TSF Y覺l覺n Saati 2012: Y覺l覺n Komplikasyonlu Saati

eitli Anketlerin Oyland覺覺 B繹l羹m

Y覺l覺n Komplikasyonlu Saati

Badollet Ivresse
6
5%
Bulgari by Daniel Roth Carillon Tourbillon
4
3%
Frederique Constant Slimline Tourbillon
8
7%
Greubel Forsey Quadruple Tourbillon Secret
18
15%
Jaeger-LeCoultre Duom癡tre Sph矇rotourbillon
47
40%
L.Leroy Osmior R矇gulateur Tourbillon Squelette
6
5%
Patek Philippe Split-Seconds Chronograph
28
24%

Toplam oy : 117

Re: TSF Y覺l覺n Saati 2012: Y覺l覺n Komplikasyonlu Saati

Mesaj Thevenin » 24 Ara 2012, 08:39

sedir yazd覺:Tourbillon saate bir fonksiyon eklemediinden bir komplikasyon olarak kabul edilmiyor.
Bu nedenle listeyi veya anketin ad覺n覺 deitirmek gerekli.
Bunu pifpaf s繹ylemiti:
viewtopic.php?f=199&t=10219#p167143

Kendi gorusu sayilabilir o. Standart kullanici ve kullanim kosullari icin hicbir ise yaramayan komplikasyonlar denilebilir :D Kronograf, GMT, guc rezerv gostergesi, " perpetual calendar ", " minute repeater ", es kaza belki kurtadam panpalarim icin ay fazi, hatta bir Planetarium - oehh :D - kadar kullanisli bir komplikasyon degiller.

Bu noktada tanimlar ve genel kabuller onemli. Genelgecer, cogu marka tarafindan kullanilan tanimlara gore bir " saat " icin saat, dakika ve saniye disinda her sey bir komplikasyon :D Elbette bununla beraber dereceler onemli. Ornegin gorsellik haricinde bir amaci olmayan mekanizmanin asiri inceligi bile bir komplikasyon derecesi; cunku bu bir " challenge ". Anahtar kelime bu. Literaturde tourbillon teknik komplikasyonlar arasinda. Diger ornekler misal hizli tarih degisim mekanizmasi, " hacking " saniye ve bunlarin uygulanma sekilleri.

Daha berraklastirmak icin Tourbillon'a cok benzer ama her gun gormedigimiz bir ornek; Foudroyante saniye :D Saniyede ornegin 6 kez hareket etmesi disinda aynen tourbillon gibi gorsellik haricinde herhangi bir olcum icin kullanilabilecek hicbir islev eklemiyor, aynen step motor terk donuyor :D " Secondes-morte/deadbeat " de buna eklenebilir zorlanirsa.

Ote yandan saate bir " fonksiyon " ekleyen ve bayilarak baktigimiz yildiz haritasi, zaman denklemi gibi astronomik komplikasyonlarin ise ayarlanmalari bir yana, profesyonel bir " fonksiyon " olarak kullanilmalarinin en iyi ihtimalle saka olacagini soylemek de dogru olur diye dusunuyorum :D

:arrow: http://fr.wikipedia.org/wiki/Complication_%28horlogerie%29
Thevenin
Kullan覺c覺 avatar覺
Thevenin

Ya: 36
Kay覺t: 31 Eki 2010, 04:30

Mesaj sedir » 24 Ara 2012, 09:20

Ben senden yanay覺m Thevenin.
Zaten ben de o konuda tourbillon'u komplikasyon olarak and覺覺m i癟in bu cevab覺 alm覺, derin bilgim olmad覺覺 ve fonksiyon ekleme gibi bir anafikre dayand覺覺 i癟in kabul etmitim.
Asl覺nda kelime olarak komplikasyon, karma覺kl覺k, kar覺覺kl覺k gibi anlamlar i癟eriyor. Bu nedenle saf kelime olarak yakla覺nca tourbillon iyi bir komplikasyon. Senin yorumun da bu bir "challenge" diyerek ayn覺 fikri pekitiriyor.

imdi bu mesaj覺n覺 gidip spifpaf'覺n mesaj覺n覺n alt覺na cevap olarak yap覺t覺raca覺m, anlamayacak :lol: .
Terc羹me etmeye kalkaca覺m, o da olmayacak ;) .
Neyse 繹ylece kals覺n. O komplikasyon demesin, biz diyelim :thumbup: .
Asl覺nda bu konuda eer buralardaysa Modern60'覺n fikrini de dinlemek isterdim dorusu.
Vakit nakittir.
Kullan覺c覺 avatar覺
sedir

Ya: 61
Kay覺t: 07 Nis 2010, 21:03

Mesaj Frax » 24 Ara 2012, 09:24

Bu konuda 癟eitli kabuller var ancak ben de thevenin gibi d羹羹n羹yorum, benim okuduklar覺m da bu y繹nde idi :) T羹rk癟e olarak dorudan kar覺l覺k bulmu bir kelime olmamas覺 da sorun olarak g繹r羹lebilir.
Kullan覺c覺 avatar覺
Frax

Kay覺t: 27 Ara 2009, 15:36

Mesaj asymptote » 24 Ara 2012, 10:50

Ben pifpaf gibi d羹羹n羹yorum. Bence tourbillon bir komplikasyon deil "fine craft". Tourbillonu komplikasyondan sayacaksak co-axiali de saymal覺y覺z..
"Evrende en b羹y羹k ziyan, sorgulama yeteneini yitirmi bir beyindir." - A. Einstein
Kullan覺c覺 avatar覺
asymptote

Kay覺t: 11 Ara 2010, 14:28

Mesaj sedir » 24 Ara 2012, 12:08

Komplikasyon karma覺kl覺k anlam覺na geliyor dersek tourbillon en iyi komplikasyondur, ama Thevenin'in de verdii Wikipedia balant覺s覺ndaki gibi saat, dakika ve saniyeden sonraki fonksiyonlar olarak tan覺mlarsak, Seiko 5 komplikasyonludur da, bu listenin ba覺ndaki Badollet Ivresse komplikasyonsuzdur.
Yani b羹t羹n mesele tan覺mda yat覺yor.
Vakit nakittir.
Kullan覺c覺 avatar覺
sedir

Ya: 61
Kay覺t: 07 Nis 2010, 21:03

Mesaj Baran » 25 Ara 2012, 19:56

Ben Patek diyorum deme sebebimde en cok onun g繹r羹nt羹s羹n羹 begenmem :D
Kullan覺c覺 avatar覺
Baran

Ya: 39
Kay覺t: 02 ub 2011, 23:10

Mesaj Ahbob » 25 Ara 2012, 19:59

JLC bambaka bir d羹nya. Onun arkas覺ndan da benim i癟in GF geliyor.
Kullan覺c覺 avatar覺
Ahbob

Ya: 30
Kay覺t: 26 Eyl 2010, 20:06

Mesaj drk » 25 Ara 2012, 20:00

Girlfriend? :D
Kullan覺c覺 avatar覺
drk

Kay覺t: 20 Nis 2010, 23:24

ncekiSonraki

D繹n TSF Anketler - Polls

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 24 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners