Orient Marka Saatlerin Yeni Koleksiyon r羹nlerini G繹rmek 襤癟in T覺klay覺n覺z

Invicta 8926 C Kutu A癟覺l覺覺 ve 襤nceleme

Japon ve Asya retimi Mekanizmal覺 Saat 襤ncelemeleri ve Kutu A癟覺l覺lar覺 B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, Japon Saat 襤ncelemeleri B繹l羹m羹m羹zde yelerimizin ve TSF'nin 襤nceledii Japon ve Asya Mekanizmal覺 Saat Marka ve Modellerinin Kutu A癟覺l覺, 襤zlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoraf, Video, Tavsiye ve Yorumlar覺n覺 Kapsayan Bir癟ok Deerlendirme Kriterine Ulaabilirsiniz.

Invicta 8926 C Kutu A癟覺l覺覺 ve 襤nceleme

Mesaj Triton » 09 Ara 2013, 16:27

INVICTA 8926C

Yeni al覺nan saatlerin kutu a癟覺l覺覺 yap覺larak tan覺t覺lmas覺 g羹zel bir TSF gelenei olsa da, 繹zellikle son derece 覺k saatlerle yap覺lan a癟覺l覺lar, beni yeni edindiim ve belli fiyat klasman覺ndaki mekanik saatlerden oluan koleksiyonuma eklediim INVICTA 8926C i癟in, bu safhay覺 atlayarak tan覺t覺m yapmaya y繹neltti.

Resim

Resim

Resim

Balarken belirtmek isterim ki yazd覺klar覺m tamamen kiisel g繹r羹lerim olup, 繹zellikle Rolex markas覺na ilgi duyan forum payla覺mc覺lar覺nda yanl覺 anlamalar ortaya 癟覺kmas覺n覺 istemiyorum. Ancak asgari 羹cretin hala 1000 TL alt覺nda olduu bir 羹lkede, y覺pranm覺 2. elleri dahi 7-8.000 TL civar覺nda sat覺lan bir markan覺n ancak belli kesimlerin ilgi alan覺na girdiini bilerek, homage tabir edilen, yani tasar覺m覺 ve tarz覺, 繹rnek al覺nan saatin tasar覺m覺 ve tarz覺ndan olabildiince esinlenilerek baka marka alt覺nda 羹retilen ve s覺kl覺kla ROLEX Submariner modeli i癟in kullan覺lan bir terimle ifade edilen saatlerin, 繹nemli olduunu ve forumda s覺kl覺kla incelenerek tan覺t覺lmas覺 gerektiini d羹羹n羹yorum.

Ayr覺ca mekanik saat seven, ancak b繹yle bir saate b羹y羹k b羹t癟eler ay覺rmak istemeyen ya da ay覺ramayan saat severler i癟in, Seiko 5 tarz覺 dayan覺kl覺 ancak 繹zelliksiz ve fazla 癟ekici olmayan modellere iyi bir alternatif olmas覺 nedeniyle, bu tarzdaki markalar覺, 繹zellikle taklit saatlere y繹nelinmesini de engellemesi bak覺m覺ndan 繹nemli buluyorum.

PMW (poor man's watch - Ya da k覺s覺tl覺 b羹t癟elerin saati diye kibarca T羹rk癟eye 癟evirelim) s覺ralamalar覺nda tart覺mas覺z 300 USD alt覺 diver s覺ralamas覺nda sonlarda da olsa kendine herzaman yer bulan 8926, markan覺n y羹zak覺 bir modeli olduu kadar uygun fiyatl覺 saatleri seven her merakl覺n覺n koleksiyonunda bulunmas覺 gereken bir saat. Her ne kadar liste fiyat覺 300 USD civar覺nda olsa da rahatl覺kla 90-100 USD civar覺nda sat覺n almak m羹mk羹n. Bunun bir pazarlama stratejisi olduu d羹羹ncesindeyim. Dolay覺s覺 ile fazlaca esinlendii Rolex le yurt d覺覺 fiyatlar k覺yasland覺覺nda aralar覺nda 16300 TL kadar bir fiyat fark覺 var.

Yani fiyat覺yla k覺yaslarsak yeni bir Rolex submariner 116610 a 繹denen rakamla, ortalama bir hesapla 82 adet Invicta 8926 alman覺z m羹mk羹n. Doal olarak kendisinden 82 kat pahal覺 bir saatle k覺yaslamak ne denli olanakl覺 bilemiyorum ancak teslim al覺r almaz ilk bak覺ta ilgimi 癟eken bir model olduunu itiraf etmeliyim.

Doal olarak Rolex Submariner 16610 a olan a覺r覺 benzerlii, homage saat olarak 繹zellikle submariner modelini sevenler i癟in 繹nemli bir art覺s覺. Rolex in bu modelin yeni versiyonlar覺nda (116610) kasa ve bileziin balant覺 dizayn覺nda, bilezik ve bezelde deiiklie gittii g繹z繹n羹ne al覺n覺rsa asl覺nda bu saat art覺k 羹retilmeyen eski versiyonun benzeri. Dolay覺s覺yla nostaljik bir y繹n羹 de var.

Ayr覺ca fiyat覺na ve daha 繹nce edindiim saatlere k覺yasla daha iyi olan, fazla 覺k ve kaliteli olmasada eksiksiz ve kabul edilebilir seviyedeki kutusu ve kutu i癟erii, kusursuz paketleme ve sat覺n ald覺覺m firman覺n ciddi tavr覺ndan olduk癟a memnun kald覺m.

Resim

Resim

Resim

Invicta 8926 modeli C ve OB kodlar覺yla geliyor. C kodlu olanlarda 繹nceleri Miyota mekanizma kullan覺lsa da, art覺k Seiko 羹retimi NH35A mekanizma y覺 g繹r羹yoruz.

http://forums.watchuseek.com/f74/invict ... 22643.html

Zaman tutmas覺 olduk癟a baar覺l覺. Ben 15 g羹nl羹k ortalamada saatin 15 sn kadar ileri gittiini tespit ettim. Bu mekanizma Seiko taraf覺ndan Invicta i癟in 羹retiliyor. Rotor 羹zerinde markan覺n logosu ilenmi. G繹r羹nt羹 daha 癟ok Seiko 5 modellerinde kullan覺lan mekanizmalar覺 and覺rsa da, detaylarda sanki biraz daha kaliteli bir g繹r羹nt羹 sergiliyor. Ancak daha fazlas覺n覺 da beklememek laz覺m.

Bilezik Rolex GMT Master modellerinde bulunan ortadaki balant覺lar覺 parlat覺lm覺 癟elik bileziklerle benzer g繹r羹nt羹de. Submariner bu tarzda bilezie sahip deil. Display back olarak adland覺r覺lan effaf arka kapak hemen farkl覺 bir saati ve makenizmay覺 sergiliyor. Bir saat sever olarak kasa 羹zerine marka ilenmesi hi癟bir bi癟imde houma gitmeyen bir ayr覺nt覺 ve bu saatin g繹z羹mdeki imaj覺n覺 fazlaca etkiledi. Eer saati sa kolunuzda ta覺m覺yorsan覺z, bu ileme, i癟te kald覺覺 i癟in d覺ar覺dan fazlaca g繹r羹len bir unsur deil. Yine de saati ucuz bir g繹r羹nt羹ye b羹r羹nd羹rd羹羹n羹 eklemeliyim. Asl覺nda bu saati se癟memdeki temel neden kendi markam ile bir homage saat olduu i癟in ve sat覺lan kaliteli bo kasalar覺n genellikle Orient tarz覺nda ya da pahal覺 olmas覺yd覺. Niyetim kendi markam覺n ilendii kadran ve ETA mekanizma yerletirmekti. Ancak sipari vermeden 繹nce dikkat etmediim i癟in, kasadaki ilemeyi sonradan fark ettim. Saati teslim al覺nca genel kalitesini de yeterli bularak Invicta y覺 koleksiyonuma katt覺m.

Resim

Benzer ucuz bir etkisi olduuna inand覺覺m ikinci unsur da bilezikteki parlak orta b繹l羹m. Rolex de kullan覺lan bilezikler ve materyaller deer olarak 繹ne 癟覺kt覺覺ndan, zevk meselesi olmakla birlikte, itici olan bu g繹r羹nt羹n羹n etkisi azal覺yor. Ama bu durum uygun fiyatl覺 bir saatin alg覺lanmas覺n覺 bence zay覺flat覺yor.

G繹z羹me derhal batanlar aras覺nda bir diver i癟in yetersiz kalan ve karanl覺kta da Invicta n覺n 繹v羹nd羹羹 繹l癟羹de ilevsel olmayan Tritnite kollar ve saat markalama noktalar覺 (karanl覺kta bence kar覺覺k ve net olmayan bir g繹r羹nt羹 sergiliyor ve k羹癟羹k olduklar覺 i癟in Vostok dan daha k繹t羹 performansa sahip. vostok iddial覺 bir kalite sergilemese de bu konuda net performansa sahip), benzetildii modele g繹re 癟ok zay覺f kal覺yor. Orient, Seiko ve dier homage modellerin bu konuda kesinlikle daha iyi olduu d羹羹ncesindeyim. Rolex in k覺yaslanmas覺 dahi olanaks覺z. Ayr覺ca kadran b羹y羹t羹lerek incelendiinde bu iaretlemelerin son derece eksik i癟ilik kalitesine sahip olduu ve rakipleriyle dahi k覺yaslanmas覺 bence zor. Bu da Invicta n覺n neden homage klasmanlar覺nda ancak alt s覺ralarda yer bulduunu izah ediyor. Ger癟i bu konuda Rolex de de baz覺 zay覺fl覺klar var. rnein iaret noktalar覺n覺 dolduran gece g繹r羹 kimyasal覺 Rolex de homojen deil.

Ancak ben deki saat 12 ya覺nda olduu i癟in, zamanla bu maddenin younluu ve 繹zelliini yitirip yitirmediini deerlendirmek ve arat覺rmak gerekir diye bir d羹羹nceye kap覺ld覺m.

Dikkatimi 癟eken bir dier eksik de saniye kolundaki Tritnite noktan覺n saat iaretlerinin 羹zerine gelmesi ki (bu Steinhart da da eletirdiim bir noktad覺r, Rolex bu konuda da kusursuz), bence bu bir hata. Kiisel deerlendirmem kolun dier ucundaki logonun a覺rl覺覺n覺 dengelemek 羹zere bu noktan覺n yeri daha ileriye al覺nm覺 ancak iyi olmam覺.

Resim

izilmeye dayan覺kl覺 ve tarih mercekli mineral cam, biraz sert say覺labilecek tek y繹nl羹 ion kaplamal覺 bezel, 200 metre su ge癟irmezlik, 41 mm kasa 癟ap覺, 癟elik kasa ve bilezik, g繹ze batmayan kabul edilebilir i癟iliiyle, bu saati 繹zellikle ayn覺 klasmandaki benzer modellere iyi bir alternatif haline getiriyor. Vidal覺 tepe, Seiko 5, Orient, Vostok gibi saatlerden farkl覺 olarak ayar esnas覺nda duran sn kolu 繹nemli art覺lar.

Uygun fiyatl覺 ve geni model yelpazesindeki saatleriyle bilinen bu 襤svi癟re k繹kenli firman覺n, bence al覺nmaya deecek bir ka癟 modelinden birisi 8926. Eer submariner tarz覺 diver saatlerden holan覺yorsan覺z ve belli b羹t癟enin d覺覺na 癟覺kmak istemiyorsan覺z, bu modelin iyi bir alternatif olduunu rahatl覺kla s繹yleyebilirim.

Beendiklerim;

Submariner 16610 a (Rolex yeni model 116610 da tasar覺mda deiiklikler yapt覺) 癟ok benzer tasar覺m ve g繹rsel 癟ekicilik,
Benzetildii modeli aratmayan a覺rl覺k ve kolda ta覺ma hissi,
Hassas ayar imkan覺,
襤yi zaman tutan Seiko mekanizma,
Yeterli kalite hissi ve g繹r羹n羹m.
Eksiksiz kutu i癟erii, kusursuz etiketleme ve ambalaj, garanti ve art覺 garanti imkan覺.

Beenmediklerim;

Kasadaki Invicta ilemesi,
Bilezikteki parlak orta b繹l羹m,
Tritnite kaplaman覺n gece g繹r羹羹 ve k羹癟羹k saat markalar覺. Rolex le k覺yaslamak haks覺zl覺k olur.
Saniye kolundaki Tritnite kaplamal覺 noktan覺n pozisyonu,
Her ne kadar g羹zel bir g繹r羹nt羹 sunsa da bir pro diver modele bence uymayan effaf arka kapak.

Sonu癟 olarak, bata Steinhart Ocean 1, Grovana, Armida, Squale, gibi 癟ok baar覺l覺 ve daha pahal覺 homage modellerle ve Raven, Kadloo, OWC gibi benzer kalitedekilerle k覺yasland覺覺nda m羹tevaz覺 kalsa da Invicta 8926 C modelinin, Seiko 5, Seiko 5 sport, Orient gibi modellere 癟ok iyi bir alternatif olduunu belirtmeliyim. Bir tek Vostok dan ay覺r覺yorum 癟羹nk羹 Vostok homage bir saat deil ve bu klasmanda tamamen kendine 繹zg羹 bir model. Ucuz diye 癟in 羹retimi ve taklit/ucuz mekanizmal覺 sahte saat kullanmaman覺z覺 ve biraz daha b羹t癟e ile bu tarz saatleri tercih ederek (eer kiisel olarak tepki duymuyorsan覺z) Rolex 覺kl覺覺ndan k覺smen de olsa faydalanman覺z覺 tavsiye ederim.

Ancak hep merak ettiim bir konu vard覺r. Eer saatlerin markalar覺n覺 silsek, yani marka imaj覺n覺 s覺f覺rla sak ve kullan覺lan her t羹rl羹 materyali s繹kerek hem ham madde deeri hem de 羹retim teknolojisi ve i癟ilik olarak inceleyebilseydik, Rolex in de seri ve fazla say覺da 羹retilen bir saat olduunu g繹z 繹n羹nde tutarak, acaba aradaki 82 kat fiyat fark覺 (bu fark T羹rkiye de yap覺lan yeni sat覺n almalarda 95-100 kat覺 buluyor) ne derecede kendisini korur, ya da dier bir deyile fazla ya da eksik olur mu idi. A癟覺k癟as覺 bu hep merak ettiim ve cevab覺n覺 vermekte zorland覺覺m bir sorudur.....

http://forums.watchuseek.com/f71/invict ... 82882.html

http://forums.watchuseek.com/f220/rolex ... 06076.html
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots." Albert Einstein
Kullan覺c覺 avatar覺
Triton

Ya: 58
Kay覺t: 24 Haz 2012, 12:14

Re: Invicta 8926 C Kutu A癟覺l覺覺 ve 襤nceleme

Mesaj necati » 09 Ara 2013, 16:41

Merak ettiiniz sorular覺n herkesce kabul edilecek bir cevab覺 olduunu sanm覺yorum.
Deerlendirmeniz i癟in teekk羹rler, g羹le g羹le kullan覺n :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
necati

Ya: 45
Kay覺t: 07 Mar 2012, 21:22

Mesaj Erdem35 » 09 Ara 2013, 17:55

Say覺n Triton inceleme i癟in 癟ok teekk羹rler :champ: :champ: saatinizide g羹le g羹le kullan覺n :thumbup: kasadaki yaz覺y覺 bende sevmiyorum... bir 癟ok kez elim sipari butonundan bu y羹zden d繹nd羹... ama yeil bezellisini d羹羹nm羹yor deilim... 100 dolar hatta 150 dolara kadar rahatl覺kla al覺nabilir bence de :thumbup: ...art覺 olarak belirttiiniz ambalajlama ve kutu i癟erii al覺nan yere g繹re deiebilir mi?
Ders Al覺nmazsa,Tarih Tekerr羹r Eder....!!
Kullan覺c覺 avatar覺
Erdem35

Ya: 35
Kay覺t: 13 Ara 2012, 20:35

Mesaj ZubFB » 09 Ara 2013, 18:28

hay覺rl覺 olsun :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
ZubFB

Ya: 46
Kay覺t: 31 Tem 2012, 12:10

Mesaj Triton » 09 Ara 2013, 18:35

necati, Erdem35, ZubFB tkler,

Deiebileceini d羹羹n羹yorum. Ben Amerika dan ald覺m. Ebay daki g羹venilir sat覺c覺lar覺 taray覺n. Asl覺nda derdim kasa almakt覺 (10 adt).

150 dolar 覺n gereksiz olduunu d羹羹n羹yorum. 100-110 s覺n覺r覺n覺 ge癟meyin. Ama 150 USD de versem 羹z羹lmezdim. zellikle 襤svi癟re k繹kenli firmalar覺n Rolex le sorun yaamamak i癟in bu t羹r saatlerde fazla dikkatli olduu d羹羹ncesindeyim. Ancak 繹zellikle Armida gibi modeller de hi癟 fena deil. 150-200 s覺n覺r覺nda onlara y繹nelmeyi tavsiye ederim.

襤ngiltere den ald覺覺m Seiko larda bu bak覺mdan k羹癟羹k de olsa sorunlar 癟覺kt覺. Orient Seiko 5 kutusunda geldi. 襤ngiltere de uygun fiyata saat satanlar genellikle Hintli vb g繹癟menlerin kurduu firmalar.

Bu saat anlad覺覺m kadar覺yla USA da 羹retiliyor ya da monte ediliyor. Invicta y覺 daha kurumsal buldum. Bu nedenle asl覺nda 4 y覺l garanti almak m羹mk羹n. 襤nternet 羹zerinden kay覺t yaparak.

Vostok ve Invicta bu konuda sorunsuz bulduum iki saat oldu.
En son Triton taraf覺ndan 09 Ara 2013, 18:51 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 1 kere d羹zenlendi.
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots." Albert Einstein
Kullan覺c覺 avatar覺
Triton

Mesaj Bond » 09 Ara 2013, 18:37

Tebrikler Triton :champ: G羹zel g羹nlerde :thumbup:

Invicta Invicta olal覺 b繹yle inceleme g繹rmemitir san覺r覺m :D Eline sal覺k, bir 癟ok noktaya deinilmi :thumbup:

Payla覺m i癟in teekk羹rler :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
Bond
Administrator

Ya: 44
Kay覺t: 14 Eki 2009, 21:36

Mesaj Triton » 09 Ara 2013, 19:03

Bond ben tk ederim :champ:

Bu g羹zel platform ve payla覺mc覺lar bize ilham veriyor....
Kullan覺c覺 avatar覺
Triton

Mesaj mlm » 09 Ara 2013, 19:29

Kasa, kollar, boynuzlar 繹zelinde konuacak olursak, birebir Submariner tasar覺m覺n覺 kolunda ta覺mak isteyenler i癟in ilk s覺rada gelen homage saat denebilir bu model i癟in, bir de Orient'in bir modeli vard覺 hemen hemen ayn覺. Seiko ve dier homage saat 羹reten markalar her ne kadar 羹rettikleri saatleri Sub benzeri ya da homage'覺 olarak 羹retiyorlarsa da, yine de Submariner'dan ayr覺lmak i癟in kasa, kollar, bilezik, ya da bir baka detay覺 farkl覺 yapma eilimine ya da zorunluluuna(kanunen) sahipler. Ger癟i 襤nvicta da kasadaki marka logosu ve bileziin orta k覺sm覺n覺n polished olmas覺 ile ayn覺 niyeti ortaya koymu. Ama yine de Ocean One da dahil olmak 羹zere 16610'a bu 襤nvicta kadar benzeyen baka bir homage yok bildiim kadar覺yla. Dediim gibi Orient var ama san覺yorum(fotoraflar覺ndan g繹rd羹羹m kadar覺yla) kalite hissi anlam覺nda bu saatten daha iyi deildir.

Seiko5 SNZF13J1 ref kodlu Sea Urchin'i 3 y覺ld覺r b羹y羹k keyifle kullan覺yorum, Ocean One Green de kulland覺m bir s羹re, homage saatler k覺s覺tl覺 b羹t癟eye sahip saatseverler i癟in g羹zel alternatifler, ama homage i癟in 繹rnek al覺nan saat modeli, fiyat覺 ne olursa olsun her zaman saatseverler taraf覺ndan arzulanmaya devam ediyor. Nitekim Rolex Submariner 116610 LV'yi bileime takaca覺m g羹n羹 iple 癟ekiyorum, belki bir tane de Pam 372 ya da 422.

Payla覺m ve inceleme i癟in teekk羹rler :champ: :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
mlm

Ya: 37
Kay覺t: 03 Au 2010, 02:59

Mesaj Triton » 09 Ara 2013, 19:59

mlm tkler

Orient Ray modelini iaret ediyorsan, and覺r覺yorsa da alakas覺 yok. stelik koldaki his benzer deil. Kukusuz homage konusu baz覺 bak覺mlardan s覺k覺nt覺l覺. Gronova gibi markalar覺n sitelerinde bu tarz bir model yer alm覺yor. Ama ebay de bulabilirsin.

En bilinen ve talep edilen marka olmak b繹yle bir ey. Ben Rolex in esas baar覺s覺n覺n burada olduunu d羹羹n羹yorum. Ama bu durum sonu癟 olarak belli kalitede ve seri 羹retim bir saat olduu ger癟eini deitirmiyor.

Benim anlay覺覺ma g繹re, 繹zellikli malzemelerden, tamamen el 羹retimi ve k覺s覺tl覺 say覺da 羹retilmi ve kusursuz 癟al覺an saat ger癟ek anlamda tatmin olaca覺m saattir. Gerisi teferruattan ibaret.

Ben olaya teknik taraf覺ndan bak覺yorum. Saatin u ya da bu olmas覺 benim a癟覺mdan pek bir eyi deitirmiyor. nemli olan baz覺 kriterleri ne 繹l癟羹de kar覺lad覺覺.

Bu denli sevilen bir tasar覺m覺n farkl覺 markalar alt覺nda temsil edilmesini de bu nedenle itici bulmuyorum.

Seiko i癟in s繹z羹m yok. Orient e de 繹yle.

Belirttiin saatlere en k覺sa zamanda sahip olman dileiyle.... Ancak yazd覺klar覺m覺n son b繹l羹m羹 繹nemlidir. Ger癟ekten deerli maden kullan覺lmam覺 standart bir Rolex in 癟覺plak teknik maliyetinin tam olarak ne kadar olduunu bilmek isterdim...
Kullan覺c覺 avatar覺
Triton

Mesaj Wwtr » 09 Ara 2013, 20:04

Hay覺rl覺 olsun.
Kullan覺c覺 avatar覺
Wwtr

Kay覺t: 20 Mar 2010, 14:02

Mesaj mlm » 09 Ara 2013, 20:10

Orient'in bahsettiim modeli uydu Triton :) Ref. Kodu.:2ER00001B

Resim

襤yi dileklerin i癟in teekk羹rler :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
mlm

Ya: 37
Kay覺t: 03 Au 2010, 02:59

Mesaj asymptote » 09 Ara 2013, 20:12

Inceleme i癟in teekk羹rler, iyi g羹nlerde kullan.. :champ:
"Evrende en b羹y羹k ziyan, sorgulama yeteneini yitirmi bir beyindir." - A. Einstein
Kullan覺c覺 avatar覺
asymptote

Kay覺t: 11 Ara 2010, 14:28

Sonraki

D繹n TSF Japon Saat Kullan覺c覺 襤ncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 25 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners