Raketa Kopernik ( Moon and Sun ) İnceleme

Rus Saatleri Hakkında Bilgilere Ulaşabileceğiniz Bölüm

Mesaj Hsnmrycl » 13 Haz 2012, 03:05

Raketa Kopernik...

Resim

Raketa'nın Mikolaj Kopernik anısına ürettiği bir modeldir. Mikolaj Kopernik, dünya ve diğer gezegenlerin güneş etrafında döndüğünü söyleyen ve bunu 1543 yılında yayımladığı kitaba yazan Polonya'lı bir kaşiftir.

Saat 1980'lerin sonu ve 1990'ların başında üretilmiş bir modeldir. Dolayısıyla hem Sovyet Üretimi, hem Rus Üretimlerine rastlamak mümkündür. Ben özellikle Sovyet Üretimi olmasını arzuladım. Şu anda varolmayan bir devletin saatlerine sahip olmak hoşuma gidiyor.

ResimResim

Saat 35mm'lik çapı ile oldukça küçük bir model. Hele günümüz saatlerinin ölçüleri dikkate alınırsa şimdiki kadın saatleri ölçüsünde denilebilir. Saatin, bu modelde görüldüğü gibi, beyaz kadranlı ve krom kaplama kasalı modelleri olduğu gibi siyah kadranlı ve siyah kaplamalı kasaları da var. Ben rakamlı bir model olmasını istediğimden ve siyah kadranlılarda rakam bulunmadığından bu beyaz kadranlı modeli tercih ettim.

Resim

Saatin kolları Ay ve Güneşi temsil ediyor. Üstüste geldiklerinde ise tahmin edeceğiniz gibi Tutulma gerçekleşiyor.
Saati sıradışı yapan da bu kol tasarımı. Sanırım, Kopernik'e adanan bir saatte olması gereken bir farklılık bu.

ResimResim

Saatin kalınlığı yaklaşık 1cm kadar. Neden bilmiyorum ama camı oldukça bombeli bir yapıya sahip. Herhangi bir bezel tarafından da korunmuyor. Darbelere çok açık bir yapısı var.

Resim

Saat, 2609 Hп mekanizma ile çalışıyor. 26mm genişliğindeki elden kurmalı bu mekanizma saatte 18000 vuruş yapıyor ve yaklaşık 35 saatlik bir güç depolama yeteneğine sahip. "Hп" kodlu bu mekanizmaların "H" kodlu olanlara göre daha iyi kalibre edildiği biliniyor. Zira "п" Rusçada Precision anlamına gelen "прецизионные" kelimesinin baş harfidir.

Diğer 24 saatlik Raketa gibi bu model de sahip olmaktan keyif aldığım saatlerden biri oldu benim için.

Resim

Son olarak bilekte bir poz ile bitirelim:

Resim

Vakit ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkürler.
Saygılar,
H. Emre
öd tengri aysar; kişi oglı kop ölgeli törümiş.
Kullanıcı avatarı
Hsnmrycl

Re: Raketa Kopernik ( Moon and Sun ) İnceleme

Mesaj msturan » 13 Haz 2012, 05:25

hsnmrycl, gerçekten yakışıklı bir saatmiş, inceleme için teşekkürler :champ: Değişik bir dizaynı şık kılmayı başarmışlar 8-)
Eğer bir Patek Philippe'e sahipseniz, artık ölebilirsiniz demektir. Mission Completed.
Kullanıcı avatarı
msturan

Mesaj Thevenin » 13 Haz 2012, 05:30

Yine sasirtici, farkli ve Sovyet :D Inceleme ve bilgiler icin tesekkurler :champ: :thumbup:
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj Jazz » 13 Haz 2012, 07:45

gerçekten farklı ama çok şık bir saat, güzel bir inceleme.. :thumbup: elinize sağlık :champ:
Kullanıcı avatarı
Jazz

Mesaj mlm » 13 Haz 2012, 10:03

Ay ve Gunes Bir olduklarında hakikaten tüm evrende bir tutulma, bir eylemsizlik hali meydana geliyor, cisimler gunduz olmasina ragmen kaybolup yerini karanlığa bırakıyorlar, ne ilginç değil mı :)

Hayirli olsun, ben cok beğendim, koluna yakışmış H. Emre :champ: :champ: :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj trader » 13 Haz 2012, 10:19

2 gündür 1 aydır yapılmayan kutu acılısı yapıldı :) İyi günlerde kullan :champ: hsnmrycl
Kullanıcı avatarı
trader

Mesaj vincefb » 13 Haz 2012, 10:23

İyi günlerde kullan Hsnmrycl :champ:

Severim Sovyetleri :D
Kullanıcı avatarı
vincefb

Mesaj herofb » 13 Haz 2012, 10:32

bende çok farklı buldum ve gerçekten beğendim , güle güle kullanınız
Kullanıcı avatarı
herofb

Sonraki

Dön TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners