Seiko SNDF95P1 İnceleme

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Seiko SNDF95P1 İnceleme

Mesaj FirstClass » 07 Mar 2016, 00:49

Forumda yapacağım ikinci inceleme olacak. İlkinden aldığım güzel yorumlar sayesinde ikinci bir inceleme yapmaya karar verdim. Aslında kutu açılışı yapma niyetim vardı ama olmadı. Hatta bu incelemeyi 3-4 hafta önce yazmayı planlıyordum ama araya hep bir şeyler girdi ve bu zamana kaldı ne yazık ki. Affınıza sığınarak incelemeyi başlatıyorum:

Marka:
Markamız yılların çekik gözlüsü Seiko. Daha fazla bilgi vermeme gerek var mı bilemiyorum. Tokyodaki bu abiler sayesinde uygun fiyatlı ama sağlam ve kaliteli saatler takabiliyoruz. Kendilerine buradan selamlar yolluyor, artık şu ürünlerine düzgün kutular tasarlamalarını öneriyorum.

Buradan da artık incelememin asıl kısmına geçmek istiyorum:

Saat:

Saati gecenin bir vakti yabancı forumlarda “affordable” yani uygun fiyatlı ama kaliteli bir racing watch ararken buldum. İlk görüşte aşka inanır mısınız bilmem ama ben inanmazdım. Bunun yerine aklımda Tudor Black Bay homage’ı almak vardı. Ama bunun tek bir fotoğrafını görmem yetti. Günlerce aradım taradım en ucuz nerede varsa buldum ve her zamanki gibi saatçiye gidip koluma bile takmadan saati bir gece yarısı satın aldım. Bunu yazarken de daha hiç saatçiden saat almadığımı fark ettim. Bu iyi midir kötü müdür bilemiyorum. Almadan önce arıyorum, telefonda da pazarlık ediyorum ama her zaman için internette daha ucuza bulabildiğim için bir şekilde internete dönüyorum. Görmeden aldığım saatin heyecanı bana daha keyifli geliyor sanırım. Kimse de bana emrivaki yapmaya çalışmamış oluyor zira saatçilerde sadece baktığım bir saat için bile emri vaki yapılmaya çalışılıyor ve bu durum pek hoşuma gitmiyor.

Neyse, saatimiz Seiko’nun SNDF95P1 kod adlı chronograph’lı saati.

İlk fotoğraf internetten bulduğum bir fotoğraf, saatin genelini görmenizi açısından:

Resim

Kutu:

Kutudan aslında hiç bahsetmek bile istemiyorum. Standard beyaz Seiko kutusu. Açıkçası ucuz bir gözlük kabından farkı yok. 50 liraya alacağınız yakın gözlüğünüzün yanında dahi gözlükçüyle biraz kaynattıktan sonra daha güzel bir kutu alabilirsiniz. Ben yakıştıramadım. O yüzden resmini de koymuyorum. (Seiko’ya kırgınım bu konuda!!)

Kadran:

Hah işte saatin güzel kısmına geldik. Kadrana bak bak doyamıyorum. 2 aşamalı bir kadrana sahip. Saat yarış saati olarak tasarlandığı için buna uygun olarak tachymeter konulmuş. Oldukça mantıklı. Kullanacağımdan değil ama saatin ruhuna uygun olmuş. Bu kısım güzel bir gümüş renge sahip. Daha sonra kadran içe doğru siyah, dakikaları gösteren bir ara katmanla ana kadran kısmımıza bağlanıyor. Ana kadran muhteşem bir mavi renkte. Açıkçası ilk görüşte aşık oldum. Üstelik ben saati mağazada dahi görmeden aldım. İnternetteki fotoğraflar kadranın rengini göstermiyor bile. Kendim çekerek eklediğim resimler biraz daha gerçeğe yakın. Ayrıca arada iphone 5’in kamerasını da övmek istiyorum. Ben pek iyi çıkmayacağını düşünüyordum ama iphone 5 beni yanılttı. Emektar hala gayet güzel resim çekiyormuş :D. Kadranın rengi bazen mora bazen maviye bazen de laciverte dönüşüveriyor. Kadrandaki diğer elemanlarla gerçekten muhteşem bir bütün oluşturuyor.

Resim

Üstte ve altta bulunan chronograph özellikleri yine üst kadran kısmındaki gümüş renginde ve kenarlarında krom ince çizgiler mevcut. Chronographların kollarının kırmızı oluşu yine racing karakteristiğine atıfta bulunuyor.

Solda ise masum bir small second göstergesi karşılıyor bizi. Açıkçası ben quartz olduğunda small second olmasını tercih ediyorum çünkü hiç değilse saniye kolunun yavaşlığı bu şekilde gözüme batmıyor.

Resim

Sağdaki Seiko yazısı 3 boyutlu. Sırf buna bakarak bile işçiliğin iyi olduğunu açıkça söyleyebiliriz. İndisler zaten kusursuz duruyor. Hepsi çok kaliteli şekilde kesilmiş ve yerleştirilmiş. Ben kadranda açıkçası en ufak göze batan bir nokta göremiyorum. Ben belki biraz taraflı yaklaşıyorumdur olaya o yüzden sizlerin de bu noktada yorumlarını esirgememesini bekliyorum. Sağda bulunan tarihin iç kısmı siyah (mavi değil tekrar bakınca farkettim) ve tarih beyaz renkte yazılmış.

Resim
Resim

Bezel:

Ben aslında saati almadan önce bezelin mavi kısmını pek beğenememiştim. Çok göze batacak diye düşünüyordum. Hatta bunu başka forumlarda da okudum ve insanların saati almadan önce bezeli nasıl alttaki çeliğin rengine döndürebildiğini sordukları bir çok konuya denk geldim. Ancak saati aldığımda endişelerimin yersiz olduğunu gördüm. Kesinlikle kadranla uyum sağlıyor ve göze batmıyor.

Kasa:

Saatin kasası tamamen parlatılmış çelik. Parlatma kalitesi hakkında çok fikrim yok açıkçası. Benim gözüme güzel gözüküyor ama sonuç olarak bir rolex kalitesinde değildir yani. Bu fiyata bence oldukça iyi. Saatin boyutu 43mm ve kasa kalınlığı 12mm. Ancak saatin iç kadranı ufak olduğu için kolunuzda da çok büyük durmuyor Hatta takım elbiseyle vs. kolaylıkla giyilebileceğini belirtmeliyim zira hem kasa çok ince hem de saat küçük giyildiği için hiç göze batmıyor spor oluşu. Saatin polished olması da yine dress watch olmasına bir miktar katkıda bulunuyor. Saatin arka kapağı oldukça normal, saatle ilgili ufak tefek bilgilerin yazılı olduğu bir kapak. Bir şey beklemiyordum zaten quartz olduğu için.

Resim

Tepe:

Gelelim chronograph tuşlarına ve tepeye. Chronograph tuşlarının çok tatminkar bir hissiyatı yok ama çok sert ya da yumuşak da değiller. Kararında bırakılmış. Tuşlarda vintage bir hava var. Benim için can sıkıcı olan kısım tepede hiç dekorasyon olmayışı. Basit bir şekilde sadece kenarlarına biraz daha kolay tutulsun diye tırtıklar yapılmış geçilmiş. Seiko’nun o güzel dekore edilmiş crown’larının yanında bu oldukça basit kalıyor. Belki de vintage havayı devam ettirmek ya da maliyeti düşürmek için yapılmış olabilir. Chronograph tuşlarının ve tepenin tek güzel yanı kasayla aynı parlaklığa ulaştırabilmiş olmaları. Onun dışında dediğim gibi vintage/Retro bir görünüm sağlıyorlar.

Mekanizma:

Mekanizması Seiko’nun 7T92 adlı quartz chronograph mekanizması. İnternette hakkında iyi/kötü bir yorum okumadım. Ancak ben hayatımda böyle dönen bir chronograph saniye kolu görmedim. Her bastığımda yüzümde bir gülümseme oluşuyor. Aşağıda linkini verdiğim videoda görebilirsiniz. Aynı şekilde 1 dakikayı aştığınızda dakikayı tutan kısım da aynen bu şekilde dönerek sıfırlanıyor. Pili çabuk bitirebilir korkusuyla fazla basamıyorum ama bastığımda da hep mutlu ediyor.
https://www.youtube.com/watch?v=O7SHKmJgZBE

Kordon:

Kordondan memnun kalacağımı hiç beklemiyordum. Biraz ince ama oldukça güzel bir hissiyatı var. Gayet rahat ve kullanışlı. Aynı şekilde ben tokanın da bu kadar kaliteli olacağını beklemiyordum. Tek parça çelikten kesilerek yapılmış muhtemelen. Daha üst segmentteki saatlerde bile bulamadığım bir kalitede. Çok beğendim. Ancak ben bu kordonun bu saati yeterince tamamlayamadığı düşüncesindeyim. Delikli racing kordonlarından istiyorum ancak nereden alacağım konusunda bir fikrim yok daha. Bu konuda da ayrıca kordon önerisi yaparsanız çok sevinirim.
Resim
Resim
Resim

Ben saati ayrıca bir natoyla da kullanmaya çalıştım. Bunun aynısının ortasında ince kırmızı çizgi olanını da almayı düşünüyorum ancak nato bu saate ihanet gibi oluyor. Racing kordon mutlaka şart!

Resim

Lume:

Lume konusunda iddiası olan bir saat değil. Kollarda ve indislerin uçlarında bir miktar var ancak kısa sürede etkilerini kaybediyorlar. Pek bir beklentim yoktu, sürpriz de olmadı.

Cam:

Saatin camıyla ilgili yorum yapmayı unutmuşum. Hardlex kullanılmış. Aslında safir dışında almam diyordum ama insan bir kere beğenince göze alıyor çizilmesini. Dikkatli kullanıyorum o yüzden bu saati biraz. Camda az bir miktar bombe var. Açıkçası pek parlama da yapmıyor. Ben yakıştığı düşüncesindeyim bu camın bu saate. Double domed sapphire olsa daha güzel olurdu ama o zaman da bu fiyata mümkün olmazdı.

Resim
En son FirstClass tarafından 07 Mar 2016, 01:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
FirstClass

Re: Seiko SNDF95P1 İnceleme

Mesaj evsen81 » 07 Mar 2016, 01:27

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın :champ:
Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.
Kullanıcı avatarı
evsen81

Mesaj eyimen » 07 Mar 2016, 01:30

Hayırlı olsun çok şık :champ:
Kullanıcı avatarı
eyimen

Mesaj Bond » 07 Mar 2016, 01:45

Çok güzel bir inceleme olmuş :thumbup: Detaylı kullanıcı yorumları ve fotoğraflar için teşekkürler :champ:

Model gayet yakışıklı :champ: İyi günlerde kullanılsın :thumbup:
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj FirstClass » 07 Mar 2016, 01:51

Biraz resim ağırlıklı bir konu olacak ama kolda çekilmiş 1-2 tane fotoğraf koymadan olmaz diye düşünüyorum. Racing kordon aldıktan sonra fikir vermesi açısından 1-2 resim daha koyacağım.

Ek: Evet resimlere bakınca maviyle ilgili bir hastalığım olduğuna karar verdim :D

@evsen81 :champ: :champ:
@eyimen :champ: :champ:
@Bond :champ: :champ:

İyi dilekleriniz için de ayrıca çok teşekkür ederim. :thumbup:

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
FirstClass

Mesaj MertYe » 07 Mar 2016, 01:58

Böyle incelemeler yazmayın. Üyelerin bizim inceleme konularındaki beklentileri yükseliyor :D

Inceleme için teşekkürler :champ:
Kullanıcı avatarı
MertYe

Mesaj Cct » 07 Mar 2016, 02:16

Güle güle kullanın, çok güzel bir inceleme olmuş :champ: :champ:

Seiko'nun kadran işçiliği fiyat seviyesinin her zaman üzerindedir ama Quartz modellerde (pazarın daha geniş olmasından dolayı) ekstra bir özen mevcut :thumbup:
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Mesaj Bg17 » 07 Mar 2016, 04:36

Cok guzel inceleme olmus, saat alip sana gonderesim geldi incele diye :)

Tebrikler, iyi gunlerde kullan :champ:

(Saatde cok guzelmis tabii)
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 103 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners