Seiko Prospex SBDC005 "Sumo" Detaylı İncelemesi

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Seiko Prospex SBDC005 "Sumo" Detaylı İncelemesi

Mesaj Cct » 06 Oca 2014, 18:24

Merhabalar,

Sizlere bir ay önce satın aldığım Seiko Prospex Sumo'nun incelemesini yapmak istiyorum :D

Öncelikle PROSPEX'ten başlayalım. Prospex Seiko'nun Japon iç pazarı için (JDM) üretim yapan ve profesyonel kullanım için saat üretimi yapan bir departman. Adıda zaten buradan geliyor. Prospex > Pro Specs > Professional Specifications
Daha önce hiç Prospex incelememiştim ama yabancı forumlardan bildiğim normal Seiko üretimlerinden daha kaliteli olduklarıydı.

Sumo benim instagram güzeli olarak tabir ettiğim modellerden. Yurtdışında, özellikle Seiko fanları arasında çok popüler.

Aslında benim bu modeli alma gibi bir niyetim hiç yoktu, evet gördüğüm zaman incelemelerini okuyordum ama görmeden almazdım.

Bir süredir turuncu kadranlı bir diver almak istiyordum. Nedeni ise turuncu kadranın diver saatlerde daha bir "instrument" görünümü vermesiydi. Tabiki en yakın aday Doxa'ydı fakat saati elime aldığımda günlük kullanıma pek uygun olmadığını gördüm ve o bütçeyi başka bir saate yatırdım.

Derken bir gün forumda ahbob'un Türkiye'de turuncu kadran bir Sumo görmesi ve paylaşmasıyla hemen saati incelemeye gittim ve gittiğim gibi satın aldım.

Yeteri kadar fikir sahibi olacak kadar saati kullandım ve izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Prospex saatler ne kadar iyi?

Sumo yabancı forumlarda anlatıldığı kadar başarılı mı?

Normal Seiko'lardan farkı ne?

Benzer özelliklerde bir Swiss Made karşısında ne yapabilir?

Bunların cevaplarını sizlere vermeye çalışacağım.

Öncelikle kutudan başlayalım. Malesef temizlikçi ablam kutuyu hemen yoketmiş :lol: O yüzden sizlerle alıntı bir fotoğrafı paylaşacağım.

Resim
(Fotoğraftaki saatte bilezik var fakat turuncu sumo sadece silikon kayışla geliyor)

Normal Seiko kutularından farklı ama çokta bir özelliği olmayan bir kutu içerisinde geliyor Sumo. JDM için üretildiği hemen kitapçığından belli oluyor. Kitapçıkta ilk dil Japonca sonrada İngilizce, başka bir dil yok fakat normal Seiko kitapçıklarına göre çok çok daha detaylı.

Saatin tasarımı benim hoşuma gitti. İri ama rahat, kadran rengini ise bir türlü olduğu haliyle fotoğraflayamadım. Renk dar bir RGB spektrumunda, bu yüzden sürekli farklı çıkıyor. Gerçek hali tüm fotoğraflardan daha güzel.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Saatin çapı 44.5 mm ve büyüklüğünü çok güzel kamufle ediyor. Ayrıca Bezel ve tepenin hissi çok başarılı, çok Swiss vari. Özellikle kullandığım bütün seikolarda yaşadığım yapış yapış bezel ve vidalı tepe hissi bu saatte mevcut değil. Fakat bezel sadece 12 ve 6 yönünde tutulabiliyor ve kavrama zayıf.. Kadran işçiliği ve detaylar bu fiyat seviyesi çok çok başarılı. Bu işçiliği vermeyen Swiss Made saatler kullandım.

Saat sadece turuncu kadrana özel kauçuk kayışla geliyor ki burada saatin eksileri başlıyor.

Bu kayış Seiko'nun birçok diver saatinde kullandığı Z22 strap. Bence kayış yerine işkence aleti olarak kullanılabilir. Aşırı uzun ve aşırı rahatsız. yabancı forumlarda suda kaynatma yöntemiyle yumuşatanlar olmuş ama bana açıkçası saçma geliyor.

Saatin kauçuk kayışla fotoğrafı : (Üstten fırlayan kayışa dikkat, gereksiz bir uzunluk var)
Resim

Saatin eksilerinden biri ise 200M su geçirmezlik değeri. Evet 200M aslında Scuba Diving için ideal başlangıç değeri fakat Professional Specifications gibi bir ismi taşıyan ürün grubunda açıkçası yetersiz. Çok mu zor acaba bu değeri 300'e çekmek anlayamadım. Kendisinin yarı fiyatına satılan Seiko'larla aynı WR değerini taşıması bence bir eksi.

Diğer bir eksi ise Hardlex Kristal camı. Girdiği fiyat aralığında kesinlikle safir cam kullanılması gerektiğini düşünüyorum.

Neyseki bu sorunu çözdüm! İki adet seçenek var. Birincisi Seikoseverlerin yakından tanıdığı Yobokies diğeri ise DAGAZ.
Ben Safir Kristali Yobokies'ten aldım çünkü DAGAZ daha tümsek bir yapıya sahip ve kadranda mercek etkisi yapıyor. Tabi bu kişisel bir şey.

Resim

İncelemede gördüğünüz bütün fotoğraflar safir camla çekilmiş fotoğraflar ve saatin genel kalitesi ve duruşunda ciddi bir fark yaratıyor. Keşke Seiko fiyata dahil edip bu eziyetle uğraşırmasa..

Saatin çapının nispeten büyük olduğunu söylemiştim fakat bu büyüklük tasarımdan ve Seiko'nun çok sevdiği 4 konumuna tepeyi yerleştirmesinden dolayı çokta belli olmuyor.

Farkı anlamanız için diğer saatlerimle beraber fotoğrafları:

Resim
Resim

Forumda herkesin saatlerle ilgili takıntılı olduğu bir konu var. Benimkisi de bilezik. Saat ne kadar iyi olursa olsun bilezik kötüyse benim için bitmiştir. Seiko genel olarak güzel kasalar üretsede bilezik olarak benim için hep sınıfta kalmıştır. Bu görüşün sadece Seiko için sınırlı değil. Aquaracer 300M'i aldığımda preslenmiş bileziğinden nefret edip hemen seramik versiyonun kesme çelik klipsiyle değiştirmiştim. Kısacası kötü bileziğe tahammülüm yok :D Turuncu Sumo sadece kauçuk kayışla geliyor ama diğer versiyonların fotoğraflarından ve videolarından stock bileziğin beni tatmin etmeyeceğini anladım.

Bu yüzden birde bilezik satın aldım. strapcode.com'dan satın aldığım ve bu modele özel üretilmiş Endmill isimli bileziğin kalitesi oldukça iyi. Hatta çoğu giriş seviye Swiss Made markanın bileziğinden daha başarılı buldum. Sumo için aynı sitede 4 tane daha farklı bilezik modeli mevcut. Kesinlikle tavsiye ederim.

Bilezikle beraber saat biraz Japanese Planet Ocean görünümüne büründü :) Ama ben sevmedim.. Nedeni ise saatin tümü çelik olunca turuncu rengin kontrastını yoketmesi.. Siyah ya da lacivert renk kadran olsaydı kesinlikle bilezikle kullandırdım.. O yüzden duruşunu çok beğendiğim siyah nato ile kullanıyorum. Siyah nato ile kadran kontrastı artıyor ve saat benim çok sevdiğim professional instrument görünümüne kavuşuyor :)

Resim

Bilezikli fotoğraflar :

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Saatte Seiko'nun 6R15 mekanizması kullanılıyor. ETA 2824'ün muadili olarak gösteriliyor. Sapması hakkında objektif bir bilgi veremeyeceğim çünkü safir cam takılırken saatin kapağı açıldı ve mekanizma çıkartıldı. Hazır çıkartılmışken kalibre ettirdim ve şu anda günlük +1 saniye ileri gidiyor.
Mekanizmanın güç rezervi ise 50 saat. Fakat ben ölçtüğümde 58 saatte durdu :) Mekanizma ile ilgili oldukça fazla olumlu yorum var. Yabancı forumlarda öve öve bitiremiyorlar.

Tabi Diver dedik mi Lumeshot lazım! Saatin lumesi oldukça başarılı ve uzun ömürlü.
Resim

Peki Prospex'in normal bir Seiko Diver'stan farkı ne?

Bende bir tane Seiko SKX009 var (Kaç tane olacaktı? :lol: ) Açıkçası aradaki farkları anlamak için saati elinize almanız yeterli.
Resim

Sumo SKX'in yanında kesinlikle her detayı ince düşünülmüş ve çok daha iyi üretilmiş hissettiriyor. Bezeli, tepesi ve saattin bilekteki hissi tamamen farklı. Çok pratik cümleler kurmadığımın farkındayım ama verdiği "his" bambaşka. Bu yüzden Prospex'in normal Seiko'lardan farklı olduğu bir abartı değilmiş :)

Saati birde Swiss Made bir modelle karşılaştırmak istedim. Bende birde Aquaracer 300M var. Yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum ve çokta memnunum.

Fiyat olarak Sumo'nun 3-4 katı olan bir model. Bakalım Sumo Aquaracer karşısında ne yapacak?
Resim

İki saati yanyana getirdiğiniz zaman SKX'teki gibi farklar ortaya çıkıyor ama bu sefer negatif yönde.. Tag çok daha bütün hissettiriyor. Kadranıyla, Bezeliyle ve Tepenin hissiyle bambaşka.

Neden özellikle bu karşılaştırmayı yaptım? Çünkü yabancı forumlarda Aquaracer'dan daha iyi olduğu idda ediliyor. Ben açıkçası bunu Seiko hayranlarının duygusallığına bağlıyorum :D Tamam saat güzelde yani..

Fakat şunu açıkça söyleyebilirim ki Sumo Tag'ın alt seviyesindeki Swiss Made saatlerle başedebilecek kalitede bir üretim.

Sumo'nun fiyatı aşağı yukarı 600-700 Dolar. Bu rakamın altına bulmakta mümkün ama o zaman shipping'de dahil oluyor ve yine bu rakamlara ulaşıyor.

Bileziktir, Safir camdır bir 200 Dolar'da ben harcamışımdır. Az mı? Değil. Çok mu? Değil. Karar sizin.

Peki ben neden bu kadar uğraştım bu saat için? Çünkü turuncu kadranlı ve profesyonel hisse sahip bir günlük diver istiyordum. Yaptığım değişikliklerle Sumo bana aradığımı verdi. Paramın karşılığını fazla fazla aldım. Almak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim ama yabancı forumlardaki duygusal yorumlara çok kanmayın derim :)

Saat hakkında olabildiğince objektif olmaya çalıştım. Okuduğunuz için teşekkür ederim :champ:

Bunlarda diğer fotoğraflar :

Resim
Toilet Shot :P
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
En son Cct tarafından 06 Oca 2014, 19:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Re: Seiko Prospex SBDC005 "Sumo" Detaylı İncelemesi

Mesaj Anesthesia » 06 Oca 2014, 18:39

Cok guzel inceleme, son derece tatminkar, elinize saglik. Guzel gunlerinizde kullanin..
Özgür kalana kadar imza mimza yok
Kullanıcı avatarı
Anesthesia

Mesaj necati » 06 Oca 2014, 18:51

Okuduğum en güzel incelemelerden birisi, teşekkürler :thumbup:
Siyah nato, çelik bilezikten çok daha fazla yakışıyor :champ:
Kullanıcı avatarı
necati

Mesaj raven » 06 Oca 2014, 19:19

çok güzel inceleme ve yorumlar :thumbup:
Düşünüyorum öyleyse varım, düşünemiyorum öyleyse malım!
Kullanıcı avatarı
raven

Mesaj Cct » 06 Oca 2014, 19:26

Anesthesia :champ:

necati :champ:

raven :champ:

Çok teşekkürler :)
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Mesaj mlm » 06 Oca 2014, 19:40

Kayış yerine işkence aleti olarak kullanılabilir :lol:

Harika bir inceleme Cct, çok teşekkürler :super: :champ: Saatini güzel günlerde kullan tekrardan :thumbup: :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj Erdem35 » 06 Oca 2014, 19:44

inceleme harika :champ: :champ: çok teşekkür ederim Cct :thumbup: :thumbup:
Ders Alınmazsa,Tarih Tekerrür Eder....!!
Kullanıcı avatarı
Erdem35

Mesaj hydrocon » 06 Oca 2014, 19:48

Tekrardan hayırlı olsun :thumbup:
İnceleme çok güzel, ayrıntlı noktalara değinmişsin :thumbup:
Çelik bileziği beğendim fakat nato ile daha yakışıklı olmuş..
Her şey zehirdir mühim olan dozdur.
Kullanıcı avatarı
hydrocon

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners