Vostok Komandirskie 1965 kutu a癟覺l覺覺 ve inceleme

Rus Saatleri Hakk覺nda Bilgilere Ulaabileceiniz B繹l羹m

Vostok Komandirskie 1965 kutu a癟覺l覺覺 ve inceleme

Mesaj rtalhaustun » 16 May 2017, 18:14

Herkese iyi akamlar, iyi okumalar diliyorum. :)

niversite hayat覺m覺n son g羹nlerini ya覺yorum ve bu y羹zden y覺l覺n balar覺nda ailem benden bir mezuniyet saati se癟memi istedi. Beni tan覺yanlar bilir, 22 ya覺mday覺m ve 10 senem Rus topraklar覺nda, onlar覺n okullar覺 ve k羹lt羹rlerinin i癟inde, WWII ve SSCB hakk覺nda tarih okumakla ge癟ti, bu beynime ilemi olsa gerek. Bir saat laz覺md覺 e b羹t癟e belliydi ben de bak覺nd覺m durdum. Japon istemiyordum, 襤svi癟reli bir quartz da istemiyordum sonra Komandirskie 1965'e rastlad覺m. Bu saat 羹retiminin 50. y覺ld繹n羹m羹ne 繹zel 2015'de tekrar 羹retilmeye balanm覺t覺. Ama saat en son Bahar 2016'da stoklara girmiti ite bundan sonra meranom.com'da iletiim bilgileri bulunan hemerim Dmitry ile iletiime ge癟tim ve bu saati nas覺l temin edebileceimi ve 癟ok istediimi s繹yledim. Haftalar s羹ren whatsapp yaz覺malar覺ndan sonra nihayet son 5 par癟an覺n 羹retime sokulaca覺n覺 ve hemen bana 繹zel ayr覺 bir ilan a癟覺laca覺n覺 s繹yledi. 襤te arad覺覺m sembolik ve 繹m羹rl羹k saat buydu!

Bu saatin hikayesini fakir T羹rk癟e 癟evirisiyle okuyal覺m(o kadar覺n覺 mazur g繹r羹n hayat覺mda hi癟 T羹rk癟e dilbilgisi g繹rmedim :D);

襤lk bak覺ta istay/istopol(虴邽郋郈郋郅) ehri hi癟bir ekilde dierlerinden ayr覺lm覺yor, 繹yle ki bu ehirlerin binlercesi Sovyetler Birliinde zaten vard覺. Sade, 70 bin n羹fuslu ve Kama 覺rma覺n覺n kenar覺nda bir Tatar ehri. Bunun yan覺nda bu ehir d羹nyan覺n 癟ou k繹esinde, her k覺tada bilinen bir ehir olmutu. Ancak ehrin isminin telaffuz etmek baya覺 bir zordu. :)
Ancak tam olarak bu ehirde 羹nl羹 'Komandirskie' saatleri 羹retilmekteydi. Bu saatler 60'lar覺n ortalar覺nda d羹nyaca 羹nl羹 ticari markalardan birisiydi. SSCB uzay gemilerinin, balistik roketlerinin, d羹nyada en iyisi say覺lan 'AK-47' silahlar覺n覺n ve zaman覺n覺n en iyi tank覺 T-34 gibi 羹r羹nlerin 羹retiminde baar覺l覺yd覺 ancak g羹nl羹k yaamda kullan覺lacak 羹r羹nlerin 羹retimindeyse problem ya覺yordu.
istay 'VOSTOK' Saat Fabrikas覺'n覺n(SF) hikayesi ikinci saat fabrikas覺n覺n Moskova'dan Kama 覺rma覺n覺n k覺y覺s覺na ta覺nmas覺 ile 2. d羹nya sava覺 d繹neminde balad覺. Sava y覺llar覺nda SF cephede kullan覺lmak 羹zere mekanizmalar 羹retiyordu. Sava s羹resince en zor koullarda dakiklik, kullan覺l覺l覺k ve sorunsuzluk ilkelerine sahip saat ustalar覺nca devam eden 羹retim, fabrika d羹nyaya a癟覺ld覺覺nda da bu ilkeleri korudu. 1950'li y覺llar覺n ba覺nda 'Vostok' saatleri SSCB'de g繹n羹lleri fethederken, 60'larda istay yurtd覺覺nda da 羹n kazanmaya balam覺t覺. Ancak as覺l 繹hret SSCB Savunma Bakanl覺覺n覺n 1965 y覺l覺nda r羹tbeliler i癟in darbeye dayan覺kl覺 maal覺 ve fosforlu saat sipari etmesi ile geldi.
Yeni saatlerin 羹retim aamalar覺n覺 bizzat SSCB Savunma Bakan覺 Radion Malinovsky denetledi. B繹ylece bu dikkat SF 癟al覺anlar覺na 繹zel bir sorumluluk y羹kledi.
"Saatleri ac覺mas覺z s覺k覺 bir zaman 癟izelgesinde 羹retildiini 'Arg羹manlar ve ger癟ekler' dergisinde verdii deme癟te belirten SF y繹neticisi, aka m覺! Bu saatlerin 羹retilmesini bizzat Malinovsky emretmiti - diye devam etmiti. Saatler 'sapmamal覺yd覺' 癟羹nk羹 sava alan覺nda dakik olmak 癟ok 繹nemliydi. 襤lk defa parlayan rakaml覺 bir kadran 羹retilmiti. Bizim grubumuz kasa tasar覺m覺 羹zerinde 癟al覺m覺t覺. 150'ye yak覺n tasar覺m sunduk. En 癟ok beenilen ise 羹zerinde y覺ld覺z bask覺s覺 olan kadranl覺 yuvarlak kasa oldu. Bunun i癟in bizi 50'er Ruble prim ile tevik etmilerdi. O zamanlar dehet rakamlard覺, neredeyse yar覺m maa覺m覺zd覺."
'Komandirskie' saati daha ilk g繹r羹te memurlar覺n sayg覺 ve sevgisini kazanm覺t覺. Hatta 襤svi癟re 羹retimi saatler takan daha 羹st y繹neticiler bile 'Komandirskie' saatleriyle b羹y羹lenmilerdi. Bu saatleri spor salonunda, bal覺k tutarken hatta ava 癟覺karken zarar gelecek mi korkusu olmadan takmak m羹mk羹nd羹. 羹nk羹 saatlerin darbeye kar覺 mukavemetleri duvara sert癟e at覺larak veya yere sert癟e at覺larak 繹l癟羹lm羹t羹. Tutkulu al覺c覺lar eer ger癟ek bir 'Komandirskie' sahibi iseniz bu testlerin kolayca ge癟ileceini zaten bilirdiniz. Bu saatlerin sahteleri adeta d繹k羹l羹yorlard覺, zaten hak ettikleri buydu.

Teknik bilgilerini verelim:

2414A 17 jewel kurmal覺 inhouse mekanizma, 20簣5簞C 20... +60 saniye sapma
36 saat rezerv
39mm 癟ap
11mm kal覺nl覺k
20mm 癟atal aral覺覺
Paslanmaz 癟elik kasa
3ATM dayan覺kl覺l覺k
Akrilik cam
Superlume indikat繹rler

B繹yle kibar bir kutuda geliyor
Resim
Kutudan sadece kitap癟覺k 癟覺k覺yor, asl覺nda folyo ile kaplanm覺t覺 ancak ben dayanamay覺p a癟m覺t覺m :D
Resim
Bombe cam ve 6 raka覺m覺n覺n alt taraf覺nda 'SSCB Savunma Bakanl覺覺 siparii 1965' yaz覺l覺
Resim
Kasa arkas覺 effaf ve mavi civatalar bence renk katm覺
Resim
Resim
Tokada bir Sovyet y覺ld覺z覺 ve 1965 kaz覺lm覺
Resim
'Tepe' dier amphibia'lardaki gibi o dandiklik hissini vermiyor tersine 癟ok kaliteli hissettiriyor. Ama her zamanki gibi klasik Vostok tarih ayarlama zamazingosu var
Ve son olarak bir ka癟 fotoraf
Resim
Resim
Resim

T羹rk癟e'mizde hata olduysa affedilsin. :)
En son rtalhaustun taraf覺ndan 16 May 2017, 23:31 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 3 kere d羹zenlendi.
in love w/ Cartier
Kullan覺c覺 avatar覺
rtalhaustun

Kay覺t: 22 Oca 2016, 02:07

Re: Bir Sovyet a癟覺yorum!

Mesaj Fatih28 » 16 May 2017, 18:39

Sturmanskie diyerek ilk tahmini yapay覺m...

Tapatalk kullanarak iPhone arac覺l覺覺yla g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
Fatih28

Ya: 42
Kay覺t: 25 Haz 2016, 01:39

Mesaj mlm » 16 May 2017, 19:09

Av覺ator
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullan覺c覺 avatar覺
mlm

Ya: 43
Kay覺t: 03 Au 2010, 02:59

Mesaj rtalhaustun » 16 May 2017, 19:25

2 tahmin de yanl覺 :( Tamam bir ipucu daha bu bir Reissue
in love w/ Cartier
Kullan覺c覺 avatar覺
rtalhaustun

Mesaj mlm » 16 May 2017, 19:29

Amphibia 1967 :super:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullan覺c覺 avatar覺
mlm

Ya: 43
Kay覺t: 03 Au 2010, 02:59

Mesaj Cotton » 16 May 2017, 19:33

Boctok Amphibia ?
Hi癟 bir eye cesaret edemeyen, hi癟 bir eye 羹mit beslemesin !
Kullan覺c覺 avatar覺
Cotton

Ya: 52
Kay覺t: 22 Au 2014, 09:24

Mesaj rtalhaustun » 16 May 2017, 19:38

Yine olmad覺 :(
in love w/ Cartier
Kullan覺c覺 avatar覺
rtalhaustun

Mesaj cbmad » 16 May 2017, 19:45

Hayirli olsun :champ:
vostok neptune ilk akl覺ma gelen, limited deil galiba :D
Kullan覺c覺 avatar覺
cbmad

Ya: 45
Kay覺t: 16 Au 2012, 13:47

Sonraki

D繹n TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 41 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners