Vostok Amphibian Tonneau ( Case Type 1190/630 ) İncelemeleri

Rus Saatleri Hakkında Bilgilere Ulaşabileceğiniz Bölüm

Re: Vostok Amphibian Tonneau ( Case Type 1190/630 ) İnceleme

Mesaj gurcaglar » 03 Kas 2012, 13:24

Emre Bey,

Önce tonneau kasa tasarımı konusunda düşüncemi paylaşmak isterim. 1970'leri yaşamış bir kişi olarak o yılların tasarımlarını yakından görme fırsatım oldu. 1980'lerin karaktersiz tasarımlarına göre çok daha başarılı olduğunu düşünürüm. Tonneau kasa da her ne kadar 1920'lerin sondaki ilk tasarlanışından elli yıl kadar sonra yeniden moda olsa da 1970'lerin görüntüsüne uyum sağladı. Tasarım açısından baktığınızda belirgin / derin bir boynuz (lug) tonneau kasada meydana getirmek pek olası değil. Uzayı keşfetmiş olan Sovyetlerin artık 1970'lerde bunu başaramadığını pek sanmıyorum. Buna karşılık tonneau kasanın biçimsel özellikleri nedeniyle böyle bir tasarım yaptıklarını ya da sizin bakış açınızdan söylersek swing lug kasadaki hüsranı telafi etmek için bu kez sabit ve daha kolay yapılabilen bir kasa tasarımını tercih etmek istemiş olabilirler Sovyet tasarımcılar. Ama bu kasa 1970'lerin ruhunu da doğru yansıtmakta. Bakınız aşağıdaki saat bir İsviçre saati çelik tonneau kasa Valjoux 7733 mekanizmalı 1970'lerin başına ait bir saat, koleksiyonumda yer almakta. Bu kasa tıpkı tonneau amphibia gibi fazla derin olmayan bonuzlara sahip, çünkü tasarım bütünlüğü bağlamında böyle olması gerekiyor.
Resim
Rus saatleri forumunda İsviçre saati fotografı koyduğum için özür dilerim. Amaç mukayeseyi görselleştirmekten ibaretti.

30 Atm kasalar artık maalesef ulaşılabilirlik sınırlarını aştı. 470 kasalar da iyi bir tasarımdır.

Koleksiyonumu seve seve paylaşırım ancak buna zaman bulmak meselesi var, bir de review yazmamaya yemin ettim Shuturmanskie konusunda yazdığım tanıtıma dün baktım ne yazık ki altında yer alan diyalogları görünce yeniden üzüldüm...Bu bana yeni tanıtımlar yapmamam gerektiğini bir kez daha hatırlattı. Ama koleksiyonumun hemen tamamı kendi sitemde yer alıyor bu sitenin amacı da elimdekileri herkesle paylaşmak zaten.

iyi dileklerle,

A. G.
Önyargıları yıkmak kaleleri yıkmaktan zordur...
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Mesaj Hsnmrycl » 03 Kas 2012, 17:03

Aykut Hocam,

Uzay mekiklerini Vostok saat fabrikası üretmediği için o dönemde de fabrikanın elinde kasayı yeterince detaylı işleyecek teçhizat bulunmayabilir diye düşünüyorum :)

Ancak, tonneau kasayı tarihi bağlantıları ile anlatmanız ve aynı devirde yapılmış diğer tonneauları örnek göstermeniz çok faydalı ve benim açımdan tatmin edici bir açıklama oldu. Demek ki bir akımmış ve Vostok Amphibianlar da bu akıma uymuş denilebilir.

Keşke inceleme yapsanız. Ama yemin ettim diyorsunuz. Bence foruma bir şans daha verin. Bu kez her şey farklı olacaktır :thumbup:

Saygılar...
öd tengri aysar; kişi oglı kop ölgeli törümiş.
Kullanıcı avatarı
Hsnmrycl

Mesaj gurcaglar » 03 Kas 2012, 17:33

Emre Bey,

Nazik ifadeleriniz için çok teşekkür ederim. Uzay mekiklerini bildiğim kadarıyla Amerikalılar ürettiler. Sovyetler'in uzay şavaşlarındaki son başarısızlıkları ortada malumunuz, ürettikleri mekik Buran da SSCB döneminin son kısmında bildiğim kadarıyla bir kez uzaya çıkabildi.
Buna mukabil Vostok 2809 kalibreli aşağıda fotografı olan saatin kasasını 1968 yılında tamamı çelik olacak şekilde Vostok fabrikası üretti. Demek ki fabrikanın çelik kasa üretebilme potansiyeli kırk beş yıl önce vardı. Bugün üretemiyorsa ve Çin'den kasa almak zorunda kalıyorsa bunun ekonomik koşulların zorlamasıyla olduğunu söylemek zorundayım. Ama 1960'lı yıllardaki SSCB'de günümüzdeki ekonomik koşullardan çok daha farklı bir atmosfer vardı.
İnceleme yapma konusunda söylediklerinizde katılıyorum, ama zaman içinde yemini bozarım belki bunun için bir horoz kesmek yeterli olur mu? :lol:

Selamlar

A.G
Resim
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Mesaj Thevenin » 03 Kas 2012, 19:06

Hocam zevkle okuyorum, surekliligini diliyorum ve hatta gerekli her turlu horoz da bizden olur, lafi bile olmaz. :D :champ:
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj gurcaglar » 03 Kas 2012, 19:28

Muhterem Thevenin,

Rica ederim sizin cömertliğiniz ve nezaketiniz karşısında horozları ben keserim :champ:
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Mesaj Hsnmrycl » 04 Kas 2012, 02:07

hocam böyle yavaş yavaş başlayıp, sohbeti incelemeye kadar götüreceğiz :)
forum olarak planımız bu :D

bu arada madem çelik 2809'u gösterdiniz, yeri gelmişken söyleyeyim: sonunda benim de bir Vostok Precision'ım oldu :super:
Kullanıcı avatarı
Hsnmrycl

Mesaj gurcaglar » 04 Kas 2012, 11:44

Emre Bey,

Evvela :champ: ederim. 2809 Precision sahibi olmak ayrıcalıktır. Malumunuz, an itibarıyla fotograflarını görnek isteyen en az iki düzine forum üyesi olduğunu siz de tahmin ediyorsunuzdur.

İnceleme konusunda haklısınız: forum planınız da KGB projelerine taş çıkartacak düzeyde onu da ifade etmek isterim :thumbup:
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Mesaj Hsnmrycl » 05 Kas 2012, 00:15

Hocam, saat önümüzdeki günlerde elimde olacak. Kondüsyonu mükemmel değil ama en azından orijinal bir parça. Gelince hemen paylaşacağım :thumbup:

Forum olarak incelemelerinizden vazgeçmedik; sadece zamana bıraktık :D
Kullanıcı avatarı
Hsnmrycl

ÖncekiSonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: ImpureZiggurat ve 38 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners