TSF Anket: Hangi Kordon Materyali?

Çeşitli Anketlerin Oylandığı Bölüm

Hangi Kordon Materyali?

Çelik
162
36%
Deri
141
31%
Titanyum
38
8%
Silikon-Kauçuk
48
11%
Nato-Zulu
29
6%
Çelik-Altın
15
3%
Altın
8
2%
Seramik
6
1%
Platin
9
2%

Toplam oy : 456

Re: TSF Anket: Hangi Kordon Materyali?

Mesaj Emre » 28 Kas 2012, 14:03

Drk yazdı:Orijinal Panerai kayışlarındaki özen ve kalite Hisrch'in 20 dolarlık hiçbir kayışında yok elbette ;) Yapandan çok nasıl yaptığı önemli :thumbup:

Doruk burada kıyas 20 dolarlık kayışlar değil. Bütün modeller olarak ele aldığında Panerai orjinal kayışlarının kalitesi çok yüksek değil. Belli başlı modellerin kayışlarına özeniyorlar gerisini sallıyorlar. Zaten bu yüzden aftermarket kayışlar bu kadar çok tutuluyor. Orjinal kayışların bazısı 200 franka satılırken millet gidip 200-300 euro verip başkasından kayış alabiliyor.

Audemars Piguet kayışına baktığında hayran kalıyorsun. Panerai'de aynı durum söz konusu değil. İnsanları kayış üretmeye iten şey de bu zaten. Bu kadar büyük bir markanın kayışına bakılınca 'E bu yapılır ki!' denmemesi lazım.

Daha çok dikkat çekmek istediğim şey işin prestij boyutu. Panerai şimdiki saatlerinin yanında 200 dolarlık saatler de üretebilir, çok da para kazanabilir. Ama bu prestijini zedelemekten başka bir işe yaramaz. Kayışta da bunun böyle olması lazım ben hiç bir fark görmüyorum.

Baran Hirsch şu anda piyasada lider konumda zaten. Fiyat/Performans olarak en mantıklı çözüm Hirsch. Ama Panerai'ye çok yakıştığını düşünmüyorum. Zaten Panerai bence yakın zamanda dışarıya kaptırdığı kayış pazarını geri almak için başka çözümlere yönelebilir.
T S F = P A Y L A Ş I M
Kullanıcı avatarı
Emre
Editor

Mesaj drk » 28 Kas 2012, 16:27

Dediğin gibi bazı kayışlar çok iyi, bazıları ise fiyatını hak etmiyor. Aftermarket'in bu kadar tutulmasının sebebi ise kişilerin zevkine göre kişiselleştirme imkanının bolluğu. 200-300 euroya çok az kayış var ama, abp ve birkaç butik üretim :?

AP kayışını yapmak zor, panerai nispeten kolay, Panerai tarz olarak farklı kayışlara çok açık, AP bence değil. Panerai zaten kayış değişimini teşvik eder nitelikte saatler yapıyor ;)
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj mucadeleci » 28 Kas 2012, 16:37

Drk yazdı:Dediğin gibi bazı kayışlar çok iyi, bazıları ise fiyatını hak etmiyor. Aftermarket'in bu kadar tutulmasının sebebi ise kişilerin zevkine göre kişiselleştirme imkanının bolluğu.200-300 euroya çok az kayış var ama, abp ve birkaç butik üretim :?

AP kayışını yapmak zor, panerai nispeten kolay, Panerai tarz olarak farklı kayışlara çok açık, AP bence değil. Panerai zaten kayış değişimini teşvik eder nitelikte saatler yapıyor ;)

Bence de durum bundan ibaret.
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

Mesaj fsinan » 28 Kas 2012, 17:36

Her saatin duruşu başka. Bir Oris Diver silikon, bir de kokulu silikon kayışla yıkılıyor bence.

Ama genel olarak bence çelik.
"Money has no owners, has spenders". -Omar
Kullanıcı avatarı
fsinan

Mesaj SeRxx » 28 Kas 2012, 19:36

Çelik bilezik vazgeçilmezlerimden olup diğer çeşitleri ise tamamen kasaya/modele uyumluluğuna bakarak tercih ederim.

Deri kayışlar içinde dana derisini pek beğenmiyorum.

Bazı spor saatlerde kullanılan Silikon/Kauçuk kayışlar ise beni benden alıyor .
Kullanıcı avatarı
SeRxx

Mesaj Emre » 28 Kas 2012, 21:15

Drk yazdı:Dediğin gibi bazı kayışlar çok iyi, bazıları ise fiyatını hak etmiyor. Aftermarket'in bu kadar tutulmasının sebebi ise kişilerin zevkine göre kişiselleştirme imkanının bolluğu. 200-300 euroya çok az kayış var ama, abp ve birkaç butik üretim :?

Kişiselleştirme imkanının bolluğu kısmına katılıyorum. Güzel denebilecek kayışlar 140 dolar civarında, orjinal kayışı kenara koyup ben bunu takarım denecek kadar güzel kayışlar 240 dolar civarında. Tamamen dikişi, derisi vs. benim istediğim gibi olsun diyorsan 1000 dolara kadar çıkabiliyor fiyat + shipment + gümrük.

Exotic deriler işin içine girdi mi fiyat genelde yükseliyor. Yükselmek de zorunda çünkü bu derilerden yapılan ürünleri satmak için CITES belgesi temin etmek durumundasınız. Yoksa gümrüğe takılma riski çok yüksek. ABD gibi ülkelerde gümrükten geçmesi imkansız.

Bence AP kesinlikle farklı kayışlara müsait hatta belki Panerai'den daha müsait ama üretim çok zor :) Bağlantı noktaları sıkıntılı. Hublot, Ulysse Nardin gibi markalar da böyle.

Özet olarak Panerai kayışlarını beğenmiyorum ve ileride bu duruma el atıp kayıştan dışarıya verdiği parayı da kendisine çekmenin yollarını arayacak. Bunu bilinçli yapıyormuş gibi görünüyor ama hiç zannetmiyorum.
T S F = P A Y L A Ş I M
Kullanıcı avatarı
Emre
Editor

Mesaj drk » 28 Kas 2012, 21:33

En fazla birkaç aya eski görünümünü kaybedecek, birkaç yılda da ciddi şekilde deformasyona uğrayacak bir ürüne 1000 dolar vermek ne kadar mantıklı tartışılır :? Senede birkaç defa özel günlerde kullanırım deniliyorsa ayrı tabi ;)
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj Emre » 28 Kas 2012, 22:11

Drk yazdı:En fazla birkaç aya eski görünümünü kaybedecek, birkaç yılda da ciddi şekilde deformasyona uğrayacak bir ürüne 1000 dolar vermek ne kadar mantıklı tartışılır :? Senede birkaç defa özel günlerde kullanırım deniliyorsa ayrı tabi ;)

Valla işçiliği ve kalitesi çok yüksek, dayanıklı bir kayışa çok param olsa 1000 dolar verebilirdim. Bu sonuçta çantalar, cüzdanlar, kemerlerde de böyle. 100 dolara da var, 10.000 dolara da var. Fiyatı etkileyen bir sürü faktör söz konusu.
T S F = P A Y L A Ş I M
Kullanıcı avatarı
Emre
Editor

ÖncekiSonraki

Dön TSF Anketler - Polls

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 31 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners