Seiko Presage SSA343J1 kutu a癟覺l覺覺 ve inceleme

Japon ve Asya retimi Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, Japon Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii Japon ve Asya Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

Seiko Presage SSA343J1 kutu a癟覺l覺覺 ve inceleme

Mesaj istante » 18 Kas 2017, 17:59

Seiko bildiiniz gibi olduk癟a geni bir fiyat aral覺覺nda, hemen herkese hitap eden bir saat markas覺. Pilli basit Swatch fiyat覺nda saatlerden balay覺p Rolex ve Omega ayar覺nda (hatta daha bile iyi olduu tart覺覺labilir) Grand Seiko lara ve Patek Philippe lere yak覺n bir kalitede olan Credor a kadar olduk癟a geni bir 羹r羹n yelpazesi var. Tabi olduk癟a y羹ksek fiyatlara satt覺klar覺 modellerde Seiko ismini pazarlama stratejisi gerei kullanm覺yorlar. Yak覺n zamanda Grand Seiko larda da Seiko yaz覺s覺n覺 tamamen kald覺r覺p sadece Grand Seiko ismine yer vermeye balad覺lar. Bak覺ld覺覺nda saatlerinin Seiko 5 gibi g繹r羹neceinden 癟ekinen (zaratsu parlatma teknii sayesinde kesinlikle 繹yle g繹z羹kmese de) m羹teriler i癟in al覺nan bir karar olsa gerek. Yak覺n zamanda gidip bir Grand Seiko yu incelemenizi 繹neririm.
Laf覺 fazla uzatmadan Presage modeline gelelim.

S繹z konusu bu saati bir arkada覺m tavsiyem 羹zerine ald覺. Kendisi Tissot Visiodate bakarken bunu g繹sterdim. Buna bir bak sonra karar ver diye. O da a癟覺k癟as覺 saati g繹rmeden direkt internetten sipari etti. Ben de inceleme f覺rsat覺 buldum.

S繹z konusu saat fiyat ve kalite a癟覺s覺ndan ETA 2824 kalibreli (olduk癟a yavan, herhangi bir ilemesi olmayan giri seviyesinde bir ETA 2824 kalibre olduunu belirtmeliyim) Tissot Visiodate ile kar覺lat覺r覺labilir. Seiko standartlar覺na g繹re giri seviyesi 羹st羹 ama 襤svi癟re standartlar覺na g繹re giri seviyesinde (Swatch Sistem 51 kalibreli yeni Tissot Swissmatic leri saymazsak) bir saat olduunu s繹yleyebiliriz.
Resim
Resim
Daha 繹nceki incelemelerimdeki (http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=13&t=21764#axzz4yn1wVujR , http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=13&t=23735#axzz4yn1wVujR ) gibi d覺ardan i癟eri doru balarsak, ilk olarak kutuya bak覺yoruz. Asl覺nda buray覺 es ge癟mek isterdim. Kutunun 癟ok da fazla anlat覺lacak bir durumu yok maalesef. Olduk癟a tats覺z ince bir karton i癟ine konulmu kal覺n kartondan uyduruk bir kutuya bak覺yoruz. 襤癟inde ho bir siyah satenden yast覺k falan var ama 癟ok d羹羹nmeden 癟繹p羹 boylayabilecek bir kutu. Diyecek bir ey yok. Japonlar fazla d羹r羹st adamlar, kaliteli mal da yapsalar b繹yle janjanl覺 ilere 癟ok girmiyorlar. Grand Seikolar覺n bile 癟ok g繹sterili kutular覺 olduunu s繹yleyemeyeceim. Her neyse.....
Resim
Resim
Kadrana bakt覺覺m覺zda a癟覺k癟as覺 bu fiyatta bir saate g繹re etkilenmemek m羹mk羹n deil. Kesinlikle olduk癟a g繹sterili. zellikle bu a癟覺k mavi renk uzaktan gri gibi g繹r羹n羹yor ve 癟ok daha kaliteli vintage bir saat havas覺 ta覺d覺覺n覺 s繹ylemek m羹mk羹n. Akrep, yelkovan ve indisler 繹zenle parlat覺lm覺 ve 覺覺覺 yans覺tma a癟覺s覺ndan olduk癟a baar覺l覺lar. Kadranda hafiften yeni Rolex Cellini havas覺 hissetmek m羹mk羹n. Kadranda da 覺覺覺 yans覺tacak ve 覺覺k oyunu yapacak ekilde bir tasar覺m hakim. Saniye kolu olduk癟a ince ve uzun. Bu sayede 21.600 ile 癟al覺an bu saat sanki 28.800 ile 癟al覺覺yormu gibi bir his veriyor. Ayr覺ca dakika g繹stergelerinin aras覺ndaki 癟ok ince dier k羹癟羹k 癟izgilerin de buna yard覺mc覺 olduunu s繹ylemeliyim. Ve tabi en g羹zeli power reserve g繹stergesi. Otomatik saatlerde 癟ok da bir anlam ifade etmese de bence g羹zel. Tarih g繹stergesi ise nedense bir t羹rl羹 i癟ime sinmedi. G繹sterge kolu neden y羹zeyden olduk癟a aa覺 konumlanm覺? Ayr覺ca tarih say覺lar覺 font olarak biraz daha b羹y羹k ve 繹zenli olabilirdi. Presage ve Automatic yaz覺lar覺ndaki incelik bunlarda yok. O b繹l羹mle ilgili beni rahats覺z eden bir eyler var tasar覺m olarak 癟ok anlayamad覺m.

Cam hardlex kristal. Safir kristal kadar dayan覺kl覺 olmasa da yine de 癟ok kolayca 癟izilebilecek bir malzeme deil. Ayr覺ca olduk癟a bombeli yap覺s覺 yandan bak覺nca deiik 覺覺k oyunlar覺 yap覺yor. Bu a癟覺dan vintage saatlerdeki hesalite kristallere g繹z k覺rp覺yor.

Kurma kolu biraz b羹y羹k. Bu a癟覺dan pilot saatlerini and覺ran bir havas覺 var. Kurarken verdii his g羹zel. B繹yle t覺k覺r t覺k覺r deil daha 癟ok Rolexler gibi zzzzz sesi ile ince bir hissiyat veriyor insana. Asl覺nda ben dier t羹rl羹s羹n羹 daha 癟ok seviyorum ama g羹zel yine de.
Resim
Saate yandan bakt覺覺m覺zda maalesef bir 癟ok insan覺 bu saati sat覺n almaktan vazge癟irebilecek bir eyi g繹r羹yoruz. Evet saat olduk癟a kal覺n. Asl覺nda bu kal覺nl覺kta dolu saat var ama genel yap覺s覺 itibariyle power reserveden baka pek bir ekstra komplikasyonu olmayan ve en 繹nemlisi de spor deil daha 癟ok klasik olarak 羹retilmi bu saatin daha ince olmas覺n覺 beklerdim. yle g繹mlein alt覺na falan girecek bir hali yok. Asl覺nda haz覺r power reserve varken bu saate ince bir manuel kalibre konulup kasa inceltilseydi ger癟ekten tad覺ndan yenmezdi. Her eye ramen kola tak覺ld覺覺nda al覺覺labilecek bir kal覺nl覺kta. ok da rahats覺z edici deil.
Resim
Resim
Kay覺 hakiki deri ve Calf leather yani buza覺 ya da gen癟 s覺覺r derisi. D覺 k覺sm覺 patent leather dediimiz rugan gibi parlak. Fena deil. Ayr覺ca kadranla uyumlu mavi dikileri var. Ama en g羹zeli de deployant clasp dediimiz mesele. 覺kar覺rken elinizden d羹羹rmemenize yard覺mc覺 ve g繹r羹nt羹 a癟覺s覺ndan olduk癟a g羹zel bence. Ayr覺ca deri kay覺 癟覺kar覺p takarken s羹rekli b羹k羹lmedii i癟in olduk癟a kullan覺l覺.
Resim

Ve evet kalibreye gelirsek.... Seiko 4R57 kalibre zaten s繹ylememe gerek yok tamamen in-house. 29 tal覺, 21.600 ile 癟al覺an, 40 saat rezervli ve ekstra olarak 60 gauss manyetik alana kar覺 dayan覺kl覺. Bu da g羹nl羹k olarak 癟antalar覺n m覺knat覺slar覺na ya da cep telefonlar覺na falan iyi k繹t羹 dayan覺kl覺 olduunu g繹steriyor. Tabi METAS sertifikal覺 Omega 8900 kalibreler ile kar覺lat覺rmak haks覺zl覺k olur. Bu arada g繹r羹ld羹羹 羹zere 癟ok da tad覺 yok tasar覺m olarak. Rotor fena deil yak覺覺kl覺 ama bu fiyat band覺ndaki bir kalibreden beklenildii 羹zere d羹z ve ilemesiz bir tasar覺ma sahip. Asl覺nda kapal覺 kapak yapabilirlerdi bana g繹re ama mekanik saat d羹nyas覺na ilk defa girenlerin hat覺r覺na a癟覺k b覺rak覺lm覺 bir caml覺 kapak olduunu d羹羹n羹yorum.
Resim

Sonu癟 olarak Seiko markas覺 bana g繹re 襤svi癟reli rakiplerine g繹re tam bir fiyat performans canavar覺. Ger癟ekten de Japonlar bu ii baya iyi yap覺yorlar. Kolumda kendi Rolex Oyster 39 mm saatim ile bizzat grand seikolar覺 incelemi biri olarak ger癟ekten de saatin kasas覺ndaki i癟ilie, kurarken verdii hisse hayran olduumu s繹ylemem gerekir. Siz de giri seviyesi bir Tissot falan bakmadan 繹nce bu Presage lar覺 mutlaka inceleyin. Kesinlikle olduundan daha pahal覺 durduunu s繹ylemeliyim.
Kullan覺c覺 avatar覺
istante

Ya: 44
Kay覺t: 19 ub 2012, 01:27

Re: Seiko Presage SSA343J1 kutu a癟覺l覺覺 ve inceleme

Mesaj slhgzl » 18 Kas 2017, 18:10

Hay覺rl覺 olsun g羹zel g羹nlerde kullan覺n. Ben de 2 ay 繹nce almitim. Hen羹z kullanmaya balamad覺m ama ger癟ekten g羹zel saat.
Civil Engineer
Kullan覺c覺 avatar覺
slhgzl

Kay覺t: 30 Nis 2017, 15:46

Mesaj tt59 » 18 Kas 2017, 18:12

ok g羹zel g繹r羹n羹yor hay覺rl覺 olsun,iyi g羹nlerde kullan覺n :thumbup:
Kullan覺c覺 avatar覺
tt59

Ya: 42
Kay覺t: 30 Au 2015, 17:43

Mesaj Cotton » 18 Kas 2017, 18:21

Hay覺rl覺 olsun...
Hi癟 bir eye cesaret edemeyen, hi癟 bir eye 羹mit beslemesin !
Kullan覺c覺 avatar覺
Cotton

Ya: 52
Kay覺t: 22 Au 2014, 09:24

Mesaj cbmad » 18 Kas 2017, 18:24

Tebrikler g羹zel g羹nlerde kullan覺ls覺n, inceleme ve anlat覺m i癟in teekk羹rler :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
cbmad

Ya: 45
Kay覺t: 16 Au 2012, 13:47

Mesaj ekdellal » 18 Kas 2017, 20:13

Hay覺rl覺 olsun

Tapatalk kullanarak iPhone arac覺l覺覺yla g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
ekdellal

Ya: 54
Kay覺t: 15 Kas 2016, 20:42

Mesaj hozburun » 18 Kas 2017, 20:14

ok g羹zel ve detayl覺 bir inceleme, 癟ok g羹zel bir model :champ: G羹le g羹le kullan覺n :thumbup:

Tapatalk kullanarak iPhone arac覺l覺覺yla g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
hozburun

Ya: 50
Kay覺t: 08 Haz 2011, 17:02

Mesaj SeiKinetic » 18 Kas 2017, 22:38

A覺r覺 muhalif bir yorumdan ka癟覺nmak isterdim ancak optik ve tasar覺m a癟覺s覺ndan serinin en zay覺f halkalar覺ndan birisi olarak g繹r羹yorum SSA343'羹. 345'ler kadran renginden 繹t羹r羹 daha farkl覺 bir ruha sahip olup, hatalar覺 daha fazla 繹rten bir kimlikte olsa da, 343 i癟in bu durum ge癟erli deil. Fazla kal覺n, epey y羹ksekte kal覺yor ki bombeli cam覺n etkisiyle de bu iyice belirginleiyor. Dressy bir model olmas覺na ramen kullan覺m amac覺n覺n d覺覺nda kald覺覺n覺 d羹羹n羹yorum. Kaba bir g繹r羹n羹m羹 var. Kurma hissi zay覺f. Kollar覺n ve 繹zellikle rezerv g繹stergesinin indislerle uyumsuzluu s繹z konusu. Modele has olmayan ancak rahats覺z edici, al覺覺lagelmi d羹羹k vurulu mekanizma, demode ve 繹ylesine yap覺lm覺 bir arka kapak ve rotor tasar覺m覺 da eklenince a癟覺k癟as覺 pek albenisi kalm覺yor bu modelin benim g繹z羹mde. Mekanizma konusunda baz ald覺覺n覺z 2824'羹n (g羹ncel serisi 2824-2) veya Visodate'in i癟inde bar覺nd覺rd覺覺 2836-2'nin 癟ok daha dakik, hissi ve hassasiyeti y羹ksek olduu da bir ger癟ek. Farkl覺 bir Presage olsa 癟ou durumda tercih edilebilirdi, ancak bu Presage'nin bekleneni veremediini d羹羹n羹yorum.
Tebrikler. Arkada覺n覺z覺n g羹zel zamanlar覺n覺 g繹stermesi dileiyle...
Tutto ha una maniera.
Kullan覺c覺 avatar覺
SeiKinetic

Kay覺t: 08 Tem 2016, 10:14

Sonraki

D繹n TSF Japon Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 121 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners