Gerçek bir saat enerjisini pilden ve ışıktan değil sahibinden alır.
Kullanıcı avatarı
MrJingles

Mesaj mturann » 11 May 2018, 16:07

Güzel inceleme için teşekkürler
Saat de güzel
Sapma değerleri de çok iyiymiş
Güle güle kullanın
Kullanıcı avatarı
mturann

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 101 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners