Yeni Bir Poljot All Steel (İnceleme)

Rus Saatleri Hakkında Bilgilere Ulaşabileceğiniz Bölüm

Yeni Bir Poljot All Steel (İnceleme)

Mesaj Hsnmrycl » 13 Ara 2012, 19:36

Resim

İlk Poljot'umun bir All Steel olmasını tercih etmiştim. Saati hatırlamayanlar linke bakabilir:
http://2209su.blogspot.com/2012/09/poljot-all-steel.html

Sahip olmaktan son derece büyük keyif aldığım bu All Steel Poljot'tan sonra ikinci Poljot'um da yine bir All Steel oldu.

Bu saat de en az diğer All Steel kadar iyi durumda.

Resim

Saatin üretim yılları ve tarihi bağlantıları hakkında daha önceki All Steel incelemesinde gerekli bilgileri vermiştim. Bunları tekrar etmek yerine iki All Steel arasındaki fiziki farklılıklardan bahsetmek istiyorum.

Resim

Diğer All Steel kurma işlemini oldukça zorlaştıran yapıda bir kurma koluna sahipken bu saat son derece ergonomik, dişli ve kubbeli bir kurma koluna sahip.

Resim

Önceki All Steel'in 18mm'lik boynuz aralığına karşın bu saat 16mm'lik aralığı sahip boynuzlara sahip ve bu boynuzlar kasadan belirgin şekilde ayrı görünecek şekilde tasarlanmış. Bu tasarım bana Almaz'ların kasa tasarımı hatırlattı. Neredeyse aynı dönemin saati olmalarının etkisi olabilir.

Resim

32mm'lik çapıyla oldukça küçük bir kasaya sahip olan saat, Sovyet saatlerinde daha önce hiç karşılaşmadığım bir bilezikle geldi.

Çelik kasaya uyumlu bir bilezik olsa da günlük kullanıma uygun görünmüyor. Ancak saatle beraber uzun yıllar kullanıldığına eminim.

Daha önceki incelememde bazı Poljot All Steel saatlerin arka kapaklarında Foreign yazısı bulunduğunu ve bu yazıya sahip saatlerin daha erken döneme ait olduklarından söz edildiği, ancak bunun muhtemelen sadece bir varsayımdan ibaret olduğunu düşündüğümden bahsetmiştim. Bir önceki Poljot'un aksine bu saatte Foreign yazısı bulunuyor.

Resim

Arka kapaktaki Waterproof ibaresi de dikkat çeken bir diğer nokta. Bildiğim kadarıyla Waterproof daha erken dönemde üretilen saatlerde kullanılan bir tanımdı. Bu ibare, sonraki yıllarda üretilen saatlerde Waterprotected olarak değiştirilmiştir. Hiçbir saatin tamamen su geçirmez olmadığı, sadece belli bir dereceye kadar sudan korunabildiğinin farkına varılmış olmalı.

Önceleri hem Foreign hem de Waterproof ibareleri bulunan bu saatin gerçekten de erken dönem üretimlerinden olduğuna emindim. Ancak karşıma Foreign ve Waterprotected ibareli bir All Steel örneği çıkınca bu varsayımım da sarsıldı.

Resim

Belki de sadece Waterproof ibareli saatler erken döneme aittir; kimbilir...

Gelelim saatimin arka kapağının içine:

Resim

Saatin arka kapağının iç kısmında solmaya yüz tutmuş 51 yıllık bir mühür var. Bu mühürde 61.3.3 tarihi mevcut. Bu tarih, saatin üretiminin yapıldığı tarih aralığının içinde yer aldığından ilk olarak üretim tarihinin mühür olarak basılmış olma ihtimali aklıma geldi. Ancak All Steel'ler de ve doğrusu diğer hiçbir Sovyet üretimi saatte böyle bir geleneğin olmadığını öğrendiğimde saati tamir eden ya da bakımını yapan ustanın bu işlemin tarihini mühür olarak bastığı ihtimali ortaya çıktı. Ancak neredeyse üretim zamanı ile aynı anda neden bir bakım ya da tamir gördüğü konusunda bir fikrim yok. Belki de üretim tarihi hipotezini görardı etmemek gerek.

Resim

Saatin arka kapağı su ve nemden korumayı arttırmak için iki parçalı olarak üretilmiş. Bu yapı sonraki yıllarda Vostok Amphibian serisinde de tercih edilmiştir.

Saat içinde -tıpkı diğer All Steel'de olduğu gibi- Poljot 2409 mekanizma kullanıyor.

Resim

17 taşlı olan bu mekanizma hakkında diğer incelemede söz etmiştim.

---The End---

http://2209su.blogspot.com/2012/12/poljot-all-steel.html
öd tengri aysar; kişi oglı kop ölgeli törümiş.
Kullanıcı avatarı
Hsnmrycl

Re: Ynt: Yeni Bir Poljot All Steel (İnceleme)

Mesaj hydrocon » 13 Ara 2012, 19:46

Güzel günlerde kullan :)
Her şey zehirdir mühim olan dozdur.
Kullanıcı avatarı
hydrocon

Re: Yeni Bir Poljot All Steel (İnceleme)

Mesaj asymptote » 13 Ara 2012, 19:54

Hayırlı olsun Emre, :champ: kasa çapı çok küçük, bayan saati olmasın bu.. ;)
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj Cimuanos » 13 Ara 2012, 19:54

Mükemmel üstad, güzel zamanlar göstersin :thumbup:
Kullanıcı avatarı
Cimuanos

Mesaj KKarakuş » 13 Ara 2012, 19:58

Saat güzel , inceleme güzel . Koleksiyona yeni bir can daha geldi :thumbup: Güzel günlerde , güzel zamanlarınızı göstersin :champ:
" İnsanlar hangi dünyaya kulak kesilmişse, öbürüne sağır..! " / İsmet ÖZEL
Kullanıcı avatarı
KKarakuş

Mesaj SeRxx » 13 Ara 2012, 20:00

İyi günlerde kullan Hsnmrycl :champ: Racing bilezikle iyi olmuş :thumbup:
Kullanıcı avatarı
SeRxx

Mesaj Ahbob » 13 Ara 2012, 20:09

Sağlıklı, güzel günlerde kullan Hsnmrycl. İnceleme için teşekkürler, ellerine sağlık. :champ:
Kullanıcı avatarı
Ahbob

Mesaj mlm » 13 Ara 2012, 20:22

Tebrikler Emre üstad :champ: :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Sonraki

Dön TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners