Seiko Credor Phoenix Automatic GCBR995 İncelemesi

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Seiko Credor Phoenix Automatic GCBR995 İncelemesi

Mesaj hozburun » 25 Tem 2014, 14:27

Merhabalar,
1999-2003 aralığında üretilen bu saati 2-3 yıldır kovalıyordum , tertemiz bir şekilde bulup , şu an bileğimde taşımak ayrı bir mutluluk ve dünden beri kullanıyorum , gayet objektif bir şekilde beni bu kadar uğraştırdığına değmiş diyebilirim ;) Biraz internet karıştırdım , buyrun:

Seiko Credor serisinin tarihçesi :
1969 da Seiko , değerli metallerin kullanıldığı , özel seçilmiş high end saatler dizayn etmek ister.1974 de oluşturulan seriler Seiko Kuredoru ( Seiko Cret Dor ) ismiyle gruplanır. Cret D’or Fransız cada Altın Doruk ( çeviri hatası olmaması için İngilizcesi : The Golden Crest ya da Golden Top ) manasına gelmekte olup Seiko Kuredoru serisinde sadece 14/18K Altın ve Platin kullanıldığı için bu isim uygun görülmüş.
1978 de Credor, high end quartz ( HEQ ) muvman ile altın veya platinden üretilerek sunulmuştur, bu seriye mekanik saatler ( 6S , 4S ve 8L kalibreleri ) 1996 da eklenmiştir.

Credor Sembolünün kökeni:
1980 lerde Çince’de Dağ kelimesinin yazılışından türetilmiş olup ( Bknz. http://en.wiktionary.org/wiki/山 ) sonrasında bu Çince karakterin tepe (doruk) lerine cennetleri sembolize eden 3 yıldız eklenmiş:

Resim

ve sağa ve sola eşkenar üçgen oluşturacak şekilde genişletilmiş ve sembolün son hali elde edilmiştir

Resim

Arka kapakta bulunan Feniks ( Phoenix - Bknz. http://tr.wikipedia.org/wiki/Feniks ) kabartması

Resim

küllerinden doğan Zümrüd-ü Anka Kuşu’nu sembolize ederken aynı zamanda Seiko nun, bu serideki saatlerinin mekanizmalarına ne kadar güvendiğine dair bir atıftır ;)

Resim

Saat orta büyüklükte kaliteli ,mat lake ahşap bir kutu içinde geliyor, içinde Credor logosu baskılı;

Resim

Resim

O kadar hikaye anlattım yukarıda altın, platin , doruk , feniks meniks ama benim saatin kasa materyali maalesef altın ya da platin değil bildiğin dandik çelik :D :D :D Buna şükür, Allah olmayana da versin diyerek incelemeye geçiyorum ;

Resim

Kasa tepe hariç 38mm X44 mm , 11mm yüksekliğinde , bilekte gayet konforlu. Fırçalanmış ve parlak yüzeylerdeki işçilik gayet başarılı ve dağılım dengeli , antirefle kaplı ,bombeli safir cam saatin genel kıvrımlı hatlarına gayet uymuş ve büyüteç ise çakma değil , harbiden büyütüyor :thumbup:

Resim

Tarih diski de fırçalanmış çelik gibime geldi ama yanılmış da olabilirim… , tepe koruması başarılı , saatin vidalı olan tepesinde ( Cartier saatlerdeki gibi ) bir parlak taş mevcut ama nedir bilmiyorum fakat saate ayrı bir hava kattığı kesin… 100 metreye kadar su geçirmezlik garantisi mevcut , mekanizma 26 taşlı , 28.800 bph vuruşlu, 8L75A , sapma performansını henüz ölçme şansım olmadı ;
(Resim alıntıdır)

Resim

Kadran bir harika, canavar gibi lume var ve uzun süre dayanıyor ( Klasik Seiko ) İndexler 3 boyutlu ve içleri lume dolu , dadından yinmiyor :D
Resim

Resim

Kolların dizaynı indexler ile gayet uyumlu , saniye ucu koyu bir kırmızı ve parlak beyaz kadranda ( çok hafif silver ve kremsi bir beyaz renk aslında) 28.800 bph ile kelebek gibi kayıyor :champ: :champ: :champ:

Resim

Resim

Resim

Resim

18mm Croco kayışı ve Credor sembolü işlenmiş tokası pek şık

Resim

Ama herhalde yeni bir kayış alırım şöyle koyu kahve, krem dikişli vs … Nasıl durur diye elimde olan bir kayışı denedim fena olmadı

Resim

Resim

Ama herhalde böyle içi pad li değil düz , çok kalın olmayan bir kayış daha iyi duracaktır...

Birkaç tane bilekte resim ile incelememi sonlandırıyorum, okuduğunuz için teşekkürler, iyi forumlar :champ:

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
hozburun

Re: Seiko Credor Phoenix Automatic GCBR995 İncelemesi

Mesaj serdarfb » 25 Tem 2014, 14:42

Süper olmuş :champ: :champ: Güle güle kullan. :thumbup:

Fotolar usta işi :super:
Kullanıcı avatarı
serdarfb

Mesaj otedengelen » 25 Tem 2014, 14:44

Hasan abi cok güzel bir saat incelemede harika olmuş Güle güle güzel günlerde kullan :champ:
İnstagram @mryleather
Kullanıcı avatarı
otedengelen

Mesaj Kalpaklı » 25 Tem 2014, 14:52

inceleme çok güzel
seiko ayrı güzel :)
Hayatta en hakiki mürşit ilimdir / Eski kullanıcı adı Flieger
Kullanıcı avatarı
Kalpaklı

Mesaj cenk » 25 Tem 2014, 14:53

İyi gunlerde kullan abi :champ: incleme harika olmus :champ:
Kullanıcı avatarı
cenk

Mesaj sercankaf » 25 Tem 2014, 14:55

Tebrikler, iyi gunlerde... ;)
Coming together is a beginning. Keeping together is progress. Working together is success.
Kullanıcı avatarı
sercankaf

Mesaj zfr » 25 Tem 2014, 14:59

İnceleme ve fotoğraflar çok güzel, saat ayrı güzel. Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın. :champ: :thumbup:
"Saatin kendisi mekan, yürüyüşü zaman, ayarı insandır... Bu da gösterir ki zaman ve mekan, insanla mevcuttur!"
Kullanıcı avatarı
zfr

Mesaj nrbsk » 25 Tem 2014, 15:25

Hasan abi saat ayrı güzel fotoğraflar ayrı güzel incelemen ayrı güzel...Hep iyi zamanlarını göstersin. :champ:
Kullanıcı avatarı
nrbsk

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 30 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners