Seiko 5 Sports SNZG11J1 İncelemesi / Made In Japan

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Seiko 5 Sports SNZG11J1 İncelemesi / Made In Japan

Mesaj Sinanist » 08 Şub 2014, 23:52

Sevgili dostlar öncelikle merhabalar sitenize yeni üye oldum. Aylardır sitenizi takip ediyorum. Üye olmasamda genel olarak sizlerin yardımıyla aldığım saati buraya konu açmayı borç bildim. Birde çocukken zengin çocukların aldığı otomatik saatlere hep gıpta etmişimdir. Ucuz bir başlangıç olsa da hayalimdi. Bir çok saatim olsa da pilli oldukları için bana zevk vermiyordu. Mekanik saatleri sürekli takmak zorundasınız yoksa küsüyorlar...

Bu saatin birçok imalat yeri olan modeli var... Arkasında Malezya yazanlar, yazmayanlar, bazen japon üretimleri. Ben Japon üretimini tercih ettim. Hepsi gerçek olsa da bazı kullanıcılar Made In Japon istemiyor. Sanırım Amerika ile Japonya arasındaki savaştan kaynaklı olabilir veya maliyet olabilir. Diğer yerlerde daha ucuza üretilebilir bilemiyorum.

Görünüm:

Bu saate resmen aşık oldum. Mavi kadran yapısı, narinliğinin yanı sıra sport olması beni cezbetti. Sayılar çok büyük ve görülür konumda. Camında hardlex cam kullanmışlar. Çelik yapısı üstü kumlanmış. Tarih bölümünde hem İngilizce hem de Almanca var. İstenilen seçilebiliyor. Ben İngilizce tercih ettim. Nasıl tercih edildiğini daha çözebilmiş değilim. Hayret ettim bu konuya.... Düşünüyorum çözemiyorum. Eğer İngilizce ayarlarsanız gece yarısı Almanca görünüyor sabaha karşı İngilizceye dönüp tüm gün İngilizce oluyor, Almanca ayarlarsanız aynı şekilde öyle oluyor... 2 dil var. Tek değil.

Sayıların okunması çok kolay. Kolda çok zarif duruyor. Hem spor hem de ağır duruyor. Gece oldu mu fosforuyla saate bakınca saat çok daha büyük görünüyor. Harika

Resim

Kayış:

Nato kayış sanırım bu... Görünüm harika fakat ben haz almadım. Örme plastik. Sağlam... Deri olsa tercihim olurdu. 22mm lik lacivert deri ile kayışı değiştirebilirim. Kayış tokasının içinde Seiko baskısı mevcut.

Makinesi:

Seiko bu modelin bazılarında 7S36 C Kullanmış. Yeni japon modelelerde. Bazı yerlerde araştırdım. Saat düz normal takım konumundayken birşeyi iyileştirilmiş... Tabla durumu sanıyorum. a, b, c'de sürekli iyileştirilmeye gidiliyor. Özellikle C seçtim. Rotor çok sessiz. Bu saat eğer çelik kordonlu olsaydı çelik kordonun bile daha çok sesi olurdu. Çok sessiz çok...

Kurulması bilek hareketleri ile gayet rahat. Hareketsiz günlerinizde bile rahatlıkla kurulur. Bileğim çok incedir, kurulurken his yok. Saatin arkasında cam kapak ve çelik kapak kullanılmış. Çeliğin dışına bir seri numarası yazılmış. Hoş duruyor. Cam kapağa yapışık siyah yazılar sanıyorum ki camın altında... Bu da ömür boyu çıkmayacağı anlamına geliyor. Makine merak edildiği için bol bol resmini çektim.

Resim
Resim
Resim

Zamanı Doğru Tutma:

Sevgili dostlar inanın o kadar çok şey okudum ki gözümü karartıp aldım bu saati. Hatta saatçiler bile dedi şansınıza kalmış diye. Saati sabah 9 gece yarısı 01:00 suları arasında kullanıyorum aldığım günden beri. Normal saatlerim gibi düz bir şekilde koyarım gece.. Amuda kalkık yan yatık vs. Değil...Aldğım gün evdeki Casio digital duvar saatine göre ayarladım. O saat yıllık 1 dakika bile sapmaz. Bir hafta olacak aldığımdan beri saniyede bile şaşma yok gibi görünüyor bana. Oysa ki herşeye hazırlıklıydım. Haftada bir saatimi ayarlayacaktım. 3 ay sonra saatim düzelecekti. Sanırım saadece aylık tarih sayılarında ufak ayarlama yapacağım.

Şimdi bir çok kişi diyecek bu saat cosf mu ne sertifikalı mı diye... İnanmayacaklar...Bu saat zamanı konusunda o kadar hazırlıklıydım ki çocukuğumdan bile bilirim, ileri gitme olayını... Birde bu işi anlayamadım... Aktivitede yaptım. Yürüyüş, bugün dağa tırmanma, bol bol araba kullanma...

Eksileri

Kayışı tutmadım ya.... Deri olsaydı keşke...
Cam çelik çerçevenin bir tırnak altında olabilirdi. Çizilmesi engellenirdi.
Cam safir olabilirdi.
Fosfor-Öyle videolardaki gibi değil. Hani bende çekerdim, ışık tutardım aha derdim fosforu sürekli böyle bakın. Yalan yok...Gece görünse de karanlıkta aynı ışığı korumuyor.
Saatin altı daha büyük olsaydı bileğe daha iyi otururdu.

Saati düşürmemeye çalışacağım, gözüm gibi bakacağım, evladiyelik mi değil mi göreceğiz.... Sizleri o kadar çok takip ettim ki... Zaman konusunda o kadar yazı okudum ki... 2-3-4 haftalarda saatin dakikliği konusunda bilgi vereceğim. Saatin zembereğinin tam ayarı için ilk kullanımlarda boşaltılması gerekiyormuş.. Daha iyi zaman tutması için, merakımdan onu dahi yapmadım....

Saygılar.
Resim
En son Sinanist tarafından 09 Şub 2014, 00:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Sinanist

Re: Seiko 5 Sports SNZG11J1 İncelemesi (Made In Japan)

Mesaj hozburun » 08 Şub 2014, 23:56

Hayırlı olsun :champ: :champ: :champ: Güzel saat, güzel inceleme :thumbup: Güle güle kullanın :champ:
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj Erdem35 » 09 Şub 2014, 00:00

iyi günlerde kullanın :champ: :champ:
Ders Alınmazsa,Tarih Tekerrür Eder....!!
Kullanıcı avatarı
Erdem35

Mesaj Triton » 09 Şub 2014, 00:02

İlk mesajınızı güzel bir inceleme ile Seiko 5 mekanik saat için yazmışsınız. Kutlarım..

Güle güle kullanın... :champ:
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots." Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Triton

Mesaj Anesthesia » 09 Şub 2014, 00:06

Guzel gunlerinizde kullaniniz...
Özgür kalana kadar imza mimza yok
Kullanıcı avatarı
Anesthesia

Re: Seiko 5 Sports SNZG11J1 İncelemesi / Made In Japan

Mesaj zfr » 09 Şub 2014, 02:34

İnceleme için teşekkürler, saatinizi iyi günlerde kullanın :champ: :thumbup:
"Saatin kendisi mekan, yürüyüşü zaman, ayarı insandır... Bu da gösterir ki zaman ve mekan, insanla mevcuttur!"
Kullanıcı avatarı
zfr

Mesaj Cct » 09 Şub 2014, 02:46

Güle güle kullanın, benim ilk otomatik saatim bunun bej rengi versiyonuydu :champ:

Kayışı değiştirmenizi tavsiye ederim, zaten sizde çok hoşlanmamışsınız. Sıcak havalarda deriyi tahriş ediyor.
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Mesaj mlm » 09 Şub 2014, 03:11

Çok tebrikler, Seiko 5 serisinin en popüler modellerinden biri :champ: :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 31 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners