Strela Officer CYM3133 Kutu A癟覺l覺覺 ve Kullan覺c覺 襤ncelemesi

Rus Saatleri Hakk覺nda Bilgilere Ulaabileceiniz B繹l羹m

Strela Officer CYM3133 Kutu A癟覺l覺覺 ve Kullan覺c覺 襤ncelemesi

Mesaj aokyy » 23 Ara 2012, 14:03

Hepinize iyi pazarlar,iyi tatiller, g羹nayd覺nlar. G羹n羹n a癟覺l覺覺 da benden gelsin bari.

Nihayet yeni kutum geldi. :D Dier ald覺覺m b羹t羹n saatler gibi fotorafta g繹r羹nenden 癟ok daha 覺k, 癟ok daha g羹zel. Forumda pek 癟ok kiinin beendii fakat pek az kiinin sahip olduu bu saatin incelemesini sizlerle payla覺yorum. Manuel kurmal覺 otomatik bir saat istiyordum uzun zamand覺r. Bu saatle saat mekaniinde komplikasyonlar覺n temeline de inmi olduk bir miktar. Arat覺rmalar覺m hem fiyat hem de performans olarak beni bu saate itti.

Resim

STRELA OFFICER CYM 3133

Resim

Resim

ncelikle bir siyah d覺 kutu ile kar覺la覺yoruz. Kutuyu a癟t覺覺m覺zda ise ilk olarak bir adet balonun bizleri kar覺lad覺覺n覺 g繹r羹yoruz. :D Enteresan bir hediye. Hemen alt覺nda temizleme bezi ve garanti belgesi mevcut. Onlar覺 ald覺ktan sonra gayet yak覺覺kl覺 bir ahap kutu kendini bizlere g繹steriyor.

Resim

Resim

Ve saatimiz kutunun i癟inde bizi beklerken. Ger癟ekten fotoraflarda g繹r羹nd羹羹nden daha 覺k.

Resim

Resim

K覺saca saatin 繹zelliklerinden bahsedecek olursak;

ap覺: 38,2 mm
Kal覺nl覺覺: 14,5 mm
Rengi: G羹m羹 Rengi
Kordon: Kahverengi deri kay覺
Fonksiyonlar: Saat, dakika, k羹癟羹k saniye, merkezi kronograf saniyesi, 30 dakika kronograf sayac覺 ve tarih g繹stergesi.
Su ge癟irmezlik: 30 metre
Kasa: elik
Cam: Mineral kristal cam (nde ve arkada)
Mekanizma: Poljot 3133

ap覺na g繹re kal覺nl覺k fazla gibi dursa da 14,5 mm kal覺nl覺覺 kolda kendini o kadar belli etmiyor. Saat 38 mm 癟ap覺 ile nispeten k羹癟羹k say覺labilir fakat kendini o kadar da k羹癟羹k g繹stermiyor. G繹stermedii gibi takometre ve telemetre bar覺nd覺ran k羹癟羹k kadran覺nda s覺k覺覺kl覺klar da s繹z konusu deil. 襤ndeksler, g繹stergeler gayet kibar ve g繹z羹 yormayacak ekilde kadrana d繹enmi.

Resim

Saatin kadran覺nda bulunan yaz覺lar Kiril alfabesi ile yaz覺lm覺. Saat Rus olduunu belli ediyor. :D
Saatin kadran覺na yaz覺lan yaz覺lar dikkatlice yaz覺lm覺. Fakat kadran覺n deseni nedeni ile baz覺 yaz覺larda hafiften bozulmalar var gibi ama bunu anlayabilmek i癟in ger癟ekten dikkatli bir ekilde saate bakmak gerekiyor.

Resim

Saat 9 y繹n羹nde k羹癟羹k saniye g繹stergesi, 3 y繹n羹nde 30 dakikal覺k kronograf sayac覺, 4 ve 5 aras覺nda ise tarih g繹stergesi mevcut. Tarih g繹stergesi beyaz zemin 羹zerine siyah olarak yaz覺lm覺. Ancak pencere biraz k羹癟羹k kalm覺. Biraz daha b羹y羹k olabilirmi.

Saatin kadran覺nda h覺z 繹l癟meye yarayan takimetre ile mesafe 繹l癟meye yarayan telemetre g繹stergeleri mevcut. Kollar, be dakika indeksleri ve 6 ve 12 say覺lar覺 parlak metalden imal edilmi. zerlerinde herhangibir fosfor, luminova vb. olmad覺覺ndan saat karanl覺k ortamda okunam覺yor. D羹羹k 覺覺kta ise parlak metal olmas覺 nedeniyle okunabilirlik zorla覺yor.

Ayr覺ca yelkovan biraz fazla uzun gibi. Ayarlanmak istendiinde yelkovan dakika indisinin 羹zerini tamamen kapat覺yor ve tam olarak ayarlamay覺 biraz daha zorlat覺r覺yor. 2 mm daha k覺sa olsaym覺 daha iyi olabilirmi.

Resim

Resim

Saatin kasas覺na gelecek olursak; Saatin yanlarda iki boynuz aras覺nda kalan k覺s覺mlar覺 matlat覺r覺lm覺. Bezel, cam arka kapa覺n kenar k覺s覺mlar覺 ve kordonun kasaya temas ettii k覺s覺mlar ise parlat覺lm覺. Saatin arka kapa覺 mineral kristal camdan yap覺lm覺. Mekanizmay覺 癟ok g羹zel bir ekilde g繹rebiliyoruz.
n cam ise yine mineral kristalden ve bombeli. Almadan evvel bombeyi fark etmemitim. :D Ama beenmediimi s繹yleyemeyeceim. Sadece az覺c覺k kal覺nl覺覺 artt覺rm覺 (2 mm kadar)
Saatin su ge癟irmezlii 30 metre. Belki yeterli gibi g繹r羹nebilir ama ben hi癟 g羹venemiyorum. En az 50 metre neden yapmazlar hi癟 anlam veremiyorum.

Resim

Saatte kronograf fonksiyonlu Poljot 3133 kalibre kullan覺lm覺. Souk sava d繹neminde 羹retim makineleri Moskova'ya sat覺lm覺 olan eski Valjoux Kalibre 7733'羹n ta kendisi olan bu Poljot 3133 kalibre bir癟ok Rus saatine can katan bir makine.

Resim

Ger癟ekten yak覺n zamana kadar piyasada kronograf makineler 癟ok azd覺. ETA Valjoux 7750, Lemania Kalibre 5100 ve 1871 istee bal覺 羹retilen ve 80'li y覺llar覺n ba覺nda 羹retim miktarlar覺 ger癟ekten 癟ok azalan makinelerdi. Bunlar覺n yan覺nda piyasada yaln覺zca Rolex ile Zenith taraf覺ndan kullan覺lan "El Primero" ve ETA 2892'nin 羹zerine monte edilebilen Dubois-Depraz'覺n Universal kronograf mod羹l羹 mevcuttu. Patek Philippe ve Vacheron Konstantin ise yap覺m覺 1940'lara dayanan Lemania'n覺n ham mekanizmalar覺n覺 tercih ediyorlard覺. G羹n羹m羹zde kronograf makine 癟eitliliinde ger癟ekten ciddi bir art覺 s繹z konusu. 襤n-house olarak mekanizma 羹retimi yapan bir 癟ok markan覺n kendine ait birer kronograf mekanizmas覺 var. Poljot 3133'de bu kronograf makinelerin aras覺nda kendine yer edinmi durumda. Kalitesiz 癟in mallar覺n覺 saymazsak en ula覺labilir kronograflardan biri olduunu da s繹yleyebiliriz.

31 mm 癟ap覺nda, 7.38 mm kal覺nl覺覺nda, 23 tal覺 manuel kurmal覺 bir makine. 21600 vph ile 癟al覺覺yor.
Fabrika verilerine g繹re g羹nl羹k sapma miktar覺; -10/+40 saniye/g羹n. Rus kalibrelerinde dikkatimi 癟eken bir nokta g羹nl羹k +sapma dereceleri sapma derecelerinden 癟ok daha fazla.
G羹癟 rezervi de kronograf a癟覺kken 37 saat, kronograf kapal覺 iken 42 saat. Tabi bu veriler de fabrika verileri. Arat覺rmalar覺m neticesinde yap覺lan 繹l癟羹mlere g繹re 60 saatin 羹zerinde g羹癟 rezervi olduunu g繹rd羹m. Kendim hen羹z 繹l癟medim.

Resim
Oy mekanizmas覺na hayran olduum. unu sevmemek elde mi ya. :D

Saati ayarlarken saniye durdurma(hacking) 繹zellii maalesef bu kalibrede mevcut deil. Bir eksisi de tarih ayarlamas覺. Kurma kolu ile tarih diskine kumanda edilemiyor. Saati ileri alarak tarih diskinin hareketini salamak durumunda kald覺m. Yani ayarlamak istediiniz g羹ne gelene kadar saati ileri alacaks覺n覺z. Bir dier 癟繹z羹m yolu ise saati ileri al覺p tarih diskinin atmas覺n覺 salad覺ktan sonra tekrar saati geriye al覺p tekrar ileri almak. Fakat bu y繹ntemin ne kadar sal覺kl覺 olduunu s繹yleyemeyeceim.

Resim

Saatte nispeten a癟覺k kahverengi deri kay覺 var. Kay覺 biraz sert. Zamanla yumuayaca覺n覺 d羹羹n羹yorum. Saatin ucunda ise toka mevcut. "Deployant clasp" -maalesef T羹rk癟esini bilmiyorum- olsayd覺 daha 覺k olurdu.

Resim

Resim

Resim

Vakit ay覺r覺p okuduunuz i癟in teekk羹r ederim.

Fotoraflar maalesef g羹zel olmad覺. Fotoraf makinem maalesef u an bende deil. Cep telefonu ile 癟ektim. Buna bir de yetersiz ortam 覺覺覺 eklenince sonu癟lar maalesef baar覺l覺 olamad覺. Fakat en k覺sa zamanda fotoraflar覺 daha d羹zg羹n 癟ekip g羹ncelleyeceim.
Kullan覺c覺 avatar覺
aokyy

Ya: 36
Kay覺t: 11 Ara 2011, 14:40

Re: STRELA OFFICER CYM 3133

Mesaj autotech » 23 Ara 2012, 14:08

G羹zel saat. 襤yi g羹nlerde kullan覺ls覺n.
Kullan覺c覺 avatar覺
autotech

Kay覺t: 22 Au 2010, 11:20

Re: Strela Officer CYM3133 Kutu A癟覺l覺覺 ve Kullan覺c覺 襤ncelem

Mesaj aokyy » 23 Ara 2012, 14:10

autotech teekk羹rler. :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
aokyy

Mesaj deVille » 23 Ara 2012, 14:12

Tebrikler g羹le g羹le kullan覺n. Her Rus saati severde olmas覺 gereken bir mekanizmaya ve elit bir kasa kadran 癟al覺mas覺na sahip oldunuz. G羹le g羹le kullan覺n.
Post Tenebras Lux
Kullan覺c覺 avatar覺
deVille

Ya: 44
Kay覺t: 23 Au 2012, 15:07

Mesaj aokyy » 23 Ara 2012, 14:18

deVille teekk羹r ediyorum. :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
aokyy

Mesaj mlm » 23 Ara 2012, 14:19

Aokyy, efsane 3133 mekanizmal覺 bu yak覺覺kl覺n覺n kitab覺n覺 yazm覺 ve 癟ok da baar覺l覺 olmusun, sonuna kadar zevkle okudum :)
Bileine de 癟ok yak覺m覺, mutlu g羹nlerde g羹le g羹le kullan :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullan覺c覺 avatar覺
mlm

Ya: 43
Kay覺t: 03 Au 2010, 02:59

Mesaj ErsinGS » 23 Ara 2012, 14:20

g羹zel saat
iyi g羹nlerde kullan覺n...
Kullan覺c覺 avatar覺
ErsinGS

Ya: 59
Kay覺t: 10 Ara 2011, 00:05

Mesaj aokyy » 23 Ara 2012, 14:24

Eyvallah Cengiz Abi. :champ: Bizimki kitab覺n覺 yazmaktan ziyade 羹癟 be sat覺r bir eyler karalamak oldu. Kitab覺n覺 yazan 羹stadlar覺n yan覺na yaklaam覺yoruz hen羹z. :D

ersinbulun teekk羹rler. :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
aokyy

Sonraki

D繹n TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 5 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners