Seiko Lord Marvel 36000 Tarih├že ve Kullan─▒c─▒ ─░ncelemesi

Japon ve Asya ├ťretimi Mekanizmal─▒ Saat ─░ncelemeleri ve Kutu A├ž─▒l─▒┼člar─▒ B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, Japon Saat ─░ncelemeleri B├Âl├╝m├╝m├╝zde ├ťyelerimizin ve TSF'nin ─░nceledi─či Japon ve Asya Mekanizmal─▒ Saat Marka ve Modellerinin Kutu A├ž─▒l─▒┼č, ─░zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Foto─čraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar─▒n─▒ Kapsayan Bir├žok De─čerlendirme Kriterine Ula┼čabilirsiniz.

Seiko Lord Marvel 36000 Tarih├že ve Kullan─▒c─▒ ─░ncelemesi

Mesaj Hsnmrycl » 20 Ara 2015 07:53

Evet arkada┼člar, ├žok uzun zamand─▒r vakit bulup da a─č─▒z tad─▒yla bir inceleme yazam─▒yordum.
Zaman bulduk├ža yazarak olu┼čturdu─čum bu incelemeyi de bitirir, bitirmez sizle payla┼č─▒yorum.
Pazar kahvalt─▒n─▒zdan sonra ├žay─▒n─▒z─▒, kahvenizi al─▒n; g├╝zelce okuyun.
Hadi bakal─▒m...

Anlatmaya ├žal─▒┼čaca─č─▒m saat, saniyede 10 vuru┼č yaparak Hi-Beat s─▒fat─▒n─▒ sonuna kadar hakeden bir Seiko: Lord Marvel 36000!

Lord Marvel serisinin temeli, 1956 y─▒l─▒nda tamam─▒ in-house olarak ├╝retilen ilk Seiko olan Marvel serisine dayanmaktad─▒r.

Resim

Daini Fabrikas─▒ taraf─▒ndan ortaya ├ž─▒kar─▒lan bu seri 1958 y─▒l─▒ndan itibaren Lord Marvel ad─▒yla an─▒lacakt─▒r.

Resim

Lord Marvel serisi genel olarak kurmal─▒, ince yap─▒l─▒ ve sade saatleri i├žermektedir. Serinin t├╝m saatleri bu ├žizgiyi korumu┼čtur. Bozulmayan bu ├žizgi gelecek y─▒llarda kendisine King Seiko ve Grand Seiko modellerinde de yer bulup; ayn─▒ sadelik, yine ayn─▒ ┼č─▒kl─▒kla harmanlanarak farkl─▒ kasa kodlar─▒yla kar┼č─▒m─▒za ├ž─▒kar.

Lord Marvel serisi farkl─▒ mekanizmalarla da olsa 1960'lar boyunca Seiko i├žin ├╝st d├╝zey saat├žili─čin simgelerinden biriydi. 1961 y─▒l─▒nda kullan─▒lmaya ba┼članan 57xx serisi mekanizmalar ge├žen y─▒llarla birlikte geli┼čerek ├Ânce 1964 y─▒l─▒nda saatte 18000 sal─▒n─▒ml─▒ 5740A, ard─▒ndan 1966 y─▒l─▒nda saatte 19800 sal─▒n─▒ml─▒ 5740B halini ald─▒. 1967 y─▒l─▒na gelindi─činde ise Seiko bu Low-Beat mekanizmalar ├╝zerinde olduk├ža az say─▒da, basit ama ├Ânemli de─či┼čiklikler yaparak onlar─▒ saatte 36000 sal─▒n─▒ml─▒ Hi-Beat mekanizmalar haline getirdi. Bu sayede ilk Hi-Beat SeikoÔÇÖlar g├Âr├╝lmeye ba┼čland─▒. B├Âylece 1966 y─▒l─▒nda ilk 36000 sal─▒n─▒ml─▒ kol saati mekanizmas─▒n─▒ yapan Girard Perregaux markas─▒na 1 y─▒l sonra da olsa cevap verilmi┼č oldu. Ard─▒ndan 1969 y─▒l─▒nda Zenith markas─▒n─▒n yapt─▒─č─▒ ilk otomatik kronograf mekanizmas─▒ 36000 sal─▒n─▒ml─▒ olarak ├╝retildi ve b├Âylece Hi-Beat mekanizmalara olan ilgi giderek artmaya ba┼člad─▒. Bu ilginin temelini sorarsan─▒z; k─▒saca daha iyi zaman tutma arzusu diyebilirim. Hi-Beat mekanizmalar, di─čer b├╝t├╝n ko┼čullar ayn─▒ iken, low-beat mekanizmalardan daha iyi zaman tutarlar. Bunun nedenini tek c├╝mleyle ┼č├Âyle ├Âzetlemeye ├žal─▒┼čay─▒m: Hi-Beat mekanizmalar, saate birim zaman etki eden ve bu etkisi saatin zaman tutmas─▒nda sapmaya neden olacak etkenin, etki etti─či birim zaman─▒n saatin tuttu─ču zamandaki pay─▒n─▒ azalt─▒r. Tek c├╝mle yetmedi san─▒r─▒m. ├ç├╝nk├╝ beceremedim... ┼×├Âyle ki; 18000 sal─▒n─▒ml─▒ bir saat saniyeyi 5ÔÇÖe b├Âler; 36000 sal─▒n─▒ml─▒ saat ise 10ÔÇÖa. 18000 sal─▒n─▒ml─▒ bir saat kolunuzdayken yapaca─č─▒n─▒z bir anl─▒k sapma artt─▒r─▒c─▒ hareket, yap─▒ld─▒─č─▒ saniyenin %20ÔÇÖlik k─▒sm─▒na etki ederken bu oran 36000 sal─▒n─▒ml─▒ bir saatte %10ÔÇÖdur. Dolay─▒s─▒yla sapma artt─▒r─▒c─▒ hareketin saatin genel zaman tutu┼čuna etkisi de ayn─▒ oranda d├╝┼č├╝k olacakt─▒r. Anlamad─▒k demeyin! Zira Einstein gelse daha basit anlatamazd─▒!

Resim

G├╝n├╝m├╝zde Hi-Beat denilince Tag Heuer markas─▒na ├Âzel bir yer vermek gerekir. Ancak konudan ├žok sapmadan tekrar SeikoÔÇÖya yo─čunla┼čmak daha do─čru olacak.

Hi-Beat kavram─▒ genel olarak 28800 sal─▒n─▒mdan fazla sal─▒nan mekanizmalar i├žin kullan─▒lsa da Seiko ilk y─▒llarda bu s─▒fat─▒ kendi 28800 sal─▒n─▒ml─▒ mekanizmalar─▒ i├žin de kullanm─▒┼čt─▒r. Ben yine de genel kabul g├Ârm├╝┼č tan─▒m─▒ temel al─▒p, ilk Hi-Beat mekanizman─▒n 5740C kalibre oldu─ču ├Ân-kabul├╝yle yaz─▒ya devam edece─čim.

Burada ilgin├ž bir noktaya da de─činmek istiyorum. Seiko ilk 36000 sal─▒n─▒ml─▒ mekanizmas─▒n─▒ ├╝rettikten sonra bu mekanizmay─▒, o zamanlar i├žin de t─▒pk─▒ bug├╝n oldu─ču gibi en ├╝st d├╝zey modeli olan Grand SeikoÔÇÖya koymak yerine Lord MarvelÔÇÖe koymay─▒ tercih etti. Bunu neden yapt─▒klar─▒na dair kesin bir bilgi bulamad─▒m. Ancak bana kal─▒rsa en ak─▒lc─▒ neden, Grand Seiko imaj─▒n─▒ bu yeni ve denenmemi┼č mekanizman─▒n olas─▒ hatalar─▒ ile yerle bir etmek istememeleri. Bu y├╝zden, ├╝retilen ilk Hi-Beat Mekanizmalar ├Âncelikle Lord Marvel serisinde yakla┼č─▒k olarak 1 y─▒l denendikten sonra King ve Grand Seiko modellerinde g├Âr├╝lmeye ba┼članm─▒┼č olabilir.

T├╝m bu ├Âzellikleri g├Âz ├Ân├╝ne al─▒nd─▒─č─▒nda Lord Marvel, kendisinden sonra ortaya ├ž─▒kacak olan di─čer Hi-Beat King ve Grand Seikolar─▒n atas─▒ say─▒lmakta; sayg─▒da kusur edilmemektedir. Lord Marvel 36000'den sonra ├╝retimine ba┼članan ilk nesil Hi-Beat Grand Seiko serisi 61xx kodlu otomatik mekanizmalar─▒ ile 1968-1975 y─▒llar─▒ aras─▒nda; 45xx kodlu kurmal─▒ Hi-Beat mekanizmalar─▒ ile hem Grand, hem King Seiko serisi ise 1968-1973 y─▒llar─▒ aras─▒nda ├╝retimde kald─▒. Lord Marvel 36000 serisi ise 5740C mekanizma ile 1967-1978 y─▒llar─▒ aras─▒nda ├╝retimde kalarak hem ilk hem son ├╝retilen Hi-Beat Seiko modeli olma ├Âzelli─čini ta┼č─▒maktad─▒r. Ta ki 2009 y─▒l─▒nda, bir r├Ânesans hareketi ile yeniden yarat─▒lan 36000 sal─▒n─▒ml─▒ Hi-Beat 9S85 mekanizmas─▒ ile yeni nesil Grand Seiko serisi ├╝retilene kadar. ─░┼čin asl─▒ 2008 y─▒l─▒nda ├╝retilen bir Hi-Beat Seiko daha var. Ancak bu Seiko yaln─▒zca Hi-Beat de─čil; o bir Super Hi-Beat! Credor GBBX998 olarak bilinen bu model saatte 43200 sal─▒n─▒m yapan bir canavar! Ancak 600 bin dolarl─▒k fiyat─▒ ile bir koleksiyon par├žas─▒ olmaktan ├Âteye ge├žmesi m├╝mk├╝n olmad─▒─č─▒ndan s─▒ralamaya dahil etmemeyi tercih ediyorum.

Credor GBBX998:
Resim

Bu kadar ├Ân-bilgiden sonra san─▒r─▒m kendi saatim hakk─▒nda birka├ž ┼čey s├Âyleme hakk─▒m do─čmu┼čtur.

M├╝tevazi koleksiyonumun son ├╝yesi olan bu Seiko 1973 y─▒l─▒ A─čustos ay─▒ ├╝retimi bir Lord Marvel 36000.

Vintage saatler konusunda bir miktar deneyim sahibi oldu─čumdan (Sovyet D├Ânemi Saat Koleksiyonum i├žin bkz. http://2209su.blogspot.com.tr/ ) eski bir saati incelerken dikkat edilmesi gereken hususlar zihnimde birer birer "check" ediliyor. Bu hususlardan en ├Ânemlileri kadran, kol tak─▒m─▒, kurma kolu ve arka kapa─č─▒n orijinal seri ile uyumlu olup olmad─▒─č─▒d─▒r. Bu ya┼čtaki saatlerin kadranlar─▒ genellikle "restore" edilir. Baz─▒ restorasyonlar muhte┼čem sonu├žlar verse de, baz─▒lar─▒ ┼×ile Kalesi Restorasyonu'ndan hallice oluyor.

Bak─▒n─▒z: ┼×ile Kalesi Restorasyonu
Resim

Durumun vahametini ┼č├Âyle bir ├Ârnekle a├ž─▒klay─▒m hemen: Ben ilk zamanlar mavi renkli bir "dress watch" konusunda ─▒srarc─▒yd─▒m ve aray─▒┼člar─▒m da bu minvalde s├╝r├╝yordu. Derken yabanc─▒ bir saat forumunda muhte┼čem sunburst mavisi kadran─▒yla bir Lord Marvel g├Ârd├╝m ve resmen tutuldum. Pek ├žok sitede arad─▒m mamafih bulamad─▒m. Sonunda Japonya'dan bir arkada┼čtan yard─▒m istemeye karar verdim. Ona Mavi kadranl─▒ bir Lord Marvel 36000 arad─▒─č─▒m─▒ ancak bulamad─▒─č─▒m─▒, kendisinin Japonya'da bulup bulamayaca─č─▒n─▒ sordum. Hi├ž beklemeden mavi kadranl─▒ bir Lord Marvel'in hi├žbir zaman var olmad─▒─č─▒n─▒ s├Âyledi ve orijinal katalog sayfas─▒n─▒ g├Ânderdi.

Katalogda yer alan 4 farkl─▒ Lord Marvel'i 1. ve 2. sat─▒rda g├Ârebilirsiniz:
http://www.tukiya.com/old/1974/m12.htm

Do─črusu olduk├ža ┼ča┼č─▒rd─▒m. ├ç├╝nk├╝ muhte┼čem bir restorasyondu. Ama ne kadar muhte┼čem olsa da orijinal de─čildi ve ben b├Âyle bir saati asla kullanmak istemem. Bu arada akl─▒n─▒zda bulunsun, t─▒pk─▒ mavi kadran gibi siyah kadranl─▒ Lord Marvel de asl─▒nda hi├ž ├╝retilmedi. Ayn─▒ ┼čey King Seiko ve ilk nesil Grand Seiko serileri i├žin de ge├žerli.

Bahsetti─čim mavi Lord Marvel:
Resim

Uzak oldu─čum Seiko markas─▒ hakk─▒nda bu ve benzeri bilgiler toplayarak ilerledim. Kadran meselesi b├Âylece ├ž├Âz├╝lm├╝┼čt├╝. Arka kapak ve kol tak─▒m─▒ da ├ž├Âzmesi kolay sorunlard─▒. Zira bu iki bile┼čenin yanl─▒┼č saatlerden toparlanm─▒┼č ya da ayn─▒ serinin farkl─▒ zamana ait ├╝retimlerinden al─▒nm─▒┼č olmas─▒ hemen g├Âze batan sonu├žlar do─čuruyor. Kurma kolu ise biraz daha dikkat gerektirir. Y─▒llar baz─▒nda i┼člevini yitiren kurma kollar─▒ kimi zaman son derece uyumsuz ve estetikten uzak modellerle de─či┼čtirilir ve bu de─či┼čim saatin genel karakterine darbe vurur. En iyi ihtimalle, saatin kesilmeden devam etmesi gereken o zarif hatlar─▒ bozulur. Elimdeki kataloglar ve orijinalli─činden emin oldu─čum saatlerden edindi─čim bilgilerle kurma kolunun ne ┼čekilde olmas─▒ gerekti─čini de ├Â─črenip tam te┼čekk├╝ll├╝ bi├žimde ava ├ž─▒kt─▒m.

Benim bir huyum vard─▒r: Alm─▒┼čken iyisini almak isterim. Bu saat i├žin de ayn─▒s─▒ ge├žerli oldu. Her bile┼čeni uygun olmas─▒na ra─čmen boynuzlar─▒ndaki eziklikler ya da kadran─▒ndaki lekeler y├╝z├╝nden almad─▒─č─▒m pek ├žok saat gelip ge├žti. Sonunda istedi─čim kondisyonda bir tane denk geldi─činde ise evde bakt─▒m, gerekeni yapt─▒m; beyin bedava!

Resim

Vintage saatlere merakl─▒ysan─▒z saati kullanmak i├žin saati sat─▒n alman─▒n yetmeyece─čini; bir de bak─▒m s├╝recinden ge├žmesi gerekti─čini iyi bilirsiniz. En son bak─▒m─▒n─▒n ne zaman yap─▒ld─▒─č─▒na dair en ufak bilgi bulunmayan bu saat bana geldi─činde +20sn/g├╝n sapmayla ├žal─▒┼č─▒yordu. Asl─▒na bakarsan─▒z 42 ya┼č─▒ndaki bir saat d├╝n bak─▒mdan gelmi┼č olsa bile 20 saniye sapma kabul edilebilir. Ama ben bu mekanizmalar─▒n kronometre seviyesinde ├╝retildi─čini bildi─čimden (Seiko ve kronometre konusu biraz uzun, detayl─▒ ve esas olarak Grand Seiko alan─▒na girdi─činden bu incelemede de─činmedim) eski ┼ča┼čal─▒ g├╝nlerine d├Ânmesi i├žin iyi bak─▒mdan ge├žmesi gerekti─čine karar verdim ve milli ustam─▒z, forumumuzda Bengisaat mahlas─▒ ile yazan Cengiz Bey ile temasa ge├žip saati kendisine ula┼čt─▒rd─▒m. Saat i├žin yazaca─č─▒m detayl─▒ incelemeden bahsedince sa─čolsun her a┼čamay─▒ foto─čraflay─▒p bana ula┼čt─▒rd─▒. Kendisine te┼čekk├╝r ederim.

Bak─▒m s├╝recindeki s├Âkme, temizleme ve kalibrasyon a┼čamalar─▒ndan birer foto─čraf ile yap─▒lan i┼člemi de k─▒saca payla┼čmak isterim.
Bu vesileyle bir de mekanizma fotosu eklemi┼č olurum.

Resim

Resim

Resim

Ekranda yazan sapma de─čerine bilmem dikkat ettiniz miÔÇŽ
+20sn/g├╝n ile bak─▒ma giren saat ┼ču anda kolumda +1/-1 g├╝nl├╝k reel sapmalarla ├žal─▒┼č─▒yor.

┼×imdi gelelim saatimizeÔÇŽ
Bir t├╝rl├╝ gelmek k─▒smet olmad─▒ ama bu sefer tamam!

Saatin foto─čraflar─▒na ge├žmeden ├Ânce ┼čunu s├Âylemek istiyorum: Saat ├žok ┼č─▒k! Evet, tek kelime ile ┼č─▒k.

Buyurun bir de kendiniz g├Âr├╝n:

Resim

Benim gibi koca koca PaneraiÔÇÖleri kullanmay─▒ seven birini bile etkilemeyi ba┼čaracak kadar ┼č─▒k bir saat. Arad─▒─č─▒m elbise saatinin ├Âzelliklerine son derece uygun:

- K├╝├ž├╝k ├žapl─▒ (Kurma kolu hari├ž 35mm ├žap ve 19mm lug aral─▒─č─▒)
- Stick indeksli
- Çelik kasalı
- Hassas mekanizmal─▒
-
Bir saatsever ba┼čka ne ister kiÔÇŽ

Elbette sunburst kadran!
┼×├Âyle ki;

Resim

Siz bu zarif kadran─▒ izlerken ben de bir yandan saatin luglar─▒ndan bahsedeyim. ├çok a├ž─▒l─▒ tasar─▒m son derece ba┼čar─▒l─▒ ve ÔÇťsertÔÇŁ; evet do─čru kelime sert! Tarifi zor ama sabahtan beri ┼č─▒kl─▒─č─▒ndan ve zarafetinden dem vurdu─čum bu saate son derece keskin bir karakter kazand─▒r─▒yor bu tasar─▒m. Ayn─▒ sertli─či saatin k─▒l─▒├ž bi├žimli kollar─▒nda da g├Âr├╝yorum ve ├žok be─čeniyorum.

Resim

Resim

Bu sert lug tasar─▒mlar─▒ saatin profilinde ÔÇťtatl─▒ÔÇŁ bir e─čimle az da olsa yumu┼čayarak birle┼čiyor. Bence, verilen bu e─čim ve ortaya ├ž─▒kan bu a├ž─▒lar bile son derece karakteristik bir g├Âr├╝nt├╝ sa─čl─▒yor. Saat pek ├žok y├Ânden bu ve benzeri kendine has ├žizgileri sergiliyor. Basit bir tasar─▒m─▒n ne denli muazzam olabilece─činin ispat─▒!

Resim

Resim

Yukar─▒da kurma kolundan bahsetmi┼č ve orijinal kurma kolunun vintage saat al─▒m─▒nda dikkat edilmesi gereken hususlardan oldu─čuna de─činmi┼čtim. ─░┼čte orijinal bir Lord Marvel 36000 kurma kolu.

Resim

Saatin arka kapa─č─▒ y─▒llar─▒n getirdi─či y─▒pranma ile bir miktar ├žizilmi┼č. Do─črusu pek ├Ânemli de─čil ama elimden geldi─čince bu ├žizikleri temizlemeye ├žal─▒┼čaca─č─▒m. Kapakta saat ve mekanizma bilgileri yer al─▒yor.

Resim

Y─▒pranm─▒┼č bir arka kapaktan sonra ─▒┼č─▒l ─▒┼č─▒l bir kadran iyi gider!

Resim

Son olarak kendisi gibi ÔÇťyerelÔÇŁ kronometre ┼čartlar─▒n─▒ sa─člayan ve Precision s─▒fat─▒n─▒ almaya hak kazanan bir ba┼čka saat olan Vostok 2809 kalibre ile bir foto─čraflar─▒n─▒ ekleyerek incelememi bitiriyorum.

Buraya kadar okuyan olduysa te┼čekk├╝r ederim.
Yeni saatlerde g├Âr├╝┼čmek ├╝zere;
┼×en ve esen kal─▒n─▒z de─čerli okuyucular.

Resim

Detayl─▒ Vostok 2809 incelemem i├žin bkz. http://2209su.blogspot.com.tr/2012/11/vostok-precision-chronometer-cal-2809.html
├Âd tengri aysar; ki┼či ogl─▒ kop ├Âlgeli t├Âr├╝mi┼č.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Hsnmrycl
Contributor

Ya┼č: 34
Kay─▒t: 12 Mar 2011 03:57

Bilgi ve Tasar─▒m Konusu ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z

Re: Seiko Lord Marvel 36000 Tarih├že ve Kullan─▒c─▒ ─░ncelemesi

Mesaj Kakefe » 20 Ara 2015 09:05

Super inceleme... eline saglik...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Kakefe

Ya┼č: 43
Kay─▒t: 21 Nis 2013 15:06

Mesaj SeRxx » 20 Ara 2015 09:19

H.Emre bu saat yenir ki :) Saat resmen ikinci bahar─▒n─▒ ya┼č─▒yor :champ: G├╝le g├╝le kullan, harika inceleme i├žin te┼čekk├╝rler :champ:
Ger├žek Saatlerin Konu┼čuldu─ču T├╝rkiye'nin Tek Ger├žek Saat Forumu
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
SeRxx
Global Moderator

Ya┼č: 31
Kay─▒t: 01 Nis 2011 22:39

Mesaj eraslani » 20 Ara 2015 10:07

B├╝y├╝ks├╝n usta :super: :super:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
eraslani

Ya┼č: 40
Kay─▒t: 26 Oca 2012 13:03

Mesaj Hellhound » 20 Ara 2015 10:20

Fersah fersah uzak oldu─čum tasar─▒m o kadar g├╝zel anlat─▒lm─▒┼č ki biraz ├Ânce Lord Marvel ke┼čfine ├ž─▒kt─▒m... Tam karar─▒nda, m├╝kemmel inceleme :super: Eline sa─čl─▒k :champ: :champ: :champ:
gurmekokular
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Hellhound

Kay─▒t: 14 A─ču 2014 15:42

Mesaj Masterport » 20 Ara 2015 10:29

Zaman ve emek harcanm─▒┼č, ├žok te┼čekk├╝rler, bravo
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Masterport

Kay─▒t: 22 Ara 2014 17:41

Mesaj o2o » 20 Ara 2015 10:35

Doyurucu bilglerle dolu bir yaz─▒. Te┼čekk├╝rler!!!!!!
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
o2o

Kay─▒t: 17 Kas 2015 18:53

Mesaj Tgm » 20 Ara 2015 10:41

Emre eme─čine sa─čl─▒k, harika inceleme :thumbup: g├╝le g├╝le kullan :champ: :champ:
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Tgm

Ya┼č: 30
Kay─▒t: 24 ┼×ub 2014 15:17

Mesaj platinum » 20 Ara 2015 10:56

Keyifli inceleme i├žinde, saat i├žinde tebrikler... :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
platinum

Ya┼č: 35
Kay─▒t: 04 Haz 2015 09:15

Mesaj SerkanGS » 20 Ara 2015 11:41

Foto─čraflar, inceleme ve saat harika iyi g├╝nlerde kullan Emre :champ:
Dedicated to Perfection / Eski Kullan─▒c─▒ Ad─▒ Desertsun
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
SerkanGS

Ya┼č: 37
Kay─▒t: 17 Kas 2010 00:12

Mesaj zafeer » 20 Ara 2015 11:44

Muhtesem saat ve înceleme
G├╝zel gunlerde kullan─▒n
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
zafeer

Ya┼č: 30
Kay─▒t: 02 Ara 2011 02:46

Mesaj Alcest » 20 Ara 2015 12:46

├çok te┼čekk├╝rler harika bir yaz─▒ :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Alcest

Kay─▒t: 13 Kas 2015 12:11

Sonraki

Bilgi ve Tasar─▒m Konusu ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z

D├Ân TSF Japon Saat Kullan─▒c─▒ ─░ncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 21 misafir

Click To Discover Claude Bernard Ladies Collections

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners