Sturmanskie Kronograf Kısa Bir İnceleme ve Tarihçe

Rus Saatleri Hakkında Bilgilere Ulaşabileceğiniz Bölüm

Sturmanskie Kronograf Kısa Bir İnceleme ve Tarihçe

Mesaj gurcaglar » 05 Şub 2011, 03:58

Yeni Saatim: Штурманские: Kısa Bir İnceleme

Merhaba,

Hafta başında aldığım bir kronograf hakkında kısa bir inceleme kaleme aldım.
12 Nisan 1961 saat GMT ile 06:07 sıralarında dünyayı sonsuza kadar değiştirecek bir olay meydana geldi. Vostok Bir adlı uzay aracı yeni bir çağı, insanlı uzay yolculuğunu başlattı. İnsanı uzaya çıkaran ve sonra onu evine sağ salim döndüren teknoloji en modern ve en yeni teknolojiydi. Ama karamizahi olarak uzay aracında bulunan kozmonotun kolundaki zaman ölçerin teknolojisiyse yüzyıllar öncesine dayanıyordu. Bu teknolojinin adı saatçilikti. Bugün quartz teknolojisiyle üretilen saatlerle kıyasladığımızda bize oldukça anlamsız gelen mekanik saatler o dönemde dakiklik ve güvenirlilik konusundaki en değerli aygıtlardandılar. Gagarin'in uzaya giderken koluna taktığı saati hiçbir endişe duymadan kullandığını rahatça söyleyebiliriz.

ШТУРМАНСКИЕ ya da Sturmanskie adlı saat (türkçe'de pilot ya da havacı anlamına gelir) Orenberg Uçuş Okulu'ndan mezun olan genç pilotlara mezuniyet hediyesi olarak verilmek üzere tasarlanıp imal edilmiş bir saatti 1940'ların sonundan itibaren. Bu aslında akılcı bir yaklaşımdı zira saatin mekanizması yüksek kaliteliydi ve çok dakik bir mekanizmaydı bu. Gagarin de böyle bir Sturmanskie'yi hediye olarak almıştı, ama uzaya çıkarken kolunda olan o saatmiydi işin o kısmı berrak değil, ama kolundaki saat en azından bir başka Sturmanskie'ydi. 15 taşlı bir saatti, 1 Numaralı Moskova Saat Fabrikası yapımı.

İlk Sturmanskie'ler Sovyetler B.'nin yanlış hatırlamıyorsam 1940'ların sonunda Fransız LIP firmasının üretimini yaptığı Lip R26 kalibreyi üreten makineleri satın almasıyla beraber Sturmanskie'nin dayandığı ilk kalibre mekanizmaları üretime başlandı. Bu tasarımı Sovyetler sürekli güncellediler mesela alttan saniyeyi ortadan saniyeye çevirdiler, sonra kurma tacını çekince balansı durduran bir kaldıraç eklediler böylece verilen sinyale göre saati senkronize etme ve daha hassas ayarlama yapma kolaylaştı. Özellikle bu ayrıntı askeri uçaklar için yaşamsal bir öneme sahipti, zira uçağın bulunduğu mevkiyi belirlemekte onun hedefe uzaklığı ile kat ettiği mesafe arasındaki zaman süresi çok kesin biçimde ölçülebilmeliydi.

Gagarin'in uzayda kullandığı Sturmanskie 17 taşlı, dalgalı hatlı(Geneva stripes) baskıları olan (plate), inkablok bir mekanizmaya sahipti. Bu mekanizma krom kaplama iki parçadan oluşan bir kasa içinde konulmuştu. Ölçüleri ise 33mm çapında, 12mm yüksekliğinde ve 16mm kayış açıklığındaydı. Arka kapağı paslanmaz çeliktendi. İlk üretimler vidasız yani saatçi bıçağıyla açılabilir kapaklı yapılmasına karşın bu saat vidalıydı ve sugeçirmezlik özelliği olan bir contaya da sahipti.

Aslında Sturmanskie'nin mekanizması ve kasası onun sivil kullanım amaçlı olarak imal edilmiş kardeşi olan Спортивные (Sportivnie, Sportmen) ile aynıydı. Onları ayran yegane özellik kadranlarıydı. Bugün kendini akıllı zanneden Ukraynalı bir takım vurguncular eski Sportivnie'lerin kadranlarını değiştirip yeniden yaptıkları Sturmanskie kadranları monte ederek onları çok yüksek rakamlara satmaya çalışıyorlar Batılı müşterilere. O ünlü uzay yolculuğunun ardından Juri Gagarin kolunda ona eşilk eden saati 1 Numaralı Moskova Saat Fabrikası'na bağışladı. Fabrika bu tarihsel uzay yolculuğunun ve o yolculuğu yapan kozmonotun kendilerine gösterdiği iltifatın ardından adını ПОЛЕТ (Polyot, uçuş) olarak değiştirerek Gagarin'i onurlandırdı. Sovyetler B. 16 Haziran 1963 yılında Vostok 6'nın içinde uzaya ilk kadın kozmonotu da gönderdi, bu değerli uzay insanının adı Valentina Tereshkova'ydı. Uzayda dünya yörüngesinde kırk sekiz kez dönüp üç gün kaldıktan sonra yeryüzüne indi. Tereshkova da bu yolculuğunda koluna bir Sturmanskie takmıştı.

Şimdi de gelelim kronograflara. СТРЕЛА(Strela, Ok anlamına gelir dilimizde), Venüs tasarımlı bir kronograftı. Kadranda 45 dakika ölçer sabit bir göstergeyle sürekli işleyen saniye göstergesinin yanınd ortadan saniyesi durdurulabilir özelliğe sahipti. Bu saat krom kaplama kasa ve vidasız paslanmaz çelik arka kapağa sahipti ilk olarak 1959 yılında sadece Sovyet Hava Kuvvetleri'ne verilmek üzere üretilmeye başlandı.

Sovyetler Strela'yı 1979 yılında emekliye ayırdılar ve üç yıl sonra yeni 3133 kalibreyi üretmeye başladılar. Bu kalibre halen de üretilmektedir. Önce OKEAH (Okean, Okyanus) adlı önceleri sadece Sovyet Deniz Kuvvetleri mensuplarına verilen saate daha sonra da Sturmanskie adıyla Hava Kuvvetleri pilotlarına verilmek üzere üretilen saatlere 3133 kalibreli mekanizmaya sahip kronograflar imal edildi. Böylece Strela'nın yerine yeni bir kalibre ortaya çıkmış oldu. İsviçreli Valjoux Şirketi'nin ürettiği 7733 kalibreyi üreten makineleri Sovyetler B. 1974 yılında satın aldı ve kendi yeni kalibrelerini üretmek üzere kullandı. Bu yeni kalibre-3133- 31 mm çapında, daha az karmaşık ve daha gürbüz bir görünüşe sahipti. Strela'nın Venüs tabanlı 3017'sine göre daha yalın bir mekanizmaydı. Yalın, sade bir dirsekli kurs (cam) daha karmaşık olan öncelinin yerine geçti ve tarihte ilk defa olarak bir Rus kronografına şoktan koruyucu bir inkablok benzeri bir sistem yerleştiridi.

Bu saat 38mm çapında, 12mm yüksekliğinde 18mm kayış genişliğine sahip, camının yüksekliği 3mm olan bir zaman ölçerdi. Bu saat hem krom kaplama hem de paslanmaz çelik olarak üretildi. İlk üretimlerde saat 9 yönünde bir ayar tacı daha vardır ki bu da kadranın en dışında yer alan oynar saat halkasını çevirir böylece farklı zaman alanlarındaki saati ve saat farkını ölçmek mümkün hale gelir.
3133'ün bir diğer versiyonu da 31659 kalibredir. Bu kalibre Sturmanskie'lere yerleştirilmiştir. 3133 kalibreden farkı ise kurma kolu çekildiğinde balan çarkının durarak saatin durdurulması ve hassas ayar yapma olanağı sağlanmasıdır. İşte burada yer alan saat 1980'lerin ortasında geliştirilen bu 31659 kalibreye sahip bir Sturmanskie'dir. 1990'ların başına kadar Poljot Fabrikası'nda üretilmiştir. Fabrikanın kapanıp 2000'lerin başında üretimin Maktime şirketine geçmesiyle eski Sovyet kronograf kalibreleri bu üretici tarafından imal edilmektedir günümüzde. Kasa paslanmaz çeliktir, kenarları yumuşatılmış kare formundadır, kadran gridir, dış kısmında saat başlarını gösteren bir halka ve ayrıca saat başlarını gösteren metal başlıklar ve fosforlu noktalara sahiptir. Akrep-yekkovan fosforludur, orta saniye ucu uçak formunda biten kırmızı bir gösterge olarak tasarlanmıştır. Hareketli saniye 9 yönünde, sabit dakika 30 dakikalık olarak 3 yönüne konulmuştur. Kadranın alt kısmında Sovyet Hava Kuvvetleri'nin amblemi ve saat 6 istikametinde ise gün penceresi (takvim) yer alır. 23 taşlıdır, anchor eşapmanlı, inkablok sistemli, saatte vuruş sayısı bph 21600 olan, bir kuruluşta yaklaşık 50 saat çalışan bir kronograftır. Mekanizması Rusya'da Maktime Moskova tarafından üretilen, geri kalan kısımları (kasa, kadran, akrep-yelkovan vs) Almanya'da üretilen Sturmanskie eski üretimlerin bir devamı olarak günümüzde de az sayıda üretilen bir koleksiyon nesnesi olarak eski günleri günümüze taşımaktadır.

İlk Sturmanskie
Resim
1980'lerin Sonunda Sovyet Hava Kuvvetleri için üretilen bir Sturmanskie kronograf
Resim
Bunlar da benim Sturmanskie kronografımın fotografları
Resim
Resim
Resim
Resim

Referanslar:
http://www.netgrafik.ch/russian_space_watches.htm
http://nht.blogs.sapo.pt/16207.html
http://nht.blogs.sapo.pt/16589.html
En son gurcaglar tarafından 05 Şub 2011, 13:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Önyargıları yıkmak kaleleri yıkmaktan zordur...
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Re: Yeni Saatim:Штурманские:Kısa Bir İnceleme

Mesaj Thevenin » 05 Şub 2011, 04:50

Hocam harika bilgiler icin tesekkurler. Hayirli olsun yeni saatiniz.
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj sedir » 05 Şub 2011, 08:08

Mekanizma çok güzel görünüyor.
İyi günlerde kullasınız.
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Mesaj Frax » 05 Şub 2011, 10:26

Yastık kasa saatleri çok severim bu da oldukça güzel. İyi günlerde kullanınız hocam.
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj Clk » 05 Şub 2011, 11:20

Zaman ayirip degerli bilgileri bizler ile paylastiginiz icin tesekkürler Gurcaglar Hocam.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj razz » 05 Şub 2011, 12:24

Değerli bilgiler için teşekkürler.. Saatinizi de iyi günlerde kullanmanız dileğiyle..
" The difference between men and boyZ is the price of their toyZ "
Kullanıcı avatarı
razz

Mesaj drk » 05 Şub 2011, 13:03

Güle güle kullanın Gürçağlar hocam, inceleme için de çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj gurcaglar » 05 Şub 2011, 13:36

Thevenin , sedir , Frax1 , clk , razz , drk ,
Çok teşekkür ederim nazik yorumlarınız için. Frax1 ben de çok severim yastık kasa saatleri, bu terimi sanırım artık Türkçe'de kullanmalıyız "cushion case" terimini çünkü ben de nasıl ifade edeceğimi bilemedim ve kare formlu kenarları yumuşatılmış kasa gibi bir şey yazdım. Saatçilik terimleri dilimizde neredeyse yok , aslında bu forumda saatçilik terimleri üzerine inceleme yapılsa ve bir glossary oluşturulsa ne güzel olur???
Önyargıları yıkmak kaleleri yıkmaktan zordur...
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Sonraki

Dön TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners