Seiko SARB035 JDM İnceleme

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Seiko SARB035 JDM İnceleme

Mesaj FirstClass » 15 Haz 2016, 13:45

Günlerce süren araştırma sonucu tetiği çektim, siparişi tam da paypal’ın kapanmasından bir kaç gün once ebay üzerinden verdim ve saat ta Nagasaki’den elime 1 hafta içinde ulaştı. İlk yurtdışı saat alışverişimdi. PTT’nin gümrüğü kapıda ödeme hizmeti de muhteşem. En ufak bir şeyle uğraşmadım. Sanki yerli bir siteden alışveriş yapmış gibi kapıya kadar geldi. Ek olarak forumdaki üçüncü incelemem olacak. Saati daha yeni yeni tanımaya başladığım için çok detaylı bir inceleme olmayabilir. Resimlerin bir kısmını kendim çekmeme rağmen iphone 5’in emektar kamerasıyla (☺) çok profesyonel olamadığım için internetten bulduğum resimleri de aralara serpiştiriyorum.

Affınıza sığınarak başlıyorum…

Saat:

Resim
Resim

Saatimiz Seiko’nun JDM (Japanese Domestic Market) yani sadece Japon marketi için ürettiği SARB serisinin 035 kodlu modeli. Yani kısacası ben de forumdaki JDM furyasına katılmış oldum. Daha önce de forumun inceleme bölümünde bu seriden, bu modelin siyah kadranlısı olan 033 modelinin yanı sıra Cocktail time (065) ve Alpinist (017) gibi modellerinin incelemeleri yapılmıştı. Hemen her modelinin kendine has bir havası var. Hepsi işçilikleriyle ve 6R15 mekanizmalarıyla özellikle yabancı forumlarda büyük kullanıcı kitlelerine sahip.

Gelelim saatimize: Yabancı forumlarda “Baby Grand Seiko” olarak da anılan SARB035 kodlu saatimiz adından da anlaşılacağı üzere Grand Seiko’lara (özellikle SBGR061’e) olan benzerliğiyle ünlü. Bu benzerlik yalnızca dizaynıyla değil, aynı zamanda kalitesiyle de devam ediyor. Aşağıda da okuyacağınız üzere kasa ve kadran işçiliği fiyat seviyesine göre oldukça iyi.

Kutu:

Ben Seiko’ların kutularını açık açık beğenmiyorum. Bu saatte de farklı bir durum olmadı. Sade bir kutu geldi. Çokta önemli değil tabi. Grand Seiko’lara bile baktığınızda durum çok farklı değil. Hediye olarak alırsanız, hediye ettiğiniz kişi paket açtığında ucuz ya da kalitesiz bir Seiko verdiğinizi sanabilir. (O yüzden yanında ebay’den bir de ahşap Omega kutusu almalısınız :D)

Kadran:

Kadranın rengi kremle beyaz arasında, her ışıkta kremin farklı bir tonunu gösteren, beyaz bir gömlekle giydiğinizde ise krem rengiyim diye bağırmayan, hoş bir tona sahip. Tam olarak neyden yapıldığını bilmiyorum ama tertemiz duruyor. İlk elinize aldığınızda sanki eski nesillerden kalan klasik bir saatmiş izlenimi veriyor. İndisler krom ve hepsi oldukça kaliteli duruyor. İndislerin işçiliği çok güzel. Uçlarında Seiko’nun parlaklığıyla ünlü luminovalarından var. Gün ışığına maruz kaldıysa gece oldukça parlak yanıyor. Özellikle krem rengi kadranın yardımıyla gece oradan da bir miktar yansıyarak güçlü bir ışık veriyorlar.
Kollar da aynı şekilde lume ile doldurulmuş. Akrep ve yelkovanın işçiliği yine fiyata göre çok iyi. Çok keskin duruyorlar. Ayrıca her ışıkta okunabilmeleri için ortalarından da siyah birer çizgi geçiyor. Ben bu ayrıntıyı pek beğenmeyeceğimi düşünüyordum ama dibine girip bakmadıkça göze çarpmıyor zaten.

Saniye kolu çok güzel. Adeta dikiş iğnesi gibi. Neredeyse bir saç teli kadar ince.
Tarih kısmının etrafı da gayet güzel bir kromla çevrilmiş. Tarih beyaz arkaplan üzerine siyah yazı tipiyle yazılmış. Krem rengi kadran üzerinde göze batacağını düşünüyordum, yanılmışım. Rahatsız edici değil.

Resim
Resim
Resim

Kasa:

Saatin kasa işçiliği çok iyi. Luxury diyebileceğimiz saatler arasında Omega Aqua Terra ile karşılaştırma şansı buldum. Tamam biri 3-4 bin dolarlık, öbürü ise onun 10’da 1 fiyatındaki bir saat. Ama buna rağmen kasa kalitesi 10’da 1’lik kesinlikle değil. Fırçalanmış yüzeyler de yumuşacık. Benim kasada en çok beğendiğim nokta bezele yaklaşınca kasanın 1 tık yukarı çıkarak polish ile fırçlanmış kısım arasında bir katman oluşturması. Özellikle loş ışıkta çok hoş duruyor bu ayrıntı.

Kasanın boyutuna gelirsek: ben saati alırken saatin bu kadar ufak olacağını tahmin etmiyordum. 43-44mm’lik koca koca saatlere alıştığım için ilk geldiğinde afalladım. Ancak 1-2 gün kullanıp gözüm alışınca saatin yaklaşık 38mm olan ölçüsünün gayet yeterli olduğunu anladım. Dress watch olarak nitelendirilebilecek bir saat için ölçüsü çok iyi. Zaten bu saate yavaş yavaş alışıp daha çok seveceğinizi söylüyorlar yabancı forumlarda. Bende de durum aynı şekilde oldu.

Resim

Tepe:

Tepe, ucuz Seiko’larda karşılaşmadığımız tipte, yılanımsı bir S logosuna sahip. Kurarken tutması oldukça kolay. Tepenin şeklinden çok kurma hissiyatı müthiş. ETA ve Miyota bazlı bir kaç saatim var ve hiçbiri bu kadar keyif vermiyor. Kurma kolunun vidalı olmaması da ayrı bir husus. Olsa daha iyi olurmuş. 100m WR var tamam ama vidalı kurma kolu olmayınca çok inandırıcı gelmiyor bana.

Mekanizma:

Mekanizmamız Seiko’nun 6R15 kodlu mekanizması. 21.600 atımlı, çok akıcı olmasa da göze de batmayan bir saniye koluna sahip. Saniye durdurma (hacking) ve elle kurma özelliklerine sahip. Ayrıca bir de date komplikasyonu bulunuyor. Yaklaşık 50 saatlik güç rezervi sayesinde de her elinize aldığınızda bir şekilde çalışıyor olması garantilenmiş oluyor.

Ek olarak: saat bu fiyat skalası için şaşırtıcı derecede hassas. Bana gelen saat mi çok iyi denk gelmiş bilemiyorum ama 48 saatte sadece -2 saniye sapmayla elimdeki ETA’ları ve Miyota’ları çok geride bıraktı.

Saatin arkasında bulunan hardlex camdan da mekanizma görülebiliyor. Rotor üzerinde bulunan Cenevre çizgileri (Geneva Stripe)(ki bunlara aslında Tokyo Stripe da diyebiliriz sanırım) dışında pek dekore edilmemiş. Ama parçaların işçilikleri oldukça iyi görünüyor. Bunlar öyle 100 yıl dayanmasını beklediğimiz saatler olmadıkları için bence zaten ortalama bir işçilikle 20-25 sene sıkıntısız kullanım sundukları sürece yeterli.

Resim
Resim

Bilezik:

Bu saatin fiyatını düşüren faktörlerden biri sanırım bileziği. Kötü bir bilezik değil. Ama iyi de değil açıkçası. Özellikle clasp kısmında çok ucuza kaçılmış. Zaten koyacağım örnek resimlerden de göreceğiniz üzere bu saate deri / perlon kayışlar daha çok yakışıyor. Şimdilik çelik bilezikle kullanıyorum. Perlon ve deri kayışlar gelince de merak eden olursa konuyu kendi çektiğim resimlerle güncellemeye çalışırım.

Resim

Lume:

Lume konusunda iddiası olan bir saat değil. Ama olduğu bence iyi olmuş. Kollarda ve indislerin uçlarında bir miktar lume olmasaydı bu saat %100 dress watch olacaktı ve belki de günlük kullanım için bu kadar ideal bir saat olmaktan uzaklaşacaktı. Ancak konulan lume sayesinde saatteki o ciddi hava bir miktar kırılmış ve hafif spor bir havaya kavuşmuş.

Cam:

Saatin camı dümdüz bir safir ve en ufak anti-reflective kaplamaya sahip değil. Saatin uygun fiyatlı oluşunun belki de bir nedeni de bu. Ancak kadranın krem/beyaz renkte olması nedeniyle camda aşırı bir parlama söz konusu değil. SARB033 yani bu modelin siyah kadranlısında parlama çok daha fazla belli oluyor. Ama bu modelde renkten dolayı daha az farkediliyor. Benim için safir olması yeterliydi. Benzer fiyatlardaki swiss made saatlerde daha kaliteli camlar kullanılıyor aslında.

Sonuç:

Sonuç olarak saatten memnun kaldığımı söyleyebilirim. Fiyat farkı belki bu kadar fazla olmasa bu saatten önceki ilk tercihim forumda da yakın zamanda incelemesi yapılan ve nispeten daha yeni bir saat olan SARX033 modeli olurdu. Ama saat fiyat/performans olarak hakkını veriyor. Deri veya perlon kayışla kullanıldığında internetten bulduğum resimlerde de göreceğiniz üzere bir anda çok yakışıklı bir saate dönüşüyor.

Resim
Resim
Resim
Resim

Malum resim saklama siteleri kısa sürede resimleri sildiği için daha uzun süre tutan bir yere daha yükledim.

Kendi çektiğim resimlerin galerisi: http://imgur.com/a/YGHdZ
Daha profesyonel çekilmiş resimler: https://imgur.com/a/Yxdba
Farklı kordonlarla: https://imgur.com/a/Aeb3A
Kullanıcı avatarı
FirstClass

Re: Seiko SARB035 JDM İnceleme

Mesaj Ground » 15 Haz 2016, 14:01

Çok güzel bir saat ve çok güzel bir inceleme :champ: Saat tercihiniz de çok başarılı. Paypal kapanmasaydı ileride alacağım saatlerden biriydi. Güzel zamanlar göstersin :champ:

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Ground

Mesaj Tgm » 15 Haz 2016, 14:02

Çok güzel ve doyurucu bir inceleme olmuş, emeğinize sağlık :champ: Bende bir JDM (Sarb065) sahibi olarak diyebilirim ki;verdiğiniz paraya göre kalite hissiyatı gerçekten çok yüksek :thumbup:
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
Kullanıcı avatarı
Tgm

Mesaj mturann » 15 Haz 2016, 15:52

İnceleme için teşekkürler. Saatinizi güle güle kullanın.
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj eyimen » 15 Haz 2016, 16:39

Inceleme cok guzel olmus, guzel zamanlarinizi gostersin :champ:
Kullanıcı avatarı
eyimen

Mesaj hozburun » 15 Haz 2016, 16:45

Çok güzel saattir, güle güle kullanın :champ:
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj kilimanjaro » 15 Haz 2016, 16:50

Bir saat ancak bu kadar güzel incelenir.Keyifle okudum :thumbup:
Ne kadar farklı olursa olsun, sana ait olmayana tenezzül etme , ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme

Ernesto Che GUEVARA
Kullanıcı avatarı
kilimanjaro

Mesaj Star » 15 Haz 2016, 17:12

Güzel inceleme. Tebrikler, güzel günlerde kullanın :champ:
Do something instead of killing Time. Because Time is killing you !!!
*Paulo Coelho*
Kullanıcı avatarı
Star

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 54 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners