Birka癟 Saat Hakk覺nda Birka癟 Lak覺rd覺

Japon ve Asya retimi Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, Japon Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii Japon ve Asya Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

Birka癟 Saat Hakk覺nda Birka癟 Lak覺rd覺

Mesaj sentez42 » 31 Ara 2017, 12:48

ncelikle herkese merhaba

Bal覺覺n bu ekilde olmas覺n覺n sebebi saat inceleyecek kadar uzun bir ge癟miimin olmamas覺. O y羹zden birka癟 saatim hakk覺nda hem biraz yorum yapaca覺m hem de zaman tutmas覺 hakk覺nda konuaca覺m. Konuyu genel sohbete mi yoksa buraya m覺 a癟mam gerektii konusunda biraz d羹羹nd羹m ama o b繹l羹mden ziyade buras覺 daha doru gibi durdu. Tabii forumdaki ilk payla覺m覺m olmas覺 sebebiyle kendimden de bahsedeceim ki tan覺m覺 olal覺m. Lak覺rd覺 da yapaca覺m覺zdan biraz uzarsa affola :champ:

ncelikle efenim ben yeni mezun bir s覺n覺f 繹retmeniyim. Saat merak覺m demeyelim de ilk saat al覺覺m san覺r覺m 2010 y覺l覺nda Casio'nun termometreli bir modelini alm覺t覺m hem de tam 89 TL'ye bak覺n hala akl覺mda :D Neyse gel zaman git zaman 羹niversiteye ge癟ince bu biraz 癟ocuksu ka癟覺yor diye Puma'n覺n Motosport serisinden pilli bir saat ve yine bir Megir'le devam ettim. Ge癟tiimiz seneye kadar saat merak覺m biraz daha art覺nca 4-5 tane pilli saat edindim 癟eitli markalarda. Ama sonra bir ey oldu! Elime bir tane Seiko 5 Sports ge癟ti. San覺r覺m 羹ye olma zaman覺mla ayn覺 g羹nlere denk geliyor zira buraya. Hatta tam model vereyim Seiko 5 Sport SRP667. Hatta bu saat forumdan birka癟 kiinin elinden ge癟ip bana ulam覺 onu da daha sonra a癟覺lan ilanlardan farkettim ama olsun forumla tan覺madan forumdan ge癟en bir saat sahibi oldum :lol: O g羹nden bu g羹ne elimdeki pilli saatleri 癟覺kar覺p birka癟 tane otomatik saat edindim ve onlar hakk覺nda biraz yorum yapmak, hem de her g羹n takip ettiim bu forumda bir payla覺m yapmak istedim. Laf覺 bu kadar uzatt覺ktan sonra saatlere ge癟elim.

Invicta Pro Diver 20434

Size ilk bahsetmek istediim saat bir Invicta. Bu saati kpss 癟al覺ma d繹nemimde kendimi motive etme bahanesiyle alm覺t覺m. 40 mm 癟ap覺 ince bileime olduk癟a uygun, kadran覺 ve bezelindeki o bay覺ld覺覺m mavi tonuyla, open heart kadran覺yla g繹nl羹m羹 nas覺l 癟eldi anlatamam. 襤kinci mekanik saatim olmutu ve bay覺larak tak覺yorum. ncelikle zaman tutma konusunda baar覺l覺 bir saat. Ekran g繹r羹nt羹s羹nde de g繹receiniz 羹zere bazen +1, bazen +3 gibi minik oynamalar olmas覺n覺n yan覺nda bazen -+8 gibi oynad覺覺 da g繹r羹n羹yor. Rate k覺sm覺ndan t羹m deerleri g羹n g羹n g繹rebilir ve en altta ortalamas覺n覺 da yine g繹rebilirsiniz. O -60 neden 繹yle oldu inan覺n bilmiyorum ama beni a覺rtt覺 :lol:

Ama 1 haftal覺k ortalamas覺n覺 al覺nca programda da g繹r羹lecei 羹zere -7,4 saniyelik zaman tutmas覺yla san覺r覺m fena deil diyebiliriz. Tabii Rolex'lerinizin yerini tutmaz ama biz de bunla avutuyoruz kendimizi :super: Ama lume ve kordon kalitesi olarak beni biraz 羹z羹yor. Kordon ger癟ekten hafif (biraz sonra bahsedeceim Vostok kadar felaket deil), ve lume biraz zay覺f olsa da bu g羹zel saati severek tak覺yorum ve size 1 fotoraf覺yla 1 ekran g繹r羹nt羹s羹 b覺rak覺yorum. Unutmadan model kodu 20434 ve benden daha iyi bildiiniz gibi nh38a diye ge癟en Seiko mekanizmas覺 kullan覺yor. Ve 5 baklas覺 癟覺km覺 durumda 130 gram a覺rl覺a sahip (t羹m saatlerde 5 bakla 癟覺km覺 say覺n siz).

Resim
Resim

Orient Planet

Gelelim bir dier delikanl覺ya. O bir Orient. O bir Planet. O bir Orient Planet efenim :champ: Hakk覺nda forumda 癟ok bir ey g繹remedim. Yapt覺覺m aramada sadece ge癟mi y覺llara ait birka癟 tavsiye g繹rebildim. imdi nas覺l bilmiyorum ama zaman覺nda birhayli aranan bir modelmi turuncu bezeli. Benim elime sonradan 癟ok seveceim bir abimiz vas覺tas覺yla bir takasta ge癟ti. Bana geldiinde 7.5 senelik bak覺m zaman覺 gelmi bir saatti. Cengiz ustam覺za g繹ndermeyi 癟ok istedim ve kendisiyle konutum da ama sonra evdeki hesap 癟ar覺y覺 tutmad覺 ve kendisine g繹nderene kadar bir s羹re idare etsin diye mahalle saat癟isinde u klasik benzin muhabbetli bak覺m覺 yapt覺rd覺m uan iyi durumda g繹r羹n羹yor.

st羹nde 癟ok ho bir turuncu bezel, bay覺ld覺覺m bir power reserve ve irice bir takvime sahip. Malesef bu g羹zel saatte second hack ve elle kurma yok. O y羹zden herg羹n sallayarak kol kaslar覺m覺 癟al覺t覺r覺yorum. 45 mm 癟ap覺 ve yine 5 bakla 癟覺km覺 halde 168 gram a覺rl覺覺yla Invicta'ya g繹re heybetli bir model. Bay覺larak takt覺覺m bir saat yine. Yapt覺覺m ve ekran g繹r羹nt羹s羹nde g繹receiniz 羹zere 7.5 senelik bir saat olman覺n ona verdii yetkiye dayanarak +30 saniyelik bir sapmas覺 vard覺. Vard覺 diyorum 癟羹nk羹 birka癟 video izleyip dald覺m arka kapaa ve Clock Tuner program覺 vas覺tas覺yla reg羹le etmeye 癟al覺t覺m. SS koymuyorum ama uan ilk g羹n -7,2 - ikinci g羹n +8,6 ile +30'dan daha iyi bir sonu癟 verdiini s繹yleyebilirim tabii bir ayar makinesine benzemez sonu癟ta android program覺 ama benim iimi g繹rd羹 diyebilirim. Kordon a覺rl覺覺 olduk癟a tatmin edici ve tasar覺m olarak da 癟ok g羹zel. Yine size fotoraf覺n覺 b覺rak覺yorum;

Resim
Resim

Vostok Scuba Dude

S覺radaki saatimiz Japon olmasa da araya s覺k覺t覺rmak istiyorum. Yak覺n bir zamanda forumdan edindiim bir Vostok Scuba Dude model rusumuz. Saati ilk elime ald覺覺mda kordon beni g羹ld羹rd羹. Hele bakla 癟覺kar覺rken 癟覺kan pimleri g繹rd羹羹nde tam bir teneke olduunu tecr羹be ettim. Bezel ise inan覺lmaz sert ve iki elle zor d繹n羹yordu. Tabii ilk g羹n biraz pimanl覺k yaad覺覺m覺 s繹yleyebilirim. Sonra bezeli s繹k羹p temizleyince en az覺ndan bezel konusunu hallederek i癟ime biraz su serptim. Saati g繹md羹羹me bakmay覺n ha tasar覺m olarak 癟ok sevdim. Kadran rengi san覺r覺m petrol yeili denilen renkten. Olduk癟a ho ve kabul edin kaza覺mla 癟ok uyumlu :lol:

Vostok'umuz 107 gram a覺rl覺覺nda hafif bir saat dier saatlerime g繹re. 41 mm 癟ap覺yla yine bileime daha uyumlu ve tasar覺m olarak g繹renlerin 癟ok beendii bir model. Zaman tutmas覺na gelirsek onu da paylaay覺m ortalama +20 saniyelik bir sapmas覺 var. Orient'te ie yarayan reg羹lasyon malesef Vostok'ta pek iime yaramad覺 ve uan 2 g羹nd羹r -12 saniyede. Yani sadece 8 saniyeyi kurtarabildim.

Resim
Resim

Seiko Padi

Ve en son geldik sizin "襤lk Maa Saati" dediiniz saatime. Bahsettiim gibi yeni mezun bir s覺n覺f 繹retmeniyim ve ileri tarihe al覺nan atamalarla uanki s覺fat覺m ku kadar maal覺 bir "cretli retmen". Ama bendeniz ac覺mad覺 ve bir maa覺n覺 bast覺 bu saate. O kadran yap覺s覺, o saniye kolu, o pepsi bezel, hele hele o g羹zelim Turtle kasaya dedi a癟覺k癟as覺. :lol: Ama ne kadar tatl覺 bakar m覺s覺n覺z :D Padi forumda 癟ok bilinen bir saat zaten, malzeme kalitesiyle Seiko 5 Sports serisinin birka癟 g繹mlek 羹st羹. Yine 45 mm 癟ap覺nda ve 5 bakla 癟覺km覺 halde 171 gramla otomatik saatlerimin i癟inde en a覺r覺 (daha a覺r bir pilli saatim var ama ondan bahsetmeyeceim). Dediim gibi 癟ok bilinen bir model olduu i癟in 癟ok da bahsetmeye gerek yok san覺r覺m. Ortalama g羹nl羹k -15 saniye sapmas覺 var ama yeni bir saat olduundan zamanla bu s羹renin daha iyi bir hale geleceini d羹羹n羹yorum (bilmem yanl覺 m覺 d羹羹n羹yorum?).

Resim
Resim

Belki biraz uzatt覺m bilmiyorum ama m羹tevazi saat ailemi sizle tan覺t覺rmak istedim. Kendim de sizlerle tan覺t覺覺m i癟in 癟ok memnunum. Mutlu y覺llar T羹rkiye Saat Forumu sal覺cakla kal :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
sentez42

Ya: 30
Kay覺t: 22 Nis 2017, 22:43

Re: Birka癟 Saat Hakk覺nda Birka癟 Lak覺rd覺

Mesaj Cruciatus » 31 Ara 2017, 13:45

G羹le g羹lekullan覺n hepsini. G羹zel bir yaz覺 olmu.

Tapatalk kullanarak iPhone arac覺l覺覺yla g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
Cruciatus

Kay覺t: 18 Oca 2017, 13:49

Mesaj sentez42 » 31 Ara 2017, 13:56

ok teekk羹rler @Cruciatus hocam. :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
sentez42

Mesaj azizkaya » 31 Ara 2017, 14:01

retmenim hogeldiniz. Daha nice lak覺rd覺lar bekliyoruz sizden.

SM-N910C cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Al覺nca ya da sat覺nca piman olmad覺覺m bir saat olmad覺.
Kullan覺c覺 avatar覺
azizkaya

Kay覺t: 14 Nis 2017, 01:02

Mesaj sentez42 » 31 Ara 2017, 14:13

Aziz hocam teekk羹rler. 襤nallah diyelim, ben de kendimden baka lak覺rd覺lar bekliyorum bi Oris falan :D
Kullan覺c覺 avatar覺
sentez42

Mesaj mlm » 31 Ara 2017, 14:20

retmenim ho geldiniz, saatler ve maceralar s羹per :D Orient Planet'ten forumdan @nrbsk arkada覺m覺zda vard覺 diye hat覺rl覺yorum.

G羹le g羹le kullan覺n saatlerinizi :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullan覺c覺 avatar覺
mlm

Ya: 43
Kay覺t: 03 Au 2010, 02:59

Mesaj sentez42 » 31 Ara 2017, 14:33

@mlm hocam kay覺 癟al覺malar覺n覺z覺 zevkle takip ediyorum teekk羹rler hobulduk :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
sentez42

Mesaj cbmad » 31 Ara 2017, 15:14

G羹zel g羹nlerde kullan覺n :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
cbmad

Ya: 45
Kay覺t: 16 Au 2012, 13:47

Sonraki

D繹n TSF Japon Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 121 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners