Vostok Amphibian Kol Saati Sovyetler Birliği Dönemi

Rus Saatleri Hakkında Bilgilere Ulaşabileceğiniz Bölüm

Vostok Amphibian Kol Saati Sovyetler Birliği Dönemi

Mesaj gurcaglar » 23 May 2010, 13:56

Merhaba Değerli Üyeler,

Birkaç yıldır Sovyetler Birliği döneminde yapılmış saatlere büyük bir merak duymakta olduğumdan özellikle dalgıç tipi olan (amphibian) saatleri koleksiyonuma dahil etmeye çalışıyorum. Buradaki saat te bu hafta içinde geldi, St.Petersburg'tan 25 gün bekledikten sonra gelebildi, Rusya Postaları oldukça yavaş o nedenle eğer Rusya'dan alışveriş yapanlar olursa sabırla beklemeleri önerilir.
Saat 1980lerde yapılmış, imalatçı Vostok Saat Fabrikası, bu fabrikanın temelleri II.Dünya Savaşı sırasında Moskova I. Saat Fabrikası'nın boşaltılıp Tataristan Cumhuriyeti'ndeki Chistopol (Çistopol) kentine nakledilmesiyle atılır, tabii Stalin'in emriyle yapılır bu işlem. Malum Naziler Moskova kapılarına dayanmışlardır o yıllarda. Savaştan sonra Moskova'daki fabrika yeniden yaşama geçirilir ama Chistopol'deki fabrika da kapatılmaz, Chistopolsky Tscasiy Zavod (Ciştopol Saat Fabrikası) adıyla başta Kızıl Ordu'ya olmak üzere saat üretimine devam eder. 1960'larda Fabrika adını Vostok olarak değiştirir bunda Vostok Uzay Programı'nın etkisi olduğu düşünülür. İlk dalış saatleri (amphibia) 1967 de üretilir mekanik kurmalı bir saattir bu daha sonra ilk otomatik mekanizma 2416 kalibreyle yine bu fabrikada üretilir, ve amphibialara da takılır. Yine Sovyet saat tarihinin en iyi mekanizmalarından biri olan 2809(Zenith kalibre 135'in geliştirilmiş hali) bu fabrikada üretilir. Daha fazla bilgi için :http://en.wikipedia.org/wiki/Vostok_watches linkine bakabilirsiniz. Fabrika günümüzde de aktiftir ama ciddi bir mali krizle boğuşmaktadır da, umarım bu krizden sağ-salim çıkar. Günümüzde inhouse üretim yapan nadir kuruluşlardandır, yani mekanizmadan kasaya, kasadan kadrana her parça aynı fabrikada üretilir.
Buradaki saat te özellikle dalış için üretilmiştir, ve mekanik bir saattir, kalibresi 2409A'dır, özellikleri ise şöyle sıralanabilir:
Vostok 2409
Mechanical lever movement
Manual winding
Diameter: 24 mm
Movement height: 3,7 mm
Jewels: 17
Functions: hours, minutes, seconds, date calendar
Shock protection
Frequency: 19800 vph.
Daily rate from -20 to +60 s/day
Power reserve minimum: 40 h
Türkçeleştirmeye gerek duymadım zira herkes bu özellikleri biliyor kanısındayım.
Kadran aviator türüdür, 3-6-9-12 dışında saat halkası arap rakamlıdır, akrep, yelkovan ve saniye takımıyla saat halkasının üstündeki noktalar fosforize edilmiştir gece görüş için ancak aradan geçen 20 küsur yıl içinde bu özellik kaybolduğu için ben yeniden fosforize ettim.
Buraya bir kaç resim koyuyorum umarım beğenirsiniz.
Güneşli günler,
Resim
Resim
Resim
Önyargıları yıkmak kaleleri yıkmaktan zordur...
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Re: Vostok Amphibian Kol saati Sovyetler Birliği Dönemi

Mesaj Frax » 23 May 2010, 15:16

İyi günlerde kullanın hocam. Benim bir sorum olacaktı.Rus markaları ( Poljot,Vostok,Buren gibi ) normalde aynı fabrikanın üretimi saatler mi yoksa farklı yerlerde farklı şahıslara mı aitler?
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj trenton » 23 May 2010, 17:46

merhaba,
Hocam, saat gerçekten güzelmiş. Bilmemek değil öğrenmemek ayıp demişler, yazdığınız özellikleri tam olarak bilmiyorum. Acaba kısa bir açıklama yapabilir misiniz? :roll:

Shock protection

Yukarıda yazdıklarımı bilmiyorum.

Saygılarımla,
Ferhat
İrkilmez Ata çocuğu irkilmez:
Zapt edilmez, Atam, zapt edilmez
Biz varken senin hisarının burçları:
Bakışlarımız kılıç uçları,
Bekliyoruz devrimini biz.
Çökmeyeceğiz diz...
Kullanıcı avatarı
trenton

Mesaj gurcaglar » 23 May 2010, 18:48

Frax1 yazdı:İyi günlerde kullanın hocam. Benim bir sorum olacaktı.Rus markaları ( Poljot,Vostok,Buren gibi ) normalde aynı fabrikanın üretimi saatler mi yoksa farklı yerlerde farklı şahıslara mı aitler?

Merhaba Frax1,
Çok teşekkür ederim. Sorunuzun yanıtı olarak, değildir, SSCB döneminde yaklaşık sekiz adet saat üreten fabrika vardı ve bunlar devlete aittiler. Şöyle sıralayabiliriz:
1st Moscow Watch Factory : Markalar:

Poljot (1st Moscow Watch Factory)
Brands:

- Cornavin
- Kirovskie
- Mayak
- Moskva
- Pobeda
- Poljot
- Rodina
- Sekonda
- Signal
- Sportivnie
- Sputnik
- Stolichnie
- Strela
- Sturmanskie
2nd Moscow Watch Factory)
Brands:

- Cornavin
- Kama
- Molnia
- Pobeda
- Salyut
- Sekonda

- Slava
- Start
- Vympel

Tschistopolsky Watch Factory
Brands:

- Albatros
- Amfibia
- Buran
- Chaika
- Cornavin
- Generalskie
- Kama
- Kolos
- Komandirskie
- Mir
- Pobeda
- Precision
- Sekonda
- Saturn
- Sputnik
- Svet
- Uran
- Vostok

(Minsk Watch Factory)
Brands:

- Luch
- Sekonda
- Zarja

Petrodvorets Watch Factory
Brands:

- Baltika
- Leningrad
- Mayak
- Neva
- Pobeda

- Raketa
- Russia
- Start
- Svet

Uglitsch Watch Factory
Brands:

- Chaika
- Volga

Kirov Clock Plant
Brand: Zlatoust

Penza Watch Factory
Brands:

- Aurora
- Kometa
- Mechta
- Vesna - Zarja
- ZIF
- Zvezda

Chasprom (USSR watch industry central agency)
Brand: Sekonda

1991'deki çözülmenin ardından bir çok fabrika kapandı, bunlar arasında Zarja ve Vostok çalışıyor bildiğim kadarıyla. Poljot ise 2003'ten itibaren Volmax ve Maktime gibi iki ayrı firmaya bölündü, bir tanesi Almanya'da montaj yapan bir şirkete dönüştü ve hala kronograf ve diğer mekanik saatler üretiyor, kasaları Çin'de yaptırıyorlar, makineleri Poljot'taki ustalar yapıyor ve Almanya'da montajını gerçekleştiriyorlar. Vostok ise hala çalışıyor ve bir de Litvanya'da Vilnius'ta Vostok Europe markasını üreten Koliz Vostok adlı bir şirket kuruldu bu şirketin saatlerine mekanizma üretiyor Vostok fabrikası, Vostol Europe dünya çapında bir satış politikası izleyen ve çok farklı tasarımlar yaratan bir ekibe sahip, heme tüm saatleri mekanik Vostok mekanizmaları kullanıyor ve kasaları ise çelik burada da aynı durum söz konusu çelik kasaları Çin'de üretiyorlar, mekanizmalar Rusya'dan geliyor ve Vilnius'ta monte ediliyor.
Selamlar,
A.G.
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Mesaj gurcaglar » 23 May 2010, 18:55

trenton yazdı:merhaba,
Hocam, saat gerçekten güzelmiş. Bilmemek değil öğrenmemek ayıp demişler, yazdığınız özellikleri tam olarak bilmiyorum. Acaba kısa bir açıklama yapabilir misiniz? :roll:

Shock protection

Yukarıda yazdıklarımı bilmiyorum.

Saygılarımla,
Ferhat

Merhaba Trenton,

Frequency: 19800 vph. 1 saat içinde pandülün balan çarkını döndürme sayısı
Daily rate from -20 to +60 s/day 1 gün içinde saatin ileri gitme ya da geri kalma ortalaması
Mechanical lever movement mekank lever movement arşağın tipi
Shock protection pandül, balans çarkı eksenindeki direğin oturduğu taşın üzerinde ve direğin kadran baskısı tarafında yer alan pirinçten yapılmış koruma bileziği ki saat düşme ya da çarpmalarda en fazla balans bölgesinden hasar görür bu hasarı engelleyen etkili bir koruma sistemi, tecrübeyle de sabittir. Vostok'un İsviçreli kardeşleri "incabloc" adını alan benzer bir koruma sistemi üretmişlerdir :lol:
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Mesaj Frax » 23 May 2010, 19:07

Hocam zaman ayırıp yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim, faydalı bilgiler oldular :)
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj gurcaglar » 23 May 2010, 19:12

Frax1 yazdı:Hocam zaman ayırıp yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim, faydalı bilgiler oldular :)

Rica ederim zevktir :lol:
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Mesaj nickynick » 23 May 2010, 19:20

Bir saati "bilerek" almak büyük keyif verir sanıyorum. Güle güle kullanın hocam. Verdiğiniz kıymetli bilgiler için de ayrıca teşekkürler.
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 36 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners