Luch One Hand Kutu A癟覺l覺覺 ve Tarih癟e

Rus Saatleri Hakk覺nda Bilgilere Ulaabileceiniz B繹l羹m

Luch One Hand Kutu A癟覺l覺覺 ve Tarih癟e

Mesaj ozzlegrand » 01 Kas 2012, 15:33

Arkadalar merhaba...

"Luch", SSCB d繹neminde Minsk'te faaliyet g繹steren saat fabrikas覺nda 羹retilen markalardan biridir. Minsk saat fabrikas覺 (MWP) 1953 y覺l覺nda a癟覺klanan merkezi plan dorultusunda u anki Belarus s覺n覺rlar覺 i癟ersinde kurulmu ve uzun y覺llar 羹rettii markalarla Rus saat癟ilik sekt繹r羹ne 繹nemli katk覺larda bulunmutur.

Belarus s覺n覺rlar覺 dahilinde SSCB d繹neminde kurulan ilk b羹y羹k 癟apl覺 羹retim tesisine sahip firman覺n ana 羹retim binas覺 I.Bovt ve N.Shpiguelman taraf覺ndan tasarlanm覺t覺r.

襤lk bayan kol saatini 14 Aral覺k 1955 tarihinde 羹retimine balanan Zaria markas覺yla yapm覺lard覺r. 1962 y覺l覺nda erkek saat markas覺 Vympel ortaya 癟覺km覺t覺r. 1964 y覺l覺nda elektromanyetik saat 羹retimine balayan firma 1973 y覺l覺nda otomobil saati 羹retimiyle 羹r羹n skalas覺n覺 geniletmitir. Firma 1974 y覺l覺nda "Luch-1816" adl覺 otomatik mekanizmal覺 ve takvimli modeliyle Leipzig fuar覺nda alt覺n madalya kazanm覺t覺r. 1980'li y覺llarda MWP, bata bat覺l覺 羹lkeler olmak 羹zere 13 羹lkeye d羹zenli olarak saat ihra癟 eden bir firma konumuna gelmitir.

MWP'nin ilk olarak 1956 y覺l覺nda duyurduu "Luch" markas覺 b羹y羹k beeni kazanm覺 olup halen 羹retimine devam eden modellere sahiptir. G羹n羹m羹zde ISO 9001 kalite standartlar覺nda 癟al覺an (ah kapitalizm ah!!!) firman覺n 1000'e yak覺n 癟al覺an覺 bulunmaktad覺r ve Dou Avrupa'n覺n en gelimi 羹retim tesislerinden birine sahiptir.

Gelelim kutu a癟覺l覺覺n覺 yapaca覺m modele: Luch one hand bir s羹redir takip etmekte olduum ve koleksiyonuma katmak istediim bir modeldi. Daha 繹nceden de al覺veri yapm覺 olduum Ebay'den bir dostumun elinde olduunu g繹r羹nce hemen sipari ettim. Yaval覺覺ndan yak覺nd覺覺m覺z Ruspost, bu saati bana ulat覺ran Belpost yan覺nda 覺覺k h覺z覺nda say覺l覺r. Saatin tracking yoluyla takibi olduk癟a zor oldu ve bir ara postada kaybolmu olduunu d羹羹nmeye balad覺m. Neyse ki 癟ok 癟ok ilgili ve iyi bir sat覺c覺 olan kii Belpost ile g繹r羹羹p durumu kontrol etti ve herhangi bir sorun yaamadan (ge癟 de olsa) saatime kavutum.

襤lk g繹r羹n羹m u ki, saatin 繹l癟羹lerine dikkat etmemitim ancak beklediimden daha b羹y羹k bir g繹vdeye sahip. Bu benim i癟in net bir art覺(+), 癟羹nk羹 癟ok hafif ve k羹癟羹k saatlerden pek holanm覺yorum. Fabrikadan 癟覺km覺 haliyle kapal覺 paketinde ve ka覺tlar覺 ile birlikte ulat覺. S覺f覺r saat paketi a癟man覺n dayan覺lmaz huzuru ve mutluluu ile ba baa kalamadan sizin i癟in fotoraflar覺n覺 癟ekmeye balad覺m. ;)

Saatin 羹zerinde gelen deri kay覺 olduk癟a kaliteli ve estetik g繹r羹n羹yor. Saatin 癟elik g繹vdesi salam bir g繹r羹nt羹 veriyor. Kadran olduk癟a minimalist ve sade, ilk g繹r羹te hastane koridorlar覺nda as覺l覺 berrak g繹r羹nt羹l羹 beyaz duvar saatlerini an覺msat覺yor.

Gelelim can al覺c覺 noktaya. Ad覺 羹st羹nde saat "one hand", yani akrep ve yelkovan覺 bulunmuyor. 01-12 aras覺ndan bulunan her bir 癟izgi 5 dakikal覺k zaman dilimini g繹steriyor. Her 15 dakikada bir daha kal覺n bir 癟izgi ile 1/4 l羹k zaman dilimleri net bir bi癟imde belirlenmi. 襤lk bata zor gibi g繹r羹nse de al覺mak i癟in 3-4 defa saate bakmak yetiyor. Saat kurmal覺 ve i癟inde ufak, sade bir mekanizma bar覺nd覺r覺yor. Bu mekanizman覺n 癟ok tatl覺 bir sesi var, vintage saatler gibi 癟ok uzaktan duyulmasa da yeni d繹nem saatler gibi 癟ok sessiz deil, bazen kulaa geliyor ve mekanik saatlerden keyif alan ahs覺m覺 mest ediyor.

rnein aa覺daki fotorafta saat 09:32.
Resim

Yava yava kutuyu a癟maya bal覺yoruz:
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Saat 13:40
Resim

Resim

Resim

Sat覺c覺 bir s羹re arka kapa覺 a癟madan denememi istedi. Eer k覺sa s羹rede bir 羹retim hatas覺 ortaya 癟覺karsa, kapa覺 a癟覺lmam覺 saatleri firmaya geri iade edip yenisini alman覺n daha kolay olduunu belirtti. O nedenle kendisinden ald覺覺m mekanizma fotoraf覺n覺 sizlerle payla覺yorum:

Resim
Never trust a pretty face...
Kullan覺c覺 avatar覺
ozzlegrand

Ya: 41
Kay覺t: 03 Eyl 2012, 14:47

Re: Luch One Hand - Kutu A癟覺l覺覺

Mesaj vmetin » 01 Kas 2012, 15:52

Tebrikler :champ: :champ: :champ:
襤yi g羹nlerde kullan覺n.

Kocaman kasan覺n i癟inde k羹癟羹k bir makine g繹rmek beni a覺rtt覺 :shock:
Kullan覺c覺 avatar覺
vmetin

Ya: 89
Kay覺t: 13 Ara 2011, 17:37

Mesaj Remre » 01 Kas 2012, 16:25

MeisterSinger saatlerine benziyor g羹zel 覺k bir saat. G羹zel g羹nlerde kullanman覺z覺 dilerim. 襤nceleme i癟in 癟ok teekk羹rler varl覺覺ndan haberdar olduk sayenizde. :champ: :champ: :thumbup:
Eski kullan覺c覺 ad覺: e155159
Kullan覺c覺 avatar覺
Remre

Ya: 36
Kay覺t: 15 Oca 2011, 01:14

Mesaj mlm » 01 Kas 2012, 16:33

Tarih癟e ve inceleme i癟in teekk羹rler, g羹le g羹le kullan覺n :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullan覺c覺 avatar覺
mlm

Ya: 43
Kay覺t: 03 Au 2010, 02:59

Mesaj FatihGS » 01 Kas 2012, 16:34

Hay覺rl覺 olsun g羹zelmi meistersinger belki de bunlardan esinlenmitir

Sent from my iPad using Tapatalk HD
Kullan覺c覺 avatar覺
FatihGS

Kay覺t: 21 May 2012, 22:30

Mesaj zfr » 01 Kas 2012, 16:50

Hay覺rl覺 olsun... :champ: 襤nceleme i癟in teekk羹rler...
"Saatin kendisi mekan, y羹r羹y羹羹 zaman, ayar覺 insand覺r... Bu da g繹sterir ki zaman ve mekan, insanla mevcuttur!"
Kullan覺c覺 avatar覺
zfr

Ya: 41
Kay覺t: 03 Eki 2011, 18:49

Mesaj asymptote » 01 Kas 2012, 16:53

Hay覺rl覺 olsun, farkl覺 ve g羹zel bir saat :champ: Dediiniz gibi saati okumak biraz antrenman gerektiriyor yaln覺z.. :geek: 襤nceleme i癟in teekk羹rler.. :thumbup:
"Evrende en b羹y羹k ziyan, sorgulama yeteneini yitirmi bir beyindir." - A. Einstein
Kullan覺c覺 avatar覺
asymptote

Kay覺t: 11 Ara 2010, 14:28

Mesaj kubbealt覺 » 01 Kas 2012, 18:01

hay覺rl覺 olsun deiik bir saat
g羹zel g羹nlerde kullan
Kullan覺c覺 avatar覺
kubbealt覺

Kay覺t: 23 Ara 2011, 15:45

Sonraki

D繹n TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 32 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners