1969 Mercedes 280SE W108 Projemiz

Genel Otomotiv Konular─▒n─▒ Bulabilece─činiz B├Âl├╝m

1969 Mercedes 280SE W108 Projemiz

Mesaj onatozer » 09 Mar 2013, 06:53

Merhaba arkada┼člar,forumdaki birka├ž arkada┼č─▒n ara├žla yak─▒n ilgisi ve merak─▒ beni ├žok mutlu etti, toplulu─čumuza ├Âzel mini bir ba┼čl─▒k a├žmak istedim. Asl─▒nda ilk g├╝nden beri arac─▒ tamamen bitirmeden g├Ârsel payla┼č─▒m yapmay─▒ pek d├╝┼č├╝nm├╝yordum ancak s├╝rece sizlerin de dahil olmas─▒n─▒n ho┼č olaca─č─▒na karar verdim.

Hikayemize gelirsek; y─▒llard─▒r klasik otomobil d├╝nyas─▒yla i├žli d─▒┼čl─▒ olmama ra─čmen ├Ânceleri ilgim genellikle amerikan klasiklerineydi. Hala bu ilgim devam etse de senelerle birlikte kasl─▒ amerikanlar─▒n yerine zarif avrupa klasikleri daha fazla dikkatimi ├žekmeye ba┼člad─▒. 16-17 ayl─▒k bir '70 mustang tecr├╝bemden ald─▒─č─▒m gazla bu sefer g├╝nl├╝k de kullanabilece─čim bir klasik aray─▒┼č─▒na girdim. ├ľnceleri 60'lar─▒n sonlar─▒ndaki Impala'lar─▒ndan bir tane garaja koymay─▒ d├╝┼čl├╝yordum. Fakat bir g├╝n yolda birden bire ─▒┼č─▒klardan bir ara├ž ge├žti, Simsiyah bir Mercedes'ti ge├žen. Hemen yolumu de─či┼čtirdim tak─▒ld─▒m pe┼čine sa─č─▒n─▒ solunu inceledim. Klasik olsun olmas─▒n hep bir Mercedes fanati─či olarak bir anda a┼čk─▒ tam kalbimde hissettim, bu ara├žtan bir tane de benim olmal─▒yd─▒. Sonra uzun uzun ara┼čt─▒r─▒p okumad─▒─č─▒m inceleme, girmedi─čim forum, konu┼čmad─▒─č─▒m usta kalmad─▒. G├Ârd├╝─č├╝m ara├ž klasik SL'lerden sonra t├╝m d├╝nyada en k─▒ymetli say─▒lan W108 Coupe'ydi. Bu y─▒ld─▒r─▒m a┼čk─▒n─▒n sonucu olarak bir y─▒l kadar b├╝t├žeme uygun W108 Coupe arad─▒m. Ancak T├╝rkiye'de say─▒lar─▒ iki elin parmaklar─▒n─▒ ge├žmeyecek kadar kalm─▒┼č Coupe modellerden almak b├╝t├žemin bir hayli ├╝st├╝ndeydi. Daha sonra Amerika'dan haz─▒r ┼čekilde getirmek i├žin bir galeri ile g├Âr├╝┼čt├╝m. Ancak fiyatlar ├Âyle u├žuktu ki buradakilerden daha pahal─▒ya geliyordu. B├Âylece W108 Coupe sevdam rafa kalkm─▒┼č oldu. Ama o ├╝st├╝ste iki far her gece r├╝yalar─▒ma girip g├Âz k─▒rp─▒yordu sanki. Uykusuz w108 ara┼čt─▒rma gecelerimin birinde ├žok ├žok ├Âzel bir modelle kar┼č─▒la┼čt─▒m: 300SEL 6.8 AMG! Bu ara├ž Mercedes'in AMG modeli olup o y─▒llarda muazzam 24Hours dereceleri elde etmi┼čti. O an durulan a┼čk yeniden depre┼čti, acilen bir w108 saloon bulup bu ilk AMG nin homage'─▒n─▒ yapmay─▒ kafaya koydum.

Tam bu noktada hikayenin ikinci b├Âl├╝m├╝ ba┼čl─▒yor; "o" arabay─▒ bulmak... D├╝nya genelinde ne kadar sayg─▒ g├Âren bir kasa olsa da malesef ├╝lkemizde kimi hurdaya verilmi┼č, kimi saban yap─▒lm─▒┼č, kimi de ├ž├╝r├╝meye terkedilmi┼č ├Âyle g├╝zel ara├žlar g├Ârd├╝m ki, eli y├╝z├╝ d├╝zg├╝n olan─▒ndan de─čil de ├Âlmek ├╝zere olanlar─▒ndan bir tanesini hayata d├Ând├╝rmeyi kafama koydum. Aramalar─▒m─▒n sonucunda gerek komik gerek trajik ├Âyle yan hikayelerim oldu ki, sahibiyle telefonda herhangi bir dilde ileti┼čim kuramay─▒p g├Âremedi─čimiz arac─▒ m─▒ anlatsam, "aabi bi amal├╝l├╝ (amortis├Âr demek istedi─čine inan─▒yorum) patlak diyenimi anlatsam, yoksa hala ilk sahibi olan alkolle aras─▒ pek ho┼č amcam─▒z taraf─▒ndan neredeyse dayak yiyecek olmam─▒ anlatsam bilemiyorum :) Aylar s├╝ren aramalar─▒n sonunda nihayet tam akl─▒mdaki kondisyonda (yani bir aya─č─▒ ├žukurda :D ) bir tane bir sabah─▒n k├Âr├╝nde buldum. Hem de tam orjinal AMG nin rengi olan k─▒z─▒l-bordo renginde! Motor ne durumda ┼časi d├╝zg├╝n m├╝ kaporta ├ž├╝r├╝k m├╝ bakmadan vurulup bir saat i├žinde yeni arac─▒m─▒n ruhsat─▒n─▒ elimde buluverdim.

Hikayemizin ├╝├ž├╝nc├╝ k─▒sm─▒nda ise her klasik toplayan─▒n kaderi s─▒k─▒nt─▒l─▒ b├Âl├╝m ba┼člad─▒. Benden ├Ânceki pek muhterem(!) sahibi g├╝zelim 6 silindir motorunu ├ž─▒kartt─▒r─▒p 2000 dizel motor koydu─ču i├žin, bu motorun ├ž─▒kart─▒lmas─▒ ┼čart oldu. Bir yandan da gerek amerika ile gerek almanya ile yakla┼č─▒k 2 ay s├╝ren g├Âr├╝┼čmeler sonucunda 6.8 AMG motoru oradan getirtmenin neredeyse komple ara├ž getirtmekle e┼čde─čer oldu─čunu tecr├╝beyle sabitledikten sonra T├╝rkiye'de bulabildi─čimiz en eli y├╝z├╝ d├╝zg├╝n 6 ya da 8 silindir motoru koymaya karar verdik. Tam bu a┼čamada 6.3 V8 siz bir AMG nin ger├žek bir AMG olmayaca─č─▒na karar verip klasik 280SE modeline d├Ân├╝┼č yapmaya karar verdim. Hemen akabinde idare eder bir 6 silindir motor bulduk, azar azar motor par├žalar─▒n─▒ tamamlad─▒k. Bu s─▒rada d├Â┼čemeler komple s├Âk├╝l├╝p d├Â┼čemeciye g├Ânderildi. Orjinal rengi olan bej rengi de─či┼čtirmeden s─▒f─▒rlama a┼čamas─▒ndan sonra ufak tefek i├ž kromajlar─▒n─▒ da yurt d─▒┼č─▒ndan tek tek almaya ba┼člad─▒m. Bir iki sat─▒rda anlatt─▒─č─▒m ama aylar s├╝ren bu s├╝recin bana g├Âre en s─▒k─▒nt─▒l─▒ a┼čamas─▒ olan motor k─▒sm─▒ yar─▒n itibar─▒ ile bitiyor.

Yar─▒n ilk mar┼č─▒m─▒z─▒ bas─▒p ilk kalp at─▒┼člar─▒n─▒ duyaca─č─▒z in┼čallah. Hemen akabinde kasa kaporta-boyaya gidecek. Ancak bu k─▒s─▒mda sizlerden de alaca─č─▒m fikirler do─črusunda orjinal renginden farkl─▒ bir renge d├Ânmeyi d├╝┼č├╝n├╝yorum. ┼×imdilik karar─▒m lacivert iken g├╝n a┼č─▒r─▒ de─či┼čiyor :) Destans─▒ hikayemi heyecan─▒ma ve ara├žla olan duygusal ba─č─▒ma vermenizi dileyerek sizleri daha fazla s─▒kmadan bir ka├ž kare payla┼čmak istiyorum.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
"Watch Idiot Savant"
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
onatozer

Kay─▒t: 27 Nis 2010, 17:02

Re: 1969 Mercedes 280se W108 Projemiz

Mesaj onatozer » 09 Mar 2013, 06:57

Bu arada ger├že─činin bitmesini beklerken evde bo┼č durmay─▒p buldu─čum ilk haline ├žok yak─▒n bir w108 diecast eskitme ├žal─▒┼čmam─▒ da payla┼čmak isterim.
Resim
"Watch Idiot Savant"
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
onatozer

Re: 1969 Mercedes 280se W108 Projemiz

Mesaj onatozer » 09 Mar 2013, 07:06

Birka├ž tane de bitti─činde a┼ča─č─▒ yukar─▒ alaca─č─▒ ┼čekil hakk─▒nda fikir vermesi i├žin estetik bir ka├ž kare:
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
"Watch Idiot Savant"
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
onatozer

Re: 1969 Mercedes 280SE W108 Projemiz

Mesaj rj2k » 09 Mar 2013, 09:25

arabanin hatlari ve jant kapaklari, farlar direksiyon vb. diger detaylar gercekten cok zarif..
iyi bir secim olmus, siyah lacivert ne kadar asil gorunse de arabanin hatlarini gizleyip "wow etkisini" biraz azaltiyor diye dusunurum hep. kendi bordo rengini begendim, ayni araba mi hatirlamiyorum ama farlari cok benzeyeni almanyadayken marti kanat grisi ve metalik kahve gormustum ben, dusunebilirsiniz :thumbup:
rj2k

Mesaj tarkani » 09 Mar 2013, 10:13

G├╝zel hiyayenizi bir ├ž─▒rp─▒da okudum. Klasik ara├žlardan pek anlamad─▒─č─▒m i├žin tavsiyede bulunamayaca─č─▒m. Ancak hikayenizin mutlu sonunu takip ediyor olaca─č─▒m
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
tarkani

Kay─▒t: 26 Ara 2012, 11:14

Mesaj onatozer » 09 Mar 2013, 14:05

rj2k yazd─▒:arabanin hatlari ve jant kapaklari, farlar direksiyon vb. diger detaylar gercekten cok zarif..
iyi bir secim olmus, siyah lacivert ne kadar asil gorunse de arabanin hatlarini gizleyip "wow etkisini" biraz azaltiyor diye dusunurum hep. kendi bordo rengini begendim, ayni araba mi hatirlamiyorum ama farlari cok benzeyeni almanyadayken marti kanat grisi ve metalik kahve gormustum ben, dusunebilirsiniz :thumbup:

A├ž─▒k├žas─▒ boya ustam dahil herkes lacivert renk se├žiminin pek do─čru olmad─▒─č─▒n─▒ s├Âyl├╝yor. O nedenle ben de yeni renk aray─▒┼člar─▒nday─▒m haz─▒r motor da bitmi┼čken. S├Âyledi─činiz renkleri ben de ├žok be─čeniyorum ancak ├Âzellikle metalik renkler tam bir kumar oluyor, ya ┼čaheser ├ž─▒k─▒yor ortaya ya da rezalet... ─░┼č boyac─▒n─▒n o anki ruhi haliyetine kal─▒yor :roll:

├ľzellikle s├Âyledi─činiz gri renkli cabrio modelini Hangover filminden hat─▒rlar bir├žok ki┼či; arac─▒n reklam─▒ tad─▒ndaki o sahne:
"Watch Idiot Savant"
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
onatozer

Mesaj onatozer » 09 Mar 2013, 14:08

tarkani yazd─▒:G├╝zel hiyayenizi bir ├ž─▒rp─▒da okudum. Klasik ara├žlardan pek anlamad─▒─č─▒m i├žin tavsiyede bulunamayaca─č─▒m. Ancak hikayenizin mutlu sonunu takip ediyor olaca─č─▒m

ilginiz ve g├╝zel dilekleriniz i├žin te┼čekk├╝r ederim. G├Ârsel olarak her t├╝rl├╝ estetik ├Ânerilere a├ž─▒─č─▒m. Mutlu sona bir an ├Ânce ula┼čmak dile─či ile.
"Watch Idiot Savant"
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
onatozer

Mesaj KKaraku┼č » 09 Mar 2013, 14:17

├ľncelikle bu klasik a┼čk─▒n─▒zdan dolay─▒ sizi tebrik ederim , takdir edilesi bir durum. Bir a┼čk , r├╝yalara kadar girip inat ederek bunu hayata ge├žirmek g├╝zel bir duygu.

Alman y─▒ld─▒z─▒'n─▒n 115 kasas─▒n─▒ seven ve hayran olan biri olarak , bu projeyi de dikkatle takip edece─čim. ─░n┼čallah en k─▒sa zamanda konta─č─▒ kendi ellerinizle a├žar ve keyifli zamanlar ge├žirirsiniz.

Yolunuz a├ž─▒k olsun.
" En k├Ât├╝ kombinasyon , bo┼č bir ruh ile dolu bir midedir ! "

Aliya İZZETBEGOVİÇ
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
KKaraku┼č

Ya┼č: 28
Kay─▒t: 12 Kas 2011, 18:51

Mesaj onatozer » 09 Mar 2013, 14:27

KKaraku┼č yazd─▒:├ľncelikle bu klasik a┼čk─▒n─▒zdan dolay─▒ sizi tebrik ederim , takdir edilesi bir durum. Bir a┼čk , r├╝yalara kadar girip inat ederek bunu hayata ge├žirmek g├╝zel bir duygu.

Alman y─▒ld─▒z─▒'n─▒n 115 kasas─▒n─▒ seven ve hayran olan biri olarak , bu projeyi de dikkatle takip edece─čim. ─░n┼čallah en k─▒sa zamanda konta─č─▒ kendi ellerinizle a├žar ve keyifli zamanlar ge├žirirsiniz.

Yolunuz a├ž─▒k olsun.

├ľncelikle g├╝zel dilekleriniz i├žin te┼čekk├╝r ederim. w108 ile ha┼č─▒r ne┼čir olurken w114/115 kasalar─▒ da be─čenir oldum. ├ľzellikle w108 gibi amerikan versiyon farl─▒lar bir ayr─▒ g├╝zel oluyor. ─░nsan doyumsuz varl─▒k, "bir tane de bundan m─▒ toplasam" diye ara s─▒ra ┼čeytan d├╝rtm├╝yor de─čil :twisted:
Hatta ge├ženlerde ustam ├žok g├╝zel bir w115 coupe toplad─▒, bir anda delilik ettim sats─▒n bunu bana kimse sahibi dedim. Allah'tan ┼čans─▒ma sahibi MHP Genel Ba┼čkan─▒ Sn. Devlet Bah├želi ├ž─▒kt─▒. ├çok az insan bilir ancak Devlet hoca tam bir avrupa klasikleri koleksiyoncusudur. Hatta ├Âyle ki anahtarlar─▒n─▒n hepsini bir arada cebinde ta┼č─▒rm─▒┼č :super:
"Watch Idiot Savant"
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
onatozer

Mesaj onatozer » 09 Mar 2013, 14:43

Bu arada ilgilenenler i├žin birka├ž ayr─▒nt─▒ vermek isterim. W108 ├žok sade bir ara├ž gibi g├Âz├╝kse de ├ža─č─▒n─▒n en teknolojik ara├žlar─▒ndan. Pnomatik y├╝kseklik ayarl─▒ s├╝spansiyonlar, elektrikli camlar ve sunroof, karburat├Âr yerine enjeksiyonlu motorlar, so─čutmal─▒ fren diskleri, hidrolik direksiyon, klima... Bunlar─▒n ├žo─ču g├╝n├╝m├╝zdeki bir├žok ara├žta opsiyonel bile de─čil.
W108'ler 2.5, 2.8 ve 3.0 olmak ├╝zere ├╝├ž farkl─▒ s─▒ral─▒ 6 silindirin yan─▒nda 3.5, 4.5 ve 6.3 hacimli ├╝├ž V8 motorla ├╝retilmi┼č. ├ťlkemizde s─▒ral─▒ 6 silindirlerden bolca bulunmas─▒na ra─čmen malesef V8 ler olduk├ža ender.
"Watch Idiot Savant"
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
onatozer

Mesaj Baran » 09 Mar 2013, 15:41

Allah utand─▒rmas─▒n proje guzel :thumbup:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Baran

Ya┼č: 34
Kay─▒t: 02 ┼×ub 2011, 23:10

Mesaj mrbars » 09 Mar 2013, 15:50

hay─▒rl─▒s─▒ ile toplanmas─▒ ve keyifle binilmesi dile─čiyle :champ: :champ:
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
mrbars

Ya┼č: 44
Kay─▒t: 07 Mar 2012, 12:39

Sonraki

D├Ân TSF Otomotiv & Motorsporlar─▒ - Automotive & Motorsports

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 4 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners