Sturmanski "Gagarin" Vintage Kutu A癟覺l覺覺

Rus Saatleri Hakk覺nda Bilgilere Ulaabileceiniz B繹l羹m

Sturmanski "Gagarin" Vintage Kutu A癟覺l覺覺

Mesaj manil » 01 Kas 2015, 12:00

Herkese merhaba,

Bug羹n kar覺n覺zda Sturmanskie firmas覺n覺n uzaya ilk insanl覺 癟覺k覺覺n an覺s覺na 2.000 adet limitli olarak 羹rettii, Yuri Gagarin'in Vostok-1 ile uzaya 癟覺kan ilk insan unvan覺n覺 ald覺覺 g繹revinde takt覺覺 saatin birebir ayn覺s覺 olan saatle beraberiz. Her ne kadar orijinal saatin birebir ayn覺s覺 olsa da orijinal modelde 36 mm olan kasa boyutunun retro versiyonda 41 mm'e 癟覺kt覺覺n覺 da belirteyim.

1.Askeri Saat Fabrikas覺'nda 羹retilen Sturmanskie'nin aya 癟覺km覺 muadili Omega gibi 繹zel bir se癟ilmilii, nem, bas覺n癟, ok, darbe v.s. gibi 繹zel testler sonucu se癟ilmilii bulunmad覺覺 hususunu, kutu a癟覺l覺覺 i癟in bilgi toplarken ben de 繹renmi oldum. 襤ster 繹zensizlik diyin, isterseniz saate olan a覺r覺 g羹ven, her hal羹karda, alelade bir aviation saatinin uzaya 癟覺kmas覺 orijinal bir hareket olmu.

Saati alma hikayem de biraz enteresan oldu. Gezmek i癟in gittiim Moskova'da Domododevo havaalan覺nda r繹tar yapm覺 u癟a覺m覺 beklerken saat癟ilere bakay覺m dedim. Normalde havaalanlar覺ndan saat almak istemem. Buna kar覺n, saati g繹rmemle alma isteimin uyanmas覺 aras覺nda 3 sn'den az zaman ge癟ti. Sonras覺nda maazadaki sat覺 temsilcisi ile konumaya 癟al覺t覺m, kad覺n ingilizce bilmiyordu. Umutsuz bir hareketle italyanca denediysem de ondan da sonu癟 alamad覺m. Ger癟i 襤ngilizce'yi bilmeyenin 襤talyanca'y覺 bilmesini beklemek ne kadar mant覺kl覺 ayr覺 bir mevzu... belki de g羹zel Rus han覺ma artistlik olsun diye demi de olabilirim. Sonra bu g羹zel hatunla (Anastasia diyelim) g繹r羹羹p g繹r羹mediimiz bu vesile ile bana kals覺n... :twisted:

Neyse, uzatmadan olay覺 sonuca balayal覺m. Maazan覺n wi-fi'覺ndan internete girip Viber program覺 vas覺tas覺yla Rus癟a bilen (daha dorusu kendisi Rus olan) arkada覺m覺 aray覺p telefonu Anastasia'ya verdim. 襤kisi anlat覺, bana da saati kutusu ile birlikte almak kald覺.

Saatte 17 tal覺 Poljot 2609 makine bulunuyor. Normalde art覺k 羹retilmeyen bu makineyi bu saat i癟in 繹zel olarak 羹rettiklerini duydum. bir kez kurmakla 40 saate yak覺n g羹癟 rezervinin m羹mk羹n olduunu g繹rd羹m. S羹rekli takmad覺覺m i癟in zaman覺 nas覺l bir kesinlikte tuttuunu test etme imkan覺m olmad覺. AR kaplamal覺, kubbeli cam覺n覺 da beendim.

Az laf, 癟ok fotoraf diyerek saatimizin fotoraflar覺na buyrunuz.

Kutusu bence kendisinden daha pahal覺 Seiko'nun kutular覺ndan 癟ok 癟ok daha iyi...

Resim

Resim

Saatin orijinal kay覺覺 koyu bordo - k覺rm覺z覺 dikili. Ben bu kay覺覺 sevmediim i癟in hi癟 kullanmad覺m. Saati a癟覺k癟as覺 pek takmaya f覺rsat bulamam覺t覺m ama d羹n, eski bir saat癟ide gri naylon kay覺 buldum. 襤kisinin g羹zel gittiini d羹羹n羹yorum. Saatin kadran覺 orijinal modelle ayn覺 bej renginde. Vintage havas覺n覺 癟ok iyi verdiini s繹yleyebilirim. 襤kinci resimde Gagarin'in takt覺覺 orijinal saati de g繹r羹p kar覺lat覺rma yapabilirsiniz.

Resim

Resim

Saatin arkas覺nda Yuri Gagarin'in kabartmas覺 var. G繹ze olduk癟a g羹zel g繹z羹k羹yor. Kenarlar覺nda Rus癟a uzaydaki ilk saat yaz覺yor(mu). Bendeki saatte, serinin 432 no.lu saati.

Resim

S覺rada bir ka癟 kadran resmi daha gelsin...

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Saat i癟in elimde olan mavi deri ve kahverengi perfore kay覺lar覺 da aa覺da g繹rebilirsiniz. Mavi kay覺 ile biraz iddial覺 bir g繹r羹n羹m羹 oluyor. Perfore kay覺 ile vintage g繹r羹nt羹s羹n羹 pekitirdiini d羹羹n羹yorum... Gri, mavi, kahverengi...s襤z ne dersiniz?

Resim

Resim

Kenardan bir fotoraf覺 da 繹yle...

Resim

Bir ka癟 wristshot'da gelsin...

Resim

Resim

Son olarak, g繹rev ba覺ndaki fotorafla kutu a癟覺l覺覺m覺z覺 tamamlayal覺m...

Resim
Some people feel the rain. Others just get wet.

Bob Marley
Kullan覺c覺 avatar覺
manil

Kay覺t: 14 ub 2014, 12:33

Re: STURMANSKIE "GAGARIN" VINTAGE KUTU AILII

Mesaj Caner1983 » 01 Kas 2015, 12:13

Hay覺rl覺 olsun sat覺c覺 ile iyi anlam覺ss覺n oras覺 belli :shock:
Rolexs dont tick-tock
Kullan覺c覺 avatar覺
Caner1983

Ya: 41
Kay覺t: 05 Eyl 2014, 22:41

Mesaj akincio » 01 Kas 2015, 12:19

Hay覺rl覺 olsun :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
akincio

Ya: 34
Kay覺t: 06 ub 2014, 16:38

Mesaj KKaraku » 01 Kas 2015, 12:21

Hay覺rl覺 olsun, saati beendim ve bilekte de g羹zel durmu. Arka kapak kabartmas覺 zaten ayr覺 bir tatl覺 ;)

Gri kordon gayet g羹zel olmu ;)
" 襤nsanlar hangi d羹nyaya kulak kesilmise, 繹b羹r羹ne sa覺r..! " / 襤smet ZEL
Kullan覺c覺 avatar覺
KKaraku

Ya: 32
Kay覺t: 12 Kas 2011, 18:51

Mesaj MertYe » 01 Kas 2015, 12:28

Hay覺rl覺 olsun :champ:

Yaln覺z mavi kordon ate ediyor 癟ok beendim
Kullan覺c覺 avatar覺
MertYe

Ya: 30
Kay覺t: 14 Au 2014, 19:13

Mesaj zfr » 01 Kas 2015, 12:49

Hay覺rl覺 olsun, iyi g羹nlerde kullan覺n :champ:
"Saatin kendisi mekan, y羹r羹y羹羹 zaman, ayar覺 insand覺r... Bu da g繹sterir ki zaman ve mekan, insanla mevcuttur!"
Kullan覺c覺 avatar覺
zfr

Ya: 41
Kay覺t: 03 Eki 2011, 18:49

Mesaj hozburun » 01 Kas 2015, 12:52

Tebrikler , g羹le g羹le kullan覺n :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
hozburun

Ya: 50
Kay覺t: 08 Haz 2011, 17:02

Mesaj Wwtr » 01 Kas 2015, 12:54

Tebrikler
Kullan覺c覺 avatar覺
Wwtr

Kay覺t: 20 Mar 2010, 14:02

Sonraki

D繹n TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 29 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners