Vostok Radio Room

Rus Saatleri Hakkında Bilgilere Ulaşabileceğiniz Bölüm

Re: Vostok Radio Room

Mesaj kethuda57 » 22 Haz 2017, 15:59

inceleme ve saat için :champ: :champ:
ben en çok saatin kordonunu merak ettim. yanlış görmediysem kutuda deri kordon var. orijinal kordonu galiba ?
Senin kuşların olurdu mevsimi yolculuklara çağıran...
İnstagram : kethuda57
Kullanıcı avatarı
kethuda57

Mesaj noctua » 22 Haz 2017, 16:24

Her çizgi artık daha anlamlı hale geldi, değerli paylaşımınız için teşekkür ederim :champ:

Bu başlıktan sonra RR satışlarında da artış olacağa benziyor : )
Kullanıcı avatarı
noctua

Mesaj rtalhaustun » 22 Haz 2017, 17:13

Ilginçmiş, çok teşekkürler bilgi için..
in love w/ Cartier
Kullanıcı avatarı
rtalhaustun

Mesaj Kakefe » 22 Haz 2017, 20:19

Kethuda57 yok gordugun deri degil... donemin saatleri vostoklar agirlikli sadece govde olarak satiliyor ve kordonu temsilen kagittan bir parca konuyor...

konu gelmisken 2209 mekanizmadan da bildiğim kadarıyla bahsedeyim ... 1961 yilinda Sovyetler Birligi Endustri bakanligi tarafindan talep edilen ince mekanizma “ 1. Moscow Saat fabrikasi ( 1Мчз) “ tarafindan 2209 kodlu olarak uretilmeye baslanmis. Daha eski bir mekanizmanin revize edilmesi ise . 22mm capinda ve 23 tasli shockproof lu bu mekanizma Vympel lerde kullnilmaya baslanmis. 2,9 mm lik incelige sahip bir mekanizma…

Buraya bir parantez acmak isterim . Sovyet mekanizmalarinda mekanizma kodundaki numaralarin bir karsiligi vardir . Kodu ABCD seklinde tanimlayacak olursak AB mekanizmanin capini CD ise mekanizmanin ozelliklerini ifade ediyor .mesela 2209 da 22 mm capli ve 09 kodu da karslik gelen elle kurmali , shockproof ve sweep saniye kollu mekanizmayi ifade ediyor. mesele 14 tum bu ozellikler + takvimli anlamina geliyor .)

1962 de 2209 mekanizmasi 1 Minsk Saat Fabrikasina satilmis ve Luch saatlerinde kullanilmaya baslanmis ve 1962ve 63 te Leipzig deki saat fuarinda vostok ve luch altin madalya ile odullendirilmis. Bu mekanizma o zamana kadar Sovyetlerde uretilen en ince 3 kollu mekanizma olduguna dair bilgiye de ulastim ama bu konudan cok emin degilim cunku bir muzede gordugum ve uzun ugraslar sonucu yakindan incelebildigim 1950 lerden kalma 2200 kodlu mekanizmanin inceliginin 1,85 mm oldugunu ogrendim.

Bu mekanizmanin tarihte 3 ureticisi olmus Raketa ( 23 tasli ) Vostok/poljot ( 17/18 tasli ) ve 1MWF/Minsk ( Vympel ve Luch ( 23 tasli )

Bu mekanizma basta ince dress saatlerde ve hatta donemin amphibialarinda da kullanilmis. Hatta efsane 300 m su gecirmezligi olan amphibia larda da bu mekanizma mevcut.
Basit tamirlerini yapabildigim bir mekanizma ama yine de tamir deyince o konuya cok girmiyeyim bir forumdasa saatin nasil regule edilecegi konusunda verdigim yonlendirme sebebi ile ustalardan birton laf yemistim unlemlerle biten cumlelerle :) tamir paragrafini kapatiyorum o yuzden.
Kadranda dikkat ettiyseniz kirmizi ve pembe patternler var ve aciklamaya gore kirmizi bolumlerde morse ile yapilan acil sinyaller pembe ise sesle yapilan acil sinyal dinleme surelerini ifade ediyor. SOS nereden geliyor diye merak eden var ise mors alfabesi ile sinyal iletmede kolayligi oldugu icin 1906 da uluslararasi acil kodu olarak SOS secilmis cunku ...- ... seklinde kolaylikla iletilebilen bir mesajmis.. save our soul veya save our ship sehir efsanesi :)
MAYDAY in ise fransizca yardima gel manasina gelen "m aider " den geldigini okumustum. daha cok sesli yardim istemelerde kullanilan bir kelimeymis...
mekanizmadan nereye geldik .burada bitireyim en iyisi ( tr klavyesiz yerden yazdigim icin turkce harf kullanamadim kusura bakmayin lutfen)

Sent from my iPad using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Kakefe

Mesaj kethuda57 » 22 Haz 2017, 21:14

Koray abi çok özel bilgiler bunlar... ellerine sağlık :champ: :champ:
Senin kuşların olurdu mevsimi yolculuklara çağıran...
İnstagram : kethuda57
Kullanıcı avatarı
kethuda57

Mesaj rtalhaustun » 22 Haz 2017, 23:24

А как приводится Radio Room на русский язык?
in love w/ Cartier
Kullanıcı avatarı
rtalhaustun

Mesaj Kakefe » 23 Haz 2017, 07:56

Resim
[emoji106]

instagram @watchcolony
Kullanıcı avatarı
Kakefe

Mesaj SeiKinetic » 23 Haz 2017, 09:33

@Kakefe, zevkle okunası diğer bir gönderi. Çok teşekkürler :champ:
Tutto ha una maniera.
Kullanıcı avatarı
SeiKinetic

ÖncekiSonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 38 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners