Motorsiklet Tavsiyesi

Genel Otomotiv Konular─▒n─▒ Bulabilece─činiz B├Âl├╝m

Re: Motorsiklet Tavsiyesi

Mesaj emrerd » 16 Kas 2015, 16:38

Trafikteki otomobillerden nas─▒l sak─▒naca─č─▒n─▒ e─čitimle ├Â─čreniyoruz.├çok tasalanmaya gerek yok.250 cc 25-30 HP motorda racing oturu┼č pozisyonuna bence hi├ž gerek yok ama illa ki racing olacak ise
http://www.yamaha-motor.eu/tr/products/ ... f-r25.aspx
http://honda.com.tr/motosiklet/super-sp ... -250r-2015

Benim tavsiyem ise;
https://www.google.com.tr/search?q=mt+2 ... hJJT9DM%3A
Bu ├╝stteki y─▒l sonuna en erken gelir.250 lik MT...

http://www.ktm.com/tr/naked-bike/200-duke/

G├Ânl├╝ne g├Âre olsun.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
emrerd

Kay─▒t: 06 Eyl 2015, 12:09

Mesaj Baran » 16 Kas 2015, 17:36

├ľneriler i├žin cok tesekk├╝rler ├Âncelikle.Alt─▒n Elbiseli adam─▒ takip ediyorum onunda tavsiyesi honda 250 R ama art─▒k s─▒f─▒r─▒ ├╝retilmiyor onun yerine 300 l├╝k geliyor oda ba┼člang─▒c motoru i├žin pahal─▒.2. El 250R cok mant─▒kl─▒ duruyor oturu┼č pozisyonu nispeten rahat kullan─▒m─▒da yumusak p─▒r p─▒r bir motor.Benim anlad─▒─č─▒m kadar─▒yla ─▒slak ┼čanz─▒man tercih etmem gerekiyor cunku kuru tipte vites d├╝┼č├╝r├╝rken gaz acmak gerekiyormu┼č arka lastik kitlenmemesi i├žin.Bu arabadaki heel and toe tekni─čiyle ayn─▒ arabada ┼čak─▒r ┼čak─▒r yap─▒yorum etapta ama motor acemisi olan biri i├žin hi├ž pratik olmasa gerek.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Baran

Ya┼č: 34
Kay─▒t: 02 ┼×ub 2011, 23:10

Mesaj manil » 16 Kas 2015, 18:58

Baran, motosikletin aerodinami─či arabadan ├žok farkl─▒.

A├ž─▒k├žas─▒ ─▒slak/kuru ┼čanz─▒man duymad─▒m ama bahsetti─čin husus her motorda, genel olarak arka ├žark─▒n boyutuna ba─č─▒ml─▒ olmakla birlikte, de─či┼čen bir t├Âlerans aral─▒─č─▒na sahiptir. Kimisinde bu ├žok hissettirir, kiminde ├žok fark etmez.

Ben ilk motora derbi senda 125 super moto ile ba┼člam─▒┼čt─▒m. Bilenler an─▒msar, kavrama noktas─▒ hi├ž ka├ž─▒rmaya gelmez; kazara vites d├╝┼č├╝r├╝rken arka lastik y├╝ksek devirden ├Ât├╝r├╝ yanlay─▒nca ziplenmi┼č bi├žimde hatim indirmi┼čtim. D─▒┼čar─▒dan bakanlar artistik hareket olarak g├Ârm├╝┼č oysa ki.

Arabadan en b├╝y├╝k fark─▒n ┼ču olacak; iki elin ve iki aya─č─▒n─▒ etkin kullanman laz─▒m. Bunlar olurken, yol kontrol├╝, ileri - geri trafik, aynalar hepsi g├Âzetimin alt─▒nda olmal─▒.

Motor sinir sistemini en ├žok zorlayan ┼čey, arabadan ge├žece─čin i├žin beynin i┼čleme/analiz k─▒sm─▒ ile arac─▒ y├Âneten ayaklar─▒na komut g├Ânderirken ki zaman konforuna motorda sahip de─čilsin. Bu husus motora yeni ba┼člayan herkesin ba┼čl─▒ca sorunu ve ayn─▒ zamanda profesyonel kullan─▒c─▒ dahi olsa kazalara sebebiyet veren en ├Ânemli husus kan─▒mca.

Yine tavsiyem ┼ču; haftasonu ├žok erken saatte (hava ayd─▒nlan─▒r ayd─▒nlanmaz) bo┼č sokaklarda ├žok yava┼č s├╝ratte trafi─če ├ž─▒k─▒┼č denemeleri yapman. Yoku┼č yukar─▒ kalk─▒┼č, d├Ân├╝┼č, stop ettirme, tekrar ├žal─▒┼čt─▒rma.... v.s. ─░lk etapta hepsini k─▒sa s├╝rede yapamazsan dahi, beyin komut vermeye al─▒┼č─▒yor. El ayak koordinasyonun geli┼čir.

Yapmaman gereken: ├ľ─črendi─čini d├╝┼č├╝n├╝p hemen akar trafi─če ├ž─▒kman.

Kendi ad─▒ma s├Âyleyeyim; Yunus timlerinde g├Ârevli e─čitmen unvanl─▒ arkada┼č─▒mla birebir ├žal─▒┼čma, 60 saat pratik e─čitim, off road tecr├╝besi, g├╝nde 970 km yol yapma (tam bir aptall─▒kt─▒ ama yapt─▒m)ya ra─čmen motora korkarak binerdim. Hala da ├Âyleyim...

Not: Ben de k─▒sa s├╝re sonra tekrar motor almay─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum.
ÔÇťSome people feel the rain. Others just get wet.ÔÇŁ

Bob Marley
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
manil

Kay─▒t: 14 ┼×ub 2014, 12:33

Mesaj Baran » 16 Kas 2015, 20:32

Verdi─čini ├Âneriler benim i├žin cok ├Ânemli,gercekten vucut kordinasyonum geli┼čmeden trafi─če c─▒kmay─▒ d├╝┼č├╝nm├╝yorum.Zaten erken uyan─▒yorum 5 gibi,yollar bo┼čken herg├╝n c─▒k─▒p iyice pi┼čmek en do─črusu.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Baran

Motorsiklet Tavsiyesi

Mesaj darksider » 16 Kas 2015, 20:50

emrerd yazd─▒:

.

Mt 02 gelecekse;
+1

Manil 'in ilk mesaj─▒na noktas─▒ virg├╝l├╝ne kat─▒l─▒yorum. (├ľnemi var ise 10 y─▒ll─▒k ehliyet, uzun+┼čehiri├ži 30.000 km yol yapan birisi olarak)
En son darksider taraf─▒ndan 16 Kas 2015, 22:30 tarihinde d├╝zenlendi, toplamda 1 kere d├╝zenlendi.
Nothing lasts forever, and we both know hearts can change...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
darksider

Ya┼č: 38
Kay─▒t: 07 Nis 2015, 17:58

Mesaj emrerd » 16 Kas 2015, 20:58

Islak kavrama, motor ya─č─▒n─▒n i├žinde ├žal─▒┼čan 2 den fazla, ├žo─ču zaman 5 ile 7 aras─▒ plakan─▒n bulundu─ču kavrama tipiyken; kuru kavrama otomobillerde ki gibi bask─▒ ve balatadan olu┼čan kavrama tipidir.arka lasti─čin kilitlenmesi ile ilgisi yoktur.Kilitlenmeyi ├Ânleyen sistem ├žok plakal─▒ ─▒slak debriyajlara eklenebilen kayd─▒rmal─▒ kavramad─▒r ve genellikle y├╝ksek performansl─▒(kompresyonu ├žok y├╝ksek makinalar) motorlarda bulunur.250 lik makinada arka lasti─či debriyajla kilitlemek i├žin fazlas─▒yla sa├žma hareketler laz─▒m.Fren manetini iki parmak kullananlar frenajla birlikte vites k├╝├ž├╝lt├╝rken ara gaz─▒ ile arka lastik- ┼čanz─▒man h─▒z─▒n─▒ yakla┼čt─▒rabilirler.Bu da aktarmay─▒ koruyan, sars─▒nt─▒y─▒ engelleyen, kilitlenmeyi ├Ânleyen bir vites k├╝├ž├╝ltme olur.(Aynen heel and toe gibi)
Yol kullan─▒m─▒nda iki parmak manet kullan─▒m─▒ pek ├Ânerilmez.Hatta baz─▒ yar─▒┼č├ž─▒lar da d├Ârt parmak kullan─▒r.elimizin ser├že ve yan─▒ndaki parma─č─▒ ile di─čer iki parma─č─▒na farkl─▒ sinirler gider(ulnar ve karpal sinir) d├Ârt parmak s─▒k─▒lan frende hissiyat─▒n daha iyi oldu─ču s├Âylenir.
Bunlar k├╝├ž├╝k hacimle yap─▒lacak 15-20 k km den sonra pratik edilecek ileri s├╝r├╝┼č teknikleridir.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
emrerd

Mesaj emrerd » 16 Kas 2015, 21:05

darksider yazd─▒:
emrerd yazd─▒:
Benim tavsiyem ise;
https://www.google.com.tr/search?q=mt+2 ... hJJT9DM%3A

.

+1

Manil 'in ilk mesaj─▒na noktas─▒ virg├╝l├╝ne kat─▒l─▒yorum. (├ľnemi var ise 10 y─▒ll─▒k ehliyet, uzun+┼čehiri├ži 30.000 km yol yapan birisi olarak)

Hocam bahsetti─činiz tecr├╝be gayet ├Ânemli.Zira internette 14 ya┼č─▒nda kulaktan dolma bilgi payla┼čan ama motor selesine oturmam─▒┼č ├žocuktan tutun, lasti─činin %30 luk rezervini hi├ž kullanmadan lastik eksperli─čine soyunmu┼č antrapoz amcaya nelere rastlad─▒m.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
emrerd

Mesaj Clk » 16 Kas 2015, 22:27

Baran Istanbul trafigi icin benim tavsiyem Vespa olur. Hem hafif, ve kullanimi kolay hem de "Life Style" bir ├╝r├╝n.

Kaza sansin Istanbul'da cok y├╝ksek. Arkadasim yogun trafikte duran araclarin arasindan d├╝s├╝k s├╝ratle giderken orta seritte kapiyi acan bir dingo y├╝z├╝nden hastanelik oldu.

Yukarida yazdigim iki paragrafin ├Âzeti. Ben Istanbul sartlarinda kesinlikle motor tavsiye etmem. Alacaksan da Vespa 125 :thumbup:
T├ťRK'├╝m!!! ├ťlkem T├ťRKIYE CUMHURIYETI, bayragim T├ťRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Kay─▒t: 17 Kas 2009, 02:03

Mesaj redbaron » 16 Kas 2015, 23:16

Motosiklet zehiri al─▒nm─▒┼č, bundan sonra yapman gereken korkmaya devam etmek ve motosiklet s├╝rerken s├╝rekli kendini korumak. Bu sayede uzun y─▒llar motosiklet s├╝rersin. Motosiklet ├╝st├╝nde trafikte hakl─▒ ├ž─▒kmak i├žin sak─▒n u─čra┼čma, trafikte canl─▒ kalmaya odaklan daha ├žok. Sinirlerine her zaman ama her zaman hakim ol, defansif s├╝r├╝┼č├╝ ├Â─čren, e─čitim al. Motosiklet k├╝lt├╝r├╝n├╝ i├žine sindir, apa├ži olma, ├žakal olma (istersen ol tabi ama motosiklet ├╝zerinde de─čil :) )

Gelelim motosiklet se├žimine;

1. ─░kinci el al─▒nmas─▒ konusuna kat─▒l─▒yorum, ├ž├╝nk├╝ belki motordan so─čuyacaks─▒n, belki de b├╝y├╝k ihtimalle ├žok seveceksin ve istedi─čin tarz motora daha rahat karar verebilecek hale geleceksin, ilk motorunu kolayca satabilmek b├╝y├╝k avantaj olacak.
2. Mutlaka ABS'li bir motor al. ├ľzellikle ├Ân tekerin kaymas─▒ durumunda d├╝┼čmek ka├ž─▒n─▒lmaz, ABS bunu b├╝y├╝k ├Âl├ž├╝de engelleyecektir. Art─▒k hepimiz biliyoruz ki ABS fren mesafesini k─▒saltmaya de─čil, direksiyon hakimiyetini korumaya yar─▒yor. Bu motosiklette ├žok daha ├Ânemli
3. Acemiler i├žin motosikleti ├Âzellikle durdu─ču yerde, d├╝┼č├╝k h─▒zlarda y├Ânlendirmek, manevra yapmak ba┼člang─▒├žta zor. O sebeple iki aya─č─▒n─▒ yere basabildi─čin motosiklet se├žmek ak─▒ll─▒ca ve tabi ki ayn─▒ sebepten dolay─▒ hafif motor se├žmek laz─▒m.
4. Ya┼č 30, bence yeterli olgunlu─ča ula┼č─▒lm─▒┼čt─▒r, trafik tan─▒nm─▒┼čt─▒r, motosikletli g├Âr├╝nce g├Âz├╝ d├Ânen ┼č├Âf├Âr tipleri tan─▒n─▒yordur, bunlardan nas─▒l uzak durulaca─č─▒ tecr├╝be edilmi┼čtir (nas─▒l u─čra┼č─▒laca─č─▒ demiyorum, nas─▒l uzak durulaca─č─▒ diyorum :)) O y├╝zden gaz tepkileri sa─č─▒r, yani nispeten sa─č─▒r bir motosiklet ile ba┼člaman─▒n vakti gelmi┼č say─▒l─▒r. (d├╝┼č├╝k hacimli denmesinin sebebi budur, hatay─▒ tolare edebilecek bir makina olmas─▒ i├žin ├Âyle denir, ancak ├Ârne─čin 2 zamanl─▒ 250'lik bir kros makina alabilece─činiz tehlikeli makinalardan birisidir, ├ž├╝nk├╝ gaz tepkileri ├žok keskindir, durduk yere kafan─▒za ge├žebilir :)
5. Motosikleti ciddiye al, mutlaka e─čitim al.,
6. Son olarak da... mutlaka e─čitim al demi┼č miydim =)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
redbaron

Ya┼č: 48
Kay─▒t: 22 Eki 2015, 10:43

Mesaj Baran » 16 Kas 2015, 23:31

Yazan t├╝m arkadaslara cok tesekk├╝rler,oturup her mesaj─▒ 2 ┼čer kez okudum.

Bulent abi sana gelince, vespa bedava olsa binece─čim bir motor degil hakaret sayar─▒m ahahahha :) ┼×aka biryana mask├╝len aletleri seviyorum belki Italyada ya┼časayd─▒m 2. Motor olarak e┼čime al─▒rd─▒m bir vespa :)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Baran

Mesaj Tgm » 16 Kas 2015, 23:41

Motoru da otomobil gibi kullanacaksan alma abi :? ger├žekten ciddi riskleri var
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Tgm

Ya┼č: 32
Kay─▒t: 24 ┼×ub 2014, 15:17

Mesaj Baran » 17 Kas 2015, 00:40

Otomobil konusundaki bilgi birikimim,tecr├╝bem ve yetene─čim malesef motorda yok,motor konusunda bir h─▒rs─▒mda yok zaten bakal─▒m yavas yavas ├Âprenicem
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Baran

├ľncekiSonraki

D├Ân TSF Otomotiv & Motorsporlar─▒ - Automotive & Motorsports

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 4 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners