Vostok Amphibian SE 420B06S Kutu A癟覺l覺覺 & 襤nceleme

Rus Saatleri Hakk覺nda Bilgilere Ulaabileceiniz B繹l羹m

Vostok Amphibian SE 420B06S Kutu A癟覺l覺覺 & 襤nceleme

Mesaj Okanito » 08 Kas 2018, 22:42

Merhaba herkese,

Uzun zamand覺r takip ettiim Rus saatlerinden sonunda kafama yatan bir modeli bulup ald覺m. zellikle 24 saat kadranl覺 modeller ilgimi 癟ekiyordu ve piyasada da bildiiniz gibi bu temaya sahip modeller bulmak Rus saatleri d覺覺nda 癟ok yayg覺n deil. Farkl覺 bir bak覺 a癟覺s覺na sahip ve her zaman elimde bir tipinin olmas覺n覺 istemiimdir.

Vostok'un Avrupa pazar覺na Avrupa'da 羹rettii -san覺r覺m Belarus'ta- modeller Vostok Europe diye ge癟iyor ve bu markada da 24 saat modelleri bulmak m羹mk羹n ancak hem stok sorunu yaanmakta hem de pahal覺 fiyatlarla sat覺lmakta. Vostok'un Chistopal'da 羹rettii saatlerden birisi bendeki de, yine forumdaki Rus saatleri dan覺ma masas覺nda zg羹r abi'nin (ozgtegin) yard覺mlar覺yla istediim saati bulmu oldum, kendisine teekk羹r ederim.

Bu arat覺rma d繹nemi epey k覺sa olsa da saatin elime ge癟mesine kadarki s羹re zarf覺nda Rus saatleri hakk覺nda genel olarak bilgi toplad覺m, bilhassa saati sat覺n alanlarla konutum (genel olarak Watchuseek'te bulunuyor kullan覺c覺lar, Rus癟a bilmediimden oradakilerle konuamad覺m. :D )

Amphibian yada Amfibia, Vostok'un neredeyse yar覺m as覺rd覺r 羹rettii bir model. Yine Sovyet saatlerinden al覺覺k olduumuz askeri kaynakl覺 bir 癟覺k覺 tarihine sahip bir seri. Saati temin ettiim Meranom websitesinde bir癟ok modeli de mevcut ama bunlar覺n kalite konusunda beklentileri kar覺lamayabileceini okudum da ayn覺 zamanda. Tabii serinin yeni modelleri de 癟覺kt覺 ve bu SE yani 繹zel seri de onlardan bir tanesi. Daha iyi i癟ilie sahip kasa, bezel, farkl覺 bir kasa tipi bildiim kadar覺yla kabaca g繹ze 癟arpan farkl覺l覺klar...

Biraz saatten bahsetmek istiyorum. Luglar覺n olduk癟a k覺sa olduu yuvarlak bir kasaya sahip. Kasan覺n genilii 39 mm. Tepe olduk癟a b羹y羹k g繹r羹n羹yor ve asl覺nda bir 'diver' saat olduu i癟in de tasar覺m detaylar覺nda ger癟ekten alan覺nda kullan覺lmas覺n覺 kolaylat覺racak par癟alar bulunuyor. Zira Rus saatlerinin genel amac覺 da estetikten ziyada pragmatik bir yakla覺mda olduundan, bunlar beklenilen ayr覺nt覺lar olarak kar覺m覺za 癟覺k覺yor. Olduk癟a da kal覺n bir saat, 15 mm. Ancak arka kapaa doru daralan profilden dolay覺 koldaki duruu daha ince g繹r羹n羹yor.

Saatin cam覺 sert plastik tabiri caizse kavanoz cam覺 hissiyat覺 vermekte 繹zellikle bombelerin olduu yerlerde :lol: Tabii bu detay yine dal覺 saatlerinden al覺覺k olduumuz bir 繹e, benim 癟ok houma gitti. Dal覺tan bahsettim, saatin su ge癟irmezlik oran覺 ise 200 metre, bu yine yeni Amfibia serileriyle geliyor san覺r覺m.

Saatin mekanizmas覺 da 癟ok klasik 2431.01 kalibre nolu, 32 tal覺 bir mekanizma. Eski ancak olduk癟a g羹venilir bir mekanizma, genel olarak Ruslardan bilinen bir ey zaten. Rezerv s羹resi olduk癟a d羹羹k; 31 saat. Hem elle kurulabiliyor hem de otomatik. Sapmalar ise -20 +60 saniye aral覺覺nda belirtilmi g羹nl羹k olarak. Beni asl覺nda bu saat hakk覺nda da en tatmin etmeyen nokta bu saatteki teknik bir durum mu yoksa hata m覺 diyeceimi bilemediim tepedeki inan覺lmaz bir geveklik durumu bulunmakta. evirmeli bir tepe ve gevetene kadar her ey gayet beklenilen seviyede. Pimi 癟ekip de ayarlamaya veya kurmaya getirdiimde ise kullan覺c覺s覺n覺 tedirgin edebilecek bir oynakl覺a sahip oluyor, sanki biraz zorlasam tepe elimde kalacak saat piniyle ortada kalacak gibi. Tabii bu olay覺 saati almadan 繹nce yabanc覺 forumda konutuum, sorduum kullan覺c覺lardan 繹renince bekliyordum ama kendim birebir deneyimleyince ufak bir ok yaamad覺m desem yalan olur. :) Pinde bir oynama yok sadece tepede var ve bir sorun olarak kabul edilmiyor. Yine de d羹zeltilmeyecek bir ey deildir tabii.

Saatin bezeli de 癟elik ve sessiz bir ekilde tur at覺yor, keke 120 d繹n羹l羹 bir bezel olsayd覺. O d繹n羹 sesini isterdim bu saatte. Yine bu saatin bezeline farkl覺 modlar uygulayan kullan覺c覺lar mevcut. Modlamaya 癟ok m羹sait ve par癟a 癟eitlilii mevcut saat genel olarak. Bu saatin fiyat seviyesinde baka markalardan Seiko 5 modelleriyle benzer kaliteye sahip diyebilirim k覺saca. Ama tema olarak ilk defa denediim ve detaylar覺 inceledik癟e olduk癟a houma giden bir saat oldu.

Saatin kadran覺 tamamen lume ile bezenmi, fosfor dolu desem yeridir. Asl覺nda saatin de ger癟ekten en ho yanlar覺ndan birisi de bu. Gece 覺覺ldak gibi olabiliyor ama s羹resi aa覺 yukar覺 20 dakika ve istenilen parlakl覺覺 elde etmek de 5-10 dakika alabiliyor. Bir 覺覺k kayna覺na maruz b覺rakt覺覺mda b繹yle bir sonu癟 elde ettim ama daha parlak olduu fotoraf da g繹rd羹m yani daha da parlamaya m羹sait. :D Yine kay覺覺 da standart bir silikon kay覺, incelediimde 羹zerine konuacak pek bir ey bulamad覺m fazla delikli olmas覺 d覺覺nda. :lol: Arka kapakta da Antarktika'ya at覺fta bulunulan bir kabartma ve yaz覺lar var ancak ne yaz覺ld覺覺 hakk覺nda en ufak tahminim bile yok. :)

Bu arada al覺verii Meranom'dan yapt覺m, 2 hafta s羹rd羹 kargo, takip numaras覺yla birlikte g繹nderildi. ok iyi bir ekilde paketlenmiti. Fiyat覺 ile yurtd覺覺 vergi dilimine giriyor ancak 'saat tamiri geri d繹n羹羹' diye bir bal覺kl覺 yaz覺yla g繹nderildii i癟in vergi falan 繹demedim. D羹羹nen olursa bu siteden al覺veri yapmay覺 tavsiye ederim.. :thumbup:

Sizleri fotoraflarla babaa b覺rak覺yorum...

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Herkese iyi forumlar :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
Okanito

Kay覺t: 10 May 2012, 13:49

Re: Vostok Amphibian SE 420B06S Kutu A癟覺l覺覺 & 襤nceleme

Mesaj Ankthas » 08 Kas 2018, 22:48

G羹le g羹le kullan覺n, lumen kadran g羹zelmi. Tepenin oynak(gavurlar wobbly diyor) olmas覺 Vostok saatlerine 繹zg羹d羹r. 襤lk kez Vostok kullananlara 癟ok garip hatta "bozuk galba" gibi gelse de zamanla al覺覺l覺yor 繹zellikle ne kadar salam olduu anla覺ld覺覺nda. O konuda g繹nl羹n羹z ferah olsun :thumbup:
Deniz
Kullan覺c覺 avatar覺
Ankthas

Ya: 34
Kay覺t: 09 May 2017, 19:29

Mesaj Okanito » 08 Kas 2018, 22:54

Ankthas yazd覺:G羹le g羹le kullan覺n, lumen kadran g羹zelmi. Tepenin oynak(gavurlar wobbly diyor) olmas覺 Vostok saatlerine 繹zg羹d羹r. 襤lk kez Vostok kullananlara 癟ok garip hatta "bozuk galba" gibi gelse de zamanla al覺覺l覺yor 繹zellikle ne kadar salam olduu anla覺ld覺覺nda. O konuda g繹nl羹n羹z ferah olsun :thumbup:

Teekk羹r ederim. Wathcuseek'te de ayn覺 wobbly ifadesini kullanm覺lard覺 aynen.. :lol:
Kullan覺c覺 avatar覺
Okanito

Kay覺t: 10 May 2012, 13:49

Mesaj azizkaya » 09 Kas 2018, 01:40

G羹le g羹le kullan覺n.

SM-N910C cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Al覺nca ya da sat覺nca piman olmad覺覺m bir saat olmad覺.
Kullan覺c覺 avatar覺
azizkaya

Kay覺t: 14 Nis 2017, 01:02

Mesaj cbmad » 09 Kas 2018, 06:25

Tebrikler g羹zel g羹nlerde kullan覺n :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
cbmad

Ya: 45
Kay覺t: 16 Au 2012, 13:47

Mesaj slhgzl » 09 Kas 2018, 09:06

Hay覺rl覺 olsun
Civil Engineer
Kullan覺c覺 avatar覺
slhgzl

Kay覺t: 30 Nis 2017, 15:46

Mesaj CptOz » 09 Kas 2018, 11:16

Okan 癟ok g羹zel bir inceleme. Saatin 繹zel ve g羹zel bir saat; 24 saatlik mekanizmaya sahip ve Special Edition. Evet kurma kolundaki oynama ozellikle 繹yle yap覺lm覺, 癟arpma durumlar覺nda mekanizmay覺 koruma maksatl覺 ve gayet salamd覺r. Akrilik yani bir nevi plastik cam da bas覺n癟 artt覺k癟a esnekliinden dolay覺 daha fazla basarak s覺zd覺rmazligi daha da artt覺rmak i癟in. Kolay 癟izilir fakat kolay parlat覺l覺r tekrar. Arka kapak zaten Vostok'a 繹zel, basit ama ak覺ll覺ca bir dizayn.
G羹le g羹le iyi g羹nlerde kullan... [emoji16][emoji106]
Kullan覺c覺 avatar覺
CptOz

Kay覺t: 01 Au 2018, 11:27

Mesaj hozburun » 09 Kas 2018, 11:54

襤nceleme i癟in teekk羹rler, 癟ok g羹zel bir saatmi :champ: Hay覺rl覺 olsun :thumbup:
Kullan覺c覺 avatar覺
hozburun

Ya: 50
Kay覺t: 08 Haz 2011, 17:02

Sonraki

D繹n TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 33 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners