ST19 Sea Gull 1963 Kronograf Yeni Versiyon

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

ST19 Sea Gull 1963 Kronograf Yeni Versiyon

Mesaj gurcaglar » 05 Ara 2013, 01:47

Merhaba herkese,

Önceki yazımda söz verdiğim üzere, ST19 kalbireli kronografımı ve Tianjin Saat Fabrikası hakkında kısa yazıyı burada yeni bir gönderi olarak arz ediyorum.
1955'in Ocak ayında Çin hükümeti ülkenin kuzeyinde bir saat endüstrisi kurmaya verir, dört kişilik küçük bir atölye oluşturularak kısıt alet edevatla Çin'in tarihindeki ilk kol saati üretimine adım atılır. Aynı yılın 24 Mart'ında bu dört kişilik atölye Sindaco marka 5 taşlı ve tel maşa (pin-lever) eşapmanlı İsviçre saatini örnek olarak bir prototip yaratır. Böylece üretilecek ilk saatin adı da konur WuXinf (5 Yıldız). Bu düşük kaliteli saat sınır sayıda ve tamamen el üretimine dayanan imalat yöntemiyle yapılır. Bu mütavazi başlangıcın sonunda dünyanın en büyük saat üreticilerinden biri olmak vardır. 1957'de başlayan hazırlıklar, 1958'de Tianjin Wu Yi Saat Fabrikası'nın kurulmasıyla sonuçlanır. Buraya kısa bir not düşmek isterim, 1935'te Kuzey Çin'in Harbin kentinde doğan sevgili kayınvalidem II. Dünya Savaşı yıllarında bu Tianjin şehrine bir süreliğine göçmek zorunda kalmış, Çin-Sovyet ordusuyla işgalci Japon ordusu arasındaki korkunç savaşta canlarını kurtarmak amacıyla küçük bir çocukken sığındıkları bu kentin adını “Tenzin” olarak telaffuz eder. Tianjin Saat Fabrikası ilk üretimini 17 taşlı WuYi (Mayıs Günü) adlı saatle yapar. Bu kalibre FHF25/27 serileri örnek olarak alınıp üretilmiş iyi kalite mekanizmalardır. Günümüzde koleksiyonerlerin en çok aradığı saatlerdendir.Bu kalibreyi ST 2A WuYi izler, bu kalibre daha fazla taş ve şok koruma özelliğine sahiptir. Fabrika 1962'de yeni yerine taşınır ve adını Tianjin Saat Fabrikası olarak değiştirir.WuYi markasının üretimine 1971'e dek devam eder.
1961 yılında Hafif Endüstri Bakanlığı, Halkın Özgürlük Ordusu Hava Kuvvetleri'nden yeni bir pilot saati üretimi siparişi alır. Bakanlık bu saat için Proje 304 adlı bir tasarım taslağı oluşturur. İsviçreli Venus Saat Şirketi, 175 numaralı kronograf kalibresini tasviye etmeyi planlamaktadır tam o sıralarda, İsviçreli saat üreticisinin amacı bu kronograf kalibresini satıp yerine üreteceği 188 numaralı kalibre için finans kaynağı yaratmaktır. Sovyetler bu kalibreyle pek ilgilenmezle ama Çinliler pike dalış yaparlar. Venus kalibre 175 kronograf mekanizması Proje 304 için İsviçreli üreticiden satın alınır. Kasım 1965'e kadar üç parti üretim yapılıp Çin Hava Kuvvetleri'ne denenip onaylanması için teslim edilmiştir bile. Hava Kuvvetleri aynı yılın Aralık ayında bu kronografı onaylar. İlk üretim ST3 adıyla tescil edilir. 1966 Mayıs'ında 1400 adet kronograf HÖO Hava Kuvvetleri pilotlarına ulaştırılmıştır. Sadece saniyeleri gösteren bir başka kronograf ise yalnızca prototip aşamasında bırakılmıştır. Deneme üretimi küçük bir partiye WuYi markası verilmiştir.
Bu arada 1966 yılında bu fabrika tamamı Çin tasarımı ve üretimi olan ilk kol saatini üretmeye muvaffak olur. Modern, ince, dakik ve yüksek kaliteli olan bu kalibrenin adı ST5'tir ve markası da Dong Feng (Doğu Rüzgarı)'dir. Bu kalibrenin 19 taşı vardır ve hatta zemberek tulumbası için de bir taşa sahiptir. Daha sonra bunun sınırlı sayıda otomatik versiyonu da üretilmiştir. Bu kalibre Ulusal Birinci Kalite standartını yakaladığı için fabrika Standart Çin Kalibresi olanTongji'nin üretiminden fabrikayı masun tutulmuştur. ST5 kalibre eşapmanı geliştirilerek 21600 bph'ye çıkarılmış ve ST5-K adını almıştır. Baskıların üzeri “SeaGul şeritleri” denilen bezemelerle dekore edilmiştir, her mekanizmadaki bu şeritler elde yapıldığı için birbirinin aynı değildir. ST5'in ülke dışına ihrac izni 1973'te çıkar, ancak marka adı olan Dong Feng (Doğu Rüzgarı) fazla politik bulunduğu için uluslarası piyasada satış sorunları yaşayabileceğinden korkularak adı martı'ya çevrilir ve SeaGull olur. SeaGull Çin'in dış dünyaya ihrac ettiği ilk saat markasıdır. Fabrika 1975'te ülkenin ilk kadın saati kalibresi olan ST6'yı üretir. Bu iki mekanizma, St5 ve St6, kazandıkları başarı nedeniyle Mechanica Fina şirketine Orex markasını taşıyacak saatlerin üretiminde kullanılmak üzere satılır. O ülke Romanya'dır.
1970lerin sonu 1980lerin başında fabrika ST5'den daha yüksek kalitede bir mekanizma üretir, bu Sea Gull ST7'dir, sofistike bir tasarım ve mikrometrik regülatörüyle kendisinden beklenen her şeye sahiptir. Ama Kızıl Çin o yıllarda dünyaya kapalı bir ülke olduğundan onun saat endüstri hakkında dünyanın haberdar olmasının imkanı yoktur.O zaman yabancı bir alıcının Tissot ya da Titoni gibi Sea Gull'a eş değer bir marka yerine Sea Gull'ı seçebilmesi olanaksız olduğu gibi, yine o zamanlarda Çin'de bu saati satın alabilecek kaç tane sıradan insan vardı sorusunun cevabı da henüz netlik kazanmamıştır. ST7 kendi pazarını bulamamış mükemmel bir mekanizma olarak kalmıştır.
SeaGull'ın diğer markalarını ve başarılarını okumak için şu linke bakabilirsiniz:http://www.tractionink.com/watch_wiki/index.php?title=Tianjin_Seagull Marka ve fabrikası günümüzde dünyanın önde gelen mekanizma üreticilerinden biridir ve Hong Kong'ta idari bölümü, Tianjin'de fabrikası vardır. Tourbillon mekanizmalarında diğer mekanik mekanizmalarında olduğu gibi iddialıdır. ETA'nın İsviçreli rakipleri için “ETA klonu” yakıştırmasına sahip kalibreler de üretmektedir. 2008'den itibaren Avrupa ve Amerika pazarına rüzgar gibi girmiştir.
Şimdi gelelim benim burada yer alan kronografıma. Yukarıda 1961 yılında üretimi yapılması düşünülen kronografın günümüzdeki uyarlamasıdır. Venus 175'in pek çok özelliğine sahiptir. ST19'un yedi ayrı varyantı vardır. Türkçeleştirmeden yazıyorum o varyantları:
.ST1901: 2 register, small seconds at 9, 30 min counter at 3
ST1902: 3 register, small seconds at 9, 30 min counter at 3, 12 h register at 6 that mirrors the time-keeping hour hand
ST1903: 3 register, small seconds at 9, 30 min counter at 3, 24 h register at 6 that is not affiliated with the chronograph function
ST1904: unused model number, possibly being reserved for an automatic winding or true 3 register chronograph version
ST1905: 2 register, small seconds at 9, 30 min counter at 3, decentral power reserve at 4:30
ST1906: 2 register, small seconds at 9, 30 min counter at 3, decentral power reserve at 6
ST1907: 2 register, small seconds at 9, 30 min counter at 3, central power reserve indicator
ST1908: 4 register, small seconds at 9, 30 min counter at 3, date at 12, real moon phase at
ST1940: 2 register, small seconds at 9, 30 min counter at 3, automatic
İlk üretim 19 taşlıydı. Yeni üretimler 21 taşlı olarak yapılmaktadır ve mekanizma baskıları şeritler dekore edilmiş, vidaları mavileştirilmiş, şık bir eski görünüme (vintage look) sahip bir kronografır. Kadranında :
21 Zuan=21 taşlı
中国 = Çin
天津手表厂 = Tianjin Saat Fabrikası
Arka kapağının üzerinde:中國空軍第一隻航空碼表復刻版 = Çin Hava Kuvvetleri'nin uçuş kronografının yeniden üretimidir.

Yazıları yer almaktadır. Günümüzde üretilen versiyonlar ilk üretimlere tıpa tıp benzemezler. Üzerindeki kızıl yıldız ve yazılar 21.yüzyıl yeniden üretimi için tasarlanmıştır. Ama bence pek te hoş durmaktadır. Orijinal versiyonunu bulmak Hz. İsa döneminde yazılmış bir İncil bulmak kadar zordur, ya da şöyle diyelim neredeyse imkansızdır. Yine günümüzde 38mm ve 41mm'lik çelik kasalarda üretilirler, safir ya da sert plastik camlı olanlarıyla, arka kapağı camlı olanları (display back) vardır, ben 30 Avro daha vermek istemedim camlı arka kapak için. Yeni üretimlerin bazılarında 19 Zuan(taşlı) ibaresi olan kadranlara rastlanmaktadır, lakin eskiye sadakat uğruna yapılan bu girişim mekanizmanın 21 taşlı olduğu gerçeğini değiştirmez. Bir de siyah kadranlı olan üretimleri vardır, koleksiyonerler arasında “panda” olarak bilinir. Fiyat/performans açısından fena sayılmaz. 156 Avro'ya satıldığı gibi 265-275 Avro arasında satan Avrupalı distribütörler de vardır ve Amerika'daki SeaGull da aynı yüksek fiyat aralığında pazarlamaktadır bu kronografı. Ben 156 Avro'ya Avrupa'dan aldım, ama satıcı babamın oğlu olmadığı için burada kendisine referans verme niyetinde değilim. Üstelik kendisine bana Fedex'le göndermeseniz iyi olur dememe karşın, olur mu efendim Fedexle sadece gümrük vergisi ödersiniz “brokerage” ödemezsiniz intibaına kapılıp Fedex'le göndermiş, durduk yerde başıma iş çıkarmıştır. Şimdilerde Fedex'e ödediğim haracı Fedex'ten tahsi edip şahsıma ulaştırmakla uğraşmaktadır.

Herkese selamlar,
A.G.

Bu iki kronograf ilk üretimlere aittir. Sağdaki 1966 soldaki 1963 üretimidir.
Resim
Kaynak: http://ozputera.blogspot.com/2010/12/tianjin-st19-first-chinese-air-force.html
Bu da bendenizin yeni gelen kronografıdır:
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Mekanizmanın fotografını, kendi kronografımın fotografını çekmediğim için dış kaynaktan veriyorum.
Resim
Önyargıları yıkmak kaleleri yıkmaktan zordur...
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Re: ST19 Sea Gull 1963 Kronograf Yeni Versiyon

Mesaj necati » 05 Ara 2013, 09:41

Bilgi ve tanıtım için teşekkürler. Saatinizi güle güle kullanın. Gerçekten çok beğendim :champ:
Kullanıcı avatarı
necati

Mesaj hozburun » 05 Ara 2013, 11:25

Emeğinize sağlık :champ: :champ: :champ: Güle güle kullanın :thumbup:
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj gurcaglar » 05 Ara 2013, 13:29

Değerli arkadaşlar hozburun, necati,
Çok teşekkür ederim.
Selamlar
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Mesaj kethuda57 » 05 Ara 2013, 16:03

yine harika bir paylaşım yine harika bir tercih :champ: :champ:

güle güle kullanın :champ: :champ:
Senin kuşların olurdu mevsimi yolculuklara çağıran...
İnstagram : kethuda57
Kullanıcı avatarı
kethuda57

Mesaj gurcaglar » 05 Ara 2013, 16:30

kethuda57 yazdı:yine harika bir paylaşım yine harika bir tercih :champ: :champ:

güle güle kullanın :champ: :champ:

Çok naziksiniz, çok teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Mesaj tachyon » 05 Ara 2013, 17:15

Bu kronografların en sevdiğim tarafı kadranı kalabalık gösterip okumayı zorlaştırmıyorlar. Kabartma altın rengi indeksler ve subdial yerleşimi bir krono'ya göre oldukça rafine bir görünüm sergiliyor. Aynı zamanda kadrandaki Çince yazılar saate ayrı bir hava katıyor. Hayırlı olsun :thumbup:
Kullanıcı avatarı
tachyon

Mesaj gurcaglar » 05 Ara 2013, 17:23

tachyon yazdı:Bu kronografların en sevdiğim tarafı kadranı kalabalık gösterip okumayı zorlaştırmıyorlar. Kabartma altın rengi indeksler ve subdial yerleşimi bir krono'ya göre oldukça rafine bir görünüm sergiliyor. Aynı zamanda kadrandaki Çince yazılar saate ayrı bir hava katıyor. Hayırlı olsun :thumbup:

Çok teşekkür ederim, çok naziksiniz. Kadran konusundaki görüşünüze 100% katılıyorum. Kalabalık krono kadranlarında insanlar saati nasıl okuyorlar doğrusu, okuyanları takdir ediyorum :)
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Sonraki

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners