Invicta 8926 C Kutu Açılışı ve İnceleme

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Invicta 8926 C Kutu Açılışı ve İnceleme

Mesaj Triton » 09 Ara 2013, 16:27

INVICTA 8926C

Yeni alınan saatlerin kutu açılışı yapılarak tanıtılması güzel bir TSF geleneği olsa da, özellikle son derece şık saatlerle yapılan açılışlar, beni yeni edindiğim ve belli fiyat klasmanındaki mekanik saatlerden oluşan koleksiyonuma eklediğim INVICTA 8926C için, bu safhayı atlayarak tanıtım yapmaya yöneltti.

Resim

Resim

Resim

Başlarken belirtmek isterim ki yazdıklarım tamamen kişisel görüşlerim olup, özellikle Rolex markasına ilgi duyan forum paylaşımcılarında yanlış anlamalar ortaya çıkmasını istemiyorum. Ancak asgari ücretin hala 1000 TL altında olduğu bir ülkede, yıpranmış 2. elleri dahi 7-8.000 TL civarında satılan bir markanın ancak belli kesimlerin ilgi alanına girdiğini bilerek, homage tabir edilen, yani tasarımı ve tarzı, örnek alınan saatin tasarımı ve tarzından olabildiğince esinlenilerek başka marka altında üretilen ve sıklıkla ROLEX Submariner modeli için kullanılan bir terimle ifade edilen saatlerin, önemli olduğunu ve forumda sıklıkla incelenerek tanıtılması gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca mekanik saat seven, ancak böyle bir saate büyük bütçeler ayırmak istemeyen ya da ayıramayan saat severler için, Seiko 5 tarzı dayanıklı ancak özelliksiz ve fazla çekici olmayan modellere iyi bir alternatif olması nedeniyle, bu tarzdaki markaları, özellikle taklit saatlere yönelinmesini de engellemesi bakımından önemli buluyorum.

PMW (poor man's watch - Ya da kısıtlı bütçelerin saati diye kibarca Türkçeye çevirelim) sıralamalarında tartışmasız 300 USD altı diver sıralamasında sonlarda da olsa kendine herzaman yer bulan 8926, markanın yüzakı bir modeli olduğu kadar uygun fiyatlı saatleri seven her meraklının koleksiyonunda bulunması gereken bir saat. Her ne kadar liste fiyatı 300 USD civarında olsa da rahatlıkla 90-100 USD civarında satın almak mümkün. Bunun bir pazarlama stratejisi olduğu düşüncesindeyim. Dolayısı ile fazlaca esinlendiği Rolex le yurt dışı fiyatlar kıyaslandığında aralarında 16300 TL kadar bir fiyat farkı var.

Yani fiyatıyla kıyaslarsak yeni bir Rolex submariner 116610 a ödenen rakamla, ortalama bir hesapla 82 adet Invicta 8926 almanız mümkün. Doğal olarak kendisinden 82 kat pahalı bir saatle kıyaslamak ne denli olanaklı bilemiyorum ancak teslim alır almaz ilk bakışta ilgimi çeken bir model olduğunu itiraf etmeliyim.

Doğal olarak Rolex Submariner 16610 a olan aşırı benzerliği, homage saat olarak özellikle submariner modelini sevenler için önemli bir artısı. Rolex in bu modelin yeni versiyonlarında (116610) kasa ve bileziğin bağlantı dizaynında, bilezik ve bezelde değişikliğe gittiği gözönüne alınırsa aslında bu saat artık üretilmeyen eski versiyonun benzeri. Dolayısıyla nostaljik bir yönü de var.

Ayrıca fiyatına ve daha önce edindiğim saatlere kıyasla daha iyi olan, fazla şık ve kaliteli olmasada eksiksiz ve kabul edilebilir seviyedeki kutusu ve kutu içeriği, kusursuz paketleme ve satın aldığım firmanın ciddi tavrından oldukça memnun kaldım.

Resim

Resim

Resim

Invicta 8926 modeli C ve OB kodlarıyla geliyor. C kodlu olanlarda önceleri Miyota mekanizma kullanılsa da, artık Seiko üretimi NH35A mekanizma yı görüyoruz.

http://forums.watchuseek.com/f74/invict ... 22643.html

Zaman tutması oldukça başarılı. Ben 15 günlük ortalamada saatin 15 sn kadar ileri gittiğini tespit ettim. Bu mekanizma Seiko tarafından Invicta için üretiliyor. Rotor üzerinde markanın logosu işlenmiş. Görüntü daha çok Seiko 5 modellerinde kullanılan mekanizmaları andırsa da, detaylarda sanki biraz daha kaliteli bir görüntü sergiliyor. Ancak daha fazlasını da beklememek lazım.

Bilezik Rolex GMT Master modellerinde bulunan ortadaki bağlantıları parlatılmış çelik bileziklerle benzer görüntüde. Submariner bu tarzda bileziğe sahip değil. Display back olarak adlandırılan şeffaf arka kapak hemen farklı bir saati ve makenizmayı sergiliyor. Bir saat sever olarak kasa üzerine marka işlenmesi hiçbir biçimde hoşuma gitmeyen bir ayrıntı ve bu saatin gözümdeki imajını fazlaca etkiledi. Eğer saati sağ kolunuzda taşımıyorsanız, bu işleme, içte kaldığı için dışarıdan fazlaca görülen bir unsur değil. Yine de saati ucuz bir görüntüye büründürdüğünü eklemeliyim. Aslında bu saati seçmemdeki temel neden kendi markam ile bir homage saat olduğu için ve satılan kaliteli boş kasaların genellikle Orient tarzında ya da pahalı olmasıydı. Niyetim kendi markamın işlendiği kadran ve ETA mekanizma yerleştirmekti. Ancak sipariş vermeden önce dikkat etmediğim için, kasadaki işlemeyi sonradan fark ettim. Saati teslim alınca genel kalitesini de yeterli bularak Invicta yı koleksiyonuma kattım.

Resim

Benzer ucuz bir etkisi olduğuna inandığım ikinci unsur da bilezikteki parlak orta bölüm. Rolex de kullanılan bilezikler ve materyaller değer olarak öne çıktığından, zevk meselesi olmakla birlikte, itici olan bu görüntünün etkisi azalıyor. Ama bu durum uygun fiyatlı bir saatin algılanmasını bence zayıflatıyor.

Gözüme derhal batanlar arasında bir diver için yetersiz kalan ve karanlıkta da Invicta nın övündüğü ölçüde işlevsel olmayan Tritnite kollar ve saat markalama noktaları (karanlıkta bence karışık ve net olmayan bir görüntü sergiliyor ve küçük oldukları için Vostok dan daha kötü performansa sahip. vostok iddialı bir kalite sergilemese de bu konuda net performansa sahip), benzetildiği modele göre çok zayıf kalıyor. Orient, Seiko ve diğer homage modellerin bu konuda kesinlikle daha iyi olduğu düşüncesindeyim. Rolex in kıyaslanması dahi olanaksız. Ayrıca kadran büyütülerek incelendiğinde bu işaretlemelerin son derece eksik işçilik kalitesine sahip olduğu ve rakipleriyle dahi kıyaslanması bence zor. Bu da Invicta nın neden homage klasmanlarında ancak alt sıralarda yer bulduğunu izah ediyor. Gerçi bu konuda Rolex de de bazı zayıflıklar var. Örneğin işaret noktalarını dolduran gece görüş kimyasalı Rolex de homojen değil.

Ancak ben deki saat 12 yaşında olduğu için, zamanla bu maddenin yoğunluğu ve özelliğini yitirip yitirmediğini değerlendirmek ve araştırmak gerekir diye bir düşünceye kapıldım.

Dikkatimi çeken bir diğer eksik de saniye kolundaki Tritnite noktanın saat işaretlerinin üzerine gelmesi ki (bu Steinhart da da eleştirdiğim bir noktadır, Rolex bu konuda da kusursuz), bence bu bir hata. Kişisel değerlendirmem kolun diğer ucundaki logonun ağırlığını dengelemek üzere bu noktanın yeri daha ileriye alınmış ancak iyi olmamış.

Resim

Çizilmeye dayanıklı ve tarih mercekli mineral cam, biraz sert sayılabilecek tek yönlü ion kaplamalı bezel, 200 metre su geçirmezlik, 41 mm kasa çapı, çelik kasa ve bilezik, göze batmayan kabul edilebilir işçiliğiyle, bu saati özellikle aynı klasmandaki benzer modellere iyi bir alternatif haline getiriyor. Vidalı tepe, Seiko 5, Orient, Vostok gibi saatlerden farklı olarak ayar esnasında duran sn kolu önemli artılar.

Uygun fiyatlı ve geniş model yelpazesindeki saatleriyle bilinen bu İsviçre kökenli firmanın, bence alınmaya değecek bir kaç modelinden birisi 8926. Eğer submariner tarzı diver saatlerden hoşlanıyorsanız ve belli bütçenin dışına çıkmak istemiyorsanız, bu modelin iyi bir alternatif olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Beğendiklerim;

Submariner 16610 a (Rolex yeni model 116610 da tasarımda değişiklikler yaptı) çok benzer tasarım ve görsel çekicilik,
Benzetildiği modeli aratmayan ağırlık ve kolda taşıma hissi,
Hassas ayar imkanı,
İyi zaman tutan Seiko mekanizma,
Yeterli kalite hissi ve görünüm.
Eksiksiz kutu içeriği, kusursuz etiketleme ve ambalaj, garanti ve artı garanti imkanı.

Beğenmediklerim;

Kasadaki Invicta işlemesi,
Bilezikteki parlak orta bölüm,
Tritnite kaplamanın gece görüşü ve küçük saat markaları. Rolex le kıyaslamak haksızlık olur.
Saniye kolundaki Tritnite kaplamalı noktanın pozisyonu,
Her ne kadar güzel bir görüntü sunsa da bir pro diver modele bence uymayan şeffaf arka kapak.

Sonuç olarak, başta Steinhart Ocean 1, Grovana, Armida, Squale, gibi çok başarılı ve daha pahalı homage modellerle ve Raven, Kadloo, OWC gibi benzer kalitedekilerle kıyaslandığında mütevazı kalsa da Invicta 8926 C modelinin, Seiko 5, Seiko 5 sport, Orient gibi modellere çok iyi bir alternatif olduğunu belirtmeliyim. Bir tek Vostok dan ayırıyorum çünkü Vostok homage bir saat değil ve bu klasmanda tamamen kendine özgü bir model. Ucuz diye çin üretimi ve taklit/ucuz mekanizmalı sahte saat kullanmamanızı ve biraz daha bütçe ile bu tarz saatleri tercih ederek (eğer kişisel olarak tepki duymuyorsanız) Rolex şıklığından kısmen de olsa faydalanmanızı tavsiye ederim.

Ancak hep merak ettiğim bir konu vardır. Eğer saatlerin markalarını silsek, yani marka imajını sıfırla sak ve kullanılan her türlü materyali sökerek hem ham madde değeri hem de üretim teknolojisi ve işçilik olarak inceleyebilseydik, Rolex in de seri ve fazla sayıda üretilen bir saat olduğunu göz önünde tutarak, acaba aradaki 82 kat fiyat farkı (bu fark Türkiye de yapılan yeni satın almalarda 95-100 katı buluyor) ne derecede kendisini korur, ya da diğer bir deyişle fazla ya da eksik olur mu idi. Açıkçası bu hep merak ettiğim ve cevabını vermekte zorlandığım bir sorudur.....

http://forums.watchuseek.com/f71/invict ... 82882.html

http://forums.watchuseek.com/f220/rolex ... 06076.html
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots." Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Triton

Re: Invicta 8926 C Kutu Açılışı ve İnceleme

Mesaj necati » 09 Ara 2013, 16:41

Merak ettiğiniz soruların herkesce kabul edilecek bir cevabı olduğunu sanmıyorum.
Değerlendirmeniz için teşekkürler, güle güle kullanın :champ:
Kullanıcı avatarı
necati

Mesaj Erdem35 » 09 Ara 2013, 17:55

Sayın Triton inceleme için çok teşekkürler :champ: :champ: saatinizide güle güle kullanın :thumbup: kasadaki yazıyı bende sevmiyorum... bir çok kez elim sipariş butonundan bu yüzden döndü... ama yeşil bezellisini düşünmüyor değilim... 100 dolar hatta 150 dolara kadar rahatlıkla alınabilir bence de :thumbup: ...artı olarak belirttiğiniz ambalajlama ve kutu içeriği alınan yere göre değişebilir mi?
Ders Alınmazsa,Tarih Tekerrür Eder....!!
Kullanıcı avatarı
Erdem35

Mesaj ZubFB » 09 Ara 2013, 18:28

hayırlı olsun :champ:
Kullanıcı avatarı
ZubFB

Mesaj Triton » 09 Ara 2013, 18:35

necati, Erdem35, ZubFB tşkler,

Değişebileceğini düşünüyorum. Ben Amerika dan aldım. Ebay daki güvenilir satıcıları tarayın. Aslında derdim kasa almaktı (10 adt).

150 dolar ın gereksiz olduğunu düşünüyorum. 100-110 sınırını geçmeyin. Ama 150 USD de versem üzülmezdim. Özellikle İsviçre kökenli firmaların Rolex le sorun yaşamamak için bu tür saatlerde fazla dikkatli olduğu düşüncesindeyim. Ancak özellikle Armida gibi modeller de hiç fena değil. 150-200 sınırında onlara yönelmeyi tavsiye ederim.

İngiltere den aldığım Seiko larda bu bakımdan küçük de olsa sorunlar çıktı. Orient Seiko 5 kutusunda geldi. İngiltere de uygun fiyata saat satanlar genellikle Hintli vb göçmenlerin kurduğu firmalar.

Bu saat anladığım kadarıyla USA da üretiliyor ya da monte ediliyor. Invicta yı daha kurumsal buldum. Bu nedenle aslında 4 yıl garanti almak mümkün. İnternet üzerinden kayıt yaparak.

Vostok ve Invicta bu konuda sorunsuz bulduğum iki saat oldu.
En son Triton tarafından 09 Ara 2013, 18:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots." Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Triton

Mesaj Bond » 09 Ara 2013, 18:37

Tebrikler Triton :champ: Güzel günlerde :thumbup:

Invicta Invicta olalı böyle inceleme görmemiştir sanırım :D Eline sağlık, bir çok noktaya değinilmiş :thumbup:

Paylaşım için teşekkürler :champ:
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Triton » 09 Ara 2013, 19:03

Bond ben tşk ederim :champ:

Bu güzel platform ve paylaşımcılar bize ilham veriyor....
Kullanıcı avatarı
Triton

Mesaj mlm » 09 Ara 2013, 19:29

Kasa, kollar, boynuzlar özelinde konuşacak olursak, birebir Submariner tasarımını kolunda taşımak isteyenler için ilk sırada gelen homage saat denebilir bu model için, bir de Orient'in bir modeli vardı hemen hemen aynı. Seiko ve diğer homage saat üreten markalar her ne kadar ürettikleri saatleri Sub benzeri ya da homage'ı olarak üretiyorlarsa da, yine de Submariner'dan ayrılmak için kasa, kollar, bilezik, ya da bir başka detayı farklı yapma eğilimine ya da zorunluluğuna(kanunen) sahipler. Gerçi İnvicta da kasadaki marka logosu ve bileziğin orta kısmının polished olması ile aynı niyeti ortaya koymuş. Ama yine de Ocean One da dahil olmak üzere 16610'a bu İnvicta kadar benzeyen başka bir homage yok bildiğim kadarıyla. Dediğim gibi Orient var ama sanıyorum(fotoğraflarından gördüğüm kadarıyla) kalite hissi anlamında bu saatten daha iyi değildir.

Seiko5 SNZF13J1 ref kodlu Sea Urchin'i 3 yıldır büyük keyifle kullanıyorum, Ocean One Green de kullandım bir süre, homage saatler kısıtlı bütçeye sahip saatseverler için güzel alternatifler, ama homage için örnek alınan saat modeli, fiyatı ne olursa olsun her zaman saatseverler tarafından arzulanmaya devam ediyor. Nitekim Rolex Submariner 116610 LV'yi bileğime takacağım günü iple çekiyorum, belki bir tane de Pam 372 ya da 422.

Paylaşım ve inceleme için teşekkürler :champ: :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners