Bir Çin Saatinin Anatomisi / SB1H Shanghai Watch Factory

Japon ve Asya Üretimi Mekanizmalı Saat İncelemeleri ve Kutu Açılışları Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Japon Saat İncelemeleri Bölümümüzde Üyelerimizin ve TSF'nin İncelediği Japon ve Asya Mekanizmalı Saat Marka ve Modellerinin Kutu Açılış, İzlenim, Teknik Mekanizma Verileri, Makro Fotoğraf, Video, Tavsiye ve Yorumlarını Kapsayan Birçok Değerlendirme Kriterine Ulaşabilirsiniz.

Bir Çin Saatinin Anatomisi / SB1H Shanghai Watch Factory

Mesaj gurcaglar » 03 Ara 2013, 23:32

Merhaba,

Rus Saatleri bölümünün moderatoru ve bilgilerinden istifade ettiğim, heyecanına hayran kaldığım çok değerli insan Emre Bey'in izniyle bu bölümde yeni tanıştığım Çin saatleri içinde müstesna bir yere sahip olan Shanghai(Şangay) Saat Fabrikası (Watch Factory) imalatı, SBH1 kalibreli bir saati kısaca etüd edeceğim. Çin saatleri her markanın taklitlerini üreten o kötü ününe karşın, aslında kendi markasını ve kalibrelerini de üretmiş bir endüstrinin ürünleridir. Çin'in en eski saat üreticisi Shanghai Saat Fabrikasıdır. Şimdi konuya fabrikanın kuruluş öyküsüyle devam edelim.

Şanghay Watch Fabrikası Çin'in en eski ve en ünlü saat üreticilerinden biridir . Şirket saat üretiminden elli yıldan fazla bir deneyime sahiptir . Fabrikanın günümüzdeki ürün yelpazesi kurmalı ve otomatik saatlerden oluşur, bunlar takvimli ve çift zamanlı komplikasyonlar , otomatik kronograflar , açık kalpli ve tourbillon mekanizmalı saatleri kapsayan bir çeşitlilğe sahiptir. .
Fabrika yıllar içinde çeşitli markalar altında saatler üretti . Hal-i hazırdaki markalar Shanghai ve Chunlei'dir . Shanghai 2000 adını taşıyan markayı 21. yüzyılın ilk başlarında kısa bir süre için kullanılmıştır .
Tarihçe:

1955'e gelene dek Çin'de saat üretimi adına yapılan iş mekanizmaları dışarıdan ithal edip kasalara yerleştirmekten ibaretti-buna üretim mi denir ya hu? Bu faaliyet büyük ölçüde Şangaykenti ile sınırlı idi . Devrimden sonra dış kaynaklardan temin edilen mekanizmaların ortadan kalkmasıyla ,Şangay Hafif Sanayi Bürosu ve Şanghay Saat Sanayi Kurumu tamamen Çin yapımı saat geliştirmek için 58 adet yatırım yapmak üzere bir proje başlattı.. 1955 ve 1957 yılları arasında yapılan deneme üretimleri geniş ölçekli üretim yapılmaya değer nitelikli bir mekanizma yaratılana dek sürdü. . AS 1187 kalibreli İsviçre mekanizmasını temel alan , 17 taşlı ve merkezden saniyeli ilk deneme ürtemi olan saatlere 'HePing ' (Barış ) ve ' Dong Fang Hong ' (Kızıl Doğu) isimleri verildi . Çin'in ilk saat fabrikası Şanghay Saat Fabrikası 1958 yılında tamamlanmış ve Şanghay markasıyla A581 kalibre meknizmasıyla üretime başladı. Markanın logosu stilize aparmnan bloğuna benzetilen Şangay adının Çince karakterler yazımına dayanmaktadır. Bu logo günümüzde daha kaligrafik tarzda bir logoyla değiştirilmiştir.
A581'in üretimine 1968'e kadar devam edilmiş, 1961'den itibaren bu seri mekanizmaya darbeye dayanıklı A611 mekanizması eklenmiştir. Bu serinin diğer çeşitleri bu dönemde deneme üretimleri programına alınmıştır. A623 mekanizması tarih göstergesine sahiptir ama asla üretime geçilmemekle beraber Başkan Çu Enlay' tarafından kullanılmıştır. Daha gelişmiş modeller deneme üretimine tabi tutulmuş ve bu arada Qingdao Saat Fabrikası'na teknik destek yardımında bulunulmuştur. 1968 yılında fabrikanın üretim kapasitesi geçiçi asma katlar inşa edilerek arttırılmıştır. Fabrikanın bu plan özelliği yirmı yıl boyunca değişmeden korunmuştur. Shanghai Saat Fabrikası bu dönemde ülkenin en büyük saat üreticisi haline gelmiştir.
1968'ten itibaren A581 /A611 kalibreleri kökten bir biçimde tasarım yenilemesine tabi tutulmuş ve SS1 adlı yeni bir kalibre bu değişiklikten doğmuştur. Bu tamamen yeni olan modeller izler, örnekleyelim SS2 üst kalite otomatik mekanizma yüksek rütbeli subaylar için, SS3 kadın saatleri için, SS4 otomatik orta rütbedeki subaylar için, ve SS5 orta kalitede genel kitle için tasarlanmış kalibrelerdi. Bu arada Shanghai 2 Numaralı ve Shanghai 3 Numaralı Saat Fabrikaları kurulmuş ve SS1 kalibresinin üretiminin bir kısmı bu fabrikalara devredilmiştir. Eşapman 18000 b/ph 'den 21600 b/ph'ye yükseltilmiştir. Bunu ilk kullanan SS1 AK mekanizması olur.
2 Numaralı Shanghai Saat Fabrikası standart Çin mekanizmasını geliştirmiş ve üretimi Shanghai markası adı altında Shanghai Saat Fabrikasında gerçekleştirilmiştir. SS7 kalibresini taşıyan bu erken dönem modeller daha sonra üretilen ZSH damgalı modellere göre daha üst kalitede imal edilmişlerdi. Bu serinin otomatik ve tarihli modelleri de üretilmiştir. İhracata yönelik olarak yaratılan Chunlei markası Shanghai ve diğer fabrikaların üretimi olan mekanizmaları kullanmıştır.
1982'de Şanghay Zuanshi Saat Fabrikası ile ortaklaşa olarak daha modern ve ince saatlerde kullanılmak üzere 25.6x3.75mm ölçülerinde SB 1 kalibresi yaratılmıştır. Bunun otomatik versiyonu çok daha geç bir tarihte üretime geçmiştir. Quartz furyasına dayanabilmek için Shanghai Saat Fabrikası 1983'te üretmeye başladığı 2.56mm inceliğindeki DSE3 quartz kalibreyi tasarlamıştır. Ama mekanik saatler, quartz furyasına karşın fabrikanın ana üretim alanı olarak kalmıştır. 1990 yılına kadar fabrika standart Çin kalibresi de dahil olmak üzere toplam 67 milyon mekanizma üretmiştir, bunun 40 milyonu kadın saati mekanizması, 3.4 milyonu ince saatler için geliştirtirilen SB1 kalibresi ve 3.5 milyonu da quartz mekanizma olan DSE3'tür.
Yeni pazar ekonomisinin acı verici ortamında devlet tarafından işletilen bu fabrikaların, üretim miktarındaki artışa karşın rekabet edebilmeleri olanaklı değildi. 1999 yılında Shanghai Saat Endüstrisi (Shanghai Watch Industry ) kuruldu. Shanghai Saat Fabrikası halka açık bir işletme olarak yeniden kuruldu, kentin geri kalan saat üretim birimleri Shanghai New Century Watch Factory denilen saat fabrikasina kaydırıldı, geri kalanlar da yavaş yavaş tasviye edildi. Shanghai Saat Fabrikası Shanghai 2000 markasını kısa bir süre için kullandı bu süre içinde kendini reorganize etti. Ardından eskiden kullanılan apartman bloğuna benzeyen logo fabrikanın kuruluşunun 50.yılı onuruna yeniden canlandırılarak kullanılmaya başlandı.

Günümüzde kullanılan mekanizmalar
Shanghai fabrikasının Çin standart meknanizması hem orijinal ZSH biçiminde üretilmekte hem de iskelet ve otomatik verisyonları üretilmekte.
Shanghai Zuan Shi fabrikasıyla ortak üretim olarak yaşama başlayan biraz daha kaliteli bir kalibre olan Shanghai B mekanizması otomatik ve 24 saatlik GMT versiyonlarıyla beraber üretilmektedir..
Ayrıca daha ayrıksı modeller olan büyük tarihli , çift zamanlı(dual time), 2 ve 3 saniyeli modeller üretimdedir. Bu modeller B serisi mekanizmalarla uyumludur. Ayrıca SS5 modelin iskelet versiyonu Slava Design Moscow için 2000'lerin başında üretim yapmıştır ama encamı belirsizdir. ETA 7750'nin klonu olan 3L otomatik kronograf uzay çalışmalarında kullanılmak üzere geliştirimiş yüksek kaliteli bir mekanizmadır.
Shanghai Saat Fabrikası'nın yüz akı kalibrelerinin en başında Shanghai tourbillon ları yer alır. Classic Tourbillon la başlayan üretim kadranın yörüngesinde dönen tourbillon olan Orbital tourbillon'a doğru geliştirilmiştir.
Kaynak: http://www.tractionink.com/watch_wiki/index.php?title=Shanghai_Watch_Factory

Şimdi de saatimle ilgili kısaca bilgi vereyim. Bir kere kutusu çok hoş, içinde yer alan saatin üzerine takıldığı küçük mindersi nesne diğer saatlerin fotograflarını çekerken de işe yarayacak. SB1H mekanizmayı kullanan saatim 2010 yılında imal edilmiştir. Bu kalibre Shanghai Zuan Shi fabrikası ile ortak geliştirilen bir kalibredir ve Zuan Shi'nin kapanmasının ardından o fabrikadan gelen eski üretim parçalar kullanılarak ilk üretime sadık bir yeni üretim olarak yeniden imal edilmiştir. O nedenle ilk üretim kalibre adı olan SB1'i kullanan bu mekanizma High Grade'in H'sini de kalibre adına eklemiştir. 1956'da deneme üretimine giren HePing (Barış) adlı modelin ilk üretimi anısına az sayıda üretilen bu saat erken üretim olan ilk Çin saati HePing'in anısını yaşatmaktadır. Kadranda HePing logosunun yanı sıra altta 2. deneme üretimi, 1958 tarihi ve 17 taşlı olduğu ibaresi yer almaktadır. Tamamı çeliktendir, ince ve hafiftir. -7 sn ile çalışmaktadır, benim standartlarıma göre çok başarılı bir dakiklik bu. Sözün özü ben bu saati sevdim.
Resim
Orijinal-ilk üretim HePing. Son derece nadirdir.
Resim
Kutu
Resim
Kutunun içinden gülümseyen HePing
Resim
Resim
Resim
SB1H kalibre Shanghai Watch Factory imalatı, 17 taşlı, sarsıntıya dayanaklı hiç te fena olmayan mekanizma.

Selamlar,
A.G.

Hamiş:
Aynı aileden olan bu saatin kadranında yeniden kullanılmaya başlayan apartman blokuna benzeyen stilize edilmiş Çin karakterleri ile yazılan Shanghai adının logo formundaki tasarımı görülmektedir.
Resim
Bu da son dönem üretimlerinden olan tourbillon'lardan biri.
Resim
En son gurcaglar tarafından 03 Ara 2013, 23:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Önyargıları yıkmak kaleleri yıkmaktan zordur...
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Re: BİR ÇİN SAATİNİN ANATOMİSİ

Mesaj kethuda57 » 03 Ara 2013, 23:38

Çok şık duruyor gerçekten... Güle güle kullanın... Yazı için teşekkürler
Senin kuşların olurdu mevsimi yolculuklara çağıran...
İnstagram : kethuda57
Kullanıcı avatarı
kethuda57

Mesaj gurcaglar » 03 Ara 2013, 23:41

kethuda57 yazdı:Çok şık duruyor gerçekten... Güle güle kullanın... Yazı için teşekkürler

Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Mesaj ErsinGS » 04 Ara 2013, 00:17

Hayırlı olsun hocam
iyi günlerde kullanın...
Kullanıcı avatarı
ErsinGS

Mesaj Erdem35 » 04 Ara 2013, 00:18

Teşekkürler Gürçağlar :champ: :champ: ben de "her çin malı kötüdür" e karşıyım :thumbup:
Ders Alınmazsa,Tarih Tekerrür Eder....!!
Kullanıcı avatarı
Erdem35

Re: Bir Çin Saatinin Anatomisi

Mesaj Tolgi06 » 04 Ara 2013, 00:20

Güzel günlerde kullanın Gürçağlar :champ: .

Bende pozitif yaklaşıyorum açıkçası.
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Mesaj Hsnmrycl » 04 Ara 2013, 00:25

Hocam ellerinize sağlık. Yine konuyu temelden ele alıp, bugüne getirerek kaynak vazifesi görecek bir yazı yazma nezaketini göstermişsiniz. Bana kalırsa yeni bir virüs getirdiniz foruma :) Yakın zamanda yayılması muhtemel bir virüs... Yakın zamanda yeniden üretimi yapılan Mekanik Kronograf havacılık saatleri olsun, seagull firmasının ürettiği özgün modeller olsun mekanik saat meraklılarının ilgisini çekiyor.

Forumda çin saatlerine gösterilecek ilgi ya da yapılacak paylaşımların sayısı artarsa bence yeni ve müstakil bir bölüm daha kazanmış oluruz.

Ayrıca "izin" konusunu dile getirerek nezaketinizi gösterdiniz; ancak beni utandırdınız.
sadece sizin değil, forumdaki hiçbir üyenin benim iznime ihtiyacı olmadığını söylemem bile yersiz olur sanırım.

Saygılar
öd tengri aysar; kişi oglı kop ölgeli törümiş.
Kullanıcı avatarı
Hsnmrycl

Re: Bir Çin Saatinin Anatomisi

Mesaj gurcaglar » 04 Ara 2013, 00:46

Değerli Arkadaşlar ersinbulun,Tolgi06, Erdem35,

Teşekkür ederim. Evet Çin malı demek her daim kötü, kaka, sahte üretim demek değildir. Tarihçesini bildiğiniz, soyunu sopunu saptadığınız mekanizma sizi üzmez. Özgün bir üretim ve tasarım olur.
Sevgili Emre Bey,

Maksadım sizi utandırmak değildi. Sadece çok çok eski ve asla kurtulamadığım bir alışkanlık olarak izin isteme alışkanlığının yansımasıydı. Bu arada yazının gövdesi çeviridir, ve son bir saat içinde yapılmıştır, dönüp kontrol edemedim, pek çok Türkçe hatası vardır mutlaka, bunun için af dilerim herkesten.

Virus konusunda haklısınız. Sanırım yakında gelecek bu virus. Ayrıca madem yazınızda sözünü ettiniz SeaGull firmasının ürettiği mekanik kronograflardan Çin Hava Kuvvetleri pilotları için üretilmiş ST19 modelinin yeni üretimi geçen hafta elime ulaştı. Şu sıralar onunla tatlı bir "balayı" yaşamaktayım. Aslında biraz enerjim olsaydı onu da ayrı bir "thread" olarak yazacaktım. Ama enerjim bitti bu akşam. Umarım en kısa zamanda yazabilirim.

Selamlar, iyi dilekler,
A.G.
En son gurcaglar tarafından 04 Ara 2013, 00:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Japon Saat Kullanıcı İncelemeleri - Japanese Watch User Reviews

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 26 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners