Seiko Presage Multi-Hand Automatic SPB041 İnceleme

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Seiko Presage Multi-Hand Automatic SPB041 İnceleme

Mesaj Tolgi06 » 21 Kas 2016, 23:14

Evet arkadaşlar bayadır inceleme yazmıyordum. Uzun aradan sonra bana inceleme yazdıran saat ile karşınızdayım 8-)
Başlamadan önce ne yazık ki düzgün fotoğraf çekebilen bir fotoğraf makinem ya da iyi bir cep telefonum olmadığını belirteyim :) . Yani incelememizde görsel bir yoğunluktan ziyade size sözel bir sunum hazırladım.

Öncelikle saatimiz Seiko Presage SPB041 referans numaralı Presage serisinden bir model.
Presage serisinin tüm detaylarına girip laf kalabalığa yapmak istemiyorum. Bu nedenle bu yıl ülkemize gelen bu yeni seri hakkında bir şeyler anlatayım.
Presage serisi önceden JDM(Japan Domestic Market) diye adlandırılan yani sadece Japonya pazarına özgü bir seriydi. Bulunduğumuz 2016 yılında ise globale açılma kararı alındı. Öncelikle bu yıl tanıtılan seride dikkat çeken 2 model malum Seiko SRQ019 ve SRQ021 idi:
Resim
*Görsel www.ablogwatch.com'dan alıntıdır.
Yeni modeller(benim saat de dahil) aşağıda görebileceğiniz Laurel'e ithafen üretilmiş, kadrandaki 12 sayısı buna ithafen kırmızı yazılmıştı:
Resim
İki modeli de Kanyon ABT saatte inceleme fırsatı buldum. Öncelikle saatler gereğinden fazla iri ve kalın geldi gözüme. Bütçe kısıtı da eklenince işin içine bu modelleri askıya aldım. SPB041 ise vitrinde duruyordu ve inceleme gereği duymadım. Sebebi ise dress watchlarda kadran kalabalığından pek haz etmem, sadece takvime okeyim. Geçmiş incelemelerimi okursanız hep karışık kadranlı modelleri tercih etttiğim görülür ama doğal süreç gereği saat zevkim minimalist ve rafine saatleri tercih etmemi sağladı zamanla. Bu modelde de güç rezerv göstergesi bulunduğundan incelemeye tenezzül dahi etmemiştim. Derken uzun süredir arkadaşım olan Serkan'a saatini zorla sattırıp, onu yeni saat almaya zorlarken benim gönderdiğim referans numaralarına bakarken kendisi tesadufen SPB041'i görüp, "abi saate bayıldım, alalım" dedi ve günümüz ona ve bana bu saati alarak noktalandı :D .
Saate bakarken kasa boyutları, kadran işçiliği ve kalınlığındaki orantı beni çok etkiledi. Öncelikle kasadan başlayalım:

Kasa & Cam

Saatin kasası paslanmaz çelikten imal edilmiş. Kasa çapı 40,5 mm ve kalınlığı ise 13,1 mm.Tüm boyutları ile benim dress watch tanımımın sınırlarında. Bence dress watch ibaresi kullanılan bir saatin maksimum çapı 40mm, kalınlık ise maksimum 13mm olmalı. Bu sebepten saatimiz sınırdan girip koleksiyona dahil oldu.
Resim
Kasada fotoğraflardan da görüleceği üzere yer yer fırçalanmış ve parlatılmış yüzeyler mevcut. Özellikle Presage serisindeki lug kıvrımı ve lugların iç yüzeylerindeki parlatılmış kısımlar dikkat çekmekle beraber saatteki kasa işçiliği kesinlikle fiyatının çok ama çok üzerinde. Parlatılmış bezelin işçiliğini özellikle şaşırtıcı buldum.
Kurma kolu ile ise görsel olarak beni en şaşırtan, takdir ettiğim öğelerden biri oldu saatte. "S" simgesi işli,dışa doğru çapı genişleyen yapısı ve işçiliği itibariyle beğenimi topladı. Saatimiz 100m su geçirmezlik yani 10 bar basınca dayanıklı. Bu değerlerden bekleyeceğiniz üzere kurma kolu vidasız. Ayrıca saat 4800 a/m manyetik alana da dayanıklı.
Resim
Üstteki fotoğrafta görebileceğiniz üzere cam hafif bombeli. Safir cam kullanılmış saatte ve nispeten başarılı bir antirefle kaplama mevcut. Işığı başarılı şekilde kırıyor ve okunurluk gayet rahat.
Resim
Transparanlık adına cam olarak kullanılan arka kapak iyimser şekilde dekore edilen rotoru dekolte ile açığa çıkarmakta :D

Kadran

Saatin belki de üzerine en çok şey yazılabilecek yeri kadranı... Dikey motiflerle dekore edilen kadranda hafif bir mother of pearl havası da mevcut(belli seviye ve açıdaki ışıkta yakalamak mümkün fakat bahsettiğim üzere şu anki teknik imkanlar el vermedi). Kadran beyaz renkte ve Breguet numerals kullanılmış, 12 sayısı ise kırmızı renkte. Kollar yaprak formunda, mavileştirilmiş ve işçiliği gerçekten fiyatının üzerinde. Loop ile incelediğimde bile hata bulamadım. Güç rezerv göstergesi ve takvimi içeren subdialların çevresinde çok ince metal bir çerçeve de mevcut ve bu kadranın kalite hissiyatını ciddi yükseltmiş. Subdiallarda kullanılan ibreler de aşırı koyu bir mavi ve bunların işçiliğinde de herhangi bir hata göremedim. Ayrıca kadran çevresindeki minute counterda da imleçler ile hizalama resmen mükemmel ki genelde Seiko'nun kronik problemidir imleçler ile hizasızlık. Saniye ibresinin alt ucunun hilal şeklinde yapılmış olması da hoşa giden ince bir detay olmuş. Neticede minimalizm takıntılı ben bile kadranın güzelliği karşısında güç rezerv göstergesi ve subdial şeklindeki tarihi bile beğendim, defalarca "bu ne güzellik" dedim...
Resim
Resim
Resim

Kordon

Kordon timsah derisi yani krokodil ki bu fiyat segmentinde denk gelme olasılığınızın 0 olduğu aşikardır. Son derece yumuşak ve konforlu olan kordon koyu kahve renge sahip. İçi süet benzeri bir yapı sergilemekte. Kordon fırçalanmış çelikten imal edilen son derece kaliteli bir klips ile geliyor ve kullanımı oldukça rahat. 20mm genişliğindeki kordon ile luglar arasındaki mesafe optimum tutulmuş, görsel herhangi bir memnuniyetsizlik yaratmıyor. Genel kalite olarak ele alırsak bu kordondaki kalite yüksekliği ile Seiko beni şaşırttı :shock:
Resim
Resim

Mekanizma

İncelememizdeki son kısmı mekanizmaya ayırıp huşu içinde uzaklaşıyorum :D
Saatte 6R27 kodlu otomatik Seiko mekanizma kullanılmakta. Bu fiyat grubundaki genel Seiko mekanizmalarının aksine saatte 28800 vuruş ile çalışan 29 taşlı mekanizma 45 saat güç rezervi sunmakta. Mekanizma aynı zamanda elle kurma ve saniye durdurma(hacking seconds) özelliğine de sahip ve kurma kolunu yaklaşık 20 tur döndürünce tam doluluk oranına ulaşılıyor :shock: . Mekanizmada güç rezerv göstergesi ve subdial formatında tarih de mevcut. Bu noktadaki eleştirim ise güç rezerv göstergesinin biraz ters bir mantıkla çalışması: Yani ibre aşağı doğru hareket ettikçe bu doluluk anlamına gelmekte, genel kullanıcı beklentisi ise ibre yukarı çıktıkça güç rezervinin yükselmesi yönünde. Her güzelin ufak bir kusur olur diyerek umursamadım tabii ki de :D .
Japon kardeşlerimizin klasik özelliği bu saatte de kendini belli etmiş: Mekanizmada herhangi bir görsel süsleme mevcut değil. Sadece yukarıda da bahsettiğim rotordaki iyi yürekli süsleme çabası mevcut :D . Aslında bakınca burada da biz tüketicilere eleştiri yapasım geliyor, yani Seiko bize gerçekten başarılı saatleri nispeten uygun fiyata sunuyor ama biz tatmin olmuyoruz ve mekanizmma dekorasyonuna filan takıyoruz(ben de dahil) :? . Bakınca bu fiyattaki hiçbir İsviçre saatinde dekorasyon görmedim ve bunu sorgulamadım. Seiko'da ise bunu sorguladım yani bizim burada fazla şımardığımızı da kabul ediyorum.
Resim
*Resim longislandwatch.com'dan alıntıdır.

Ve son olarak lanet olasıca beyaz yaka shot ile incelememi sonlandırıyorum :D
Resim

Not: İncelemeyi çok acele yazdım, yazım hataları varsa bunlar için şimdiden özür dilerim. İlk fırsatta kontrol edip düzeltmeleri yapacağım. Güzel fotoğraf çekebilen bir alet bulursam da görsel destek mutlaka gelecektir.
Sağlıcakla, keyifli forumlar :champ:
En son Tolgi06 tarafından 22 Kas 2016, 08:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Re: Seiko Presage Multi-Hand Automatic SPB041 İnceleme

Mesaj hlkshnr » 21 Kas 2016, 23:30

Çok şık bi saat. Güzel günlerde kullanın.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
hlkshnr

Mesaj SerkanGS » 21 Kas 2016, 23:30

Tolga eline sağlık inceleme de saatte harika :champ:

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Dedicated to Perfection / Eski Kullanıcı Adı Desertsun
Kullanıcı avatarı
SerkanGS

Mesaj raven » 21 Kas 2016, 23:34

İyi bir inceleme... Saat de çok şık insanın bi' çılgınlık yapıp alasi geliyor valla :D
Düşünüyorum öyleyse varım, düşünemiyorum öyleyse malım!
Kullanıcı avatarı
raven

Mesaj kiwi21 » 21 Kas 2016, 23:40

Saat de inceleme de harika. Bir kez daha hayırlı olsun. İyi günlerde kullanın. :champ:
https://instagram.com/kiwiwatch
Kullanıcı avatarı
kiwi21

Mesaj Khan » 22 Kas 2016, 00:01

Çok güzel inceleme, çok güzel saat. Tebrikler :)
God is good! Eski Kullanıcı Adı Nethuistr
Kullanıcı avatarı
Khan

Mesaj Bahas » 22 Kas 2016, 00:41

Güzel inceleme için teşekkürler, hafta sonu bende Sirkeci' de saatçilerde denk geldim, bütün Seiko modelleri arasında en çok dikkatimi çeken bu oldu. Güzel günlerde olsun.
Kullanıcı avatarı
Bahas

Mesaj SeiKinetic » 22 Kas 2016, 02:28

Mekanizma tasarımı dışında, her yönüyle mükemmel bir parça. Bahsettiğiniz gibi takılmamak lazım aslında ama yine de bir şeyler bekliyoruz bu konuda üreticilerden. Sonuçta sadece saatin kaç olduğunu öğrenmek veya aksesuar olması maksadıyla taşımıyoruz çoğunluğumuz bu aletleri. Ama bu küçük kusur, kendi harika tasarımı sayesinde oldukça gölgede kalıyor bence. Saat tam olarak bir bütün. Olumsuz anlamda göze çarpan herhangi bir detay yok kanaatimce. Tepe tasarımını da çok başarılı buldum; göze oldukça hoş görünen ve kullanımı oldukça kolay tepe tasarımı sizin de malumunuz, fiyat skalası farketmeksizin her markada ya da modelde bulunamayabiliyor. Kullanımı kolay olanlar -ki bunlar genelde pilot saatler-, dress olarak kullanıldığında gözü çok rahatsız edebiliyor. Gözü, bileği ve elin üst kısmını rahatsız etmeyen daha küçük yapıdakiler ise saati ayarlama ve kurma esnasında sıkıntı yaratabiliyor. Buna high-end modeller de dahil.

Sözün özü, saat çok çok güzel. Gerek tasarımı, gerek tekniği ve detayları ile albenisi çok yüksek. Tebrikler. En güzel zamanlarınızı göstermesi dileğimle, güle güle kullanın. :champ:
Tutto ha una maniera.
Kullanıcı avatarı
SeiKinetic

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 107 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners