Vostok 2809 İnceleme

Rus Saatleri Hakkında Bilgilere Ulaşabileceğiniz Bölüm

Vostok 2809 İnceleme

Mesaj ErsinGS » 01 Eki 2012, 22:09

Resimleri boyutlandırmak için 2xF11'e basınız

Zenith 135 kalibre analoğu olarak Sovyetler birliğinde 1950 lerin sonunda geliştirilen 2809 kalibre bu ülkenin tek kronometre sertifika ayarında saatleri olarak bilinir.Tschistopolsky saat fabrikasında üretilen bu saati gürcağlar hocanın teşviki ile satın aldım.
2809 mekanizmalı saatler üretildikten sonra kronometre testlerini geçenler precision olarak sınıflanıp vostok ve Wolna markalı saatlerde kullanılmıştır.Zaman tutma konusunda daha az başarılı olanlarda yine bu markalarda ve Almas markasında kullanılmıştır.
precision özelliklerine görede 2809 A ve B şeklinde ayrılmış olup Almas ta hiç precision makina kullanılmamış yine 18 ve 22 taşlı olarak üretilmişlerdir.

Mark Gordon un 1000 den fazla saatten oluşan rus saat kolleksiyonunda 10 tane 2809 kalibre
vostok , Wolna veya almas marka saat var.
(http://www.ussrtime.com/whysoviettimepieces.html)

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Bu son fotoğraf www.ussrtime.com dan 703 no lu kolleksiyon parçasının fotoğrafı.
Bu Wolna da benim saatle aynı zaman diliminde üretilmiş ve orada precision olarak
tanımlanıyor. Bu nedenle bende vostok umun precision olduğunu düşünüyorum.
54 yaşındaki saatin sapmasıda 10sn/gün altında olmasıda bunu destekliyor.
Emre belkide iyi ama precision da mekanizma neden altın kaplama
değil diye sorabilir ! Precision saatlerin mekanizmasına altın kaplama 1960
yılından sonra yapılmaya başlamış. (http://forums.watchuseek.com/f10/two-vo ... 33380.html)
Resim

Size birde okumanız için kitap tavsiye edecektim ama onuda siz bulun.. :thumbup:
Kullanıcı avatarı
ErsinGS

Re: vostok 2809

Mesaj gurcaglar » 01 Eki 2012, 23:33

Güzel bir inceleme olmuş Ersin Bulun Bey, ellerinize sağlık. Fotograflar bir tuhaf olmuş nedense oturmamış çerçevelerine o nedenle saati değil periferisini görebiliyoruz:)

Güle güle kullanınız. Bu arada yeni bir bilgi daha ben de yeni öğrendim, pericision sınıfı 2809 kalibrelerin en yüksek kronometrik değerleri verenlerinin kadranlarına Precision manasının Rusçası yazılmakta bir de KAMNEH (Jewels, taş) manasına gelen sözcüğün A harfleri yuvarlak değil dik açıyla birbirini kesen iki çizgiden oluşmaktaymış. 2809 A 'nın A'sı ise precision özelliği ile değil yapısal bazı değişikliklerle mesela taşların büyüklüklerindeki ufalmayla ilgili bir değişimi gösterir. kalibreden sonra gelen A D H gibi harfler aynı kalibrenin daha sonra üzerinde yapılan değişiklikleri göstermek üzere konulan simgelerdir.
Selamlar,

A.G.
Önyargıları yıkmak kaleleri yıkmaktan zordur...
Kullanıcı avatarı
gurcaglar

Re: Vostok 2809 İnceleme

Mesaj gagarin » 01 Eki 2012, 23:50

Çok kibar bir vostok,
Güzel günlerde kullanın.
Gagarin
Kullanıcı avatarı
gagarin

Re: vostok 2809

Mesaj ErsinGS » 01 Eki 2012, 23:57

gurcaglar yazdı:Güzel bir inceleme olmuş Ersin Bulun Bey, ellerinize sağlık. Fotograflar bir tuhaf olmuş nedense oturmamış çerçevelerine o nedenle saati değil periferisini görebiliyoruz:)

Güle güle kullanınız. Bu arada yeni bir bilgi daha ben de yeni öğrendim, pericision sınıfı 2809 kalibrelerin en yüksek kronometrik değerleri verenlerinin kadranlarına Precision manasının Rusçası yazılmakta bir de KAMNEH (Jewels, taş) manasına gelen sözcüğün A harfleri yuvarlak değil dik açıyla birbirini kesen iki çizgiden oluşmaktaymış. 2809 A 'nın A'sı ise precision özelliği ile değil yapısal bazı değişikliklerle mesela taşların büyüklüklerindeki ufalmayla ilgili bir değişimi gösterir. kalibreden sonra gelen A D H gibi harfler aynı kalibrenin daha sonra üzerinde yapılan değişiklikleri göstermek üzere konulan simgelerdir.
Selamlar,

A.G.

Değerlendirmeniz için çok teşekkür ederim
fotoğrafların normal görünmesi için 2 defa F11 e basmak gerekiyor.
Yükleme ile ilgili bir sorun ama çözemedim.
Kullanıcı avatarı
ErsinGS

Mesaj ahpaka » 02 Eki 2012, 09:01

çok güzel bi saat.hayırlı olsun.bende de var bi tane volna marka.ama insanın gözü başka modellerde de bu mekanizmayı arıyor.neden üretmemişler acaba,ve neden hala üretmiyorlar.muamma....
Kullanıcı avatarı
ahpaka

Mesaj Hsnmrycl » 02 Eki 2012, 10:11

Ersin Hocam inceleme için teşekkür ederim. Forumda 2809 eksikliği içler açısı :? Bir tane de Gürçağlar Hocamın siyah kadranlı 2809'u vardı. Onun da oldukça nadir görülen bir kadranı var. Bu arada Gürçağlar Hocamın yazılarını okumayı özlemişim

Doğru kabul edilen genel kanıya göre:
Bu saat 2809 kalibre ama Precision değil.
1957-1960 arası üretilen 2809'larda altın kaplama yok, doğrudur. Ancak o tarihlerde üretilen Precisionlarda da kadranda yazı mevcut.
1961-1969 arası üretilenlerde ise mekanizmada tarih damgası yok ve Precision olanlar hem altın kaplama hem de kadranda yazıya sahip.

2809A kalibreler ise Precisionlarda hiç kullanılmamış, precision olmayan vostoklarda ve volnalarda kullanılmış. Sapmaları +/-30 saniye.
2809B ise zaten 18 taşlı Almaz'larda kullanılmış bir kalibre.

Mark Gordon'nun sitesinde her 2809 kalibreye Precision denilmiş olabilir ama bu da bütün 2809 kalibreleri Precision yapmaya yetmez. Zira aynı sitede pek çok Komandirskie kadranlı Amphibian da orijinal üretimmiş gibi anlatılmış. Bir insanın tüm Sovyet Saat Sektörüne hakim olmasını beklemek zaten doğru olmaz.

Precision olmasa da saatinizin sapmasına hayran oldum. 54 yıllık bir mekanizma ve günlük 10 saniye sapma...

Geçenlerde Ebay'de bir Vostok Precision kaçırdım. Hala üzülüyorum 40-50 dolar daha fazla vermediğime.
öd tengri aysar; kişi oglı kop ölgeli törümiş.
Kullanıcı avatarı
Hsnmrycl

Mesaj vmetin » 02 Eki 2012, 10:25

Kadrandaki rakam fontu glashütte sixties modelindeki fonta benziyor. İnceleme için teşekkürler, saatinizi iyi günlerde kullanın.

Sadece fotoğrafları biraz daha küçük boyutta yükleseniz, hem daha kolay açılır hem de benim gibi bazen mobil internetten bağlananların kotaları hemencecik bitmez.
örneğin ilk foroğrafınız 3382x4592 ve 3,12MB :shock:
Kullanıcı avatarı
vmetin

Mesaj asymptote » 02 Eki 2012, 12:15

İnceleme için teşekkürler, kalibre 2809 a hastayım, mutlaka bir tane almalıyım :)
hsnmrycl bu arada kalibre 2809 n46 isimli üyemizde de mevcut, gayet de temizler..
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Rus Saatleri - Russian Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 33 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners