Yerli ├ťretim Elektrikli Otomobil / EVT S1

Genel Otomotiv Konular─▒n─▒ Bulabilece─činiz B├Âl├╝m

Yerli ├ťretim Elektrikli Otomobil / EVT S1

Mesaj alt─▒k─▒rkbe┼č » 14 Eki 2015, 23:40

Spor g├Âr├╝n├╝m├╝ ve deneme s├╝r├╝┼člerindeki performans─▒ ile g├Âz dolduran EVT S1'e ┼čimdiye kadar yap─▒lan elektrikli otomobiller aras─▒nda seri ├╝retime en uygun ara├ž g├Âz├╝yle bak─▒l─▒yor. 3 y─▒ll─▒k b├╝y├╝k bir ├žal─▒┼čman─▒n eseri olan otomobil sat─▒┼ča sunuldu─čunda 50 bin dolar civar─▒nda fiyat─▒ olacak.

Hacettepe, Teknokent b├╝nyesinde tamamen yerli imk├ónlarla, yerli tasar─▒mla ve yerli m├╝hendislerle T├╝rkiye'nin ilk elektrikli otomobilini ├╝retti. Elektrikli otomobilin tasar─▒m─▒ndan bitimine kadar Teknokent m├╝hendislerinden ve Hacettepe ├ťniversitesi Otomotiv M├╝hendisli─či B├Âl├╝m├╝ ├Â─čretim ├╝yelerinden olu┼čan bir ekip g├Ârev ald─▒.

┼×asisi dayan─▒kl─▒ ve ├žok i┼člevli olmas─▒ i├žin y├╝ksek mukavemetli al├╝minyum ala┼č─▒ml─▒ olan araban─▒n g├Âvdesi ise lifli polimer, karbon fiber ve glass fiber malzemeleri ile g├╝├žlendirilmi┼č ┼čekilde ├╝retildi. EVT S1 aerodinamik g├Âvde tasar─▒m─▒ ve ola─čan├╝st├╝ d├╝┼č├╝k a─č─▒rl─▒─č─▒ sayesinde benzerlerine g├Âre olduk├ža az elektrik t├╝ketiyor. EVT S1 90km/saat sabit h─▒zda 100km'de sadece 10 kW saat enerjiye ihtiya├ž duyuyor. B├Âylece ┼čarj verimi de hesaba kat─▒ld─▒─č─▒nda, standart elektrik tarifesi (31 kr┼č/kW saat) ile km'de t├╝ketim yakla┼č─▒k olarak 4 kuru┼č oluyor.

EVT S1, tamamen elektronik sisteme sahip ve otomatik vitesli. Bataryalar zarar g├Ârmesin diye son h─▒z─▒ 180'e s─▒n─▒rlanan ara├ž, 0'dan 100 km'ye 7,5 saniyede ula┼č─▒yor. T├╝rk icad─▒ elektrikli otomobil 1050 kg a─č─▒rl─▒─ča sahip. 35 kW saat batarya kapasitesi olan otomobilin normal batarya ┼čarj s├╝resi 10 saat olup h─▒zl─▒ ┼čarj s├╝resi ise 30 dk. 141 beygir motor g├╝c├╝ne sahip EVT S1'in ├Ân ve arka s├╝spansiyon sistemi, T├╝rkiye ┼čartlar─▒na uyum sa─člamas─▒ i├žin ├žift sal─▒ncakl─▒ yap─▒ld─▒. Toplam 350 litrelik 2 adet bagaja sahip ara├ž 90 km/saat h─▒zla 300 km mesafe gidebiliyor. ─░stanbul- Ankara aras─▒n─▒ 18 liral─▒k elektrik enerjisi ile alabiliyor.

Arac─▒n par├žalar─▒n─▒n b├╝y├╝k k─▒sm─▒ Hacettepe ├ťniversitesi Otomotiv M├╝hendisli─či laboratuvar─▒nda, Ostim ve ─░vedik organize sanayi b├Âlgelerinde ├╝retildi. EVT S1, T├╝rkiye'ye Amerika'dan 150 bin dolara sat─▒lan elektrikli otomobil ile benzer ├Âzellikler ta┼č─▒yor. G├Âr├╝c├╝ye ├ž─▒kt─▒ktan sonra seri ├╝retim onay belgesi alarak seri ├╝retimi bekleyecek otomobile yat─▒r─▒mc─▒lar─▒n ilgisinin de yo─čun olaca─č─▒ d├╝┼č├╝n├╝l├╝yor. Belge al─▒nd─▒ktan sonra ilk etapta bin adet ├╝retilip piyasaya s├╝r├╝lecek. Spor elektrikli araban─▒n, makam ve d├Ârt kap─▒l─▒ aile modelleri ├╝zerinde ├žal─▒┼čan mucit ekibin 1,5 ay i├žinde elektrikli otomobilin ikincisini tamamlamak i├žin gizlilik i├žinde ├žal─▒┼č─▒yor.
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
alt─▒k─▒rkbe┼č

Ya┼č: 29
Kay─▒t: 14 Nis 2013, 20:20

Re: Yerli ├ťretim Elektrikli Otomobil

Mesaj raven » 14 Eki 2015, 23:46

Hay─▒rl─▒s─▒ olsun. Yerli markam─▒z i├žin de devlet ciddi ├žal─▒┼čmalar i├žinde 3 prototip kamuflajl─▒ ┼čekilde deneme s├╝r├╝┼č├╝ne ├ž─▒kt─▒ ve bas─▒na da tan─▒t─▒ld─▒. lakin bu ara├ž da dahil estetik ve tasar─▒m nam─▒na hi├ž bir ┼čey yok san─▒r─▒m millet olarak estetik yoksunuyuz.
D├╝┼č├╝n├╝yorum ├Âyleyse var─▒m, d├╝┼č├╝nemiyorum ├Âyleyse mal─▒m!
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
raven

Ya┼č: 48
Kay─▒t: 26 Nis 2013, 19:31

Re: Yerli ├ťretim Elektrikli Otomobil / EVT S1

Mesaj Baran » 15 Eki 2015, 07:38

Tigra 2015 :)
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Baran

Ya┼č: 34
Kay─▒t: 02 ┼×ub 2011, 23:10

Mesaj cyilmaz85 » 15 Eki 2015, 07:55

E─čer ger├žekten bu ara├ž g├╝venlik testlerini ge├žer ve seri ├╝retim k─▒sm─▒na gelirse b├╝y├╝k ba┼čar─▒.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
cyilmaz85

Kay─▒t: 02 A─ču 2015, 19:34

Mesaj mturann » 15 Eki 2015, 09:33

Ba┼čar─▒lar dilerim. ─░├žten yanmal─▒ motor teknolojisini biz ka├ž─▒rd─▒k. Bu saatten sonra benzinli dizel araba yapsan─▒z da d├╝nya pazar─▒ oturmu┼č durumda. ─░├žten yanmal─▒ motor pazar─▒ imkans─▒z. ─░n┼čallah elektrikli motor pazar─▒n─▒ ka├ž─▒rmay─▒z. Bu aralar tam zaman─▒ BMW, Honda ve ba┼čka markalar bu pazara kenar─▒ndan girdiler. Biz de tam zaman─▒n─▒ ka├ž─▒rmadan elektrikli ara├ž pazar─▒na girmeliyiz. Hay─▒rl─▒ olsun
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
mturann

Kay─▒t: 13 Kas 2014, 18:00

Mesaj Clk » 15 Eki 2015, 11:49

├ľnce saman ithal etmek zorunda kalmasaydik fena olmazdi hani :(

Her isimiz T├ťRK gibi, samanimiz yok gevis getirmeye elektrikli otomobille gitmeye calisiyoruz ahira :D

Not: Yukarida yazdiklarimla Hacettepe'li arkadaslarin basarisina g├Âlge d├╝s├╝rmek istemem. Hatta can-i g├Ân├╝lden tebrik ederim. :champ: Ben sadece sistemimizin temelsizliginden ve alaturka olusumuzda bahsetmeyse calistim.
T├ťRK'├╝m!!! ├ťlkem T├ťRKIYE CUMHURIYETI, bayragim T├ťRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Clk
Global Moderator

Kay─▒t: 17 Kas 2009, 02:03

Mesaj Archimed » 15 Eki 2015, 12:29

2006 Cadillac BLS kopyas─▒ yerine ├žok daha orjinal bir ara├ž..

Bunun yan─▒ s─▒ra; Sazan gibi bir ara├ž ├žal─▒┼čmas─▒n─▒ h├╝k├╝metin es ge├žmemesini beklerdim.

Motoru olmayan ┼×amil S74'├╝n bile Bakan'─▒n tan─▒t─▒m─▒n─▒ yapt─▒─č─▒ prototipten ├žok daha orjinal bir ├žal─▒┼čma oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum..

├ťniversitelerimizin bu t├╝r projeleri ticari olarak ba┼čar─▒l─▒ olmasa bile; ba┼čar─▒l─▒ m├╝hendisler yeti┼čtirmek i├žin iyi bir y├Ântem oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum.. T├╝rk ├╝niversitelerinin itibar─▒n─▒ b├Âyle projeler art─▒r─▒r; "copy+paste" usul├╝ makale say─▒s─▒na g├Âre terfi alan ├Â─čretim ├╝yeleri de─čil...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Archimed

Kay─▒t: 01 Eki 2011, 14:28

Mesaj alt─▒k─▒rkbe┼č » 15 Eki 2015, 14:09

Projede ├žal─▒┼čan arkada┼člar─▒n ger├žekten manevi olarak deste─če ve morale ihtiyaclar─▒ var. ├ľnemli olan teknolojilerini,aksamlar─▒n─▒ kendimiz ├╝retebilmek, dizayn vs vs de─či┼čtirilir d├╝zeltilir onlar sonraki i┼čler bence. Onlar─▒n ayn─▒ ┼čevkle ├žal─▒┼čmaya devam etmesi ├žok ├Ânemli. Tabiki bu m├╝hendisler sonraki y─▒llarda bu ├╝lkede kalmayacaklar─▒ i├žin ne ne kadar de─či┼čir oras─▒ muamma tabi. Ama ├╝lke olarak ├╝retibildi─čimiz ┼čeyler soba borusundan ibaret oldu─ču i├žin b├Âyle olaylar sevindirici oluyor :champ: Millile┼čtirme konusunda ise bug├╝n linkini g├Ârd├╝─č├╝m haberi okuyunca ├žok g├╝ld├╝rd├╝. G├╝n├╝n├╝z ┼čenlensin diye ekliyorum a┼ča─č─▒ya. Bunlar─▒n psikolojileri ├žok bozuk ;)
http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2015/10/15/milli-tokat
En son alt─▒k─▒rkbe┼č taraf─▒ndan 15 Eki 2015, 14:46 tarihinde d├╝zenlendi, toplamda 1 kere d├╝zenlendi.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
alt─▒k─▒rkbe┼č

Ya┼č: 29
Kay─▒t: 14 Nis 2013, 20:20

Mesaj Anesthesia » 15 Eki 2015, 14:13

alt─▒k─▒rkbe┼č yazd─▒:Projede ├žal─▒┼čan arkada┼člar─▒n ger├žekten manevi olarak deste─če ve morale ihtiyaclar─▒ vard─▒r eminim. ├ľnemli olan teknolojilerini,aksamlar─▒n─▒ kendimiz ├╝retebilmek, dizayn vs vs de─či┼čtirilir d├╝zeltilir onlar sonraki i┼čler bence. Tabiki bu m├╝hendisler sonraki y─▒llarda bu ├╝lkede kalmayacaklar─▒ i├žin ne ne kadar de─či┼čir oras─▒ muamma tabi. Ama ├╝lke olarak ├╝retibildi─čimiz ┼čeyler soba borusundan ibaret oldu─ču i├žin b├Âyle olaylar sevindirici oluyor :champ: Millile┼čtirme konusunda ise bug├╝n linkini g├Ârd├╝─č├╝m haberi okuyunca ├žok g├╝ld├╝rd├╝. G├╝n├╝n├╝z ┼čenlensin diye ekliyorum a┼ča─č─▒ya. Bunlar─▒n psikolojileri ├žok bozuk ;)
http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2015/10/15/milli-tokat

Lpg'li olaym─▒┼č iyiydi
├ľzg├╝r kalana kadar imza mimza yok
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Anesthesia

Ya┼č: 43
Kay─▒t: 16 Kas 2012, 17:24

Mesaj Bg17 » 15 Eki 2015, 14:27

Arkadaslar ben sizden farkli dusunuyorum. Eger birseyler uretmek istiyorsak, daha yapici bir caba icinde olmamiz lazim, ayni zamanda biryerden baslamak gerekiyor. Acikcasi ortaya cikan prototip hic fena degil, tabiki eksikleri olacak. Sonucta 100 yildir otomobil tasarlamiyoruz.

Acaba bugun butun dunyanin bindigi hyundai olk ciktiginda ne durumdaydi? Kore de kimse baska arabaya binmiyor, iyide olsa olmasada. Ayip olarak goruluyor.

Ortada hic de fena olmayan bir baslangic var, hicbir basari bir gunde kazanilmaz. Konuda milli bilinc olmazsa, sadece sermaye ile yurumez.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Bg17

Kay─▒t: 27 Oca 2012, 07:42

Mesaj Baran » 15 Eki 2015, 14:49

Teknolojisinin ba┼čar─▒s─▒n─▒ sorgulam─▒yorum ama yurtd─▒┼č─▒ndada b├╝y├╝k ba┼čar─▒lara imza atm─▒┼č bircok T├╝rk otomobil tasar─▒mc─▒s─▒ mevcutken bu tasar─▒m kaba tabirle cok tel ma┼ča olmu┼č.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Baran

Ya┼č: 34
Kay─▒t: 02 ┼×ub 2011, 23:10

Mesaj Tgm » 15 Eki 2015, 14:56

Maddi, manevi bu ├žocuklar─▒n arkas─▒nda durmak gerekir :thumbup: Projeye ba─č─▒┼č yap─▒labiliyor mu acaba?
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Tgm

Ya┼č: 32
Kay─▒t: 24 ┼×ub 2014, 15:17

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    G├Âr├╝nt├╝leme
    Yazar

D├Ân TSF Otomotiv & Motorsporlar─▒ - Automotive & Motorsports

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 1 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners