Birinci Moskova Saat fabrikası tarihçesi

Rus Saatleri Hakkında Bilgilere Ulaşabileceğiniz Bölüm

Mesaj rtalhaustun » 16 Mar 2018, 14:08

Herkese merhaba,
Blog'umda paylaştığım yazıyı burada da paylaşmak ve foruma katkı sağlamak istedim.
Burada sadece yazı halinde mevcut, saatlerin fotoğrafları blog sayfamdadır;
linki: https://rtalhaustun.wordpress.com/2018/03/16/1msf/

İyi okumalar;

Resim

SSCB’nin düştüğü sırada 1.MSF ülkenin öncü saat fabrikasıydı.

2002 yılında üretim hatlarının bazı kısımları Çistopol saat fabrikasına satıldı. 2006 yılında kalan donanımı Maktime firması satınaldı. Kalan kısımda ise ‘Polet-Hronos’ adı altında sınırlı olmak üzere bazı pahalı firmaların saatleri üretildi. Yine aynı 2006 yılında büyük işadamı Sergey Pugaçov satın aldı. O da fabrikanın başkaları tarafından kullanılmasını yasakladı aynı zamanda bünyede yerel üretim de durdu.

2013 yılında fabrika binasının bölümlerini saat üreticilerine kiraya verilmeye başlandı. Bu firmalar yine bu fabrikadan çıkan ve kendi markalarını kuran çalışanlardı.

Kısaltmalar;
1.DSF – Birinci Devlet Saat Fabrikası
1.MSF – Birinci Moskova Saat Fabrikası

1927 yılı. Çalışma ve Savunma konseyi SSCB bünyesinde saat üretim organizasyonunun kurulması kararını verdi. Kurulma amacı ise Kızıl Ordunun ve halk komiserliklerinin ihtiyaçları doğrultusunda saat üretmekti. Sovyet saatleri dakik ve dayanıklı olmalılar ayrıca kalite olarak da batılı rakiplerinden geri kalmamalıydılar. Bu üretim organizasyonu için tüm ekipmanlar Amerika’dan temin edildi. Yılda 200-250 bin adet üretim yapan “Duber Hampton” saat fabrikası satın alındı ve birinci saat fabrikasının kurulması için temel oluşturdu.

1930 yılı. Eski 《Красная Звезда》(Krasnaya Zvezda, Kızıl Yıldız) tütün fabrikasının arsasına, getirilen Amerikan ekipmanlarının da monte edildiği, bir saat üretim tesisi kuruldu. Saat fabrikasının kuruluşu devrimsel bir inşaa olarak ilan edildi ve aynı yılın kasım ayında yerli Sovyet üretiminin ilk 50 adet saati 《Театр Революции》(Teatr Revolyutsii, Devrim Tiyatrosu) sanat etkinliğinde tanıtıldı.

1932 yılı. Birinci 1. DSF ustaları tarafından kokpit saatleri üretildi ve aynı şekilde dakika ve saniye göstergeli pilot saatleri de geliştirildi. İlk Sovyet kronometrelerinin üretimine başlandı.

1935 yılı. Sovyetler Başkanı Mihail Kalinin artık S.M.Kirov adı ile anılacak Moskova 1. Saat Fabrikasının kurulması için hazırlanan tasarıyı imzaladı.

1939 yılı. Fabrikanın üretim donanımı güçlendirildi. 1. DSF’nın üretim hattı 1930 yılına oranla 1.5 kat büyüdü.

1940 yılı. Fabrikanın ürettiği 《Командирские》(Komandirskie, Komutan) saatleri Kızıl Ordu memurlarının demirbaşı oldu. Ayrıca özel gravüre sahip saatler orduda statü belirtisiydi. Geçen 10 senede 2.7 milyon adet cep ve kol saati üretildi.

1941 yılı. Savaş başladıktan sonra fabrika Zlatoust şehrine tahliye edildi. Bütün savaş boyunca fabrika sadece cephe ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştı; pilotlara saatler, deniz ve havacılara kronometreler üretti.

1944 yılı. Otomobil göstergeleri üretilmeye başlandı.

1946 yılı.
Küçük saniye kollu 《Победа》(Pobeda, Zafer) saatleri üretilmeye başlandı. Bu saatlerin ismi, tasarımı ve karakterisiktikleri bizzat Stalin tarafından onaylanmışlardır. Bu saatlerin üretimi Moskova 1. saat fabrikasında 1953 yılına kadar sürdü. Şimdi ise bu saatler koleksiyonluk olmuşlardır.

1949 yılı. Stop-second 《Штурманские》(Shturmanskie) saatlerinin üretimine başlandı. Bunlar sadece hava kuvvetleri için üretildiler ve hiçbir zaman piyasaya sokulmadılar. Savunma Bakanlığı siparişi ile yüksek doğruluk oranına sahip deniz kronometresi 6МХ üretildi.

1956 yılı. 22 taşlı ilk otomatik Sovyet mekanizması üretildi. Modelin adına 《Родина》(Rodina, Vatan) denildi.

1957 yılı. İlk Sovyet uydusunun fırlatılması ile 《Спутник》(Sputnik, Uydu) saatlerinin üretimine başlanıldı. Bu saatler iki seçenek ile piyasaya sürüldüler: standart saniye kollu ve küçük saniye kolu yerinde uydu işlemesi içeren şeffaf bir disk. Aynı yıl güney kutbuna giden ekip için de ’24 Saat’ kadranlı ‘Antarktida’ modeli üzerinde çalışıldı. Şimdilerde bu iki saat de nadir bulunan koleksiyonluklardan, bunun sebebi ise her ikisinin de sadece bir sene üretim hattında kalması.

1959 yılı. İlk Sovyet alarmlı kol saati ‘Sinyal’ üretildi. Tek ibreli saniye sayacı ve 45 dakikalık dakika kolu ile 《Стрела》(Strela, Ok) saatleri üretilmeye başlandı. Bunların kadranları ek olarak telemetrik ve takometrik zaman ölçerlere de sahiptiler. 《Стрела》 piyasaya sürülmedi çünkü sadece Sovyet Hava Kuvvetleri komuta kademesi için üretilmişlerdi. Bu saat ile ilk olarak bir dünyalı açık uzaya çıkmış oldu – kozmonot Aleksey Leonov. Aynı sene 1. MSF SSCB tarafından erkek kol saatlerini ihraç eden ana fabrika olarak belirlendi. ABD, Birleşik Krallık, Belçika, İtalya gibi 59 kapitalist ülkeye ve toplamda 70 dünya ülkesine ihraç edildi.

1960 yılı. Kirovskie 1. MSF saat fabrikası 《Полет》(Poljot, Uçuş) markasının ilk saatini piyasa sürdü.

1961 yılı. İlk insanlı uzay uçuşu gerçekleşti. Yuri Gagarin kolunda bir 《Полет》 ile uzaya çıktı.

1963 yılı. «Вымпел»(Vıympel, Flama) düz saatleri üretildi. Leipzig sergisinde 1. sınıf dakiklik madalyası ile ödüllendirildi.

1964 yılı. 29 taşlı otomatik “Орбита”(Orbita, Yörünge) saatlerinin üretimine başlandı. Bu sene ile birlikte 1. MSF üretilen saatler “Полет” imzası taşımaya başladı. Bu günlerde ise bu forma 90 ülkede kayıtlı ve dünyaca ünlüdür.

1965 yılı. Alaşıma bağlı olarak saatlerin kalınlığı 3,8 mm’den 4,5 mm ve mekanizma ise sadece 1,85 mm kalınlığındaydı. Bu modelin üretiminin sonlanması ile bu saatler de çok hızlı bir şekilde nadir saatler arasına girdi.

1966 yılı. Fabrika en yüksek Sovyet ödülü ile ödüllendirildi – Lenin madalyası.

1972 yılı. Fabrika saat üretim hacmini 2,7 milyona yükseltti. Fabrikada üretilen saatlerin %70’i yurtdışına ihraç ediliyordu. Yeni çalışmaların arasında 200m derinliğe kadar dayanabilen 《Амфибия》(Amfibiya, Amfibik) saatleri de vardı.

1976 yılı. kronometreli 3133 modeli üretilmeye başlandı. Bu saat çalışması için fabrika çalışanları ödüllendirildi. Bu saatler ordu ve filonun ihtiyaçlari için sınırlı sayıda üretildiğinden dolayı piyasada satışa sunulmadı. Bu saati Ukraynalı, Fransız ve Alman kozmonotlar kullandı. Uzaydaki en uzun süreyi ise V.V. Polyakov’un kolunda geçirdi.

1992 yılı. Rusya devlet başkanlığı “Полет” marka saatleri ‘Rusya Federasyonu Başkanı” ödülü olarak resmileştirdi.

Saatlerin incelemeleri de gelecektir!
in love w/ Cartier
Kullanıcı avatarı
rtalhaustun

Re: Birinci Moskova Saat fabrikası tarihçesi

Mesaj hozburun » 16 Mar 2018, 15:24

Çok teşekkürler :champ: :champ: :champ:
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj hasanli » 16 Mar 2018, 15:55

Teşekkürler :thumbup:
Kullanıcı avatarı
hasanli

Mesaj eray6878 » 17 Mar 2018, 00:29

Teşekkürler çok yararlı ve bilgilendirici bir yazı zevkle okudum.
Kullanıcı avatarı
eray6878

Mesaj Star » 21 Mar 2018, 11:09

Teşekkürler :champ:
Do something instead of killing Time. Because Time is killing you !!!
*Paulo Coelho*
Kullanıcı avatarı
Star

Mesaj Cres » 16 Nis 2018, 13:04

Okuması keyifli bir yazıydı. Bilgilendirme için teşekkürler. :thumbup:

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Cres

Mesaj artemis » 25 Tem 2018, 15:33

Bu güzel yazının ardından incelemeleri de bekliyoruz :D
Kullanıcı avatarı
artemis

Mesaj Mlozturk » 10 Kas 2018, 17:03

Çok güzel bir yazı incelemeleri bekleyenler sırasına bende girdim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Mlozturk

Sonraki

Dön TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 36 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners