Vostok Amphibian Ministry Scuba Dude (Case Type 710)

Rus Saatleri Hakkında Bilgilere Ulaşabileceğiniz Bölüm

Vostok Amphibian Ministry Scuba Dude (Case Type 710)

Mesaj Hsnmrycl » 11 Kas 2012, 01:04

Resim

Uzun bir aradan sonra koleksiyona bir Amphibian daha kattım. Bu yeni üye hem benim ilk Ministry kasa hem de ilk "yeni" Amphibian'ım olması bakımından biraz özel.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki gerçekten harika bir saat. Evet, biraz subjektif yaklaştım belki ama duygularımı ancak bu şekilde ifade edebiliyorum. Daha önce sahip olmadığım Ministry olarak bilinen bu 710 kasa bileğe harika oturuyor. Tıpkı Tonneau kasalar gibi oldukça konforlu bir saat.

İlk olarak tek kadran tipi ve 2416su mekanizma ile 1980'lerin sonlarında üretilen Ministry kasalar günümüzde pek çok farklı kadran çeşidiyle satıştalar. Aşağıda ilk Ministry kasa örnekleri görülebilir. İlk fotoğrafta güncel kollarla üretilen model ve ikinci fotoğrafta üretilmeye başlandığı ilk zamanlarda kullanıldığı düşünülen Paddle kollarla bir Ministry:

Resim

Resim

Benim saatim ise adını kadranındaki dalgıç figüründen alan bir Scuba Dude!

Resim

Siyah, sert plastik bir kutuda, kullanma önerileri ve o meşhur Vostok kurma kolunun nasıl kullanılacağını anlatan broşürlerle gelen saatin üzerinde çelik bileziği vardı. Ancak o kadar kötü bir bilezik ki fotoğraflarını çekene kadar kullanmaya bile tahammül edemeyip Seiko SKX007 ile birlikte gelen silikon kordonu taktım. Fena da olmadı.

Resim

Resim

Tanıtım broşürüne göre saat 10 Ekim 2012 üretimi

Resim

Saat tıpkı diğer Amphibianlar gibi çelik kasa ve pirinç üzeri krom kaplama bezelden oluşuyor. Bu bezel Vostok Fabrikasının Amphibianlarda kullanmaya başladığı yeni bir model. Kırmızı ve mavi noktalardan oluşan önceki bezel oldukça vintage bir hava taşısa da ben bu modeli daha şık buldum. Özellikle bu kasa üzerine gayet güzel uyum sağladığını düşünüyorum.

Resim

Saatin kurma kolu da klasik Amphibian kurma kolu. Her zamanki gibi biraz alengirli ve oynak. Ancak, vidalı yapısı ve karşılıklı contaları ile son derece işlevsel.

Resim

Otomatik 2416 mekanizması ve kalın akrilik kristali ile yandan görünüşü biraz kalın. Ancak bu kalın görünüş saatin genel yapısı ile uyum içinde. Kasanın kendisi de büyük olduğu için kesinlikle göze batmıyor.

Resim

Bu Amphibian da tıpkı diğerleri gibi 200 metre su geçirmiyor ve şoka dayanıklı. Bu özellikleri arka kapakta da belirtmişler:

Resim

Saat, 2416 mekanizma ile çalışıyor. Vostok tarafından yaklaşık 30 yıldır kullanılan bu kalibrenin ne derece güvenilir olduğundan bahsetmeye gerek bile yok. Ancak lakabının Traktör olduğunu söylemeden geçmeyeceğim. 24mm çapı, 6,3mm yüksekliği ve 31 taşı olan bu kalibre saatte 19800 vuruş yapıyor ve güç rezervi minimum 31 saat. Otomatik kurmalı mekanizma, elle kurmaya da izin veriyor.

Resim

Günlük sapma miktarı için fabrika verisi olarak -10/+30 saniye aralığı verilmiş. Ancak benim saatimin günlük sapması +4sn. Evet, saat kronometre sınırları içinde çalışıyor. Amphibian 24 saati doldurduğu anda ölçüm yaptığım kronometreyi durdurdum ve işte sonuç:

Resim

75 dolara alınan bir saat 200 metre su geçirmiyor ve +4 saniyelik günlük sapma ile çalışıyor. Saati daha fazla anlatmaya gerek yok sanırım.

Doğrusu bu saati bezeli ve kasasında bazı değişiklikler yapıp, kendi diktiğim el yapımı deri kayışla kullanmak için almıştım. Ancak bu hali o kadar hoşuma gitti ki değişiklikleri yapmak için biraz eskimesini bekleyeceğim.

http://2209su.blogspot.com/2012/11/vostok-amphibian-ministry-scuba-dude.html
En son Hsnmrycl tarafından 11 Kas 2012, 13:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
öd tengri aysar; kişi oglı kop ölgeli törümiş.
Kullanıcı avatarı
Hsnmrycl

Re: Vostok Amphibian Ministry Scuba Dude (Case Type 710)

Mesaj mlm » 11 Kas 2012, 01:25

H.Emre yeni askerin hayırlı olsun, yaptığın kayışla da görmek isteriz :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj Hsnmrycl » 11 Kas 2012, 01:41

mlm, teşekkür ederim.
Kayışa toka bekliyorum. Gelince kullanmaya başlarım :thumbup:
Kullanıcı avatarı
Hsnmrycl

Mesaj drk » 11 Kas 2012, 01:48

Süper inceleme :thumbup: Güle güle kullanın :champ:
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj vmetin » 11 Kas 2012, 01:56

Abi sen sevmiyorsun ama NATO ile süper olur. Bir de mesh ile nasıl olur acaba?
Haa bu arada saati çok sevdim hayırlı olsun.
Kullanıcı avatarı
vmetin

Mesaj Hsnmrycl » 11 Kas 2012, 02:01

Drk teşekkür ederim :champ:
vmetin, abi neden sevmeyeyim Nato almayı düşünüyorum zaten. Ayrıca mesh ile de harika oluyor bence:

Resim

ama dedim ya aklımda başka şeyler vardı.
şimdilik erteledim.
Kullanıcı avatarı
Hsnmrycl

Mesaj vmetin » 11 Kas 2012, 02:02

Sevmiyorsun gibi hatırladım, demek ki sevmeyen başkasıydı :)
Kullanıcı avatarı
vmetin

Mesaj aokyy » 11 Kas 2012, 02:03

Hayırlı olsun. Süper inceleme :thumbup:
Kullanıcı avatarı
aokyy

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners