Motorsiklet Tavsiyesi

Genel Otomotiv Konular─▒n─▒ Bulabilece─činiz B├Âl├╝m

Motorsiklet Tavsiyesi

Mesaj Baran » 16 Kas 2015, 10:58

Forum ├žo─čunlu─ču otomobillere ve motorsporlar─▒na olan merak─▒m─▒ az cok biliyordur,bu ya┼č─▒ma kadar motorsikletlere olan merak─▒m 2 teker oldu─čunu bilmekle s─▒n─▒rl─▒yd─▒,hatta sag─▒mdan solumdan v─▒z─▒r v─▒z─▒r ge├žen tek teker yapan aynama vurup gecen motokuryeler sebebiylede ho┼članm─▒yordum.Arnavutk├Âye ofis act─▒ktan sonra ├╝zerine yakla┼č─▒k 1 senedir k─▒z arkadas─▒m dolay─▒s─▒yla s─▒k s─▒k ortakoye gidip gelmem dolay─▒s─▒yla trafikten pes etmi┼č durumday─▒m.Son birka├ž ayd─▒r youtube kanallar─▒nda Alt─▒n Elbiseli Adam ve di─čerlerinin neredeyse t├╝m programlar─▒n─▒ izleye izleye cevremde motor sahibi olan arkadaslar─▒m─▒nda gazlamas─▒yla motor olay─▒na sempatim artt─▒.

Netice itibariyle bir motor alma d├╝┼č├╝ncesine s─▒cak bakar hale geldim.Tarz olarak racing motorlar beni cezbediyor ve ├Â─črendi─čim kadar─▒yla bu i┼če kurye motorlar─▒yla ba┼člamak ehliyet almak ve 2. El bir motorla ba┼člamak ├Âneriliyor.Ba┼čtan a┼ča─č─▒ korumal─▒ ayakkab─▒ bellik kask vs ekipman─▒ en iyisinden alma d├╝┼č├╝ncesine kat─▒l─▒yorum.

Ben 600 l├╝k motorla ba┼člad─▒m a─č─čbi kendi kendime ├Â─črendim 3 ay sonra tek tekere ba┼člad─▒m kafas─▒nda degilim otomobili yalad─▒m yuttum ama motorlarla ilgili cok cahilim o yuzden bilin├žli insanlardan fikir almak istiyorum.Ben ehliyet ekipman al─▒p s─▒f─▒r bir 250lik racing kasal─▒ makine alsam ka├ž ayda ├Â─črenirim istanbulda ba┼č─▒m belaya girermi efendide kullansam geberme riskim gercekten cokmu yuksek? Aran─▒zda motor sahibi ├╝yelerin oldu─čunu bildi─čimden konu acmak istedim.

Cevremde beni tan─▒yanlar alma geberirsin yaz─▒k olur dedi─či i├žin beni o kadarda yak─▒ndan tan─▒mayan sizlere dan─▒┼čmak istedim.Do─črusu marka modeller hakk─▒nda hi├ž fikrin yok.250 lik alma 3 ayda ├ž├Âzersin ├╝st├╝nden inmezsin sonra satmak i├žin ugras─▒rs─▒n diyen co─čunlukta ama amele gibide al─▒p biyere yap─▒┼čmak istemiyorum do─črusu neyse o sekilde ilerlemek istiyorum.Hayat─▒mda sadece 1 kere motor kulland─▒m oda yunanistanda arkamda biri daha varken sag─▒ solu d├Âk├╝len bir scooter d─▒ 10 dakka sonra cambazl─▒k yapmaya ba┼člad─▒m :) ─░┼čin ┼čakas─▒ biryana ne yapayim bana ak─▒l verin abilerim.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Baran

Ya┼č: 33
Kay─▒t: 02 ┼×ub 2011, 23:10

Re: Motorsiklet Tavsiyesi

Mesaj invicta » 16 Kas 2015, 11:09

Baran Merhaba,

├ľncelikle ─░stanbulda motorsiklet alman─▒ ├Ânermiyorum. 10 y─▒ll─▒k A2 ehliyeti olan ama motosikleti olmayan biriyim. Ben cesaret edemedim sat─▒n almaya. Maalesef T├╝rkiyede di─čer s├╝r├╝c├╝ler motosikleti ara├žtan saym─▒yor ve yokmu┼č gibi davran─▒yor. Yok illa ki al─▒r─▒m dersen Ka─č─▒thanedeki G─░S Akademi yada Gebzedeki Honda Akademide kurs alman─▒ ├Âneriyorum. Scooter yada kurye motoru fark etmiyor hepsi de yeterince tehlikeli, o nedenle e─čitim ┼čart. Kask kullan─▒m─▒ ve se├žimi ├žok ├Ânemli, mutlaka iyi bir kask alman─▒ ├Âneririm, kask ki┼čiye ├Âzeldir ve kask─▒ "0" almal─▒s─▒n zira kask─▒n ikinci eli olmaz.

Motosiklet tercihinde mutlaka ABS li bir model almal─▒s─▒n. Suzuki'nin bu anlamda 20-22 bin TL seviyelerinde ABS sistemli motosikletleri var. Yine internette bulabilece─čin e─čitim videolar─▒ ve kitaplar─▒ var. Bunlar─▒ mutlaka incelemeni ├Âneririm. Motosiklette kazalar Allah g├Âstermesin ilk bir ka├ž Km ile seyahetin sonundaki son bir ka├ž km de oluyor % 90. Bunun haricinde hayat kurtaracak ip u├žlar─▒ var. Kazas─▒z belas─▒z s├╝r├╝┼čler diliyorum.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
invicta

Kay─▒t: 30 Nis 2011, 13:44

Mesaj cagatay1903 » 16 Kas 2015, 11:44

Racing bak─▒yorum demi┼čsin Baran ama e┼čim ┼ču anda xmax 250 cc kullan─▒yor. Hatta zorlu da g├Ârm├╝┼čt├╝n hat─▒rlarsan.
Belki ba┼člang─▒├ž i├žin uygun olabilir, biz ├žok memnunuz elden ├ž─▒karmanda kolay olacakt─▒r ikinci el piyasas─▒ g├╝├žl├╝ bir model.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
cagatay1903

Ya┼č: 37
Kay─▒t: 10 Mar 2014, 15:52

Mesaj Baran » 16 Kas 2015, 12:01

Arkada┼č─▒mdada xmax var cokda sat─▒ld─▒ biliyorum ama ben scooter istemiyorum,sebebide ku├žuk tekerin ve taburede oturma pozisyonunun cok dengeli olmad─▒─č─▒n─▒ s─▒kca duymam.Tasar─▒m ve oturu┼č pozisyonu sebebiyle racingler ho┼čuma gidiyor.Motoru bacag─▒n aras─▒na al─▒p kullanma olay─▒ denge ac─▒s─▒ndan daha ideal deniliyor.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Baran

Mesaj eraslani » 16 Kas 2015, 12:15

Motor olay─▒ g├╝zel ho┼č..ancak giderken bir d├╝nya ekipman giy tak ├ž─▒kar Vs. Gitti─čin yerde robocop gibi ortal─▒kta kalmak falan..bana ├žok pratik g├Âr├╝nm├╝yor..zevkine binilecekse ayr─▒..
Bu arada motor bilgi tecr├╝bem yazl─▒k scooterc─▒s─▒ d├╝zeyinde :)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
eraslani

Ya┼č: 41
Kay─▒t: 26 Oca 2012, 13:03

Mesaj Baran » 16 Kas 2015, 12:27

Ekipman olarak bi s─▒rt ├žantas─▒ i┼č g├Âr├╝r bence eldiven bellik vs i├žin.Ayakkab─▒lar cok cirkin almay─▒ d├╝┼č├╝nm├╝yorum pantalon olarakda normal kotla ayn─▒ g├Âr├╝nen kevler pantalonlar var.Benim i┼čim tak─▒m elbise gerektirmedi─či i├žin o konuda problem ya┼čamam
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Baran

Mesaj manil » 16 Kas 2015, 12:51

Sevgili Baran,

Motorda ├žo─čunlu─ču uzun yolda olan 20K ├╝zeri tecr├╝beye sahibim. Motorla ilgili bi iki tavsiye vermek isterim.

1-) Ba┼člang─▒├ž motoru olarak 250 cc ve ├╝zerini ilk ba┼čta tavsiye etmem. Tork, ivmelenme ve bunlardan daha ├Ânemlisi kendini kontrol alt─▒nda tutabilme en zor ┼čey.

2-) Umar─▒m dedi─čim olmaz ama motosikleti oldu─ču yerde d├╝┼č├╝rmek de dahil olmak ├╝zere (bu tuhaf ka├žmas─▒n, her zaman olur) kesinlikle ve kesinlikle ilk 2 y─▒l i├žinde ├Ânemli - ├Ânemsiz kaza yapacaks─▒n. Bunu g├Âz ├Ân├╝ne al.

3-) Full koruma her zaman en iyisi. Burada yanl─▒┼č bir alg─▒ var ve hi├ž kimse kendine bi ┼čey olmayacak san─▒yor, motorda yerden kesildi─činde ya da ne bileyim darbe sonucu u├žtu─čunda alt─▒ndaki motorun asl─▒nda ├žok g├╝├žl├╝ bir makine oldu─čunu idrak ediyorsun. Bunu kesinlikle akl─▒ndan ├ž─▒karma.

4-) Oynak eklemlerin ve yere ilk temas edecek diz, el, ayak gibi uzuvlar─▒n olabildi─činde korumal─▒ olmas─▒ gerekir. buradan alaca─č─▒n en ufak yaralanma bile seni minimum 2-3 hafta motor kullanamaz hale getirir.

5-) E─čitim zorunluluk. Tavsiyem Honda Akademi olacakt─▒r. Oraya gitti─činde motoru olabildi─čince zorla hatta cesaret edersen kendini d├╝┼č├╝k h─▒zda kukalarla olu┼čturulan virajlarda motorun ├╝zerinden at, yere d├╝┼č ve o hissiyat─▒ ya┼ča.

6-) ─░nternette abuk sabuk dola┼čan stopie, wheelie gibi videolar─▒ izleme. onlar safi gazd─▒r. Omurlar─▒nda olacak bir ezikli─či ├Âmr├╝n boyunca ya┼čars─▒n.

7-) ─░lk alaca─č─▒n 250 cc motorun ├Âmr├╝ max 1 y─▒l olacak. ona g├Âre temiz ikinci el al.

8-) kendini fazla racinge kanalize etti─čini g├Âr├╝yorum. B├Âyle yapmaman laz─▒m bence. h─▒z tatmini de─čil sadece olay. v├╝cudunun rahat etmesi laz─▒m. Anatomin de motora uygun olacak. O sebeple chopper, enduro, super moto b├╝t├╝n tarzlar─▒ denemelisin.

9-) imkan─▒n varsa, alaca─č─▒n motora ek olarak, toplama-├ž─▒kma malzemeden yap─▒lm─▒┼č ├žin mal─▒ kros al ve toprakta adeta pert et. Sana kazand─▒racaklar─▒ emin ol, verdi─čin paradan daha fazla olacak.

10-) Motorda ilk h─▒zdan ziyade, d├╝┼č├╝k h─▒zlarda d├Ân├╝┼če ├žal─▒┼č. Bunu en iyi Honda Akademi, G─░S v.s. de yapars─▒n.

11-) ┼×ehiri├žinde minib├╝s, taksi, doblo, osmanl─▒ tu─čral─▒ ya da bayan ┼čof├Âr├╝n kulland─▒─č─▒ herhangi bir ara├žtan uzak dur. ─░lk yazd─▒klar─▒m kasapt─▒r, sonuncusu karars─▒z s├╝rd├╝─č├╝ i├žin sana kaza yapt─▒r─▒r. Yoksa ba┼č─▒na i┼č al─▒rs─▒n.

12-) ┼×imdilik ├Âzetle, 250 CC Commuter motor. (Yamaha uygun) + fazla iddial─▒ olmayan standart kask + eldiven + Mont + ayakkab─▒.

13-) Kurumsal bir yerden e─čitim ve bu e─čitimde limitleri zorlaman hatta a┼čman.

daha ├žok ┼čey yazard─▒m da, akl─▒ma geldik├že ve ihtiya├ž olduk├ža belirtirim.

Motor, bir insan─▒n binebilece─či en zevkli ula┼č─▒m arac─▒d─▒r. Heves etmi┼čsen %99 bineceksin g├Âz├╝yle bak─▒yorum.
ÔÇťSome people feel the rain. Others just get wet.ÔÇŁ

Bob Marley
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
manil

Kay─▒t: 14 ┼×ub 2014, 12:33

Mesaj emrerd » 16 Kas 2015, 13:27

15 y─▒ld─▒r motosiklet kullanan (2 y─▒l askerlik vesaire aras─▒ var) y├╝zbinlerce km yapm─▒┼č bir motorcuyum.Hala, senenin 365 g├╝n├╝ e┼čimi i┼če b─▒rak─▒r al─▒r─▒m motorla.Nisan ay─▒nda 0 km ald─▒─č─▒m motor 16600 km de.
manil arkada┼č─▒m─▒n mesaj─▒na %100 kat─▒l─▒yorum.├ľzellikle Honda e─čitimi tamamen kapal─▒ alan ve ├žok ba┼čar─▒l─▒, daha ileride california bike school dan istanbulpark pistinde e─čitim alabilirsin.
Yukar─▒daki mesaja nacizhane bir ka├ž ekleme yapmak isterim;
250 cc racing motor olmaz!(eskiden 2 zamanl─▒lar vard─▒ onlar─▒ kar─▒┼čt─▒rmayal─▒m ┼čimdi) Seni daha do─čal otutturan motosikletler ├žok daha uygun bence(suzuki inazuma, KTM duke) Kald─▒ ki ilk motorda yap─▒lacak sakarl─▒klar d├╝┼č├╝n├╝lerek ├žok pahal─▒ bir ┼čey olmamas─▒nda yarar var.
Motosiklete bineceksen EGOnu kenara koyacaks─▒n!├ľl├╝m kolay─▒, bitki gibi ya┼čayanlar g├Ârd├╝m, ├žok gen├ž cenazesine gittim inan bana...Dikkatli olmal─▒s─▒n.
Motosikletin; bisiklet annesi, otomobil babas─▒d─▒r.Trafik tecr├╝besi, g├╝├žl├╝ otomobillerle ha┼č─▒r ne┼čir olmak baz─▒ avantajlar sa─člar.Ama unutulmamas─▒ gereken motosikletin bam ba┼čka bir ┼čey oldu─čudur.Silah gibidir, ┼čakas─▒ olmaz, eyvah─▒n pe┼činden ko┼čulmaz!
─░yi kullanmak ciddi beceri ister.Uzun s├╝re kullanmak al├žak g├Ân├╝ll├╝l├╝k ve sab─▒r ister.
┼×imdiden kazas─▒z belas─▒z keyifli s├╝r├╝┼čler.Tekerin d├╝z bass─▒n.
Not:E─čitimi s├Âylemi┼č miydim?!!!
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
emrerd

Kay─▒t: 06 Eyl 2015, 12:09

Mesaj khef » 16 Kas 2015, 13:37

Manilin t├╝m s├Âylediklerine katilmakla birlikte, kendimden de bir ka├ž ornek vererek ekleme yapmak isterim.

├ľncelikle ihtiyac─▒n─▒za g├Âre motor tarz─▒n─▒z─▒ belirleyin. Sadece ┼čehir i├žinde kullan─▒p, uzun yol yapmayaca─č─▒m diyorsaniz Yamaha MT-125 gibi bir giri┼č seviye motor yahut X-Max gibi bir maxi scooter ba┼člang─▒├ž i├žin ideal. MT'nin s─▒k─▒┼č─▒k trafikteki hareket kabiliyetine kar┼č─▒l─▒k xmax'in oturus pozisyonu ve geni┼č(2 adet full face kask ve ekstralar alabilen) bagaj hacmi ├žok ba┼čar─▒l─▒. Ben haftaici tak─▒m elbise giydigim i├žin xmax tercih etmi┼čtim ve iki y─▒l(20.000 km) kulland─▒m. Hondanin da benzer modelleri var, bakabilirsiniz. Racingler ise ├žok g├╝zel motorlar fakat do─čru oturu┼č pozisyonu ve konfor sunmadigi i├žin bence istanbul trafi─čine uygun de─čiller.

Uzun yol yapar─▒m derseniz se├ženekler ├žok(enduro, touring, sport-touring gibi) fakat burada tecrubesizliginiz devreye giriyor. ├ç├╝nk├╝ 250 cc ve alt─▒ uzun yol i├žin pek uygun de─čil. Xmax 250 ile iki kere Orta Karadenize gitmi┼č biri olarak s├Âyleyebilirim ki yetersiz kal─▒yor. Ancak biraz tecr├╝be kazand─▒ktan sonra bu se├ženek d├╝┼č├╝n├╝lebilir.

12 y─▒ldan fazla bir suredir istanbulda motor kullan─▒yorum ve trafikten kurtulman─▒n tek yolunun motorsiklet oldu─čuna inan─▒yorum. Hem bireysel hem de genel olarak ─░stanbul trafi─či a├ž─▒s─▒ndan. Bu sebepten mutlaka motor kullanmaya ba┼člay─▒n Baran. :thumbup:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
khef

Ya┼č: 37
Kay─▒t: 07 Mar 2014, 13:02

Mesaj Baran » 16 Kas 2015, 16:12

Bu zamana kadar keyfi binmek i├žin ald─▒─č─▒m her otomobilin illa bir┼čeyini begendi─čim i├žin sat─▒n ald─▒m,bu tasar─▒m olabilir cabrio olu┼ču olabilir motor g├╝c├╝ olabilir ama illa bir┼čeyine tutulup ald─▒m.Motorlara 2 ayd─▒r bak─▒yorum inceliyorum,enduru ve harley tarz─▒ bana inan─▒lmaz uzak.Racing motorlar cok ho┼čuma gidiyor durdu─ču yerde gidiyormu┼č gibi duran aletler.Motoru sehiri├žinde kullan─▒cam mesafe olarakta ayda 1 kez sapancaya gidip gelebilirim hepsi o.250cc de ba┼člang─▒c motoru olarak tipi g├╝zel ve yumu┼čak bir racing tavsiye edebilirmisiniz ne ├Ânerirsiniz.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Baran

Mesaj Baran » 16 Kas 2015, 16:15

Bilmedi─čim konularda iddia eden bir yap─▒m olmad─▒─č─▒n─▒ beni tan─▒yanlar bilir o yuzden 250cc bir motoru al─▒p ka┼čarlanmadan zorlayacak h─▒z yapacak biri degilim.Benim tek korkum trafikteki otomobiller.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Baran

Mesaj manil » 16 Kas 2015, 16:21

Yamaha ya da Honda'n─▒n 250'lik racingleri i┼čini g├Ârebilir. ─░kinci el sataca─č─▒n i├žin markay─▒ ├žok ├že┼čitlendirmeni tavsiye etmem. Bu ikisini elinden ├žabuk ├ž─▒kart─▒rs─▒n.

kawasaki alma. :) adam─▒ ├žok sa─člam ├Âp├╝yorlard─▒. San─▒r─▒m fiyat politikas─▒nda halen ├Âyleler.
ÔÇťSome people feel the rain. Others just get wet.ÔÇŁ

Bob Marley
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
manil

Kay─▒t: 14 ┼×ub 2014, 12:33

Sonraki

D├Ân TSF Otomotiv & Motorsporlar─▒ - Automotive & Motorsports

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 13 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners