Sovyet / Rus Saat Danışma Masası

Rus Saatleri Hakkında Bilgilere Ulaşabileceğiniz Bölüm

Sovyet / Rus Saat Danışma Masası

Mesaj Hsnmrycl » 09 Eki 2012, 22:25

Değerli saatseverler,
Sovyet dönemi başta olmak üzere Rus saatlerinde pek çok sahte ve toplama parçaya rastlamak mümkün.

Özellikle Sovyet dönemine ait bir saat satın almak isteyen arkadaşlardan mesajlar alıyorum. Takdir edersiniz ki kısıtlı bilgimle her soruya cevap verebilmem mümkün değil.

Çoğunluğu, ilgilenilen ilanda görülen saat hakkında bilgi talebi şeklinde olan mesajların bu başlık altında yürütülmesinin diğer arkadaşların da faydalanması açısından daha uygun olacağı kanaatindeyim. Bu şekilde, hakkında bilgi talep edilen saatler ile ilgili olarak benim bilmediğim noktalar da diğer forumdaşlar yardımıyla aydınlatılacak ve yanlış alışverişler engellenecektir.

Herkese iyi forumlar dilerim.
H. Emre
En son Hsnmrycl tarafından 10 Eki 2012, 00:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
öd tengri aysar; kişi oglı kop ölgeli törümiş.
Kullanıcı avatarı
Hsnmrycl

Re: Danışma Masası

Mesaj herofb » 09 Eki 2012, 22:27

Aynı zamanda hali hazırda cevaplanmış konularda görülmüş olur ve bu konu bir nevi arşiv niteliği kazanır : champ:

Kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
herofb

Mesaj Hsnmrycl » 09 Eki 2012, 22:29

Evet aynen :thumbup:
Asıl derdim bir arşiv oluşması...
Kullanıcı avatarı
Hsnmrycl

Mesaj ozzlegrand » 10 Eki 2012, 12:13

Özellikle şu üzerinde submarine, arctic pole, flugwaffe, panzer, military gibi yazılar olan;

uçak, radar, enlem-boylam, denizaltı, top, tank vb görseller barındıran;

genellikle sağında solunda subsecond barındıran ve içindeki mekanizma ne olusa olsun "Komandirskie" adı altında pazarlanan saatlere dikkat edilmesi gerekiyor.

Sovyet dönemi saati arayan birisi aradığının büyük olasılıkla 1940-1989 aralığında ve en geç 1990'lı yılların başında üretildiğini bilmelidir. Bu tarih aralığında üretilmiş her saatin doğal olarak yıpranma payı olacaktır. Bulduğunuz saatin görüntüsü ışıl ışılsa ve "kullanılmamış" olduğu ifadesi varsa dikkat edilmesini öneririm. Yanında verilen Rusça evrak ve eski kaşeli üretim kağıtlarına aldanılmamalı. Tabi bu saydıklarım o saatin sahte ya da reprodüksiyon olduğunu göstermez, sadece dikkat edilmesi açısından yazıyorum. İyi saklanmış, orijinal ve kaliteli bir saat de olabilir elbet ancak böyle bir saatin fiyatının pek de düşük olmayacağı da aşikardır. 1970-1980 yıllarında üretilmiş, kutusundan hiç çıkmamış, orijinal kağıtları mevcut bir Raketa ya da Poljot'un USD 50,00 civarında satılacağını düşünmek biraz fazla "iyimser" olmayı gerektirir. ;)

Sovyet saatleri kadranda koca koca orak-çekiç görselleri barındırmazlar. Bu görsellerin olduğu saatlerin büyük çoğunluğu cep saati ya da eski kol saati mekanizması barındıran kadranı uydurulmuş saatlerdir. Belki istisnası vardır ama ben pek rastlamadım. (Raketa Serp i Molot gibi akrep-yelkovanı orak-çekiç olan nadide saatleri saymıyorum.)

Dahası ve dahasını bu işten iyi anlayan dostlar zaten ifade edecektir. Rus saatleri, özellikle de Sovyet vintage saatleri bir tutkudur ama sahtesi bol bir tutkudur.
Never trust a pretty face...
Kullanıcı avatarı
ozzlegrand

Mesaj cavro » 10 Eki 2012, 12:26

@ozzlegrand

aşağıda verdiğim linkte yer alan saatler mi acaba kast ettiğiniz ?
satıcı doğrudan fabrikadan aldığını söylüyor bahsettiğiniz dönem saatlerinin yeniden üretilmiş halleri herhalde
acaba o dönem ile şimdi ki üretim arasında ne gibi farklar vardır ? almak mantıklı mıdır ?

http://chistopolcity.com/product.php?id_product=43

@Hsnmrycl

ayrıca teşekkürler böyle bir konu için
isveç yapımı saatler hakkında bol bilgi mevcut hali hazırda internette ama (özellikle türkçe olarak) rus saatleri ile ilgili bilgi/kaynak miktarı az
bu tip bir soru/cevap platformu oldukça faydalı olacaktır rus saatlerine merakı yeni başlayan insanlar için :)
Kullanıcı avatarı
cavro

Mesaj ozzlegrand » 10 Eki 2012, 12:29

Bu cep saati mekanizması taşıyan sonradan üretim kol saatlerinin bazıları oldukça çekici görünebilir. Bunların mekanizması çok iyi bakım görmüş ve iyi zaman tutuyor da olabilir.

Ancak aslında hiç var olmamış, kadranı birileri tarafından çizilip takılmış bir saate para verilir mi? Verilebilir ama ben orijinalden yanayım:

Bu işin piri olan arkadaşlar aşağıdaki saati yorumlarlarsa sevinirim:

http://www.ebay.com/itm/390405924728?ss ... 1423.l2649
Kullanıcı avatarı
ozzlegrand

Mesaj ozzlegrand » 10 Eki 2012, 12:46

cavro yazdı:@ozzlegrand

satıcı doğrudan fabrikadan aldığını söylüyor bahsettiğiniz dönem saatlerinin yeniden üretilmiş halleri herhalde
acaba o dönem ile şimdi ki üretim arasında ne gibi farklar vardır ? almak mantıklı mıdır ?

Merhaba,

Kast ettiğim saatler bunlar değil. Vostok 2010 yılında geçirdiği sallantıya karşın halen mekanizma ve saat üretimine devam ediyor. Linkini verdiğiniz saatler Vostok Inc. tarafından üretilen, yeni tip, basit, plastik görünümlü, çoğu lastik kayışlı renkli saatlerden. Zaten fiyatları da doğal olarak USD 30-40 civarında seyrediyor.

Ancak Vostok, Molnia, Poljot, Raketa, Slava, Pobeda vb tarafından Sovyet döneminde üretilmiş ve klasikleşmiş, iyi kondüsyonda (hatta kullanılmamış olduğu iddia edilen) bir saati bu fiyatlara bulmak imkansızdır.

USD 50-80 aralığında gezen, ordu mensuplarının kullandığı ve 1940-1970 döneminden kalma olduğu iddia edilen bir takım saatleri kast ediyorum. Mesela Raketa mekanizması kullanan bir örneği şu:

http://www.ebay.com/itm/Vintage-USSR-MI ... 3a76a37d4d
Kullanıcı avatarı
ozzlegrand

Mesaj Hsnmrycl » 10 Eki 2012, 16:01

ozzlegrand yazdı:Özellikle şu üzerinde submarine, arctic pole, flugwaffe, panzer, military gibi yazılar olan;

uçak, radar, enlem-boylam, denizaltı, top, tank vb görseller barındıran;

genellikle sağında solunda subsecond barındıran ve içindeki mekanizma ne olusa olsun "Komandirskie" adı altında pazarlanan saatlere dikkat edilmesi gerekiyor.

Sovyet dönemi saati arayan birisi aradığının büyük olasılıkla 1940-1989 aralığında ve en geç 1990'lı yılların başında üretildiğini bilmelidir. Bu tarih aralığında üretilmiş her saatin doğal olarak yıpranma payı olacaktır. Bulduğunuz saatin görüntüsü ışıl ışılsa ve "kullanılmamış" olduğu ifadesi varsa dikkat edilmesini öneririm. Yanında verilen Rusça evrak ve eski kaşeli üretim kağıtlarına aldanılmamalı. Tabi bu saydıklarım o saatin sahte ya da reprodüksiyon olduğunu göstermez, sadece dikkat edilmesi açısından yazıyorum. İyi saklanmış, orijinal ve kaliteli bir saat de olabilir elbet ancak böyle bir saatin fiyatının pek de düşük olmayacağı da aşikardır. 1970-1980 yıllarında üretilmiş, kutusundan hiç çıkmamış, orijinal kağıtları mevcut bir Raketa ya da Poljot'un USD 50,00 civarında satılacağını düşünmek biraz fazla "iyimser" olmayı gerektirir. ;)

Sovyet saatleri kadranda koca koca orak-çekiç görselleri barındırmazlar. Bu görsellerin olduğu saatlerin büyük çoğunluğu cep saati ya da eski kol saati mekanizması barındıran kadranı uydurulmuş saatlerdir. Belki istisnası vardır ama ben pek rastlamadım. (Raketa Serp i Molot gibi akrep-yelkovanı orak-çekiç olan nadide saatleri saymıyorum.)

Dahası ve dahasını bu işten iyi anlayan dostlar zaten ifade edecektir. Rus saatleri, özellikle de Sovyet vintage saatleri bir tutkudur ama sahtesi bol bir tutkudur.

verdiğiniz bilgilerin neredeyse tamamına katılıyorum.
ancak, vostok komandirskie serisinin kadranında gemi, denizaltı, tank ve paraşüt bulunduğu unutulmamalı.

cavro yazdı:@ozzlegrand

@Hsnmrycl

ayrıca teşekkürler böyle bir konu için
isveç yapımı saatler hakkında bol bilgi mevcut hali hazırda internette ama (özellikle türkçe olarak) rus saatleri ile ilgili bilgi/kaynak miktarı az
bu tip bir soru/cevap platformu oldukça faydalı olacaktır rus saatlerine merakı yeni başlayan insanlar için :)

http://chistopolcity.com adresi son derece güvenilir bir satıcının şahsi adresidir. satıcı, aynı adla ebay'de de satış yapmaktadır.

ozzlegrand yazdı:Bu cep saati mekanizması taşıyan sonradan üretim kol saatlerinin bazıları oldukça çekici görünebilir. Bunların mekanizması çok iyi bakım görmüş ve iyi zaman tutuyor da olabilir.

Ancak aslında hiç var olmamış, kadranı birileri tarafından çizilip takılmış bir saate para verilir mi? Verilebilir ama ben orijinalden yanayım:

Bu işin piri olan arkadaşlar aşağıdaki saati yorumlarlarsa sevinirim:

http://www.ebay.com/itm/390405924728?ss ... 1423.l2649

Bana kalırsa bu linkteki saat, sizin de bahsettiğiniz cep saatinden bozma modellerden. Şahsen ben almazdım.

ozzlegrand yazdı:
Linkini verdiğiniz saatler Vostok Inc. tarafından üretilen, yeni tip, basit, plastik görünümlü, çoğu lastik kayışlı renkli saatlerden. Zaten fiyatları da doğal olarak USD 30-40 civarında seyrediyor.

Ancak Vostok, Molnia, Poljot, Raketa, Slava, Pobeda vb tarafından Sovyet döneminde üretilmiş ve klasikleşmiş, iyi kondüsyonda (hatta kullanılmamış olduğu iddia edilen) bir saati bu fiyatlara bulmak imkansızdır.

USD 50-80 aralığında gezen, ordu mensuplarının kullandığı ve 1940-1970 döneminden kalma olduğu iddia edilen bir takım saatleri kast ediyorum. Mesela Raketa mekanizması kullanan bir örneği şu:

http://www.ebay.com/itm/Vintage-USSR-MI ... 3a76a37d4d

Yeni seri Vostok Komandirskieler eskilerinin yerini tutmaz elbette ama plastik görünümlü ve lastik kayışlı diyerek Casio F-91w sahtesi Casiq kıvamında bir tarif de oldukça acımasız olur.

Bildiğim kadarı ile Komandirskielerde silikon kayış bulunmuyor. Silikon kayış bulunan modeller Amphibianlar ve onlar da plastik görünümlü değil; tamamen çelik.
Kullanıcı avatarı
Hsnmrycl

Sonraki

Dön TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 25 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners