Motorsiklet Tavsiyesi

Genel Otomotiv Konular─▒n─▒ Bulabilece─činiz B├Âl├╝m

Re: Motorsiklet Tavsiyesi

Mesaj okaymm » 17 Kas 2015, 00:52

Sevgili Baran,bu forumda sayende ilk yaz─▒m.:)Saat konusunda siz de─čerli arkada┼člar─▒ takip ederek bir┼čeyler ├Â─črenmeye ├žal─▒┼č─▒yorum.Konu motosiklet olunca es ge├žmek istemedim.Motosiklet bir tutku ve sevgi i┼čidir.─░├žinde bu filiz ye┼čermeye ba┼člad─▒ysa art─▒k ├Ân├╝ne ge├žemeyece─čin duygulara haz─▒r olmal─▒s─▒n.:)
Maalesef ├╝lkemizde motosiklet kullanmak ba┼čl─▒ ba┼č─▒na bir risktir.Tabi risk demek i├žinde her t├╝rl├╝ kavram─▒ bar─▒nd─▒r─▒r. Onun i├žindir ki e─čitim almak zorunday─▒z.├ťlkemizde ehliyet edinilme ├žok y├╝zeysel bilgilerle yap─▒lmakta bunun sonu├žlar─▒da yetersiz kalmaktad─▒r.
Motosiklet e─čitimleri bir ka├ž a┼čamada yap─▒l─▒r.Bunlar,ba┼člang─▒├ž e─čitimi,paket e─čitim,master e─čitimi,birebir e─čitim v.s gibi.Ba┼člang─▒├ž e─čitimi motosiklet kullanmaya yeni ba┼člayanlar i├žin verilen e─čitimdir.Paket e─čitim ise motosiklet kullananlara verilen 2 g├╝nl├╝k e─čitimdir.1.g├╝n├╝ trafi─če kapal─▒ alan da motosiklete hakimiyet ve dar alan manevralar─▒ ,panik fren gibi v.s bilgileri kapsar.2.g├╝n├╝ karayolunda uygulamal─▒ devam eder.
B├╝t├╝n e─čitim kurumlar─▒ ─░ngiltere bazl─▒ sistemden faydalan─▒rlar.Hepsinin kitab─▒ ayn─▒d─▒r.Burada ├Âne ├ž─▒kan e─čitmenlerin bilgi beceri anlat─▒m ve senin olay─▒ ├žabuk kavraman dad─▒r.Konuya hakim olmak ad─▒na e─čitim kurumlar─▒n─▒n ├╝cretsiz sunumlar─▒na dinleyici olarak kat─▒lman─▒ ├Âneririm.
├ľrnek vermek gerekirse ART Moto Akademi,G─░S Akademi,OMM gibi kurumlar bu alanda faliyet g├Âstermektedir.Tabi bunlardan ba─č─▒ms─▒z e─čitim verenlerde var.Bu kurumlar uluslaras─▒ akreditasyon a sahipleridir.
Bilgi olarak California superbike school e─čitimleri pistte kullan─▒m a─č─▒rl─▒kl─▒d─▒r.G├╝nl├╝k kullan─▒m─▒n─▒z i├žin ├Âncelikli de─čildir.
Sorular─▒n olursa bildi─čim kadar yard─▒mc─▒ olmaya ├žal─▒┼č─▒r─▒m.
En son okaymm taraf─▒ndan 17 Kas 2015, 01:09 tarihinde d├╝zenlendi, toplamda 1 kere d├╝zenlendi.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
okaymm

Kay─▒t: 08 A─ču 2011, 10:48

Mesaj Baran » 17 Kas 2015, 01:06

Ben gercekten bu i┼či laf olsun diye yapan yerlerden ziyade gercekten ├Â─čretici ehliyetten sonrada egitim alabilece─čim biryerden ├Â─črenmek istiyorum.Motoru hava atmak i├žin degil gercekten severek ve bilerek kullanmak i├žin alaca─č─▒m.Gidip herhangi bir motor al─▒p baslayabilirdim ehliyete bile gerek yok kafam─▒ g├ÂZ├╝m├╝ k─▒ra k─▒ra ├Â─črenebilirdim ama 2015 olmu┼č bilin├ž ├ža─č─▒nday─▒z bu kadar imkan varken hepsinden faydalanmak en do─črusu.Araba hata affeder ama motor asla.B├╝t├╝n bunlar─▒n yan─▒nda gidip motor montu bakt─▒m giydim kask─▒ takt─▒m motorun ├╝st├╝ne oturdum acay─▒p ho┼čuma gitti oraya girmiyorum :) ─░┼čin k├Ât├╝ yan─▒ k─▒┼č aylar─▒na denk geldi bu karar─▒m o yuzden san─▒r─▒m birka├ž ay kapal─▒ garajda motoru iZleyip temizlemekle gececek k─▒┼č mevsimi benim i├žin.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Baran

Ya┼č: 34
Kay─▒t: 02 ┼×ub 2011, 23:10

Mesaj Haspirin » 17 Kas 2015, 03:07

Kawasaki Ninja 250SL nas─▒ld─▒r? ABS se├žene─či de var. http://kawasaki.com.tr/motosiklet/Ninja250SL/ninja250SL.html
Baran'─▒ anl─▒yorum ├ž├╝nk├╝ ben de tecr├╝besiz olmama ra─čmen racing seviyorum. Bildi─čim kadar─▒yla 250 cc olanlar tam anlam─▒yla racing geometrisinde olmuyor, s├╝r├╝┼čte yine de problem olur mu?
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Haspirin

Kay─▒t: 09 Kas 2009, 12:25

Mesaj emrerd » 17 Kas 2015, 08:17

okaymm yazd─▒:Bunlar,ba┼člang─▒├ž e─čitimi,paket e─čitim,master e─čitimi,birebir e─čitim v.s gibi.Ba┼člang─▒├ž e─čitimi motosiklet kullanmaya yeni ba┼člayanlar i├žin verilen e─čitimdir.Paket e─čitim ise motosiklet kullananlara verilen 2 g├╝nl├╝k e─čitimdir.1.g├╝n├╝ trafi─če kapal─▒ alan da motosiklete hakimiyet ve dar alan manevralar─▒ ,panik fren gibi v.s bilgileri kapsar.2.g├╝n├╝ karayolunda uygulamal─▒ devam eder.
B├╝t├╝n e─čitim kurumlar─▒ ─░ngiltere bazl─▒ sistemden faydalan─▒rlar.Hepsinin kitab─▒ ayn─▒d─▒r.Burada ├Âne ├ž─▒kan e─čitmenlerin bilgi beceri anlat─▒m ve senin olay─▒ ├žabuk kavraman dad─▒r.Konuya hakim olmak ad─▒na e─čitim kurumlar─▒n─▒n ├╝cretsiz sunumlar─▒na dinleyici olarak kat─▒lman─▒ ├Âneririm.
├ľrnek vermek gerekirse ART Moto Akademi,G─░S Akademi,OMM gibi kurumlar bu alanda faliyet g├Âstermektedir.Tabi bunlardan ba─č─▒ms─▒z e─čitim verenlerde var.Bu kurumlar uluslaras─▒ akreditasyon a sahipleridir.
Bilgi olarak California superbike school e─čitimleri pistte kullan─▒m a─č─▒rl─▒kl─▒d─▒r.G├╝nl├╝k kullan─▒m─▒n─▒z i├žin ├Âncelikli de─čildir.
Sorular─▒n olursa bildi─čim kadar yard─▒mc─▒ olmaya ├žal─▒┼č─▒r─▒m.

Malesef bu yanl─▒┼č bir bilgi.Yine yukar─▒daki yaz─▒da ge├žen "california bike school" ingiltere bazl─▒ sistem den faydalanmaz ve kitab─▒ da "motosiklet yol sanat─▒" n─▒ yazan emekli polisin kitab─▒ olmay─▒p, Keith Code (eski s├╝per bike yar─▒┼č├ž─▒s─▒) un yazd─▒─č─▒ "bile─či b├╝kmek" tir.
Kald─▒ ki s─▒rf bununla da kalmay─▒p honda e─čitimi ve gymkhana temelli japon ekol├╝ bamba┼čka bir ├Â─čretidir.├ľrne─čin siz Omm ciler panik frende debriyaj─▒ s─▒kars─▒n─▒z, japon ekol├╝ motor frenini de kullanmay─▒ ├Â─čretir.Sizin sistem "virajda fren yapmay─▒n" der, japon ekol├╝ "belli ┼čartlar alt─▒nda bal gibi fren yap─▒l─▒r" der, sizin ekol d├Ârt parmak fren kulland─▒r─▒r, di─čeri "iki parmak da olur" der.
A┼ča─č─▒daki videolar gymkhana yar─▒┼čmalar─▒ndan(japonlarda at binicili─či yeteneklerini g├Âstermek ve k─▒yaslamak ama├žl─▒ festivallerdir.modern ├ža─čda otomobil ve motosikletlere uyarlanm─▒┼čt─▒r.ciddi e─čitimleri vard─▒r, japon motorsikletli polisleri de bu e─čitimlerden ge├žer.), dar alanda motosiklete hakimiyet temal─▒ ve zamana kar┼č─▒.On board videodaki fren kullan─▒m─▒na dikkat.
https://www.youtube.com/watch?v=BKFOrdl4U1Y
https://www.youtube.com/watch?v=ULkKtxLsPCs
https://www.youtube.com/watch?v=pVoXGGXRl5k
┼×imdi ben hangisi do─čru mevzuuna girmeyece─čim, ama salt birisini kabul edemezsiniz.Ben i┼čin e─čitiminin, teknik anlamda bu i┼če hakim pist s├╝r├╝c├╝leri taraf─▒ndan pistte verilmesinden yanay─▒m.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
emrerd

Kay─▒t: 06 Eyl 2015, 12:09

Mesaj Baran » 17 Kas 2015, 08:30

Bana pist e─čitimine falan gerek yok yahu Bagdat Caddesinde f─▒t─▒ f─▒t─▒ gezicem :) ┼×aka biryana Japon ekol├╝n├╝n tarz─▒n─▒ begendim
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Baran

Mesaj okaymm » 17 Kas 2015, 10:49

Bilgi yanl─▒┼č de─čil.Sadece bir c├╝mleden hareketle bu sonuca varman─▒z da tam bilgi de─čil.
Pist s├╝r├╝┼č├╝ yapacaksan─▒z dediginiz do─čru.Benim vurgulamak istedi─čim de
buydu.G├╝nl├╝k kullan─▒mda malesef ├žok kullanmayaca─č─▒niz bir e─čitim.Gymkhana da bu ba─člamda yol kullan─▒m─▒nda ihtiyac─▒n─▒z olan kullan─▒m ┼čekli de─čil. Burda ├Ânemli olan motosiklet ve yol tecr├╝besi olmayan birinin ihtiyac─▒ olan bilgilerdir.Yoksa sizin bahsetti─činiz e─čitim sekilleri
daha ├╝st s├╝r├╝c├╝ler veya pistte kullanmak isteyenler i├žin zorunlu olan e─čitim ┼čekilleri dir.
Bir ├Ârnek vermek gerekirse ald─▒─č─▒m─▒z e─čitimde ├Ân frenin dar alam manevralar─▒nda ve 20km s├╝rat in alt─▒nda kullan─▒lmamas─▒d─▒r.Sebebi a─č─▒rl─▒k da─č─▒l─▒m─▒n─▒n ├Ân frenin kullan─▒m─▒yla motosiklettin ├Âne do─čru yatma e─čilimine girmesi ve sonucunda 200 k├╝sur kg l─▒k motoru devirebilmenizdir. ┼×imdi bu basit bilgi g├╝nl├╝k kullan─▒m─▒nda bir ihtiya├žt─▒r.Pistte veya Gymkhan da size bir anlam ifade etmez. Burada do─čru olan ihtiyac─▒n─▒za g├Âre bilgi ve e─čitim almakt─▒r. Bir ├Ârnek daha cross kullan─▒yorsan─▒z da─čda bay─▒rda ├žamurda hoplay─▒p z─▒playacaksan─▒z hangi e─čitime ihtiya├ž duyars─▒n─▒z gibi.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
okaymm

Kay─▒t: 08 A─ču 2011, 10:48

Mesaj manil » 17 Kas 2015, 11:04

yahu ├žok detaya girmeye gerek yok, buradaki insanlar daha motor kullanmay─▒ bilmiyor... :)

Kendi fantastik d├╝┼č├╝ncemi s├Âyleyeyim;

Baran,

bu e─čitimler (ki dedi─čim gibi Alman ekol├╝ olan Yunuslardan ve Japon ekol├╝ olan Honda'dan e─čitim ald─▒m) trafikte normal insanlar─▒n oldu─ču ├╝lkelere g├Âre dizayn edilmi┼č e─čitimlerdir.

Zincirlikuyu ├╝st ge├žit alt─▒nda olan kuryelerden birisi ile 2-3 saat e─čitim ayarlay─▒n, onlar en do─črusunu size s├Âyler... brute survival niyetine.

trafikteki t├╝m pi├žlikler, bunlarla m├╝cadele y├Ântemleri, apa├ži ve barzolara kar┼č─▒ s├╝r├╝┼č v.s. v.s.

kendi ad─▒ma konu┼čay─▒m, california super bike veya gymkhana pratik hayatta kendine g├╝ven d─▒┼č─▒nda ├žok ┼čey getirmez diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. Kendine g├╝venerek s├╝ren zaten kaza olas─▒l─▒─č─▒n─▒ da otomatikman indirir o ayr─▒ mevzu ama ┼ču mant─▒k olmas─▒n; "gymkhana'ya kat─▒ld─▒m; haliyle e-5'te pa┼čalar gibi s├╝rerim."

├Âyle bi d├╝nya yok ├╝lkemizde maalesef.

netice: e─čitime kat─▒l; m├╝mk├╝nse kuryelerden teknik taktik al. :)
ÔÇťSome people feel the rain. Others just get wet.ÔÇŁ

Bob Marley
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
manil

Kay─▒t: 14 ┼×ub 2014, 12:33

Mesaj Baran » 17 Kas 2015, 11:47

Kurye degilde pizzac─▒lardan e─čitim almak laz─▒m, bikere bilin├žli sekilde vurdurucam birini biyere arabayla
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Baran

Mesaj emrerd » 17 Kas 2015, 12:00

Okaymm;
─░lk yaz─▒n─▒zdan OMM e─čitiminin d├╝nyaca kabul g├Ârm├╝┼č ve t├╝m s├╝r├╝c├╝ler taraf─▒ndan benimsenmi┼č bir metod oldu─ču anla┼č─▒l─▒yor.B─▒ bilgi yanl─▒┼č.

Bahsi ge├žen metod, bir ya da onlarca do─čru bilgi i├žerse de hala otoriteler aras─▒nda fikir birlikteli─či olu┼čturulmam─▒┼č onlarca da tart─▒┼čmal─▒ ├Â─čreti sunmaktad─▒r.Bana g├Âre en anlaml─▒ ├Â─čretisi "yava┼č s├╝r├╝n" ├Â─čretisiyken ( engin balaban ve eski yar─▒┼č├ž─▒ serhat k─▒lavuz bu konuda ├žok titizlerdir) baz─▒ e─čitmenleri yeni yetme s├╝r├╝c├╝lerle "yol e─čitimi" ad─▒ alt─▒nda h─▒z s─▒n─▒rlar─▒n─▒ delik de┼čik etmektedir.
Konuyu uzatmak taraftar─▒ de─čilim, arkada┼č─▒m─▒z─▒n sorusu kaynamas─▒n, ancak bilgi verirken ├žok daha dikkatli olmal─▒y─▒z.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
emrerd

Kay─▒t: 06 Eyl 2015, 12:09

Mesaj eraslani » 17 Kas 2015, 12:28

T├╝m bu e─čitimlerde emniyet ┼čeridinin motor yolu olmad─▒─č─▒ anlat─▒lm─▒yor mu?
Bence trafikte motorlar─▒n en b├╝y├╝k riski heryerden gitme hakk─▒n─▒ kendilerinde g├Ârmeleri..
san─▒r─▒m i┼či bilin├žli ve kurall─▒ yapan buradaki dostlar ve di─čer motorcularda bu durumdan zarar g├Âr├╝yorlard─▒r..├ž├╝nk├╝ ayn─▒ muameleye maruz kal─▒yorlar ┼čonu├žta.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
eraslani

Ya┼č: 42
Kay─▒t: 26 Oca 2012, 13:03

Mesaj Baran » 17 Kas 2015, 14:15

Bildi─čim kadar─▒yla emniyet ┼čeridi motorlara legal hale getirildi ben ├Âle biliyorum
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Baran

Mesaj Bg17 » 17 Kas 2015, 14:58

Tartisma cok derinlesmis yaw, aslinda iyi olmus, bilgi bilgidir fazlasi olmaz.

Bir kac yil duzenli motor kullandim. Hala arada sirada binerim.

Ilk motora bindigimde ciddi korkmustum, hala her ustune oturdugumda korkarim. Belki de bu yuzden hic ciddi kaza yapmadim ve hayattayim.

Baran, benim hayata dair genel gozlemim, ayni kategoride iki hobi zor gidiyor, misal ben daliyorum, bir turlu yelken e gereken vakti ve emegi harcayamadim, ne zaman denizle ilgili bir sey yapacak olsam ibre scubaya kayiyor. Halbuki 3 tane yelken kursu bitirdim, amator denizci belgemi aldim vs. Bu durumda otomobil gibi bir hobin varken motora vakit ve emek ayirabilir misin iyi degerlendir.

Yanlis anlamadiysam sahil trafiginden bunaldigin icin motor dusunuyorum demissin. Derdine ne kadar derman olur emin degilim. Bir kac dakik kazandirir tabii, ama sandigin gibi vizir vizir gidemeyebilirsin. Benim fikrim, istanbulda trafigi atlatmanin en iyi yolunun trafige cikis saatini ayarlamak yonunde oldugu.

Motora binince aslinda arabanin ne kadar guvenli oldugunu anliyorsun.

Tavsiyem sirf trafigi atlatmak icin motor alma. Eger gercekten bu nedenle istiyorsan scooter fazla fazla yeter. Ben hic gocunmadan binerim, super rahat bir alet.

Motor tipine gelirsek, keyfe keder. Ama 250cc kesin az gelecek 3 ay icinde, nedeni de motor da iki kisi yokus yukari cikarken cekmeyince sinir olacaksin.

Kendime gore motor alacak olsam 1200 bmw alirim. 650 gs baslangic ve devami icin fazla fazla yeter. Ama acayip pahalidir tabii.

Kisaca, motor alma, arabayla alternatif rota ve saatde trafige cikmaya calis derim.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Bg17

Kay─▒t: 27 Oca 2012, 07:42

├ľncekiSonraki

D├Ân TSF Otomotiv & Motorsporlar─▒ - Automotive & Motorsports

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 1 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners