Seagull 1963 İncelemesi

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Seagull 1963 İncelemesi

Mesaj Khan » 13 Kas 2016, 23:19

Merhabalar, yeni edindiğim kronograf için bir inceleme yayınlama gereksinimi duydum, zira saat inanılmaz :)
Asyalı kardeşlerimize olan ilgim malumunuz, seviyorum ufacık tefecik, içi dolu tuşucuk çekik gözlü amcaları, teyzeleri. :lol:

Saatimiz çinli bir fiyat performans canavarı Seagull 1963
Bu saati alıp almama konusunda çok fazla gidip geldim, ama bir çok yabancı forum ve koleksiyoncudan öğrendiğim kadarıyla saatin işçiliği ve Venus 175 column-wheel kronograf klonu St19 mekanizmasıyla, Tianjin'den çıkmış en iyi saat olduğunu öğrenince biraz olsun kaygılarım azaldı ve tetiği çektim.

(pişman değilim hakim bey, yine olsa yine yaparım :roll: )

Saatimiz hakkında bahsetmek gerekirse ;

Tarih

Saatimiz 1955 yılında Tianjin' de kurulan, dünyanın en büyük saat üreticileri arasında yer alan Seagull firması tarafından üretilen, Çinli pilot gardaşlarım için üretilmiş Seagull 1963 Kronograf.
Detaylı marka ve model tarihi için ; http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=217&t=14403&p=287393&hilit=seagull+1963#p287393

Kutu, Sunum ve içerik

Resim

Bu saatin kutu içeriği oldukça sade, ama saati diğer Seagull saatlerin sunumundan farklı klan bir şey var, dış karton kutu haricinde saatin iç kutusunun ahşap olması.
Bilmiyorum bu durum standart bir şey mi yoksa benim saatime özel bir durum mu :)

Resim

Kutuyu açınca direk saatimizle karşılaşıyoruz.

Resim

Cam

Saatin aynı ölçüde 2 cam seçeneği mevcut, aslına sagdık kalmak amacıyla üretilmiş çok kavisli mika cam ve benim gibi sakar uşaklara dayanması için üretilmiş safir versiyonu.

1 Mika

Resim

2 Safir Kristal

Resim

Gördüğünüz gibi safir camlı versiyonun bezeli de safir cama özel olarak tekrar ele alınmış.

Mekanizma

Saatin beni en çok etkileyen, aslında biraz ALS Datograph'a (fakir tesellisi :D ) özendiren, güzel bir mekanizma görüntüsü mevcut.
Ayrıca yıllarca kullanılmış Venus 175 ile neredeyse aynı olan ST19 mekanizma, mekanik yapı olarakta istenileni fazlasıyla karşılamakta.
Elle kurma hissi sorunsuz ve rahat. Tepe el ile düzgün kavranabilir şekilde tasarlanmış.
Mekanizma saniye durdurma özelliğine sahip olsaydı ne güzel olurdu, ama neyse, böyle de güzel :lol:
Saatin günlük sapması şuan +9 saniye, fazla gibi görünebilir, bir kaç ay sonra daha da düşeceğini umuyorum.

Resim

Resim

Resim

Kasa

Oldukça kaliteli, ilk versiyon pirinç kasa üstüne nikel kaplama olmasına rağmen yeni üretimde 316L paslanmaz çelik tercih edilmiş.
38 mm tepe ve tuşlar hariç ölçüsüyle, günümüz kronograflarından biraz uzak ölçüye sahip olmasına rağmen, kullandığım en zevkli ve uyumlu ürünlerden birisi.
14mm kalınlık ile yüksekliği oldukça iyi.
Eski model bir mekanizma klonu olmasına rağmen, kolda Pisa kulesi gibi durmayan bir yapıya sahip ki beni kronolardan uzaklaştıran en büyük etken aşırı yüksek olmalarıdır, neyse ki bu saatte bu problemi de aşmış oluyoruz.
Luglar 18mm, ilk başta ince gibi görünebilir, ama 38mm olan kasa ile gerçekten güzel uyum sağlıyor.
Tepe dahil saat 40mm

Resim

Ulaşılabilirlik

Bildiğiniz gibi saate Türkiye içinde bir bayiden edinmek imkansız, Seagull'ün Türkiye'de resmi bir satıcısı bulunmuyor.
Saati elde etmek istediğimiz zaman kolları sıvayıp yurtdışı kaynaklara bakmak gerekiyor.
Bende bu canavarcık için te Alamanyalardan Poljot24.de nin sahibi Julian Kappman amcanın kapısını çaldım.
Western Union üzerinden para gönderimiyle sıkıntısız olarak saati adresime dhl aracılığı ile kargoladı ve 13 gün içinde saatim elime geçti.
Saat ile birlikte gelen 2 adet hediye kayış ve bir adet alaman piskevisi bana göre kutu içeriğini yeterli bir düzeye getirdi :D
Kargo özenliydi ve küçük kavçuklar ile doldurulmuştu.

Kullanım ve Yorum

Saat her türlü kolda rahat bir yapı sunuyor.
Kasa ölçüsü, lug aralığı, özellikle nato kayış ile mükemmel uyumunun yanında deri ile de çok güzel görünmesi, ayrıca column wheel mekanizmanın özelliği olarak Valjoux vb. cam actuated kronograf mekanizmalara kıyasla yumuşacık bir başlat-sıfırla tuşlarına sahip olması, ara sıra elimi atıp kendimi tuşlara basarken bulmama sebebiyet veriyor.

Daha fazla konuşmadan sizi kendi çekimim diğer fotograflarla başbaşa bırakayım.
( Telefon çekimi, idare edin abiler :roll: )

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Saygılar :)
God is good! Eski Kullanıcı Adı Nethuistr
Kullanıcı avatarı
Khan

Re: Seagull 1963 İncelemesi

Mesaj TSayiR » 13 Kas 2016, 23:34

Inceleme icin tesekkurler tebrikler Oguzhan.Emegine, yuregine saglik. Saati de gule gule kullan, hayirli ugurlu olsun. Guzel zamanlarina taniklik etsin insallah.

-21 zuan, markasi degil, taş taş!!
-Tamam kızma kızma
:) :)
@WatchesTNC
Kullanıcı avatarı
TSayiR

Mesaj Khan » 13 Kas 2016, 23:35

:D 21 zuan diyorum başka da bir şey demiyorum :) eyvallah Tuncay abi.
Kullanıcı avatarı
Khan

Mesaj Bond » 13 Kas 2016, 23:42

Çok tebrikler :champ: Güzel günlerde :thumbup: İnceleme için eline sağlık :thumbup:
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj mucadeleci » 13 Kas 2016, 23:49

Hayırlı olsun Oğuzhancım, iyi günlerde inşallah. İnceleme için teşekkürler. Sevdiğim bir Pilot :thumbup:
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

Mesaj Khan » 13 Kas 2016, 23:51

mucadeleci yazdı:Hayırlı olsun Oğuzhancım, iyi günlerde inşallah. İnceleme için teşekkürler. Sevdiğim bir Pilot [emoji106]

Sağol Musa abi, bayıldım valla ben :)
Kullanıcı avatarı
Khan

Mesaj Khan » 13 Kas 2016, 23:52

Bond yazdı:Çok tebrikler :champ: Güzel günlerde [emoji106] İnceleme için eline sağlık [emoji106]

Ben teşekkür ederim :)
Kullanıcı avatarı
Khan

Mesaj mlm » 13 Kas 2016, 23:53

Oğuzhan güle güle kullan, Gurcaglar hocamızın incelemesine ilaveten senin incelemen de ayrı bir keyifli olmuş, ellerine emeğine sağlık :champ: :champ:

Yakında ben de alacağım :D
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 96 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners