Boctok ( Vostok ) Cal. 2409 İnceleme

Rus Saatleri Hakkında Bilgilere Ulaşabileceğiniz Bölüm

Boctok ( Vostok ) Cal. 2409 İnceleme

Mesaj Analyzer » 30 Ara 2012, 18:22

Öncelikle Rus saatleri hakkında bilgim zayıf olduğu için kaba taslak bir inceleme olacağını baştan belirteyim. Özellikle Hsnmrycl gibi üstatlar eklemeler/düzeltmeler yaparlarsa memnun olurum.

Saatin genel özellikleri:
Mekanizma; Wostok 2409 ( 17 Jewels)
Üretim yılı: 1980'ler diye tahmin ediyorum
Tepe hariç çapı: 37 mm
Lug aralığı: 18 mm
Cam: Mika
Materyal: Krom Kaplama

Saatimiz budur; (2XF11)
Resim

Saatimiz gerçekten çok şık bir takım elbise saatidir. (dress watch)
Rus saatlerinin, özellikle vintage Rus saatlerinin kaliteleri ciddi anlamda çok iyidir ama bu saatlerin en büyük handikapları bence tasarımlarıdır. Aslen "Özgünlük" konusunda çok başarılı olan bu tasarımlar ne yazık ki herkese hitap etmemektedir ve detay işciliğinde de genel olarak İsviçreli rakiplerinin bir hayli gerisinde kalırlar. İşte bu noktada benim için bu saati özel kılan bir kaç etkenden biri ortaya çıkıyor, tasarımı...

Koyudan açık tona giden, çok iyi bir şekilde tasarlanmış iki renkli kadranı, sarı parçalar içine işlenmiş siyah indexleri, siyah saniye kolu, kasadaki sarı çerçeve, sarı çerçeve ile uyumlu kurma kolu, siyah yazılar hepsi birbiriyle öyle uyumlu ki tasarımda emeği geçen herkesi tek tek tebrik etmek gerek.

Resim

Saatin 37 mm lik kasa çapıda bir dress watch için ideal..

Resim

Saatte bombeli mika cam bulunmaktadır. Mikaların bazı avantajları ve dezavantajları vardır. En büyük dezavantajı kuşkusuz çizilmeye yatkın olmalarıdır. Avantajı ise bu çiziklerin giderilmesinin kolay olması ve kırılma/çatlama gibi durumlarda; cam değişiminin, normal safir ya da mineral bir camla kıyaslanamayacak derecede ucuza mal olmasıdır.

Resim

Saatin kasası ön ve yan yüzden çok iyi kondisyonda yalnız kurma kolu ve kasanın arka tarafı deforme olmuş durumda. Bu deformasyonların asıl nedeninin; kurma kolunun sürekli el ile kurulmasından ve kasanın arka tarafınında kol ile sürekli temasından ve terden dolayı olduğunu düşünüyorum. Saatin arka kapağında BOCTOK amblemi, seri numarası, "Сделано в СССР" yani Made in USSR ve "ВОДОНЕПРОНИЦАЕМЫЕ" yani WATER RESISTANT ibareleri bulunmaktadır.

Resim

Saatin kapağını açıp mekanizmasına baktığımızda, mekanizmanın gayet temiz kaldığını görebilmekteyiz. Mekanizmada balansın altındaki Boctok ambleminden başka; her hangi bir işleme ya da yazı bulunmamaktadır. Mekanizmamız Wostok 2409; 19800 vuruşlu olan bu mekanizma yaklaşık 45 saat kadar da güç kapasitesi sağlamaktadır.

Resim

Bu saatin en şaşırtıcı yanlarından biri zaman tutuşudur. Saat ilk elime ulaştığında saniye bazında zaman tutuşunu incelememiştim lakin baktım ki çok keskin zaman tutuyor dur dedim saniye olarak ne kadar sapması var. İlk gün ölçtüğümde -3 sn sapma yaptığını hayretle gördüm ama acaba ben mi yanlış baktım yoksa 63 saniye mi diye de düşündüm. Sonraki bir hafta ise her gün istisnasız saatin sapmasını ölçtüm ve gördüğüm en fazla değer 5 sn idi!
Ben bu değerleri güncel saatlerde dahi yakalayamazken, USSR döneminden kalma bir Rus saatinin bu derece hassas zaman tutmasında ki sebebi hikmeti çözebilmiş değilim :geek:

Resim

Vintage Rus saatleri, gerçekten saygı duyulması gereken keyifli saatlerdir diyerek yazıyı noktalıyorum, keyifli forumlar herkese.

Resim
Kullanıcı avatarı
Analyzer

Re: Boctok Cal. 2409

Mesaj Ozgur » 30 Ara 2012, 18:28

Emeginize saglik, guzel inceleme.

Iyi gunlerde kullanin :champ:
Festina lente
Kullanıcı avatarı
Ozgur

Mesaj asymptote » 30 Ara 2012, 18:28

İnceleme için teşekkürler Analyzer, :champ: çok güzel bir saat, tasarım olarak dress watch tanımına tam olarak uyuyor. Kasa arka kapağı paslanmaz çelik olduğu için sağlam kalmış, keşke kasa malzemesi de paslanmaz çelik olsaymış. Bu arada siyah saniye koluna bayıldım, güncel saatlerde neden kullanmazlar ki.. Bence harika görünüyor..
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj mucadeleci » 30 Ara 2012, 18:29

*Analyzer :thumbup: yine leziz bir seçim yapmışsın, inceleme için teşekkürler, iyi günlerde inşallah :thumbup:
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

Mesaj hozburun » 30 Ara 2012, 18:37

tebrik ederim güle güle kullanın ...
Kullanıcı avatarı
hozburun

Mesaj Analyzer » 30 Ara 2012, 18:46

Ozgur teşekkürler :champ:
asymptote dediğiniz gibi kasa paslanmaz çelik olsaymış tadından yenmezmiş ve siyah saniye kolu da hakikaten saati tamamlayıcı nitelikte
mucadeleci çok teşekkür ederim :champ:
hozburun :champ:
Kullanıcı avatarı
Analyzer

Mesaj stark » 30 Ara 2012, 20:47

Cok guzel bir inceleme olmus ellerine saglık analyzer :champ:
Kullanıcı avatarı
stark

Mesaj serhat200 » 30 Ara 2012, 21:49

İnceleme için teşekkürler. Gerçekten şık bir saat, hayırlı olsun iyi günlerde kullan :champ:
Kullanıcı avatarı
serhat200

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners